Jump to content

Udrobljena automobilska tema.


chakija

Preporučeni Komentari

2 hours ago, ninja said:

Zimske gume su ovdje obevezne a ja imam jos i sa ekserima samo sto nisam jos promjenio, tek za 2 sedmice planiram.

 

A na tvoje pitanje da odgovorim protiv pitanjem: Je li ti glava vrijednija od te razlike? Ako nije, onda isto pitanje i za glave clanove familije.

Iako, vecina uzroka udesa nije zbog guma ili automobila nego zbog glave vozaca.

Te kramponke su zakonom  zabranjene ovde.

A pusti mi molim te ta demagoška  pitanja.

Raspitivao sam se kod prodavaca i vulkanizera. Gume jeftine traju 30000 a skupe 50000. Vozne osobine skoro identične pri normalnoj vožnji. Tri do pet godina max traju sa dobrim karakteristikama posle  se degradiraju. Ja veoma malo  vozim  zimi, samo ako me uvati sneg ili ako moram negde da idem  a sve manje moram. Stanujem 1 semafor od posla i dva semafora od centra. Taxi mi jeftiniji nego da kupujem gume. 30000km ne mogu za 10 godina zimske vožnje da istrošim. Tako da je  kupovina premijum  klase brandiranih imena ludost. Tigra je kupio Michelin  i verovatno mu podigao kvalitet .Ako uzmem 94H  ( veća nosivost, Vmax 210km/h) Tigar, sigurno  sam dobacio do nekog Hankooka ili Lase

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ako sve znas i vec si se odlucio sto onda pitas? 

Ima velike razlike izmedju gume i gume a u kriticnoj situaciji kraci put kocenja od samo 10cm moze nekome da se radi o nastavku zivota ili ne.  Ali,  posto ti je novac navazniji faktor,  nemoji ni jednu uzimati nego vozi to sto imas. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, sir Oliver said:

Postrožili zakon o saobraćaju. Biće opasnog belaja ako nemate zimske gume. Ako u zimskom periodu učestvujete  u karambolu a nemate zimske gume a drugi učesnik ima zimske  gume  onda ste vi krivi  bez obzira  na okolnosti. Plaćate štetu i sebi i njemu ( osiguranje pere ruke). Ako ne daj bože se neko povredi ili  zagine ne smem ni da mislim šta će biti.

Imate li savet za zimske gume? Da li Tigar za 5500 ili Dunlop za 12000?  Da li dva ipo puta više vrede? Malo vozim ionako će pre da ostare nego da se pohabaju. Napomena Neću da menjam gume već da ceo komplet toškova prebacim . Smatram da montaža guma oštećuje iste.

naravno, tigar...ne bacaj pare na skupe gume ako si prosečan srpski vozač

montaža ne oštećuje gume ako je vulkanizer normalan majstor

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miselin je kupio Tigar, kao sto je Danlop kupio Savu. Ali moderno kresanje troskova sigurno ne dozvoljava ukrstanje tehnologija zarad benefita kupca. Pa je slaba vajda od tih kartelizacija.

Elem, tigar je povremeno imao iskakanje balona sa strane, sto ga je kod mene dovelo na drugo mesto liste jeftinih guma.

Sve ostalo zavisi od tezine vozila i velicine felne. Nijedan svetski proizvodjac ne posvecuje previse paznje auto gumama za dimenzije felne 13 i nesto blaze za 14"(veci je izbor sara recimo)..ne ocekuje se da vozila budu preko tone.

Pa za konacnu odluku postoji vise faktora...tesko da ce samo baratanje imenima resiti sve probleme.

Ja,takodje zboh kratkih relacija, koristim gume za sve sezone na zadnjoj osovini, a prednje menjam prema sezoni i zakonu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zimi se mnogo manje vozim nego leti, pa su mi zimske neke iz Tempa na akciji od prošle godine za 2800din/kom (13ice), a leti arčim BF Goodrich i pokazale su se fenomenalnim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam, ako smem da dodam, sasvim zadovoljan. Na autu su došle gume kako zimske tako i set letnjih točkova. Kad dođe vreme da se zamene, mislim na zamenu pneumatika na obručima, e, onda ću biti strašno nezadovoljan ali to mi je to... Trenutačno još uvek dobre i letnje i zimske Michelin (pojma nemam koji modeli) i ćutim i radujem se. Između dva redovna servisa sam prevezao malo jače od 15.000km, od toga nekih 10.000 po gradu a resto okolo. Kada dođe vreme da ih menjam, dobro ću morati da se počešem i tamo gde me ne svrbi. Ali to mi je to kad sam kupio auto koji ima propisane 225/50/R17 za leto ... Trenutačno kod nas je za tu dimenziju najjeftinija Sava koja je oko 11.500/kom a sve potom ide naviše pa gravitira oko 20.000 +/-3000... pa sve puta četiri...

