Jump to content

Mikorist

Preporučeni Komentari

@Mikorist F A N T A S T I Č N O  !

20230313_115902.thumb.jpg.5dccfce6bbc0f61524451900cf3a7176.jpg

MOLIO BIH DRUGARE DA NE POLEMIŠETE SA MNOM O MOJIM UTISCIMA.

ONI SU TAKVI KAKVI JESU I POKUŠAĆU U NEKOLIKO NAREDNIH POSTOVA DA IH IZNESEM.

Prethodne 2 rečenice sam napisao jer ja stvarno nisam ama baš ni po čemu i nikakav reper da bilo šta tvrdim u vezi sa HiFi-em.

I ni ne tvrdim ništa već ću samo izneti ono što sam čuo i kako sam to JA čuo; a na to imam pravo čak i kao totalni autsajder u ovom sportu😁.

A kao što vidite sa slike, mislim da sam se baš potrudio da ti moji utisci budu što objektivno i možda nekom korisni.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. SISTEM NA KOME SAM PRESLUŠAVAO, MENI POZNAT, MATERIJAL I KOJI MI JE POMOGAO DA FORMIRAM UTISKE - STA JE SVIRALO😁

a.) Operativni sistem - OS i neophodne aplikacije, "Linux distro - Mika" koga je on nazvao "diya".

b.) Računar, Lenovo "ThinkCentre M92P" sa procesorom i5 i 8MB memorije na ploči.

C.) User Interface sa dodatnim tweak's i aplikacijama "SnakeOil".

d.) Player, MPD (0.23.5).

e.) DAC, "SMSL D1SE".

f.) Integrisani pojačavač, "Naim SuperNait 3".

g.) Zvučne kutije, "Harbeth M40.1 Domestic Monitor".

h.) Kablaža i konektori, recimo sasvim solidni od kvalitetnog materijala (bakar) i TEHNIČKI ODLIČNO URAĐENI.

i.) Muzički materijal, mnogo toga sam slušao i naravno nemoguće za napisati u postu (izgubio BiH silno vreme).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, Mikorist said:

Čekaj bre ima nov da izađe....Samo da uspem da aploudujem....Izgleda da Gugl zeza ili he rešio me banuje zbog tolikog aplouda:D

Miko, sačekajte malo da Vam iznesem (u postovima) i neke sugestije, možda ćete ih i uvažiti😁.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2. INSTALACIJA LINUX DISTRO_a - MIKA

Rekao BiH veomaaaaa jednostavna, ako se isključe neke stvari koje sam primetio a koje  ni nemaju nikakve veze sa DISTRO (npr. Rufus "upiti" u tekstu koji sledi a koje pojedincima mogu biti nerazumljive).

Naravno NEMOGUĆE je napraviti instalaciju koja bi pokrila sve potencijalne probleme ovako raznolikog software i hardware kojeg posedujemo.

Zato mislim da INSTALACIJU, ovako zamišljenu, NE TREBA MENJATI; a potencijalne probleme razrešiti kroz komunikaciju na forumu.

a.) Napravio sam samostartujući USB (prastari, Kingston 4GB). Pri kreiranju USB-ISO Rufus (poslednja verzija) mi je signalizirao da je GRUB originalnog DISTRO stariji i da ga on ne podržava i da ako hoću baš njega da će ga skinuti sa NET i ugraditi. Jasno je da sam to izabrao. Takođe je tražio saglasnost i u vezi sa syslinx što sam takođe odabrao da skine sa NET da bi moj USB-ISO disk bio stvarna kopija Mikinog uradka.

b.) Izabrao sam računar Lenovo, da na njemu sve uradim, zato što nisam hteo da diram-kvarim NUCs iz svirajućih svojih sistema. Takođe sam za instalaciju odabrao stari Hitachi HDD od 500GB da ne pišem stalno po SSD-u. To inače stalno praktikujem.

20230313_092135.thumb.jpg.1725e18ebe384f4ef0d4cb44d7f86e6b.jpg

Skrećem vam pažnju da, ako budete instalirali ovaj distro, PROVERITE da li vam je UEFI postavljen u biosu. Ovo sam pomenuo zato što upravo ja to nisam uradio. Uvek su mi svi BIOS na svim računarima UEFI pa sam potpuno bio zaboravio da sam baš Lenovo morao da postavim u Legacy mod da bi na njemu proba BLIND Ver. SnakeOil.

