Jump to content

Mikorist

Preporučeni Komentari

pre 19 časa, Srecko reče

Isto radi i SO.

Ima jednu rutinu koja se zove Top iz koje vidite na kom je IRQ nešto i onda postavite to da vam bude prioritet.

Da budem iskren mislim da to ne menja drastično zvuk kao: players, đubre u OS, kernel generalno i ......

Problem sa tom rutinom je što ne treba da postoji (vidljivo za običnog usera) . Ili ako postoji treba da se proširi na sve delove na magistrali matične.

Primer :

RTIRQ_NAME_LIST="ehci_hcd:usb amdgpu i801_smbus snd"

Ako stavim samo usb umesto ehci_hcd:usb  dobijem i miš i tatstaturu i štampač na 99  (po sistemu koja je prva perfierija vidljiva -pa sledeća itd...) -  daklem veoma lako može da se zaluta u nepodešenost - ili u podešenost nepotrebnog.

Ako je samo ehci_hcd:usb u koji god USB port da zakačim DAC ide na 99

Ostalo je zanemareno. Niti mora da gadjam sa Top kad je samopodešeno.

Ako nema amdgpu to se preskače pa ide dalje na smbus pa na snd - na ALC899 kod mene (koaksijalni i optički izlaz)

Kod njega krenem da skidam fajl od 9GB i zaglavi mrežna karta na 50% - jer nema prioritet eth0 - negde je na -50 - da ne pričam o Bluetooth...............

Ovo je fleksibilni samopodešavajući sistem. (naravno dodeljena imena mogu da se menjaju u zavisnosti od matične ploče - ali gornji spisak može se proširivati do u beskonačno - imena koja ne postoje na nekom PC se preskaču)

Naglavljivati SO (podešavanja) na ovu đuntu je u suštini  jeres :grino:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Mikorist said:

Problem sa tom rutinom je što ne treba da postoji (vidljivo za običnog usera) . Ili ako postoji treba da se proširi na sve delove na magistrali matične.

Primer :

RTIRQ_NAME_LIST="ehci_hcd:usb amdgpu i801_smbus snd"

Ako stavim samo usb umesto ehci_hcd:usb  dobijem i miš i tatstaturu i štampač na 99  (po sistemu koja je prva perfierija vidljiva -pa sledeća itd...) -  daklem veoma lako može da se zaluta u nepodešenost - ili u podešenost nepotrebnog.

Ako je samo ehci_hcd:usb u koji god USB port da zakačim DAC ide na 99

Ostalo je zanemareno. Niti mora da gadjam sa Top kad je samopodešeno.

Ako nema amdgpu to se preskače pa ide dalje na smbus pa na snd - na ALC899 kod mene (koaksijalni i optički izlaz)

Kod njega krenem da skidam fajl od 9GB i zaglavi mrežna karta na 50% - jer nema prioritet eth0 - negde je na -50 - da ne pričam o Bluetooth...............

Ovo je fleksibilni samopodešavajući sistem. (naravno dodeljena imena mogu da se menjaju u zavisnosti od matične ploče - ali gornji spisak može se proširivati do u beskonačno - imena koja ne postoje na nekom PC se preskaču)

Naglavljivati SO (podešavanja) na ovu đuntu je u suštini  jeres :grino:

 

Saglasan sam!

Postavio sam bio prioritete na SnakeOil kod sebe, testirao se da li čujemo (supruga i ja) i izbrisao ih😁.

Izbrisao sam ih zato ŠTO SAM PROČITAO DA OS SAM PO ZNATNO PAMETNIJIM ALGORITMIMA ODREĐUJE TE ISTE PRIORITETE MENJAJUĆI IH TOKOM VREMENA, ŠTO JE VEROVATNO MNOGO BOLJA OPCIJA OD FIKSNOG PRIORITETA.

Naravno za ovako jednostavan posao kao sto je zvuk verujem da ni ne možemo da pogrešimo ni kad fiksno postavimo neke prioritete ali ja lično ne čujem nikakvo poboljšanje (mator sam mada merenja kažu da mi sluh nije toliko mator😁).

Lepo gospodin Žika rece te brzine RT nisu namenjene poslu sa ZVUKOM vec pravim RT poslovima, ali naravno ako imamo džebane sto i muvu da ne gadamo topom.

To "cinculiranje" je imalo smisla dok su nam svirajuće mašine bile Atom i RPi.

Sada, dobar OS (ispeglan za jedan uži-specifičniji segment generalne upotrebe zvaničnih distribucija linux) sto Mikin distro sigurno jeste, ako je dobar za mnogo komplikovanije stvari koje se stavljaju pred RT mašine sto ne bi bio dobar-odlican za prostačku fizičku pojavu kao sto je zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Mikorist said:

Ako stavim samo usb umesto ehci_hcd:usb  dobijem i miš i tatstaturu i štampač na 99  (po sistemu koja je prva perfierija vidljiva -pa sledeća itd...) -  daklem veoma lako može da se zaluta u nepodešenost - ili u podešenost nepotrebnog.

Ako je samo ehci_hcd:usb u koji god USB port da zakačim DAC ide na 99

Da drugi koji sve ovo čitaju ne bi bili zbunjeni, da razjasnimo korišćenje TOP komande...

