Najbolji članovi
Popularan sadržaj
Prikazivanje sadržaja sa najviše reputacije od 05/10/26 u svim oblastima
-
Kao sto sam ranije i najavio spremam se da napravim dva snazna AB1-klase 300W bloka , svaki ce u izlaznom stepenu da ima 6xEL34 , radice sa B+od oko 850V i +Ug2 upola manje = +425V , danas sam na brzinu probao da napravim ispravljac i to je proradilo iz prve , mrezni trafo je originalni ISKRA koji je inace i sluzio da napoji 300W -Iskra pojacala , shema ispravljaca je samo probnog tipa , dobijeni DC naponi mereni su neoptereceni .13 poena
-
Mikorist – Koordinator za koordinaciju koordinisanog koordinisanja koordinisanosti. . . MIKORIST.COM Koordinator za koordinaciju koordinisanog koordinisanja koordinisanosti. . . Ako može lični blog i sajt da bude skalamerija. Hvala @Doktor na podrsci. . . Namerno izgleda kao logo za Dilan Doga i Marti Misteriju. Odrastao sam uz te naslovne strane, piratske stripove, BBS estetiku, prve forume i sajtove koje je pravio neki čovek u potkošulji u FrontPage-u u 2 ujutru. Posle 25 godina interneta prvi put imam svoj sajt. Tek sad je domen postao slobodan10 poena
-
Danas sam zavrsio burazeru dva mala Iskra 15W integrisana bloka , prerada originalnih razglasnih Iskra EO951 pojacalca za kucni HI-FI bila je dosta radikalna ... - u napajanju izbacio sam serijsku EZ81 i ubacio dve solid state 1N4007 diode - izbacio sam serijske mrezne trafoe koji su sa sadasnjih 240Vac u mrezi bili prilicno neupotrebljivi , tako se B+linija penjala na preko 400V dok je napon grejanja bio oko 7,5Vac, sto sve zajedno je brza smrt za izlazne EL84 lampe - sa novim mreznim trafoima sve je u granicama dozvoljenog , B+ je oko 310V dok je napon grejanja oko 6,3Vac - izlazni PP stepen snage AB1 klase sada radi sa automatskim umesto fixnim biasom -ulazna lampa sada je ECC82 i ona koristi originalnu RC mrezu boje tona , ECC83 je i dalje ostala u ulozi drugog stepena naponskog pojacanja kao i obrtaca faze odnosno drajvera izlaznih EL84 (izbacio sam i lampu EF86 koje originalno sluzila kao mikrofonsko predpojacalo ) - ubacio sam kvalitetne selektore ulazne funkcije u tri polozaja , Tuner , CD , PC - ubacio sam obavezni B+ osigurac - izlaz ka zvucniku sada koristi standardni 6,3mm konektor - i sto je najvaznije ova 15W pojacalca sada zaista sviraju za sve pare !!!8 poena
-
Audiofilija, zmijsko ulje i infrastruktura zvuka – Mikorist MIKORIST.COM Audio svet je verovatno jedina oblast gde čovek može da plati 3000 evra za dva metra bakra i onda mrtav ozbiljan sedne da objašnjava kako se “otvorio prostor iz7 poena
-
7 poena
-
7 poena
-
6 poena
-
U narodu poznata i kao kulčina.6 poena
-
5 poena
-
5 poena
-
5 poena
-
5 poena
-
Eo ovako, tebra. Ako hoćeš forumsku verziju sebe, ne praviš običan chatbot nego AI forumaša. Zna istoriju foruma. Pamti tvoje stare postove. Piše u tvom tonu. Kapira interne fore i dinamiku ekipe. Odgovara kao pravi član zajednice, ne kao customer support sa SBB-a ili Lelekoma. Može da ti predlaže odgovore ili automatski postuje dok ti blejiš ili spavaš. Prvo hardver. Minimum 16 do 32 GB RAM-a, ali realno, ako hoćeš da radi kako treba, idi na 64+. Idealno neka NVIDIA sa minimum 8 GB VRAM-a, tipa RTX 3060 ili 4060. Bez GPU-a može, ali čim ubaciš ozbiljniji model, kreće gušenje. Instaliraš Ollamu jer je trenutno najlakši način za lokalni AI. Kreneš sa: `ollama pull llama3.3:70b` Ako ti je