Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

Imam jedno pitanje.

Na NUC-u imam led na dugmetu za ukljucivanje i (verovatno niz ledova) oko frontalnog panela, kao na slici.

B891321E-4D73-4DC5-BB3E-8170391367B8.thumb.jpeg.e63c80ef48ffca10cc1cebf8369b9fb8.jpeg

Oni naravno mogu:

1. Biti isključeni.

2. Raditi stalno.

3. Treptati (kad su u funkciji svetle a kad nisu isključeni su).

Naravno mogu biti podešeni za razne funkcije a pale se i gase npr. kad radi SSD.

Pitanje:

1. Da li je za led bolje, sa aspekta trajnosti, da stalno bude uključen-svetli ili mu ne smeta ni da stalno treperi?

Znam da je najbolje da ih isključim 😁 ali korisni su npr. baš za informaciju o SSD.

2. Intenzitet osvetljaja da li treba smanjiti na prihvatljiv nivo ili opet nije bitno jer pretpostavljam da se ledovi upravo i projektuju za tu on/off funkciju (nisu sijalice) pa pretpostavljam da im je svejedno😁 kako rade?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad pomislite kakav život, u odnosu na ove o kojima pišete, imaju LED-ovi na router-ima i ostalim mrežnim uređajima, oni mi prvi padaju na pamet, odgovor se nameće, ako ne pogreših u poređenju, tj. ako nisu iz iste porodice istih...

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, zika reče

Kad pomislite kakav život, u odnosu na ove o kojima pišete, imaju LED-ovi na router-ima i ostalim mrežnim uređajima, oni mi prvi padaju na pamet, odgovor se nameće, ako ne pogreših u poređenju, tj. ako nisu iz iste porodice istih...

 

RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN imam. Nikad ugašen nije. Jeedno 4-5 godina radi u bridge sa optikom.

Po 8 meseci drže  sesije sa ISP (po logovima)...

Samo restartujem kad je software uprade. Svetle sve LED svo vreme. (iako mogu da ih pogasim)

Na drugom (sad je kod sestre ) RB2011UiAS-2HnD-IN ni displej nikad nije gašen....

Samo da je na dobrom provetrenom mestu - nikako pored radijatora - ima da rade 15 godina. 

Pre če ispravljač da crkne nego Mikrotik....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 11 minuta, Zen Mod reče

statistika kaze da ce LEDovi da nadzive i Srecka i ZM-a, svekleli stalno ili treptali ...... 

Zavisi od LED koliko lumena ima - ako su tinjalice ima 100 godina da rade.....

Ako su sa velikim isjavanjem druga je priča. ALi mi rade i LED sijalice po 2.5 godine

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo su u osnovi odabrani podaci i nekako promašuje poentu zašto bi SSD teoretski bio pouzdaniji. Čvrsti disk ima mnogo pokretnih delova, što će vremenom dovesti do povećanja kvarova usled habanja komponenti. To svi znamo da se  dešava sa HDD-ovima.

Podaci na koje se pozivaju pokazuju da je stopa kvarova slična (ali još niža) kod njihovih SSD-ova u prvih 14 meseci upotrebe. Nisam siguran da neko zaista tvrdi da će stope kvarova za relativno nove diskove biti znatno bolje sa SSD-om. SSD može trajati prilično dugo pod uslovom da ne prekoračite ograničenja za pisanje.

Ako stalno pišete na SSD, reda veličine 50 terabajta dnevno, onda je to upravo vrsta posla za koju su (potrošački) SSD-ovi najslabiji u smislu dugovečnosti, ali su njihova manja latencija i veći propusni opseg vredni dodatnih troškova i rizika pokretanja SSD-a.

