Jump to content

Čime se zanimam... (ovih dana )


Impuls

Preporučeni Komentari

On 8.11.2020. at 0:25, drVelinov reče

Morao bih da busim zid i da postavljam ventilator spolja, imam i izolaciju pa sve to komplikuje. Dimnjak sam uyeo kao opciju jer ga ne koristim, a visok je oko 15m i vuce sam po sebi.

Možda bi ovo moglo da pomogne oko dovoda svežeg vazduha primenom  ventilatora koji izbacuje vazduh iz prostorije kroz dimnjak.

http://www.duco.rs/products.php?kat=0

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jako kao var. Nema tu sta. Keks se rasiri od lepka pa to kad stegne Bog otac ne moze da odvoji. Samo sto sam na preterao sa kolicinom :D Dovoljna su bila 3, ali ja kao ja. Da su isli srafovi redjao bih ih na 5cm rastojanja.
Ali standardno. Lepak u rupu i celom duzinom spoja, stavi se keks, stavi se daska, stegnem stegama da se nabije jer bez stega nema sanse da se stegne. I taj spoj je zagarantovano siguran.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eeeee... stolari :)

Keksići ne služe da bi nešto držali već da sastavi lepo "legnu". Ono što drži je lepak na dodirnim površinama. MDF čeono, kao i drvo, dosta "pije" lepak pa vremenom može svašta da se desi (čitaj: popusti).

Tu je šraf zakon jerbo ta konstrukcija ipak vibrira, koliko god da je umrtvljena kojekakvim dampiranjem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako god

 

vreme poluraspada ne treba ni razmatrati ...... jal keksi jal srafi jal cepovi

i da je samo lepak na mdf, lepak i jeste ono sto drzi

jedina steta kad vidim box napravljen od mdf, al ajd, to je moderno 

 

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Povrsina keksa, bocni delovi koji ulaze se ponasaju kao sraf. Zato keks i nije od mdf-a. U svakom slucaju voleo bih da neko demonstrira kako se kutija raspadne posle 30god.
Jer sa ovakvim spojem, slusanjem u stanu a ne u nekoj prostoriji gde je voda kutija ima da drzi barem 30god.
Isto moze i da se kaze: pa i sraf ce zardjati od vlage i kutija popustiti. Hoce, juce. Spoj kakav god da je omogucava da to drzi duzi niz decenija. Mozda je bolje razmisliti da li ce driver trajati koliko i kutija. Mozda vesanje nece da izdrzi koliko spoj kutije?

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tipl, keks ili domino je nacin spajanja. Lepak uvek ide u rupu za bilo koji metod spajanja. To parce drveta koje se umece ne sluzi da poravnja nego da uhvati sto kazu. Ako nista drugo cale to radi godinama. Barem covek zna kako da spoji. Lepak na povrsinama koje nalezu je takodje obavezan. Cak i sraf vidim da ljudi ne znaju da koriste jer buse rupu precnika tela srafa kako kroz dasku koju spajaju tako i u dasku sa kojom spajaju. Sto je pogresno jer sraf treba da privuce dasku sa kojom spajas. 

No, bitumen je za deo dampiranja kutije. Nisam strucan. Kazu da ne treba sve. Cak stavise treba odredjeni deo jer nije pozeljno sve. Strucni neka to objasne. Ja sebe ne smatram ekspertom za tu oblast tako da bih samo pricao gluposti. Lepio sam Moment Express lepkom. Nisam Syntelanom. Njega koristim za lepljenje furnira.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, shonne said:

Ove bitumen table sto su lepljene, zasto ovako, estetski ili? zasto ne celom povrsinom stranice?

Po meni bi bilo pametnije staviti samo u ćoškove a ne na sredinu, umesto ovako ćoškovi prazni.

Kao i u sobi kad se bass trapovi stavljaju po ćoškovima. Ista je uloga

Ne kažem da ne radi ovako, nego samo teorija

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, stefaca said:

Pa sad koliko se ja razumem u problematiku, ali dampiranje i mrtvljenje kutije nije isto. Ili gresim? Kutiju mrtvis preckama, debljom prednjom plocom, dodatnim tipovima unutrasnjih ojacanja. 

a zasto stavljas bitumen ako nije cilj da "umrtvis" kutiju?

ono najbolje da uzmes sluske i dok svira muzzika poslusas kutiju kako se "cuje'.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Obe stvari služe da se zvuk koji drajver pravi unutra ne prenosi na kutiju. Najveći problem su niže frekvencije jer nose najveću energiju pa je potrebno sprečiti je da se prenese na kutiju. Utvrđenje prečkama služi da svaka stranica ne svira sama za sebe, da smanji vibracije na sredini stranice gde najlakše vibrira. Debiljina dasaka i oblaganje pločicama iznutra služi da poveća masu kutije, većoj masi je potrebna veća energija za istu količinu vibracija (odnosno, manje vibrira kada joj se prenese ista energija zvuka). Bitumen ima masu ali nije čvrst i služi da svojom masom pokupi deo vibracija i izvibrira ih sam u sebe pošto je mekan, ne prenese sve kutiji.

Ostaje samo pitanje, gore sam pomenuo da bez učvršćenja, sredina stranice najviše vibrira jer je najslobodnija. Sa druge strane bitumen bi po ćoškovima upio najviše energije jer tu prikuplja više odbitaka. Znači samo je pitanje da li ga je bolje staviti na sredinu stranice ili u ćošak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...