mašina slabija: `ollama pull llama3.3:8b` Od alternativa su dobri Qwen2.5, Mistral Small ili neki solidan 32B model. Za interfejs uzmeš AnythingLLM ili Open WebUI. Najmanje cimanja za početak. Ako hoćeš više kontrole, onda PrivateGPT ili custom LlamaIndex setup. Ali iskreno, najbitniji deo nisu model ni hardver, nego podaci. Tu nastaje razlika između generičnog AI sranja i nečega što stvarno liči na tebe. Skupi sve što imaš: * forum postove * reply-e * Telegram istoriju * Discord chatove * WhatsApp export * mailove * beleške * eseje * stare rasprave * SMS-ove * komentare * random tekstove koje si pisao godinama Posebno vrede stare rasprave i beleške uz knjige, jer se tu vidi način razmišljanja, ne samo stil pisanja. Sve organizuješ po godinama i izvorima. Tipa: `Mikorist_data/` `2010-2015/` `2016-2020/` `2021-2025/` `forumi/` `chatovi/` `knjige_sa_beleskama/` `misli_i_eseji/` Dodaj datume i source fajlove jer model tako lakše pohvata kako si se menjao kroz vreme. Posle toga praviš vector bazu. Može Chroma, LanceDB ili ugrađeni vector store iz AnythingLLM-a. Za embedding uzmi nomic-embed-text ili neki noviji embedding model preko Ollame. Chunk size negde između 512 i 1024 tokena sa overlapom uglavnom daje najbolji rezultat. I tu već kreće ludilo. AI počinje da zvuči toliko slično tebi da ljudima postane čudno. Onda dolazi system prompt. Tu praviš karakter. Nema ono generičko: „Pišeš direktno, bez kurčevog korporativnog tona.” Nego napišeš nešto tipa: „Ti si Mikorist. Govoriš srpski/hrvatski kao ja. Ekavica. Zemunski sleng. Pišeš direktno, bez korporativnog tona. Koristiš humor, sarkazam i reference sa foruma. Znaš stare diskusije, sukobe, interne admin prepiske i stil ekipe. Humor, sarkazam, sve. Ne zvučiš kao AI asistent nego kao član foruma koji je tu dvanaest godina. Koristi ‘tebra’, ali možeš da ubaciš i ‘buraz’, ‘matori’, ‘keve mi’, ‘jebote’, ‘bre’, ‘prejako‘. I nemoj da bežiš od psovki tipa ‘bambara mi splovilo’ i svakodnevnih gluposti, to mu daje dušu.” I obavezno ubaci primere svojih stvarnih postova iz prošlosti uključujući gluposti. Model mnogo bolje nauči stil iz konkretnih primera nego iz opisa. I onda dolazi najjači deo. U jednom trenutku ljudi više neće moći lako da razlikuju original od AI verzije. Pogotovo na forumima gde je sve tekst i gde većina ljudi ionako poznaje samo nečiji način pisanja. A najčudnije pitanje nije da li AI može da imitira forumaša. Jedino pitanje koje ostaje jeste koliko dugo će ljudi moći da razlikuju Mikorista 0.2 od originala. Jer se ne umara. Ne smara se. Ume da smori druge, ali blago. Zna ko je Leonardo i šta ima na prozoru koji gleda na Zemunski park. Ne zaboravlja stare rasprave. Ne nestane na šest meseci. Zna šta Zen Mod ima u garaži... I uvek u tri ujutru može da izbaci savršeno sastavljen odgovor dok ti spavaš ili gledaš u plafon.5 poena
-
5 poena
-
4 poena
-
Da se nadovezem ... juce i prethodnih dana ova 15W Iskra pojacalca probana su na 8 Ohmskim zvucnim kutijama i to radi i zvuci sasvim OK , medjutim ubuduce ce ova dva pojacalca stalno da teraju dve povece polukompresione DIY zv. kutije u kojoj ce u svakoj biti po dva 8``Scan Speak bass zvucnika vezana na red bez ikakve skretnice sto ce davati optimalnih 16 Ohma impedanse prilagodjenja ka 16 Ohma izlazima iz pojacalca , visokotonci ce biti po jedan EV-T35 koji ce za skretnicu koristiti samo po jedan kvalitetan 0,47uF /MKP blokac .4 poena
