Jump to content

Kuja

Član
  • Broj sadržaja

    984
  • Na DiyAudio.rs od

  • Poslednja poseta

  • Broj dana (pobeda)

    4

Poslednji trofej

Kuja je imao/la sadržaj sa najviše reakcija!

2 Pratilaca

Informacije Profila

  • Zemlja:
    Serbia

Skorašnji posetioci profila

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Kuja's Achievements

Dugo je sa nama

Dugo je sa nama (7/9)

460

Forumska reputacija

  1. 'Al se taman slaže sa mojom Ortofon 530MkII za koju je preporuka 100-400pF https://ortofon.com/pages/500-series Neke starije verzije Ortofon i Shure zvučnica su tražile još veću kapacitativnot. Ortofon je isporučivao dodatne kondenzatore koji su se kačili pozadi na pinove zvučnice, dok je zbog Shure-a SME isporučivao uz svoje ručice kablove koji su imali dodatne skrivene kondenzatore u RCA konektorima. Takve sam dobio sa jednom od mojih SME 3009. Ako mora, kapiram da bi taj od 100pF u paraleli na ulazu mogao i da se izbaci?
  2. Zašto? U spisku delova za staru verziju, za C17 (koji ima istu poziciju kao C15 na novoj) piše 100pF. Šema je ista za obe verzije pa bi i vrednosti trebalo da budu iste?
  3. Meni Cyrus Two radi dobro i sa AT440MLb i sa Ortofon 530MkII. AT ima malo izraženije visoke u odnosu na Ortofona, ali to je njen već opštepoznati karakter.
  4. ...A evo i linkova za kompletna servisna uputstva : https://www.hifiengine.info/cyrus/cyrus.htm
  5. Nisam siguran! Okačio sam šeme za poslednju verziju tzv. "TOG" koja je praktično ista kao i "issue 07". Od svih jedino ti kondenzatori nemaju navedenu vrednost na šemi, a za njih u spisku delova piše "Deleted". Ne znam šta to znači? Cyrus-i su tokom godina nekoliko puta unapređivani, tako da je moguće da je ovo revizija u kojoj su ti kondovi izbačeni? Evo delimičnog spiska delova: U servisnom uputstvu postoje šeme i za stariju verziju "issue 06". Phono sekcija deluje isto kao na poslednjoj verziji, a vrednosti tih kondenzatora (na ovoj šemi C17/18 i C5/6) su 100pF 100V PP. Pretpostavljam da bi to trebalo da budu vrednosti i na poslednjoj verziji, pod uslovom da ti kondenzatori na njoj nisu izbačeni. Evo šeme i delimičnog spiska delova za verziju 06:
  6. ..Zaboravih da napomenem i bitnu razliku između Keca i Dvojke. Ako se koristi eksterno PSX napajanje, tada interno napajanje Dvojke napaja isklučivo phono sekciju a eksterno napaja izlazni deo. Tako da su napajanja ulazne i izlazne sekcije potpuno razdvojena, što prepostavljam da pozitivno utiče na phono deo. Plus, interno napajanje u Dvojci ima jači trafo, veće filterske kondenzatore i sve ostale komponente napajanja odgovarajuće dimenzionisane, što možda još doprinosi za koji promil. Znači MM sekcije Keca i Dvojke imaju istu šemu, ali možda neke od pomenutih stvari vezane za napajanje ipak prave dodatnu razliku u korist Dvojke.
  7. I kod mene je ista priča, u kombinaciji sa Cyrus-om su Thorens i Ortofon! ...Doduše uz SME. Što se razlika između Keca i Dvojke tiče, oni u stvari imaju identičan PCB! Razlika su sledeće: Dvojka ima "pravu" odvojenu MC sekciju, jači trafo i jače izlazne tranzistore i mogućnost kačenja eksternog PSX napajanja (500VA trafo + 4x18.000uF kondovi). Kod Keca je deo na PCB-u rezervisan za MC prazan. Korišćenje MC zvučnica je omogućeno tako što se prekidačem iz kola izbaci jedan otpornik tako da gain naraste. To znači da bi sa MM zvučnicama Kec i Dvojka trebali da rade prakično isto, a popunom praznog dela MC sekcije na PCB-u odgovarajućim delovima, Kec bi mogao biti pretvoren u Dvojku što se phono dela tiče. Sećam sa da je u svoje vreme MC sekcija Dvojke bila dosta hvaljena, tako da bi takav upgrade imao smisla za vlasnike Keca. Šema Cyrus One phono sekcije:
  8. ...Da ne pričam da mi je digitalni izvor Naim (PCM1704K). Znači sve pršti od PRaT-a! 😅
  9. Upravo tako! Ja PRaT u najvećoj meri doživljavam kao "muzikalnost" uređaja, koji je sposoban da prenese punu emociju nekog dela koja čini suštinu muzike. Cyrus Two ima tu moć da me povede na vožnju rollercoaster-om i natera da skočim na noge lagane i zasviram air guitar. 🤘🎸 Imam utisak da je sve manje komercijalnih uređaja sposobnih za tako nešto. Ganja se napucan zvuk, muzika zvuči kao filmski specijalni efekti. I na ovom HiFi sajmu kao i godinama unazad bila je prisutna gomila preskupe opreme koja nije bila sposobna da prenese suštinu muzike. Zvuk je u slučaju dobrog dela preskupih sistema prštao od detalja i tranzijenata, ali je, zvuči paradoksalno, bio dosadan. Džaba sposobnost određivanja pozicije pojedinačnih instrumenata u orkestru i količine pljuvačke u uglu usana pevačice, ako te muzika ne ponese.
  10. PS Kako da unutar posta dobijem veće slike? Kada duplo kliknem na sliku prilikom editovanja posta, za prikaz ne mogu da izaberem dimenziju veću od 200 piksela, i ako mi originalni fajl ima recimo 1.000 piksela. Piše "Please select value that is no more than 200": Tako da unutar posta uvek imam neke bedne thumbnail-ove, na koje treba kliknuti za punu rezoluciju koja je čitljiva. Opet, vidim da drugi u svojim postovima imaju normalnu veličinu slika? Recimo u Doktorovoj temi šema Emeralda je pune veličine i čitljiva je. Kako se to postiže?
  11. @Doktor me je okačivši šemu za Emerald phono (hvala! ) inspirisao da i ja, na talasu entuzijazma vezanog za NE5332 i NE5334 čipove, okačim nešto slično. Reč je o phono sekciji Cyrus Two pojačala. Za razliku od mnogih MC/MM phono ulaza ugrađenih u integrisana pojačala, kod Cyrus-a postoje dve potpuno odvojene ulazne phono sekcije. Jedna je za MC zvučnice, druga za MM, njihovi izlazi se putem preklopnika biraju i povezuju na RIAA EQ kolo. MC i MM sekcije svaka za sebe koriste Signetics NE5534AN opamp-ove, dok se Signetics NE5532N nalaze u RIAA EQ kolu: (klik za veću sliku) Ako se koristi 500VA PSX eksterno napajanje za izlazni deo Cyrus-a, ugrađeni masivni Holden & Fisher toroidni trafo napaja samo phono preamp i nšta drugo. Zanimljivost Cyrus pojačala te generacije je i ta da nemaju preamp sekciju, već izlaz iz phono sekcije ide pravo na volume pot pa u izlazni pojačavački deo: (klik za veću sliku) Možda na papiru šema i nije nešto posebna, ali meni Cyrus ima neku magiju, "no nonsense" zvuk koji prenosi suštinu, sa izraženom muzikalnošču i PRAT-om. Slušam ga već više od 30 godina, prvo Cyrus One, zatim Cyrus Two + PSX, i nikada nisam želeo da promenim phono sekciju u sistemu. A vala ni pojačalo u celini. Tokom godina je dolazilo i odlazilo svašta, ali Cyrus je za moj ukus bio (i jeste) to, pa reko' da podelim.
  12. Kuja