To me je sprečilo da instaliram distro Mikin, instalacija je stala na 95% jer GRUB nije hteo da se instalira.

Naravno čim sam proverio BIOS i stavio ga u UEFI mod instalacija je prošla.

U toku instalacije treba samo da uzaberete-potvrdite lokaciju-BG, izaberete jezik i tastaturu; ostalo sve Instaler odrađuje sam.

Računar sam ugasio (pri restartovanju nije hteo da se podigne) i sve je proradilo savršeno.

To je značilo da mogu da pristupim (ko želi taj UI i tu ponudu players) instalaciji SnakeOil!

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3. INSTALACIJA SNAKEOIL

Završena je instalacija OS (prvog dela dela software koji utiče na zvuk), kao i sve ostalo u sistemu što utiče na zvuk.

Volim UI SnakeOil (kao drugi deo software koji utiče na zvuk), njegove tweak's i ponuđenu grupu players jer mi omogućuju veliku ponudu boja zvuka, izborom različitih players and tweaks, u kojoj mi je nekako lako "da pronađem ono što mi se dopada".

U folderu SnakeOil imate datoteku tekstualnu u kojoj je sve jako lepo opisano šta treba da uradite (Linux komande, za one koji nisu familijarni sa Linux).

Suština je da treba da startujete aplikaciju "Terminal" u navedenom folderu (gde se nalazi fajl Installer.sh) i da pokrenete Installer SnakeOil.

Time je za nas ljubitelje zmijskog ulja kompletirana instalacija.

Screenshot_20230313_111328_Chrome.thumb.jpg.2601e0365703b19a93ecf0908b08bfee.jpg

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima li razlike ovde sa SnakeOil i na Ubuntu Server ?  :D

A ne bi bilo loše da čuješ kako svira bez njega. :msn-rofl:

Ja nema šanse da provalim razliku.

Da li je YouTube - Tidal - LMS - Jagoda - VLC....mnogo su tanane nijanse (ako su svugde dobri snimci).  :hihihihi: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4. KONFIGURACIJA SNAKEOIL

Lično preferiram minimalan broj tweak's SnakeOil, nisu to drastične promene boje i kvaliteta zvuka, pa ih zato neću ni pominjati.

Izbor players je već veoma značajan izbor jer primetno menja zvuk

Izbor players u SnakeOil i ono što on donosi sa sobom, nisu predmet ove teme.

Reći ću samo da sam se opredelio za MPD (0.23.5) player isključivo na osnovu ličnog afiniteta.

Citirano sa foruma:

Sledeći muzički plejeri dolaze unapred instalirani za svaki Snakeoil PC:

  1. Daemon muzički plejer (MPD):
    • 0.21
    • 0.22
    • 0.23
  2. Logitech Media Server
  3. Squeezelite player:
    • 1.6.4
    • 1.8
    • R2
    • Ralph
    •  
    • Muzički plejeri u plaćenom izdanju su:
    • Clementin
    • deadbeef
    • qmmp
    • HQPlayer
    • HQPlayer NAA
    • RoonBridge
    • RoonServer
    • Spotify Connect
    • Miniserver
    • Upmpdcli

MPD

MPD ima mnogo bolju rezoluciju, više detalja, 3D prostor i dinamiku, brži je i sve je impresivnije. 
Pri dužem slušanju, umor slušatelja je izraženiji.
Ako slušam isključivo audiofilske semplere (što se skoro nikad ne dešava Smile) sve je OK,
ali nakon sat vremena slušanja neke od mojih omiljenih kompoxicija, od kojih neke nisu. vrlo dobro snimljene ili produciranoe, osjećam se jako iritirano s nekim neugodnim osjećajem visokog pritiska u ušima.

Uz određene snimke MPD može zvučati staklasto hladno i zaista neugodno.