Ali to je to, jedno ide s drugim. S druge strane, nekoliko puta sam imao prilike da pritisnem papučicu (autobahn) i lepo idem 180-200kmh bez da sam i na momenat osetio bilo kakav problem sa prijanjanjem ili kontrolom, kočenje i kretanje bez obzira na uslove na putu savršeno glatko, prolazak na putevima gde se ne bih usudio ni prići prethodnim autom skoro da mi je uvek zagarantovan, tako da sve ima svoje. Uz malo upotrebe mozga i pažnju, nema mesta gde ne mogu da prođem.

Naravno, odavno sam prestao da brinem o potrošnji pošto se stabilno drži na oko 6.5l/100km što mislim da zaista nije mnogo za tonu i po gvožđusine sa 2L/103kW motorom... Sve u svemu, Klarkson definitivno jeste bio u pravu... Ovo jeste odličan auto.

IMGP0200_res.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Ja sam imao Trayal T100 zimske. Kad je bio onaj veliki sneg 2011 ili 12. u decembru kad je nas premijer spasavao kod Feketica, nisam morao da cistim uopste parking i niko nije ulazio na moje mesto jer nisu mogli. trayal je izlazio i ulazio u sneg kao da je ravno i suvo. Na zalost posle tri godine su pustale vazduh na hiljadu mesta pa sam ih zamenio sa winterom. Za sneg je vintera nula u odnosu na trayal ali bar dugo traje. Wintera proklizava na snegu i ne moze najbolje da se kontrolise na bljuzgavici iako mnogi vozaci kazu da je odlican. valjda nisu probali bolje. Znam da prijatelj sa Michelinom Alpin ide po snegu skoro kao i po suvom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, sir Oliver said:

Nešto se šuška da Fiat hoće da se reši balasta.  Alfa i Maserati idu na doboš. Prvi u redu onih koji čekaju da kupe je VW.

Da li ćemo najzad dobiti i lep i kvalitetan auto? Samo da mu ne ubiju šmek.

Dobicemo kinesku a skuplju verziju Alfe, kao sto imamo kinesku verziju VW-a.

Kvalitet cega, poluosovine?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, Impuls said:

Ja sam imao Trayal T100 zimske. Kad je bio onaj veliki sneg 2011 ili 12. u decembru kad je nas premijer spasavao kod Feketica, nisam morao da cistim uopste parking i niko nije ulazio na moje mesto jer nisu mogli. trayal je izlazio i ulazio u sneg kao da je ravno i suvo. Na zalost posle tri godine su pustale vazduh na hiljadu mesta pa sam ih zamenio sa winterom. Za sneg je vintera nula u odnosu na trayal ali bar dugo traje. Wintera proklizava na snegu i ne moze najbolje da se kontrolise na bljuzgavici iako mnogi vozaci kazu da je odlican. valjda nisu probali bolje. Znam da prijatelj sa Michelinom Alpin ide po snegu skoro kao i po suvom

Ovo za Michelin je provjereno . Nije problem što ide nego i stane ? ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Dobicemo kinesku a skuplju verziju Alfe, kao sto imamo kinesku verziju VW-a.

Kvalitet cega, poluosovine?

Kvalitet plastike, kvaka, spona, pouzdanost i trajnost.

Da ne škripuče cela prednja tabla , da mi se ne odlomi kvaka u ruci kad otvaram, da je duže kod vlasnika nego kod majstora,...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kupi toyotu :laugh1tooht:

Sve to sto si naveo upravo uzivam u VW-u..prekidaci, plastike, zabice, gume, creva, senzori, konektori...milina..

Ali svaki ima svoju boljku, pa je samo pitanje ko zakaci maler

Najbolji je sluzbeni, a odmah posle njega, nov auto.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dvostruko ponovljeno lično iskustvo sa GM proizvodima (jednom kao Daewoo Nubira tj. Opel Vectra !! sa drugom karoserijom, drugi put kao Opel Astra u karoseriji Chevrolet Cuze-a) me vozaju od 2002. godine bez i jedog, jedinog kvara, ma ni štucnuli nisu. Trenutno sin vozi Nubiru i ne žali se, mada moram priznati da Opeli nisu baš štedljivi automobili.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...