Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

2 hours ago, Srecko said:

Odavde se nista ne vidi osim kako mali Đokica zamislja da bi poboljšao zvuk eliminisanjem vibracija.

Zašto ovo kažem. Pa kažem zato sto u normalnom svetu sve počinje matematičkim modelom fizičke pojave koja Vas "žulja" a ne počinjete da resavate problem pre nego ste i utvrdili da li ga imate i ako ga imate morate znati koliki je-izmeriti ga i videti da li je uopšte izašao iz tolerantnog polja sto bi značilo da to naravno morate izmeriti uz definisanu pobudu i na kraju eksperimentalno na vibratoru to potvrditi i tek onda zaključiti da li ste u propisanom tolerantnom polju koje oscilator moze da izdrži te da li imate problem ili ne ......

To, i slične stvari radio sam x puta i najlepše je sto su to standardizovani postupci i metode doduše najčešće u MiL delu standarda.

Dakle prava potvrda kvaliteta Vase konstrukcije bi bila npr. tipa da prema standardu MIL taj i taj uredjaj sinusna pobuda ili slučajna ili kakva god custom u trajanju tom i tom nece dovesti nijedan od elemenata Vase konstrukcije u poziciju da izadje izvan garantovano (data sheet) tolerantnog polja ........ da ne "pljujem" dalje.

Problem je u tome sto se u HiFi i vibracije i odstupanje oscilatora i ..... mere na uvce😁.

Pomenuli ste sorbotan koji su oni primenili.

Pre neku godinu za moje "Harbeth M40.1" napravi mi majstor stalke (čelični na spajkovima, kopija Graham stalaka). Stavim ja Harbeth na stalke uhvatim nožicu i osetim vibraciju ne značajnu ali je osetim). Pomislim ja kao svaki idiot sto to ja ne bih smirio. Naručim ploče sorbotana da izolujem stalke od kutije, uradim to (stvarno radi, stalci "mrtvi"😁) jedino zvuk katastrofa.

Ja nisam nikada otvorio moj Harbeth ali znam da je on u nekoj meri kopija BBC monitora LS 5/8 (unutra osim drajvera i žica nista nema) i da kutija sama po sebi zvoni i da joj to upravo i daje onaj šmek tzv  BBC zvuka, koji su osmislili i projektovali "majstori" akustike sa Cambridge Phisics (najbolji) kada je BBC bio nacionalni interes GB. I možete misliti našao se bizgov (ja) kome je palo na pamet da umiri kutiju koja je projektovana bas da "zvoni". Na sta to ispadne već rekoh 

Takođe sorbotan je poput nekog tipa gume ali dalje "radi" (vulkanizovana guma pak ne radi, ona je kao polimerni materijal koji je umrezio-"mrtav"). Zato treba biti veoma obazriv gde ga i kako upotrebljavati, npr. da sam ga ostavio na stalcima "izeo" bi mi lak (nesto iz sastava njegovog otparava i agresivno je, zaboravio sam koja komponenta). Bas me interesuje kako im izgleda ona elektronika u blizini sorbotana posle neku godinu upotrebe.

Gosn Srećko, nisam ništa predložio u konkretnom slučaju, samo sam dao primer kako se renomirani proizvodjač u svom dizajnu bavi problematikom, bez procene koliko to ima uticaja na finalni zvuk uredjaja. Motiv je bio da podelim interesantan pristup koji se može isprobati u diy konstrukciji.

Koristim sorbotan kod zvučnika i u vezi njega mogu reći sledeće:

- tačno je da sadrži plasticizer-e koji ostavljaju fleke na furniru, pa ga u nešto treba staviti.

- prodaje se u različitim varijantama i svaka je specificirana za odredjen opseg težine, u okviru kojeg su mu izolaciona svojstva optimalna.

