Jump to content

Nove tehnologije i izumi


NIXIE

Preporučeni Komentari

WWW.TUE.NL

Stella Terra will cover a thousand kilometers in various landscapes in Morocco.

Smisao se pomalja ispod oblaka... Ima nade... Napokon prava računica...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, zika said:
WWW.TUE.NL

Stella Terra will cover a thousand kilometers in various landscapes in Morocco.

Smisao se pomalja ispod oblaka... Ima nade... Napokon prava računica...

Prevara?

"Normalna" električna kola koja imaju solarni panel na krovu, funkcionišu otprilike ovako: taj solarni panel za jedan ceo dan dopuni bateriju 5%.

Ovi su napravili specijalan oblik krova, da kažemo da bolje koriste površinu i da dobiju bar 3 puta veću površinu za punjenje naspram pomenutog standardnog elektromobila. Da kažemo i da koriste najbolje moguće panele sa najvećom efikasnošću, što onda ukupnu računicu podiže još, da kažemo da je ukupno onda 4-5 puta efikasnija.
5 x 5% = 25% baterije se napuni za dan u najboljem slučaju. Pošto je Sahara, blizu ekvatoru, nema oblaka i sunce baš prži, da kažemo da nekako baš uspeju da dobiju 30-40% za dan. To je i dalje daleko od toga da auto može da se vozi samo tako, nego eto samo produžava donekle kapacitet baterije.
Naravno, za idenje na posao i nazad svaki dan, moglo bi da prođe, ali ništa više od toga. I to samo u toj Sahari.

To može da se posmatra i prostije: jedan običan kućni panel od 250W snage ima dimenzije oko metar ipo sa metar. Znači, kvadrat ipo. Oni na ta kola mogu da stave možda tri panela te površine, da opet kažemo da koriste naefikasnije panele, to onda ukupno dođe do nekih 1 KW snage. Odnosno, 1.35 konjske snage. To je snaga koja više odgovara električnom biciklu tj električnom mopedu. Neki jači električni motori verovatno troše više. O automobilu i 140 km/h brzini ili tako nekoj koju pominju, suludo je pričati. Moj Punto ima toliku max brzinu a ima 75 konja ili koliko, ne konj ipo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oni, pošteno, kažu:

The car contains a rechargeable lithium (Li)-ion battery, which would also allow it to operate in less sunny climates but over shorter distances. Such is the level of energy provided by the solar panels on the car that it can provide sufficient electricity for cooking and charging devices such as a phone or camera.

Oni koji me (dovoljno) poznaju da sam veliki electro-sceptic... No, αὐτοῦ γὰρ καὶ Ῥόδος καὶ πήδημα ...

Pročitajte, pažljivije, članke o tome šta je zaista urađeno, pre nego počnete sa uopštavanjem.

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Brijac said:

Elektricna prevozna sredstva su prevara 😁

Nisu možda za ove wolt/glovo što vole električne bajseve.
Takođe, kada bi neko napravio neki autić, kao peglica, sa baterijom koja ima tipa 40km range, bio bi odličan kome treba samo od kuće do posla i nazad.

Potpuno se slažem sa tobom da je prevara ovo što se pokušava sada, da se ugura baterija od tonu i 500 km kapaciteta, i očekivati da amerikanac sa tim vozi od minesote do floride ili od kolorada do los angelesa, ili švaba da vozi na more u španiju u tome.
Umesto da ideja bude da svako puni električni automobil kući preko noći ili na parkingu oko zgrade, oni pokušavaju da zamene benzinske pumpe što je potpuno suludo kada su baterije u pitanju, pokušavaju na daprave neke punjače od 10KW ili koliko, i da ih kao bude dovoljno uvek za dve (hint, uvek su pola punjača pokvareni već sada)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Koja said:

Takođe, kada bi neko napravio neki autić, kao peglica, sa baterijom koja ima tipa 40km range, bio bi odličan kome treba samo od kuće do posla i nazad.

Potpuno se slažem sa tobom da je prevara ovo što se pokušava sada, da se ugura baterija od tonu i 500 km kapaciteta, i očekivati da amerikanac sa tim vozi od minesote do floride ili od kolorada do los angelesa, ili švaba da vozi na more u španiju u tome.
Umesto da ideja bude da svako puni električni automobil kući preko noći ili na parkingu oko zgrade, oni pokušavaju da zamene benzinske pumpe što je potpuno suludo kada su baterije u pitanju, pokušavaju na daprave neke punjače od 10KW ili koliko, i da ih kao bude dovoljno uvek za dve (hint, uvek su pola punjača pokvareni već sada)

Imao taki mali kineski auto za 6-7k eurića u lokalu da se kupi. Al ne ide 0-100 za 2s, nije tona čelika oko tebe, nema motor 100+kW (u pojedinim Teslama je npr 600+kW električne snage, ubrzanje iz mesta kao benzin sa bar 2x više na sva 4 točka)... ...ove solarne varijante fakat ne piju vodu sem kao da malo prištede. Ima Prijus hibrida sa takvim krovom, taman da dokaplje malo u bateriju preko dana. Možda ima smisla za lagane i ne mnogo brze automobile  kad baš nužda natera ali zalazi u domen šta bi kad bi.

