Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

Već sam napisao moj utisak da je "Lenovo Think Centre 92P Thiny" "računar' za NUC (malo veći od NUC, bolje urađen vidno,  ....... ; da naglasim jos jednom za mene) no nažalost ventilator mu se ne moze utišati nanovo kao NUC-ov.

NUC-u stvarno možete utišati ventilator da ga "ne čujete" ni kada primaknete uho na 10-tak cm i to mu je (opet po meni) najveći kvalitet; da ne pominjem i Akasa kućišta koja od njega prave totalno bez šuma uređaj.

Dok nisam kupio prvi NUC slušao sam Lenovo i ni njega nisam čuo sa oko 2 m udaljenosti. Dakle ni ne treba NUK osim ako ne čujete-vidite ka soko😁 DA BI SE UŽIVALO U MUZICI, pod uslovom da sebi možete da objasnite da taj minoran šum (gotovo necujan ako je ventilator u dobrom stanju) koji najveći deo nas pri slušanju muzike ne moze ni da čuje. Ako to ne možete da rasčistite sa sobom (u biti znate da nije uređaj nečujan) dok ne smestite NUC u Akasa kucistu ili sto rece Zen priključite napajanje na radijator😁, kao Mika, nema Vam života😁.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja to praktikujem tek poslednjih nekoliko godina, pre toga sam slušao gamofon, tuner i kasetofon kao i svi ostali, pa ondak prešao na CD pa sa CD na DVD/CD kao transport za DAC. Znači USB mi je postao zanimljiv tek od skoro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Radilo se pa me nije bilo, a vi se svi raspisali! :)

Da krenemo redom... :)

 

On 3/4/2023 at 1:15 PM, Mikorist said:

Msm imam i ja takav TV ali ne moze da se poredi sta izlazi iz PC

Nikako....

Možda takav, ali možda ne ovakav! :)

Imam ja jednog druga koji se loži na madVR i te fazone, nabudžio PC do maksimuma, navalio da mi dokaže to isto, ...i ...

...kada smo seli da normalno gledamo film, sve je bilo manje više isto. Nismo mogli da se uhvatimo ni za kakve bitne i na prvu loptu vidljive razlike.

Dedicated procesori slike u novijim televizorima više i visoke klase odlično rade posao.

Tehnika napreduje, mobilni telefon ti je jači od nekadašnjeg superkomjutera koji je zauzimao ceo sprat zgrade. :)

 

On 3/4/2023 at 1:15 PM, Mikorist said:

Plus imam i Audio preko DAC - jest da su dva kanala ali .......

Imam i ja! :) Optički kabl mi ide iz TV-a u DAC.

 

On 3/4/2023 at 1:28 PM, Mikorist said:

A ICC za TV sam ubacio sa macOS u Linux

...sad imam isti kolorit svugde

 

Pošto od fotografije živim, moram da imam i pravi alat :) :

x-rite.thumb.jpg.d066d4fc6cdd1594d83f782fea6c340d.jpg

ICC profil da bi stvarno radio posao mora da bude generisan uz pomoć kalibratora za svaki monitor posebno, naravno sa trenutno važećim podešavanjima slike, idealno potpuno neutralnim. Ako prvo kreiramo ICC profil, pa se onda igramo sa podešavanjima boje i kontrasta, ništa nismo uradili.

Kako monitori i televizori stare, tako im se i slika menja, pa je potrebno raditi rekalibraciju.

Mene moj Eizo monitor, koji ima hardversku kalibraciju, na svakih 500 sati rada upozorava na to.

...Mada kada uporedim generisane ICC profile, značajnih odstupanja nije bilo za sve ove godine koliko ga imam. :)

 

A ako se baš potrudim, čini mi se da razliku vidim kod različitih plejera na TV-u.

MX Player se možda izdvaja sa nekako više 3D slikom i čistijim i življim bojama. A možda sam to samo utripovao. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ICC profili recimo nemaju po defautu instalirani na Debian...Spada u non-free softver.Tj nije open source...Jer firme daju kalibracione fajlove.

Ima i neki sejt sa profilima.

Najgore je kad uopste nije podesen. A to niko ni ne podesava sem fotografi i dizajneri - video editori i sl....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, Srecko said:

Nisam znao da je Ver. "Ubuntu 22.04 LTS Server" sa RT kernelom (svuda piše) ali sam primetio da mi je zvuk drugačiji (instalirao sam ga na moj NUC 2) u odnosu na Ver. 20.04. Ne mogu da kažem da li je to za mene lepši zvuk ili ne, kao da je sa MPD player-om manje oštar zvuk sa Ver. 22.04 od zvuka sa NUC 1 na kome je instalirana Ver. 20.04.