- Izolacija sorbotanom ne mora biti dobro rešenje, ima smisla samo ako nosi veću masu koja je već zadovoljavajuće dampovala vibracije pa je treba izolovati, u nekim slučajevima kad je masa nedovoljna da zadovoljavajuće dampuje vibracije, recimo laka kutija sa velikom bas ekstenzijom bolje rešenje može biti brz odvod vibracija. Tačno je da se ne može generalizovati i mora da se proba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gospodine @hifista nije se uopšte nista od onoga sto sam napisao odnosilo na Vas, naprotiv, to je trebalo da bude generalno opaska na HiFi industriju.

Izvinjavam Vam se sto se nisam, ocito, preciznije i bolje izrazio te ste Vi to razumeli lično.

Napisao sam post generalno kritikujući u 99% situacija potpuno nenaucni pristup u HiFi industriji baziran isključivo na "uvcetu", kao da nauka uopšte ne postoji. Tom pristupu ponekad podlegnem i sam naveo sam  primer kutija koje posedujem i koje sam hteo da dampiram a koje konstrukciono "zvone" i treba da "zvone".

Kada smo mi sami u pitanju znaju se mere i granice (nauka). Npr. ako vam je pritisak do 140/90 lekar Vam ga ne leci (ne pijete lekove) iako je optimalan 120/80 jer i mi-nasi organi imamo tolerantno polje-FUNKCIONIŠEMO BEZ PROBLEMA bas kao i uređaji i njihovi elementi. Zašto onda pokušavamo npr. da u potpunosti izolujemo oscilator DAC kada to sigurno nije neophodno i za tim nema potrebe, jer i on ima naravno tolerantno polje u kome dobro odrađuje svoj posao (ne postoji serija icega, ikada u istoriji napravljena na nazivni meru).

To se radi isključivo zbog profita a merni instrument MORA da bude "UVCE"-nikakav senzor (toliko je lošeg kvaliteta) baš kao i oči, baš kao i čulo mirisa, baš kao i ....... sve u nama u odnosu na vec davno postojeće tehnologije.

U protivnom bi svi ti marifetluci bili demistifikovani.

Naravno ne mislim da je pogrešno, podleći čulima-zadovoljstvima (naprotiv i sam sam hedonista, da po hiljaditi put ponovim "sve sto volimo ili goji ili je štetno ili se zbog toga ide u zatvor ili ........ "). Jedino smatram da to treba nazvati pravim imenom bas ovako "ZADOVOLJSTVO" i to se ne sme MEŠATI SA KVALITETOM I ISTINOM.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Srecko said:

Zašto mislite da Vam to UOPŠTE to treba. Ako je zbog oscilatora u DAC, kažu da njemu treba malte ne sat vremena da ude u stacionarno stanje i da bi se npr. mogao koristiti u referentnim merenjima (pročitah u jednom radu) da biste mogli da kažete npr. da sad Vam bar on ne utiče lose na zvuk. Kako se sa tim izboriti pod pretpostavkom da ga idealno izolujete od bilo koje pobude osim ako resenje nije da se DAC ne gasi.

Nadam se da se nećete naljutiti sto se uvek pitam gde je granica dobrog, najboljeg ..... I koliko je taj nivo uopšte bitan za skromne mogućnosti naših čula.

Davnih dana sam sve komponente sistema postavio na vazdušne jastuke, CD takođe, vešanje je sličan princip. Svojevremeno sam  unutar CDa sve čipove prelepljivao rastegljivom lepljivom gumenom trakom i to je dalo neki boljitak.

Imam nacrtano kako da uradim ovešeno oslanjanje za sve četiri digitalne komponente na jednoj galeriji, koja će takođe biti ovešana kaio i sve ostale u polici. Da, postojeći PC sam isto bio oslonio na vazdušnu gumu i dobio rezultatić. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

33 minutes ago, Lemić said:

prelepljivao rastegljivom lepljivom gumenom trakom i to je dalo neki boljitak.

Diskutujemo i nadam se da me nećete pogrešno shvatiti.