Squeezelite plejeri:

Zvuči nejasnije i zamućenije u odnosu na MPD,
sporiji je i manje dinamičan, sa niskim i visokim frekvencijskim ekstremima koji nisu toliko izraženi, ali je srednji opseg puniji i čini se bogatijim harmonicima.
Zvuk je opušteniji, pa je mnogo popustljiviji kada puštate lošije snimke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

pre 14 minuta, Srecko reče
    • Muzički plejeri u plaćenom izdanju su:
    • Clementin
    • deadbeef
    • qmmp
    • HQPlayer
    • HQPlayer NAA
    • RoonBridge
    • RoonServer
    • Spotify Connect
    • Miniserver
    • Upmpdcli

MPD

MPD ima mnogo bolju rezoluciju, više detalja, 3D prostor i dinamiku, brži je i sve je impresivnije. 
Pri dužem slušanju, umor slušatelja je izraženiji.
Ako slušam isključivo audiofilske semplere (što se skoro nikad ne dešava Smile) sve je OK,
ali nakon sat vremena slušanja neke od mojih omiljenih kompoxicija, od kojih neke nisu. vrlo dobro snimljene ili produciranoe, osjećam se jako iritirano s nekim neugodnim osjećajem visokog pritiska u ušima.

Uz određene snimke MPD može zvučati staklasto hladno i zaista neugodno.

JA to nisam ni testirao jer nemam plaćen :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5. ZVUČNA PROBA

Pre nego bilo šta kažem o uticaju na zvuk distroa Mikinog (bukvalno operativnog sistema-OS, nisam slušao i analizirao priložene plejere i ostale app. jer ne BiH imao sa čime da ih poredim), jasno je da je ostali deo sistema ostao isti kako muzički tako i hardware-software (SnakeOil) deo.

Posebno ističem ponovo da je player bio i ostao MPD (0.23.5).

Dakle, da ponovim, oduševljen sam zvukom koji je donela izmena OS (zamena "Ubuntu 22.04.5 LTS Server" Mikinom distro-om "Diya").

Nisam, kao pojedinci sa foruma, sposoban da tako fino opišem čime sam to oduševljen ali ću pokušati da vam koliko toliko približim šta sam osetio:

- detalji odlični,

- pozornica odlična,

- separacija instrumenata odlična,

- zvuk je jako brz i dinamika je ogromna,

- sistem, rekao bih, odlično "drži" membrane i nema "mumlanja"-"valjanja" basa kod loše snimljenih (napumpanih koje kakvim expanderima) pesama,

- ..........

- JEDNOM REČENICOM, SVE JE BOLJE! Ovo tvrdim zbog toga što granica kada glasnoća postaje neprijatna je sada 20-tak procenata viša na potu.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6. PREDLOZI ZA MIKIN MUZIČKI LINUX DISTRO

a ) Trebalo bi napraviti 2 distro-a

- Ovaj koji sada postoji uz neke izmene i

- Distro za korisnike SnakeOil (oni koji koriste takav računar isključivo za muziku) ili nekog drugog UI (možda biste u budućnosti i Vi Miko mogli da napišete UI tipa SnakeOill ali bolji za ovu namenu baš koliko je bolji i ovaj distro od generalnog Ubuntu distro).

Distro za korisnike SnakeOil morao bi biti takav da računar sa DAC izgleda kao pravi deo muzičkog sistema a ne računar po kome nešto treba stalno "prčkati":

I. Server tipa (bez GUI).

II. Sve nepotrebne aplikacije koje nisu deo OS (jagodica, .......) izbaciti osim muzičkih tipa: Tidal, Qobuz ...

III. Izbaciti sve "merne" procese (to je ok u razvoju da se vide granice fizičkih parametara poput T ali ne treba u završenom proizvodu jer se smatra da je to provereno a može možda da utiče na zvuk).

IV. Dodati SSH zbog prebacivanja muzike na računar jer taj back door ne bi "smetao" bezbednosno pošto bi na njemu bila samo muzika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 minuta, Srecko reče

III. Izbaciti sve "merne" procese (to je ok u razvoju da se vide granice fizičkih parametara poput T ali ne treba u završenom proizvodu jer se smatra da je to provereno a može možda da utiče na zvuk

Mora da postoji. Ako neko ima problem kako da saznamo šta se dešava? Ovako skrinšotuješ i možemo bar nekako da raščivijamo šta je. Iz konzole je nemoguće osim da ja sednem za taj ralčunar - ili imam root pristup kroz SSH - što je često neizvodljivo  :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7. PREDLOZI ZA TEMU O OVOM DISTRO-U

- Prvi post ("lepljivi") - Poslednja verzija distro za računar koji se koristi u opšte namene; sa kraćim sadržajem.

- Drugi post ("lepljivi") - Poslednja verzija distro za "MUZIČKI" računar; sa kraćim sadržajem.

- Treći post - Sve ranije verzije distro-a.

- Izbrisati sve ostale postove koji sadrže bilo koju od verzija distro-a 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...