Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

pre 12 minuta, Kuja reče

 

Oćeš da kažeš da sam ovo napravio u Fotošopu da bih te zezao? idi begaj! :)

Ne. Nego da ne valja RT ili nije RT. Običan kernel sa nekim uključenim prioritetima za IRQ. Isto što i  liquorix bez rt u podnazivu

tj. Snake Oil . ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Mikorist said:

Ne. Nego da ne valja RT ili nije RT. Običan kernel sa nekim prioritetima za IRQ. Isto što i  liquorix bez rt u podnazivu

Saglasan sam.

Ekipa Agent Kith (na forumu) upravo sugerišu da treba probati-čuti što više kernela pa izabrati.

Pošto je izbor baziran na čujnom utisku a ne merenju to ne mora najbolji kernel, najmanji, .... kakav god, biti i NAJLEPŠI za slušanje a kad je lepota u pitanju ona je u uhu posmatrača.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Mikorist said:

Ne. Nego da ne valja RT ili nije RT. Običan kernel sa nekim uključenim prioritetima za IRQ. Isto što i  liquorix bez rt u podnazivu

tj. Snake Oil . ;)

Ako češ nešto da testiraš, ovo je kernel koji koristim: 4.4.9-rt17-snakeoil-x64

On ti se ne nalazi u onome što si skinuo za potrebe testa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, Kuja reče

Ako češ nešto da testiraš, ovo je kernel koji koristim: 4.4.9-rt17-snakeoil-x64

On ti se ne nalazi u onome što si skinuo za potrebe testa.

Da demistifikujemo.

I liquorix i xanmod prolaze verifikaciju za Real Time - a nisu full RT - ako u nazivu nemaju RT

Ako imaš podešavanje threadirqs u GRUB to je kernel koji koristi IRQ threading .

Običan Kernel tweaked za lowlatency performance. Ono što ja kod sebe na mojoj mašini koristim

je 6.1.13-x64v2-rt7-xanmod1

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

32 minutes ago, Mikorist said:

Probajte sa preempted kernelom to. To je apsolutni RT 

Preemptive, to je samo preduslov za  rt ali... kamo... li absolute... ;) 

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, Mikorist said:

I liquorix i xanmod prolaze verifikaciju za Real Time - a nisu full RT - ako u nazivu nemaju RT

66c3f54ddbdeb11e324d45ab4d04cd52.jpg?k=rcAPH7%2FZvtDmmXry9dHTzAc4NqQK6nkWgkRkPbgVxgBzpQLv2KbSPIbbqrAHDJl9JYdZFmiY2%2Fo5qaT9ddYm%2BFz5TxGXSs2c8FcDQLUbKO68Fi25HN71uCapK48JHEw84Tq69EVmfSSKno2SID3d3uKpsyuQvitzrd2rtAT5wdYDTRSMN56IfSBmRpg4l5do

Yeah, right...

Tell that damentz in face... XM ima izdanje sa rt ali nije full... Pokazao sam Vam gde su, recimo, najbliži RT ...

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

$ uname -r
6.1.0-5-rt-amd64

Dodatak (dsclaimer): Da ne bi bilo nedoumica, i, gore-navedeni, kernel je daaaleko od onoga što bi ozbiljni korisnici real-time kernel-a nazvali takvim. No, to je najviše, trenutno, što je dostupno, sa police, u Debian-oid okruženju. Iz mnogo razloga, da ne počinjem(o)...

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

pre 30 minuta, Kuja reče

4.4.9-rt17-snakeoil-x64

pa dobro -skinuo sam ga odavde 

WWW.SNAKEOIL-OS.NET

64 bit kernels Like CD boot kernel, but only supports USB DACs vmlinuz-4.4.9-rt17-amd64-overlay-usb.tar.bz2 (Size: 3.1 MB / Downloads: 21) This is experimental, no SCSI or SATA device support (file is

 

ja i dalje imam 47-50C - sa ručnim podešavanjima.......jedno 60C sa normalnim hladnjakom je ovo.

 

Ma dižem ruke od svega... Nek radi svako šta hoće. 

Šta mu je najlakše zapravo. 