Ovo sto citirah je u stvari upravo ono sto je za mene oduvek bilo problematično.

Tvrdite nešto a pri tome niste izneli nikakav objektivan dokaz za to sto tvrdite. Vas utisak je subjektivan i ne moze biti merilo nicega.

Da ste rekli npr. "to je za mene slusno bolje zvucalo" to bi bilo potpuno u redu i ne bi bilo uopšte mesta da se bilo sta kaze o tome.

Ovako, moram da ponovim, to je za mene tvrdnja nepotkrepljena bilo kakvim objektivnim nalazom-dokazom.

Gospodine Lemiću znam da ste Vi jako fini (bilo mi je veoma teško da se odlučim da  napišem ovaj post i prethodnih nekoliko i protivurecim Vama, gospodinu @hifista ali to je jače od mene) i nadam se da mi nećete uzeti za zlo sto pokušavam da odvojim subjektivno od objektivnog.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma sve u redu. Čitava hifilogija se zasniva na subjektivizmu, objektivno, tj. mereno, neću da kažem da nikad nije merodavno, ali je to čest slučaj. Davnih dana je nemački Stereoplay testirao njihov Brumester, skup kao heroin, merno, iza zareza jedno 5 nula, savršeno, a na uvo ga oni proglasili unter klasom.

Nisam ja nikakav neki školovani sluhista, imam doduše istančan osećaj za neka čula, između ostalog mi jako smetaju fazni pomaci i zato sam prevashodno na FR zvuku i singl i pojačalu i predpojačalu.

Imam i sreću, Gosn Maričić, doajen audia i opere, pevao je godinama u Bečkoj, inženjer elektrotehnike, mi je sada prvi komšija i skoro svaki dan mi slušamo. On jako dobro čuje uprkos godinama, ima neverovatnu memoriju i njegovi komentari su mi neprocenjivi. Obično ja istrčim sa nemuštim zapažanjem, pa on onda objasni šta sam ja u stvari čuo, skoro uvek poklopimo zapažanja. Znamo se preko četrdeset godina, učio sam od njega, kao i od svih značajnih ljudi te stare garde. 

I ko što rekoh na početku posta, subjektivno je suština zadovoljstva i ako neka promena tome doprinese, onda to postaje objektivno.

Što se tiče dempiranja OP kola, to sam pročitao u nekim novinama davno, imo traku i prelepio, bilo bolje, barem tako doživljeno. 

Izmenjeno od Lemić
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

44 minutes ago, Lemić said:

Ma sve u redu. Čitava hifilogija se zasniva na subjektivizmu, objektivno, tj. mereno, neću da kažem da nikad nije merodavno, ali je to čest slučaj. Davnih dana je nemački Stereoplay testirao njihov Brumester, skup kao heroin, merno, iza zareza jedno 5 nula, savršeno, a na uvo ga oni proglasili unter klasom.

Nisam ja nikakav neki školovani sluhista, imam doduše istančan osećaj za neka čula, između ostalog mi jako smetaju fazni pomaci i zato sam prevashodno na FR zvuku i singl i pojačalu i predpojačalu.

Imam i sreću, Gosn Maričić, doajen audia i opere, pevao je godinama u Bečkoj, inženjer elektrotehnike, mi je sada prvi komšija i skoro svaki dan mi slušamo. On jako dobro čuje uprkos godinama, ima neverovatnu memoriju i njegovi komentari su mi neprocenjivi. Obično ja istrčim sa nemuštim zapažanjem, pa on onda objasni šta sam ja u stvari čuo, skoro uvek poklopimo zapažanja. Znamo se preko četrdeset godina, učio sam od njega, kao i od svih značajnih ljudi te stare garde. 

I ko što rekoh na početku posta, subjektivno je suština zadovoljstva i ako neka promena tome doprinese, onda to postaje objektivno.