Tesla punjač inače ima 4 aparata, na svaki po dva auta, ukupno 8 max. Pripadajući trafo je 1MW. 4 kom se pune sa 4x250kW ili 8x125kW kad je svih 8 mesta zauzeto. Brzi punjači koji se meću uz autoputeve su skoro 400kW po mestu za punjenje. I skuplji nego da se vozi na benzin. A problematika sa opterećenjem mreže zadaje glavobolje i jako pametnim ljudima koji se samo time bave.

Meni lično se dopada ideja mikromobilnosti (trotinet, pedelec... ono 250W i do 25km/h) na elektriku po gradu, samo još da vrnu u osnovnu školu i saobraćajne propise + malo saobraćajne kulture kod svih učesnika. Ja se navozao po poligonima za ocenu krajem prošlog veka, kad sam bio mali. Pedelec je neverovatno iskorišćenje, dobacujem 90+km sa jednim punjenjem baterije 500Wh u eko modu koji je više nego dovoljan na ravnom a i na uzbrdici ko ume da koristi menjač (znači jedno 4 dinara na računu po punjenju u skupoj tarifi). Od toga nema dalje a i lepo fizičko.

Na to neki mali autići na šta god, čisto da se ne vozi auto od 2 tone da se prevezu dva praziluka sa pijace. Koristan teret u % ispadne manji nego na Sojuzu kad tera satelit u svemir ako ne računamo vozača.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...
WWW.DAN.CO.ME

Pravi problem pred nama nije mogućnost da mašine u dalekoj budućnosti porobe ljude. To je spekulacija bez utemeljenja u sadašnjim znanjima o vјeštačkoj inteligenciji. Problem je to što već živimo u društvu u kom je mali broj ljudi u prilici da koristi nagomilanu moć na štetu većine
WWW.THEGUARDIAN.COM

The chaos at OpenAI reveals contradictions in the way we think about the technology

 

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
INTERESTINGENGINEERING.COM

SEMP Research Institute devised an AI Smart Electromagnetic Generator (AISEG) innovated based on the principles of Biot-Savart’s Law and Faraday’s Law.

Lele, ja pomislio neko mega-Sit pojacalo :D

Dva puta sam procitao i ne kontam sta su napravili, "self-powering generator", dakle... Cek malo, el' moze neko da mi objasni... :umnik2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 37 minuta, BANAT reče

Self-powering generator , odnosno generator koji sam sebe pokrece , ili ti novi tip Perpetum-mobile ? , nema šansone ...

,rekao bih da je to podvala za bogate Arape prepune petro dolara ...

Tako nešto mora da ima 100% efikasnost i 0 gubitke na toplotu. (što nije moguće)

Ovi pominju  rotating power without rotating.:smesna:

Obrtno magnetno polje bez obrtanja (ne znam kako to zamišljaju da izvedu).

Teslini kalemovi u kalemovima.

 

 

2023-12-16_01-06.png

Liči na višeslojni Teslin coil.... Ništa novo  :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...
PATENTS.GOOGLE.COM

A pulsed gravitational wave wormhole generator system that teleports a human being through hyperspace from one location to another.

 

 

Time Travel: US20090234788A1

Plasma Energy Weapon: WO2016024265A1

Weather Modification: US2550324A

Anti-Gravity Propulsion/Spacecraft: US20060145019A1

Walk through solid objects: US20060014125A1

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 časa, Mikorist reče
PATENTS.GOOGLE.COM

A pulsed gravitational wave wormhole generator system that teleports a human being through hyperspace from one location to another.

 

Time Travel: US20090234788A1

Plasma Energy Weapon: WO2016024265A1

Weather Modification: US2550324A

Anti-Gravity Propulsion/Spacecraft: US20060145019A1

Walk through solid objects: US20060014125A1

Baš me zanima šta biva sa  faktorom vreme, šta biva sa starenjem živog bića (osobom) koje se tako teleportira, hoće li leš ili prah dapretekne do odredišta? :angel0:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...