    IT razno.

    No opt-in: iOS 18 sends image data to Apple without being asked WWW.HEISE.DE To allow personal photos to be searched for landmarks, iOS synchronizes image data with Apple servers. An opt-out apparently does not undo this.
  13. Odgledah sinoć: The Third Day (TV series) - Wikipedia EN.WIKIPEDIA.ORG The Third Day (TV Series 2020) - IMDb WWW.IMDB.COM | 16 Prvi deo serije od tri epizode pod zajedničkim nazivom "Leto" mi je za nijansi bolji, u drugoj epizodi prerasta u psihodelični spektakl sa scenama od kojih zastaje dah. Za potpuno iskustvo bi između prvog i drugog dela serije, Leta i Zime, trebalo pogledati Jesen, specijal koji je u originalu, u trajanju od 12 sati, igran i prenošen uživo: Ko nema živaca da gleda punih 12 sati postoji i izmontirana skraćena verzija:
  14. Ponovo imam 15 godina, "nosim kratku kosu i slušam taj zvuk"! PLAY LOUD!
  • Trenutno na sajtu   1 član, 2 Skrivenih, 28 Gosta (Pogledaj celu listu)

  • Forumska statistika

    9k
    Ukupan broj tema
    442.3k
    Ukupan broj objava
  • Statistika članovȃ

    2919
    Svi članovi
    3371
    Najviše na sajtu
    cikaknez
    Najnoviji član
    cikaknez
    se pridružio
×
×
  • Kreiraj novo...