Ja se zato držim k'o pijan plota moje originalne instalacije bazirane na Ubuntu 16 sa originalnim custom SnakeOil kernelom, pošto je to taj zvuk koji mi se sviđa, pa se plašim da ga ne izgubim ako pređem na aktuelnu Ubuntu verziju sa nekim drugim kernelom. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Mikorist said:

Probaj moj instalacioni fajl za SnakeOil na klot Debian sa Xenmod kernelom 

Rado, kada budem pronašao neki prazan 2.5" disk.

Ne ubija mi se moj SSD sa 2TB muzike samo radi probe.

...A treba i malo više odvojenog slobodnog vremena, pošto mi je krenula sezona posla. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 31 minuta, Kuja reče

Imam ja jednog druga koji se loži na madVR i te fazone, nabudžio PC do maksimuma, navalio da mi dokaže to isto, ...i ...

...kada smo seli da normalno gledamo film, sve je bilo manje više isto. Nismo mogli da se uhvatimo ni za kakve bitne i na prvu loptu vidljive razlike.

A jel budžio amdgpu na 99 IRQ - isti metod kao kod nas za audio.

Ja do juče nisam znao da to može uopšte. Može jbt....

Rezultat je da se smrzneš :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Mikorist said:

A jel budžio

Svašta je budžio! :)

Što se mene tiče, isto je kao sa muzikom - ako imam osećaj da je to to, onda je to to.

Prestajem kada ceđenje suve drenovine više ne daje primetne rezultate. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Kuja said:

Ja se zato držim k'o pijan plota moje originalne instalacije bazirane na Ubuntu 16 sa originalnim custom SnakeOil kernelom, pošto je to taj zvuk koji mi se sviđa, pa se plašim da ga ne izgubim ako pređem na aktuelnu Ubuntu verziju sa nekim drugim kernelom. :)

Pa to je bar lako. Kupite Jos jedan NUC pa se sa njim igrate koliko hocete😁.

No nažalost Vama nije problem drugi NUC, drugi disk ..... ; vec to sto niste penzos kao ja pa ne možete da "kupite" vreme za igranje"😁 .

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja penzos, al se nedam još, čak ni uprkos nesvakidašnjim zdravstvenim tegobama. Radih danas od 9 do 17.30, a sad NUC, pipnuh nešto u Aimpu, odštiklirah neki safe mod i vidim da je neka latencija manja, ko da mi bolje zvuči, mada nisam poredio na istoj numeri. Baš, baš dobro svira NUCić, kako će tek kad se bude skocakao kako može. :haha:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 3/3/2023 at 11:22 AM, Srecko said:

To me je nateralo da malo poslušam "čist MPD (0.23.5) player" (noviji NUC) VS kombinaciju (stariji NUC) "MPD (0.23.5)+LMS+UPMPDCLI" gde je UPMPDCLI renderer prema LMS-izlazu za player "MPD (0.23.5)".

I, ZA MOJE UHO TO IMA RAZLIKE, iako je zvuk stvarno odličannnnn (mislim da će to biti interesantan izbor za one koji vole slušljiv i sa manje detalja zvuk Squeezelite player-a).

Trenutno sam mišljenja da bi jako teško, bilo koji player, mogao i da se približi MPD player-u.

Naravno, to je "pogled iz uha ovog posmatrača😁", za moj sistem i u mojoj sobi.

Potražio sam mišljenja o ovome na forumima i pročitao da ne mislim samo ja tako!

Posle dugo vremena opet pokrenuh MPD čisto da vidim da li se nešto promenilo (moj sluh recimo :) ), ali i dalje preferiram zvuk LMS+Squeezelite-a. :)

U početku, kada sam prešao sa MacMini-ja na NUC + SnakeOIl, zvuk LMS kombinacije mi jeste bio malo "fuzzy" ali se to popravljalo svakim tvikom koji sam uvodio u priču.

USB real time prioritet i tsc clocksource su pročistili zvuk, a finalni udarac je zadalo ifi iPower napajanje koje je donelo željenu detaljnost u zvuku.

Sada mi LMS+Squeezelite zvuče taman kako treba, muzikalnije i bogatije od MPD-a koji mi je nekako tanak i suv.

 

Ako mogu da napravim neku paralelu, razlika u zvuku između LMS+Squeezelite i MPD me podseća na razliku između oldschool multibit r2r DAC-ova (LMS) i recimo nekih modernijih sa ESS Sabre (MPD).

Bar onih modela koje sam imao priliku da čujem. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...