Više bih voleo da ovi rezultati uzimaju u obzir tip NAND-a koji se koristi i količinu podataka napisanih do otkazivanja disk jedinice. Ne bih se iznenadio da je široka upotreba TLC-a i QLC-a, u okruženju sa visokim ciklusom pisanja, glavni faktor u relativno lošim HDD rezultatima ovde. MLC se i dalje nudi za preduzeća i profesionalna okruženja upravo iz tog razloga.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam u istom momentu ugradio nov HDD, koji mi služi za skladištenje, osim trijažnog brisanja torent muzike, nije piši briši i SDD za OS i po njemu suprotno, sve što radim ide prvo na desktop pa tek onda u skladište. Čvrsti je sada na 44%, a SSD na 67%, jeste Samsung ali iz doba kad su se pojavili i koji su bili podložniji kvarovima i lapenju. Pričo sam sa jednim iz IT komercijale, reče mi da je lupetanje da je čvrsti trajniji i da je uvek preporuka M2 SSD.

(Ja se još uvek vrtim ko mačak za svojim repom, imam na NUCu sad jedno 150 giga i slušam,  još uvek ne uspevam da skockam šemu, a u međuvremenu se menja i ponuda i cene, zbrka mi u glavi.)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Danas sam ceo dan slušao muziku sa mog BOXNUC7i5BNH, koga sam smestio u moju dnevnu sobu tzv. Sistem "A":

1. "Naim SuperNait 3" integrisani pojačavač;

2. "Kenwood 990D" tjuner;

 3. "SMSL VMV D1se DSD MQA" DAC (baziran na čipu EES Sabre, ovo pominjem upravo zbog podešavanja DAC);

 4. "Harbeth M40.1 Domestic Monitors"; zvučnici i

5. Pomenuti NUC. Značajno je da kažem da je na NUC instaliran "Ubuntu 22.04.5 LTS Server" i "SnakeOil 1.2.11" a konfigurisao sam player "MPD 0.23.5" a NUC podesio uglavnom prema iskustvu i savetima gospodina Kuje.

Aplikacija koju koristim da bih upravljao NUC-om je Android MPD Client app. "MAFA".

Kablažu i ostale gluposti ne pominjem😁.

Sve ovo napisah da pokušam da objasnim koliko smo svi različiti, zbog čega i činimo svoje izbore i biramo ponekad potpuno drugačije stvari od drugih počev od muzičkih uređaja preko računara software i .....

Neki dan gospodin @Kuja napisa divan post-esej da je i posle ponovnog isprobavanja MPD player-a se ipak vratio svojoj dobitnoj kombinaciji "LMS + Squeezelite Ralph + Squezer" okrakterisavši zvuk MPD kao "suv ...." ako se ne varam (ako sam pogrešio izvinjavam se).

E pa moram da kažem da je na mom sistemu "A" MPD fantastičan: zvuk je kristalno čist i detaljan (čujem mnogo toga što nisam ni znao da postoji u materijalu), pozornica neverovatna i po dubini i širini, separacija instrumenata odlicna, instrumenti i glas nikad bolji .....

Naravno da sam i ja probao kombinaciju "LMS + Squeezelite Ralph + Squezer" i moram da kažem da ona na ovom mom sistemu "A" svira potpuno drugačije (mirnije, pozornica ni slična, separacija instrumenata lošija a zvuk podseća na lampe koje ja baš i ne obožavam, iako imam Dynaco ST-70, jer mi se nekako čini da npr. taj moj Dynaco morate baš upariti sa npr. kutijama - npr. "Quad ESL 63" da bi pokazao šta zna i ume😁).

Prethodni dan sam istu kombinaciju "DAC + NUC + Software" slušao i na mom sistemu "B" (glavne komponente su "Quad ESL 63" i "Quad 405-2") i gotovo je bilo neslušljivo zbog čega sam upravo prešao na "LMS + Squeezelite Ralph + Squezer" kada su jednostavno Quad-ovi PROPEVALI.

Dakle naši izbori ne samo da zavise od ličnih preferencija već i od objektivnih stvari poput uređaja ili software koji učestvuju u reprodukciji zvuka i na kraju se uvek svede da svako od nas mora da uloži napor isproba čitav niz kombinacija i odabere sebi najprijemčiviju.