Što se tiče dempiranja OP kola, to sam pročitao u nekim novinama davno, imo traku i prelepio, bilo bolje, barem tako doživljeno. 

Divan post, baš po mom ukusu!

Potpuno sam saglasan (hedonistički) da je zadovoljstvo jedino bitno.

Zavidim Vam na društvu znalca, pogotovo sto je spreman da "Vam objasni sta ste čuli", kako sami rekoste.

To je slično kao kada u galeriji imate sjajnog vodiča pa Vam platna izgledaju zbog svih dodatnih informacija, kao da ih prvi put vidite; iako ste ih milion puta ranije videli po kojekakvim istorijama umetnosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima 42 godine, jedna od prvih zajedničkih seansi, kod mog nesretnog kuma, vraćam Gosn Nešu i on mi tad izrekao jednu misao koju sam ja usvojio, šta je HIFi, "cipela a rukavica ujedno". Šteta što ja nisam kapacitet niti imam interesovanja da naučim i muziku i elektroniku, poslednji velikan zlatne epohe, mada često spominjem Mila Dabića, tvorca Teresonica, ipak nije čuo kako njegovi zvučnici mogu da zvuče.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gospodine @Kuja znam da ste prezauzet i da, za razliku od mene, nemate preterano vremena da citate o SO I problemima u vezi sa njim (bolje ih mnogo znate nego ja) pa ću Vam preneti nekoliko interesantnih zapažanja, koje sam izvukao čitajuci forum (kao i uvek treba ih uzeti sa rezervom).

Dakle:

1. Stekao sam utisak da svi koji su na Ubuntu 16.04, Blind SO, počinje da imaju problema sa update raznih stvari u lancu reprodukcije; počev od kernela preko plugins ..... do .... . Kada se javljaju AK i Snoopy-ju u vezi sa pomenutim problemima, oni ih uglavnom upućuju gde bi mogli da traže resenje i ohrabruju ih da to sami čine jer oni-tim SO, nemaju mogućnosti da pokriju toliko različitih OS i raznolikost hardware.

Pazite da slučajno nesto ne update-jete!

2. AK je na OS Ubuntu 22.04 i to je rekao odgovarajući mi na pitanje u vezi sa UPnP/DLNA bridge a pročitao sam da je i Snoopy.

3. Spisak kernela (zamenskih), na forumu SO,  čini mi se, je veomaaaaa star po datumu (nudi Native DSD npr.) suštinski omogućuje ono sto savremeni kerneli defaulth imaju (znam iz sopstvenog iskustva čak i mnogooooo vise).

4. Tim SO je razrešio problem instalacije za player upmpdcli, koji je se pojavio sa novim verzijama i update OS.

5. Problem sa ne update-ovanjem plugins LMS je i dalje veoma ozbiljan. Stičem utisak da tim SO nema resenje za to i upućuju članove foruma da se direktno obrate autorima pomenutih plugins.

6. AK je našao rešenje za plugin "UpNP/DLNA bridge" (autor Philippe) i odgovorio mi na post u vezi sa tim objasnivši mi sta da uradim da mi sve to proradi. Paradoksalno je sto stvarno sve proradi ali LMS ne vidi player (ne prikazuje ga).

7. Proradila mi je konfiguracija players: MPD (0.23.5)-upmpdcli-LMS, pod Ubuntu 22.04.2 LTS Sever i sada svira neverovatno (čini mi se jasno bolje nego sa Ubuntu 20.04).

Kao da je LMS (iako znam da on nema nikakve veze sa promenom zvuka jer je to i dalje MPD potpuni zvuk, posto je upmpdcli od MPD player napravio samo renderer a LMS je u celoj priči samo library) umeksao MPD zvuk u pravcu zvuka player's Squeezelite pa je to sada stvarno izuzetno (za mene i na mom sistemu).

Naravno verovatnije je da je zvuk promenila verzija Ubuntu sa izmenama u mnogim sverama OS počev od kernela pa do ..... ; zbog čega su verovatno i ovi iz tima SO počeli da prelaze na najnovije verzije Ubuntu.