Whatever makes you (him, me..) happy!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 19 minuta, zika reče

Dodatak (dsclaimer): Da ne bi bilo nedoumica, i, gore-navedeni, kernel je daaaleko od onoga što bi ozbiljni korisnici real-time kernel-a nazvali takvim. No, to je najviše, trenutno, što je dostupno, sa police, u Debian-oid okruženju. Iz mnogo razloga, da ne počinjem(o)...

Ama sve je jasno. :lol:

Nego eto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takođe, ne tvrdim da je za audio potreban naj-RT kernel. Krenite od naj-minimal install-a sa kojim možete da se izborite tako da možete da pustite voljene oblike file-ova sa zvukom i nadogradite do trena kada Vam je dovoljno udobno ali ne i korak dalje. Setite e mog post-a sa nožićima... Ne koristim mobile i slično za slušanje te ne mogu da pomognem u tom delu. A i ne volim puno babica ili kuvarica pa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Mikorist said:

I taj kernel radi posao... lepo.... za to što je namenjen (i kome je namenjen).

Mene lično mrzi da sednem i sam svoj da kompajliram.

A i nisam vičan sa tim.....

Da ne bude nerazumevanja damentz je legend. Ima svoj stav i baš sam napisao šta sam napisao jer on bi prvi, odmah, viknuo da njegov kernel nije RT i da neće ikada biti jer to ne ...

Dakle, go image.thumb.png.74aeeeaa463ab6525776936280d772c1.png keep on... Čovek sa stavom, od reči i ozbiljnih dela...

Damentz Nos - Uomo - 1960-1969 | Barnebys

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, zika reče

Dakle, go image.thumb.png.74aeeeaa463ab6525776936280d772c1.png keep on... Čovek sa stavom, od reči i ozbiljnih dela...

Pitanje je da li se njegov kernel uopšte lošije čuje od RT. A držao sam njegov kernel na raznim mašinama - ne samo za audio. Za neke druge namene (crypto).....Koje nisu gašene godinama. I to radi. Provereno. 

it's about deterministic performance under load and various conditions.;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 6 časa, zika reče

njegov kernel nije RT i da neće ikada biti jer to ne ...

I ovo treba objasniti zašto.......

About RealTime Kernels
Early on in Linux audio production, Real-Time kernels were the only way to get low- and no-latency audio for professional audio applications. However, since Linux 2.6, the real-time stack has been part of the Linux kernel, having a kernel patched with a real-time stack is no longer necessary.

RealTime Kernels Still Exist
However, there continued to be a demand for real-time kernels with a special patch. A patch does exist to enable process to have real-time process access to any process requesting it. This is good for applicance-like applications, such as audio mixers that use Linux (the Behringer X-series mixers and the Allen & Heath iLive series mixers are good examples). For desktop computer use, THIS IS A BAD IDEA.

Security Implications
All it would take is one malicious process to execute and take advantage of the real-time code to completely lock-out a user from their machine, turning that machine into part of a botnet or other malicious purpose. Real-Time processes have the potential to completely take-over a machine. This is the number one reason Ubuntu does not carry a Real-Time kernel.

Low-Latency Kernel
The Low-Latency Kernel included in Ubuntu Studio (and available in the Ubuntu repositories) does not allow such malicious code from locking-out a user from their machine. It does contain other optimizations, such as Preempt-RT being enabled in the kernel configuration, to achieve the lowest possible latency for audio and other applications, while keeping the user interface usable. Latency as low as 0.1 millisecond can and has been achieved using this kernel.

Summary
For desktop computer usage, using a real-time kernel can cause security nightmares. The low-latency kernel included in Ubuntu Studio is completely capable of low- to no- latency while not enabling malicious processes to lock-out a user from their computer.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 46 minuta, silentbob reče

Sta se desava ako se da visok prioritet i zakuca cpu takt na npr 1ghz ili 800mhz?

Onda dobijes RT a nece da se greje.

Mozda @Kuja ima takav konfig?

Možda. A možda ima kernel koji ima samo usb  patch i to je nazvano RT kernelom.

Isti ti đavo stavio 90 ili 99 kad nema na spisku ništa drugo ispod :buehehe:

 

Kod mene se jbt i ALSA učitava na 90 i  PipeWIre piči kroz RT prioritete i grafčka karta i smbus........

Enabled real-time priority for the bluetooth nodes to run in RT od verzije 0.4.6

Da vidiš tek šta miš i tatstatura rade u RT :risitas:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...