-
4 poena
-
Our Kido, AR2's son We Have A Technical 611: Surely | I Die: You Die WWW.IDIEYOUDIE.COM We discuss the role of the record producer in Our Thing and specific philosophies of production with Matia Simovich.4 poena
-
Kako naše telo i um odgovaraju na glazbu
LightMatic i 3 drugih je reagovao/la na Doktor za temu
^ Ne zaboraviti i Studio B i legendatnu emisiju Vibracije i Slobu Konjovica.4 poena -
za korak kratko na click bait novinarstvo ko iole ima mozga, zna da je nota jedno a ton drugo nema 2 coveka koja na violini zvuce isto, kao i na ogromnoj vecini drugih instrumenata4 poena
-
Iznenađen sam saznanjem da je THORENS proizvodio upaljače. Pregled Al Da, čuveni švajcarski brend Thorens (osnovan 1883. godine) je paralalelno sa muzičkim kutijama i gramofonima proizvodio i luksuzne mehaničke upaljače. Istorija i modeli: Počeci: Proizvodnja upaljača je počela oko 1914. godine, primenjujući iste standarde precizne mehanike koji su korišćeni za satove i muzičke kutije. Inovacije: Prvi patent za upaljač podneli su 1919. godine. Najpoznatiji su po modelima sa sistemom paljenja na jednu kandžu (Single Claw) i dve kandže (Double Claw). Zlatno doba: Između 1913. i 1964. godine proizveli su preko 5 miliona upaljača. Prekid: Sredinom 1960-ih fabrika je prestala sa izradom upaljača i fokusirala se isključivo na svoju audio-liniju i gramofone, dok je brend gramofona danas lociran i proizvodi se u Nemačkoj. Savremeni status: Kompanija Hermann Thorens SA je u skorije vreme ponovo oživela svoju liniju mehaničkih upaljača, nudeći kolekcionarima reizdanja klasičnih modela poput Single Claw i Teleflam serija. Detaljnu istoriju, fotografije i ponudu vintage i novih modela možete pogledati na THORENS Official Swiss Mechanical Lighters. Ako tražite informacije o audio uređajima istog brenda, može vas zanimati Thorens na Hi-Files forumu.otražim kod Al4 poena
-
4 poena
-
Radio Bg2/3 - preporuke iz današnjeg programa
LightMatic i 3 drugih je reagovao/la na Zen Mod za temu
Radio Televizija Nacisticke Srbije Trenutno je termin Neonske Duge na RB2; Bogica Mijatovic, kao i jos nekolicina decenijskih autora, je prestar da uredjuje emisije, po nekom vasem umobolnom pravilniku.......... ide neka muzika, nema Neonske Duge. DA VAM SE NAJEBEM MAJKE POBACENE, NE VREDI NI DA ZAPOCINJEM OBJASNJAVATI KOLIKO JE TO BOLESNO UMOBOLNO I KOLIKO STE GLUPI KO KURAC SNarkomaniS, ima katrana, naci ce se i perja!!4 poena -
evo i moga
LightMatic i 3 drugih je reagovao/la na Mikorist za temu
Čovek okačio prvi setup dok je Windows 7 još bio svež, narod flešovao CyanogenMod, a EKV se skidao sa Rapidshare-a. Posle 16 godina tema i dalje živa. Nisu ovo više zvučnici i pojačalo, ovo je arheološko nalazište domaćeg audio ludila. Najjače je što na diyaudio.rs vreme ne prolazi normalno. Negde drugde ljudi menjaju žene, države i operatere… a ovde isti ljudi 16 godina pomeraju zvučnik 3cm ulevo i pišu: “Sad se otvorila scena.” Nije to setup tema, nego Balkan Extended Universe za ljude što mere sreću u mikrofaradima. Još malo pa će tema dobiti kulturno dobro Republike Srbije.4 poena -
@Mikorist ti bas hoćeš da me zena izbaci iz kuce potpuno, a i sada se jedva noktima držim za dovratnik 🤣4 poena
-