Najtoplije Vam preporučujem da probate ovu kombinaciju.

Sve radi cak i MQA Tidal a Squeezer je upravo dobio update pa je korišćenje svega pravo zadovoljstvo.

Sjajno je sto SAMO promenom LMS klijenta Squeezer, MPD klijentom (u mom slučaju MAFA) bez IKAKVIH IZMENA SO (conf) možete dobiti cisti MPD zvuk samo bez Tidal i povratkom na Squeezer taj po meni mekši zvuk i Tidal.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, Srecko said:

Ubuntu 22.04.2 LTS Server

Ovaj dole ili neki sređen od strane Agenta?

UBUNTU.COM

Get Ubuntu Server one of three ways; by using Multipass on your desktop, using MAAS to provision machines in your data centre or installing it directly on a server.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam instalirao bas taj, a stičem utisak da i AK (Agent Kith) a i Snoopy imaju isti i da nisu nista menjali jer je AK eksplicitan bio da i on ima isti problem sa "UPnP/DLNA bridge" plugin bas kao i ja i verujem da ga nije rešavao za mene vec je i njemu trebalo rešenje.

20. aprila trebalo bi da izadje Ver. Ubuntu 23.04 ali koliko shvatih AK ona nece biti LTS (LTS verzije se odlikuju izuzetnom stabilnošću) pa je jednog "sapatnika" savetovao da ne apdejtuje 22.04.2 LTS na 23.04 nego da sačeka 24.04 LTS kada bude izašao.

Inače Ubuntu za poslednje 2-3 verzije i naredne, garantuje redovne update u narednih 5 godina sto je (čini mi se) za tim OS jako bitno.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probao sam MIKIN distro.

Napisao sam mislim 7 postova o njemu (poput review) i bio eksplicitan da je to izvanredan OS (posvetio sam više pažnje tom distro nego 90% drugih članova foruma).

Imam ga i sad na "Lenovo Think Centre M92P" ali ga ne koristim.

Naručio sam SSD M.2 Krucial od 500GB za NUC (stiže mi u ponedeljak) na kom ce biti jednog dana instaliran taj distro ako bude izmenjen u pravcu kako treba da izgleda distro ISKLJUCIVO za muzički server PO MENI. Da li će to uraditi Mika ili ja sam kada to budem smatrao da treba da uradim je najmanje važno.

Zato Mikin distro nece kod mene biti u dogledno vreme dayly driver.

Dakle:

1.Ne treba mi računar već muzički server ISKLJUČIVO.

2. Ne treba mi Linux računar, pogotovo, jer koristim OSX "Mac Book Pro" i Windows Desktop.

3. Mikin distro je izuzetno optimizovan OS koji radi sve sjajno pa i reprodukuje muzičke datoteke ali muzičke datoteke jakoooo dobro reprodukuje i "Ubuntu 22.04.2 LtS Server" NA MOM SISTEMU (mislim ništa lošije mada je teško dati takav sud).

4. Sa "Ubuntu 22.04.2 LTS Server" i SO-Snakeoil 1.2.11, .moj NUC postaje ne računar već deo muzičkog sistema što sam hteo i što sam napravio.

5. OS i SO su samo delovi slagalice zvane muzički server uz NUC naravno u šta treba dodati ostale delove: player, media player Tel. upravljački klijent ...

Zato sam i postavio pitanje, u temi, da li izlaz ove teme treba da bude OS odlično optimizovan ili koncept muzičkog servera čije je srce upravo. MIKIN distro.

Mika mi je eksplicitno odgovorio da on pravi OS za sebe koji će sadržati sve oblasti njegovog interesovanja i koji će rado podeliti sa nama.