U SnakeOil-u koristim TOP da bih video koji mi je IRQ za USB audio.

U mom slučaju to je: "irq/23-ehci_hcd".

Onda u Process Priority sekciji samo zadam rt prioritet za "irq/23" i to je to.

Nadam se da je dovoljno selektivno. :)

Screen Shot 2023-02-11 at 2.49.44 PM.jpg

image.gif

...A ako hoću da dodeljujem nivoe proriteta drugim procesima, samo kliknem na Add Process ...

 

Meni ovo završava posao, a siguran sam da i Miki njegov metod radi ono što mu treba.

Što bi rekli "There's more than one way to skin a cat". :)

Neka cveta hiljadu cvetova! :D

 

Dodatno, miš, tastaturu i štampač i onako ne koristim, a i svi ostali USB portovi su mi ubijeni u BIOS-u, pošto je u pitanju headless kompjuter čija je jedina funkcija da bude audio komponenta. :)

Naravno, to je samo jedan od pomentuih hiljadu cvetova. :)

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, Kuja reče

U mom slučaju to je: "irq/23-ehci_hcd".

Isto je i kod mene. Identično se zove.

RTIRQ   koristi  *ehci_hcd:usb* pa može ispred ehci_hcd da bude koji hoćeš broj irq a posle usb: takođe bilo koji broj usb porta.

Skraćenicama se rešava stvar. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, Mikorist said:
diya@diya:~$ cat  /proc/sys/net/core/default_qdisc
fq_codel
diya@diya:~$ 

 

Guši Miko, guši.

Brzina moje mreze je 200Mb/s ali joj je stabilnost katastrofa (ne u apsolutnom smislu nego u odnosu na npr. mrežu mog sina u stanu u Londonu koja iako je spora 50Mb/s stabilna je do bola, jer u starom urbanom jezgru njihova država ne dozvoljava da svako provlaci kablove kako mu se hoce).

Inače baš sam u nekoliko navrata dok sam testirao-slušao Vas distro osetio artefakte-malformacije zvuka kad moja mreza počne da luduje i menja parametre što ponekad naravno zna da se završi i nestankom signala na kraci period od nekoliko sekundi ili cak desetak sekundi.

Mislim da mnogi od Vas imate slična iskustva.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Mikorist said:

Isto je i kod mene. Identično se zove.

RTIRQ   koristi  *ehci_hcd:usb* pa može ispred ehci_hcd da bude koji hoćeš broj irq a posle usb: takođe bilo koji broj usb porta.

Skraćenicama se rešava stvar. 

 

Sve super! :)

Na našu veliku žalost nismo svi sa tvojim i gosn Žikinim znanjem.

Za nas smrtnike tu su SnakeOil i slične distribucije, koji složene komande koje bi se kucale u terminalu pakuju u lakše razumljiv GUI.

Možda kod nije tako elegantan, ali ako mačka lovi miševe nije bitno koje je boje! :)

 

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Kuja said:

Da drugi koji sve ovo čitaju ne bi bili zbunjeni, da razjasnimo korišćenje TOP komande...

U SnakeOil-u koristim TOP da bih video koji mi je IRQ za USB audio.

U mom slučaju to je: "irq/23-ehci_hcd".

Onda u Process Priority sekciji samo zadam rt prioritet za "irq/23" i to je to.

Nadam se da je dovoljno selektivno. :)

Screen Shot 2023-02-11 at 2.49.44 PM.jpg

image.gif

...A ako hoću da dodeljujem nivoe proriteta drugim procesima, samo kliknem na Add Process ...

 

Meni ovo završava posao, a siguran sam da i Miki njegov metod radi ono što mu treba.

Što bi rekli "There's more than one way to skin a cat". :)

Neka cveta hiljadu cvetova! :D

 

Dodatno, miš, tastaturu i štampač i onako ne koristim, a i svi ostali USB portovi su mi ubijeni u BIOS-u, pošto je u pitanju headless kompjuter čija je jedina funkcija da bude audio komponenta. :)

Naravno, to je samo jedan od pomentuih hiljadu cvetova. :)

 

 

 

 

Pretpostavljam da ste zaboravili da napisete da ste taj isti prioritet prosledili i na izlaz (opcije plejera squeezelite, -p 99 npr.) jer ovako nije dovoljno.

Znam da ste Vi to sigurno uradili, samo pominjem zbog drugih koji učestvuju u diskusiji, da ne bi bili zbunjeni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

37 minutes ago, Srecko said:

Pretpostavljam da ste zaboravili da napisete da ste taj isti prioritet prosledili i na izlaz (opcije plejera squeezelite, -p 99 npr.) jer ovako nije dovoljno.

Znam da ste Vi to sigurno uradili, samo pominjem zbog drugih koji učestvuju u diskusiji, da ne bi bili zbunjeni.

Čini mi se da sam o tome već ranije pisao. Eksperimentisao sam sa promenama prioriteta Squezelite plejera i/ili LMS-a ali to je rezultovalo seckanjem zvuka i zaglavljivanjem, pa sam odustao.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...