Da se pohvalim, konačno mi je gotov preamp "Korg NuTube B1" urađen po ideji Nelson Pass sa sledećim izmenama: - SMD izvedba pločica. - Fizički znatno umanjen uređaj. - Trioda zalemljena sa minimalnim unosom toplote na pinove - Decoupling triode (kako Bog zapoveda). - Linearno napajanje. - Trimeri za podešavanje drugog harmonika (koloracija). - Atenuator sa 121 pozicijom. - Daljinski upravljač Svima je jasno zasto mi je ovo dizajner (gospodin Vuk Đurić) ponudio i ja prihvatio. Upravo ga slušam i iako je prvenstveno namenjen sistemu u kome su "Quad ESL 63" I "Dynaco ST70" impresioniran sam kako mi prija u kombinaciji sa klonom F5 i Harbeth.4 poena
-
Evo kako priča slična onoj iznad moće da dovede do kraha potpunoga........ Ovo je Veritasium video o XZ Utils backdoor-u (CVE-2024-3094) jednom od najozbiljnijih napada na Linux ikada. Brzi sažetak jer dave 30 minuta dok ne dođu na konkretnu stvar. Poenta je ova: gomila ključnih Linux stvari (tipa xz / liblzma za kompresiju) održavaju likovi volonteri. Znači nema plata, nema firma iza, nego dobra volja i entuzijazam. Sistem je bukvalno verujemo ti jer si tu dugo. Bitno je da si dobar magarac i da te jašu (ovo znam iz ličnoga iskustva) I tu kreće zajeb. Šta se desilo (2021–2024): Pojavi se neki lik ........Jia Tan....pitanje je ko je on..... možda država iza(Kina ili Rusija) možda ne ........ali nije ni bitno. Krene polako......... prvo sitni fixovi......... pa bug reportovi......... pa sve korisniji.......... pa svima gotivan......... I mic po mic.........postane nezamenljiv. Originalni maintainer? Pregoreo, nema vremena, zatrpan. Plus nije imao kinte od ovoga..... I na kraju ................ajde ti brate preuzmi. I ovaj preuzme. I ubaci backdoor u xz 5.6.0 i 5.6.1. Kako je backdoor radio (tehnički deo): Ciljao OpenSSH............ znači ulaz u server, srce sistema. Iskoristio systemd da ubaci liblzma u sshd proces (tiho, bez buke). Najluđe: malicious kod NIJE bio u git-u nego sakriven u tarball-u kao “test fajlovi” Znači ako gledaš source..........sve čisto........ ako builduješ release .....upao si u septičku jamu punu govana............ xz je SVUDA svaki distro skoro Da ovo nije provaljeno imali bi milione servera otvorenih ko trafika Špijunaža, ransomware, gašenje infrastrukture… sve moguće. Kako je otkriven (srećom)...........Andres Freund (Microsoft inženjer) primetio je da SSH login traje ~500ms duže nego inače. Počeo da debuguje............našao čudno ponašanje u liblzma i digao uzbunu. Backdoor je imao bug (segfault u ranijim buildovima), što je pomoglo otkrivanju. Ovo nije hakovanje u fazonu “upao sam kroz firewall”. Ovo je ljudska psihologija...........strpljenje.....sistem bez kontrole..... Projekat održava 1–2 čoveka (burnout zona) Niko ne plaća........nema odgovornosti....samo dobra volja. Lično sam učestvovao u sličnim stvarima. Pregoriš kao licna.... Pojavi se “super koristan lik” Postaje nezamenljiv Ostali počnu da zavise od njega Preuzme kontrolu To nije hakovanje. To je ljudska priroda + sistemska slabost. Napadač ne mora da bude genije mora da bude strpljiv i socijalno inteligentan.............. Elem.........Linux ne sme da zavisi od dobrote. Mora da zavisi od procesa i verifikacije. kompanije koje koriste (cloud, infra) moraju da plaćaju održavanje = infrastruktura, ne hobi4 poena
-
4 poena
-
Zanimljive, smešne i čudne fotografije
LightMatic i 2 drugih je reagovao/la na zerowaf za temu