Takav OS koliko god da je brz meni ne treba jer i sada imam jakooooo brz ceo muzički server (brži nego što mi i treba😁jer je zvuk jako spora fizička pojava) koji funkcioniše odlično i ima jednu bitnu prednost DOKUMENTOVAN JE.

Niti želim niti je to u redu za svaki problem koji mi se pojavi (otvoreni kod je u pitanju i pri update ako neko od autora ne update-je svoj deo sistem ne funkcioniše) da zovem Miku zato što ne znam šta je uradio i šta bih mogao eventualno sa OS da uradim da izbegnem problem zato što neko drugi u svom delu nešto nije update-ovao rekoh niti želim niti je u redu. A ako treba da istražujem u čemu je problem umesto da potražim  i pogledam dokumentaciju (Canonical je to) onda bi bila skuplja dara nego mera po mojim shvatanjima.

Ne znam da li sam uspeo da dobro obrazložio svoj stav ali sam pokušao.

Ne zaboravite da sam ja jedan od onih koji je slušao i poredio oba rešenja i da ne pričam napamet.

Dakle, MIKIN distro: u serverskoj varijant,i bez ijedne aplikacije koja nije neophodna za muzički server, bez mernih rutina ............... ZA MENE bi bio OPTIMALAN IZBOR i moj dayly driver muzički.

U sadašnjem obliku MIKIN distro je za mene odlično optimizovan OS a to mi stvarno ne treba trenutno.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da će Srećko doktorat da napravi na temu optimizacije. Kupite lepo RHEL optimizovan za latenciju.

Več je neko doktorirao na tome. Bolje reći više njih. Problem je što SO ne radi na RHEL. 

Problem je što oni imaju njihov kernel . I to košta par soma eura....možda Fedora ima nešto slično za dž.

https://access.redhat.com/sites/default/files/attachments/201501-perf-brief-low-latency-tuning-rhel7-v2.1.pdf

:D

p.s.

Moja zadnja verzija (od 15. Mart) ima njihov Tuned mehanizam. :rasta:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Problem je za NUMA nodove (topologiju) iz gornjega pdf-a. To ne mogu ni da primenim u ovaj  distro.

Treba Vam 64GB ECC rama za to minimum :D

I da...Ako bi napravio pravi audio server bez GUI - verovatno bi bio Centos - što će reći mora da molite ove iz SO da sve preprave da radi na YUM paketu.

Ovo sve ostalo je krpljenje :laugh1tooht:

 

Problem je što NIKADA ovo neće moći da radi kako treba na consumer mašini. Treba Xeon proceor - ECC RAM - matična serverska ili Aourus pro od pola metra koja prima ECC RAM i Xeon....To ni ja nemam kući (trenutno). :rasta:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Потпуно сте застранили.. од нечега што треба репродукцију музике учинити практичном дошли сте до закључка да је за исту потребан рачунар кога још ни нема на тржишту.. ниђе везе са реалношћу..

При томе постоје бесплатни линукс музички сервери који на рачунарима од пре четврт века раде беспрекорно..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 minuta, VukJov reče

При томе постоје бесплатни линукс музички сервери који на рачунарима од пре четврт века раде беспрекорно..

Radi i na telefonu. Šta će ti PC. Direkt Android na DAC. i  ubedi sebe da je NAJ. To je bar lako.

Sugestija je ćudo

Bar ovde na ovom forumu. svi su u auto hipnozi.:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Mikorist said:

Treba superkompijuter

Наравно да не треба..

Испаде да је аудио репродукција захтевнија од већине ствари које компујтер треба односно може да ради..

Када би твој начин инжењеринга применили на остатак хајфаја, звучници би морали имати драјвер за сваки инструмент појединачно, па онда да бирамо одговарајуће појачало за сваки тај драјвер, па да замолимо чике из студија да нам дају траке са снимком сваког инструмента посебно да ми то на супекомпујтеру кодирамо итд..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Mikorist said:

Vidim da će Srećko doktorat da napravi na temu optimizacije. Kupite lepo RHEL optimizovan za latenciju.