Prvih sat vremena - danas ja sam npr., isprobavao uticaj svih mogućih varijanti podešavanja mog DAC "SMSL VMV D1se" (moj utisak, o kombinacijama parametara, je uglavnom potvrđivala i moja supruga) dok se nisam opredelio za meni najbolju kombinaciju parametara. Navešću samo one osobine DAC koje su i najčešće kamen spoticanja za mnoge jer se nadam da mogu nekome ova moja iskustva biti korisna zato što su plod isčitavanja raznih: testova, review i data shits DACs baziranih na ESS Sabre čipu na Google:

1. Color sound - Standard (to je default, ova osobina-izbor možda i najviše utiče na zvuk DAC. Dođe poput nekog kućnog DSP. Ovom podešavanju posvetite najviše pažnje).

2. PCM - Slow Minimum (default je Fast Linear, nema značajan uticaj na zvuk no i pored toga pogledajte dijagrame i odlučite).

3. DPLL - Minimum (jiter, sprečava deformaciju zvuka usled jiter DAC-a i ova vrednost može na minimum-najbolje samo ako je DAC i ostalo na potrebnom nivou, default = 7, utiče na zvuk kao da ga čini oštrijim i čišćim no ne u baš značajnoj meri).

4. DSD FILTAR - 70kHz Cutoff (ko ima i koristi isključivo ili uglavnom PCM na DAC ili pak  DoP treba da postavi Cutoff na 47kHz, upravo zbog PCM, što je default vrednost; ostali koji imaju Native DSD DAC-ove treba da postave ovu vrednost što više a 70kHz je Max. Uticaj na zvuk nije značajan ali se oseća u nekoj "zaokrugljenosti" zvuka).

Da li treba da kažem da sam bio prezadovoljan učinjenim i kvalitetom zvuka i da sam UŽIVAO ZA SVE PARE.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

24 minutes ago, Mikorist said:

Znači nema dalje :msn-rofl:

To možda za Vas koji niste u penziji te morate da radite pa nemate vremena za "uživanje" poput ovog mene.

Mi penzosi, zadovoljni smo i sa nedelju dana pauze pa Jovo nanovo😁.

Ja se sve nadam da će i kolega @Mikorist staviti u svoj Distro i neki rt kernel koji bi mogao da radi i sa mojim NUC7i5 (BABY CANYON). To bi mi možda obezbedilo i mesec dana isprobavanja- ZABAVE😁.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 minuta, Srecko reče

Ja se sve nadam da će i kolega @Mikorist staviti u svoj Distro i neki rt kernel koji bi mogao da radi i sa mojim NUC7i5 (BABY CANYON). To bi mi možda obezbedilo i mesec dana isprobavanja- ZABAVE

Ja sam već mislio da ste probali. Znači ne mora instalacija direkt. Sve sa USB radi. Samo  vam treba USB fleš:D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, Mikorist said:

Ja sam već mislio da ste probali. Znači ne mora instalacija direkt. Sve sa USB radi. Samo  vam treba USB fleš:D 

Postoji cela tema o kernelima na forumu SnakeOil. Kažu da gotovo ni jedan rt kernel ne radi kako treba osim valjda liquorix.

Da budem iskren neki dan sam se namučio (par puta sam instalirao Ubuntu 22.04.5 LTS Server” a pre samo nedelju dana instalirao sam “Ubuntu 22.04.2 LTS Server” bez problema. Trenutno ima nekih problema- čini mi se, da SnakeOil isprati sve novotarije sa OS Ubuntu i ne samo Agrnt Kith nego i sam Logitech sa LMS (ne konkretno Logitech već kreatori plugin’s).

Šalim se Miko sa Vama jer trenutno nema šanse da stavim neki rt kernel na NUC zbog temperature procesora. Da bi ventilator bio skoroooo nečujan (moja žena i ja ga ne čujemo) odrekao sam se čitav niz performance odlika: poput boost, stavio ga u balanced mode ……. što je za MUZIKU VIŠE NEGO DOVOLJNO sa aspekta brzine procesora a temperatura procesora tada ne prelazi 55 celzija pa ventilator “ćuti”.

Za sada mi je ovo sjajno u svakom pogledu pogotovo kada je udobnost korišćenja u pitanju. I dalje jako brzo, tiho a MPD Client Android app. “MAFA” je neverovatna u svakom pogledu.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...