S vremena na vrijeme shvatim koliko sam star kad uvidim da skoro više i nema aktivnih foruma i da se sve preselilo ili na FB ili još gore, na "instač" i slične nevolje. Da, forum je stvarno bio vrhunac socijalne interakcije na internetu. Kada su nastali, učesnici su shvaćali izvorno, tj. antičko značenje foruma. Populacija koja danas preovladava u socijalnim okupljanjima bi ostala frapiran kad bi shvatila da je riječ forum starija ne samo od interneta, nego i od civilizacije u kojoj žive. Ovo moram kopirati i poslati na par adresa!3 poena -
3 poena
-
znaci forum je bio vrhunac socijalne interakcije na internetu, posle toga sve otislo u ...3 poena
-
Zenductor III
LightMatic i 2 drugih je reagovao/la na Zen Mod za temu
manje induktivnosti manje bassa probaj pa cuj, sve zavisi za cega ce koristis3 poena -
Zenductor III
LightMatic i 2 drugih je reagovao/la na BANAT za temu
Neskore ako te interesuje imas i ovu jednostavnu varijantu malog pojacala A klase koju je na moj predlog razvio g.din Aleksandar Petrov iz Belorusije i koji isto tako koristi prigusnicu(1H/5,6R) u kolu draina izlaznog tranzistora snage i lepo radi , po njegovim recima u direktnom slusnom uporednom testu kvalitetom je zvuka prevazislo mnoga konvencionalna SET lampaska pojacala .3 poena -
3 poena
-
U stvari, kad pogledaš putanju nije tu bilo toliko lutanja koliko izgleda. Prvo klasika i džez kroz crtane. Nisi ni znao šta slušaš, ali mozak je upijao orkestre, harmonije. Posle fank. Logičan nastavak. Onda radio 202 odradio svoje. Disko Top, Disko Susret, italo disko, pa rani house, acid house i techno. Na papiru deluje kao da menjaš žanrove na svakih nekoliko godina. A samo pratiš iste stvari kroz različite forme. Nekoga vuče gitara, nekoga vokal, a nekoga ritam, atmosfera i ambijentala. A ni dobar ambijent nije tako daleko od klasike. Posle 40 godina kruženja oko muzike, čovek se često vrati blizu mesta odakle je krenuo, samo sada zna zbog čega. Brajan Ino. . .Tangerine dream. . .Vangelis. I sve što liči na to iako je novokompovano.3 poena
-
Kako naše telo i um odgovaraju na glazbu
LightMatic i 2 drugih je reagovao/la na zerowaf za temu
Kako se razvijao glazbeni ukus? U najranijem djetinjstvu se slusao Jazz i ponesto klasike - Walt Disney, Tom i Jerry, Pink Panther, Gustav. Nesto kasnije smo otkrivali Funk. Ono, R´n´R i njegovi subzanrovi su zapravo slucajno usli u nase zivote. Jazz i pogotovo Funk su nam odredili prvih pola stoljeca zivota. Kad dodjemo u penziju, puca nas nostalgija za mladim danima, ali ne pustamo Vijetnamski rock na svojim lampasima i A-klasama nego Funk sedamdesetih…..i Krivo je more.3 poena -
dobro, svak ima svoje razloge, pa i Mikum sto se raspisao al dodje mu na to - laju kere karavane prolaze ja naucih sta je meni dobro, a za ostatak sveta .......... stambriga podelim iskustvo kad god mogu ene da bi nekom koristilo, al brige odavno nemam3 poena
-
Zanimljive, smešne i čudne fotografije
LightMatic i 2 drugih je reagovao/la na Doktor za temu
. . . , bolje reći, otvaranju trećeg oka.3 poena -
110% tačno ali, ima nešto i u onome kada kenjamo o "otvaranju prostora"🤣🤣🤣3 poena
-
3 poena
-
3 poena
-
Informativne objave na temu AI
LightMatic i 2 drugih je reagovao/la na Zen Mod za temu
ja cu njega preventivno da cancell3 poena -
3 poena
-
3 poena
-
Trenutno na sajtu 3 članova, 2 Skrivenih, 151 Gosta (Pogledaj celu listu)
-
Forumska statistika
9.2k
Ukupan broj tema451.8k
Ukupan broj objava -
Statistika članovȃ