Več je neko doktorirao na tome. Bolje reći više njih. Problem je što SO ne radi na RHEL. 

Problem je što oni imaju njihov kernel . I to košta par soma eura....možda Fedora ima nešto slično za dž.

https://access.redhat.com/sites/default/files/attachments/201501-perf-brief-low-latency-tuning-rhel7-v2.1.pdf

:D

p.s.

Moja zadnja verzija (od 15. Mart) ima njihov Tuned mehanizam. :rasta:

Nisam ja vezan pupčanom vrpcom za SnakeOil.

Koristim ga zato:

1. Što mi omogućuju izbor player-a (iz mog iskustva najviše utiču na zvuk) među kojima mogu da pronađem zvuk koji mi se dopada.

2. Staje sve u minornu kutiju NUC i sve lepo radi i lepo izgleda, kao komponenta sistema.

3. Mogu se implementirati: Tidal, Qobuz .... internet radio kao integralni deo celog sistema.

4. Svim tim stvarima komandujem sa telefonske aplikacije iz fotelje, pri tome sve radi glatko, brzo i lepo zvuči.

 DAKLE, sutra bih se odrekao toga za sličan sistem sa. SRCEM OD MIKINOG OS. ali bi trebalo videti kako napraviti ceo sistem poput gore pomenutog.

- Instalacija Tidal na komp. ne pomaže jer instalirana aplikacija Tidal ne podržava UPNP/DLNA a njihov connect ne radi komunikaciju (osim za probrane😁) te ni jedan klijent se ne može iskoristiti za upravljanje iz fotelje npr. Zato mora biti instaliran: LMS ili BubbleUPNP ili Minim Server ili ..

- Trebalo bi instalirati poput SO gamu playera da bi svako mogao da izabere zvuk koji mu se dopada 

- Trebalo bi napisati, poput SO, web aplikaciju da sve to poveže (to je minorno i mnogi od nas bi to mogli)

- ......

- i na kraju izvršiti VEOMA MALE ISPRAVKE MIKINOG DISTRO (iako se ne bavim Linux-om 15-tak godina i ja bih to mogao sada ad-hoc da uradim jer je Mika uradio 99.99% posla i ovo je kozmetika)

a) izbaciti GUI, čak ne mora ni to već kako je Mika lepo primetio dovoljno je ne startovati ga u GRUB.

b) Izbaciti nepotrebne app. (video player, screen shot, Viber .....), prostački.

c) izbaciti merne rutine, rutine senzora!!! Ceo život sam proveo radeći u R&D i najvece probleme mi je uvek pravio MERNI SISTEM INKORPORIRAN U RADNI I UPRAVLJAČKI SISTEM na šta sam prosto alergičan ZBOG ISKUSTVA. Jeste da je zvuk spora pojava i da ovo i ne bi trebalo da ima implikacije na zvuk ali koga zmija ujede i guštera se plaši.

I na kraju, AKO HICEMO MUZIČKI SERVER, opet se vratimo na nešto poput SNAKEOIL sa SRCEM OD MIKINOG DISTRO.

Proverio sam rekoh, MIKIN DISTRO SUPER RADI SA SNAKEOIL te verovatno ne bi trebalo izmišljati toplu vodu.

Zato sam i naručio novi SSD M.2 za tu varijantu no zbog izmena: player, Media servera, .... poželjno je PO MENI imati i Ubuntu jer nezavisni prate Canonical a ostale ne pa ni tim SnakeOil zbog čega i oni kažu da njihov Blind distro može da radi na ne više od 80 % mašina.

Ne možemo sedeti Miki na grbači da stalno nešto menja kad drugi nešto promene.

Naprimer Tidal preko noći odluci da ne radi sa LMS ispod Ver. 8.0 i svi koji vole zvuk Squeezelite player a hoće Tidal prinuđeni su sve da menjaju jer im stari Setup više ne radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...