Jump to content

Neverovatan diy strujni kabel


milovan1963

Preporučeni Komentari

Ajde da i ja malo povećam broj mojih postova :-) naime posedujem više raznoraznih audio strujnih kablova.

Počeo sam sa default kablovima koji su sastavni deo opreme pa sam polako menjao jedan po jedan :-)

Lapp je takođe u sistemu već duže vreme ali samo zato što ne mogu naći nešto bolje a da ne košta kao bubreg

(šalim se), lapp mi je na letvi za video deck i gramafon a razlog tome je "nema se para za nešto što nisam čuo".

Kad uspem nešto nabaviti i poslušati i dopadne mi se promena koju je kabel odradio u mom prastarom sistemu

onda to i pazarim :-)

Svaki strujni kabel je po meni neka vrsta filtera i svaki se drugačije ponaša u svakom sistemu (ovo iz iskustva

pišem), znači ista stvar kao i sa interkonektima. Šta je najbolje? Srebrni interkonekti i bakarni zvučnički i tamo

neki strujni - sve je to kombinacija. Ja to radim godinama (pošto retko kad menjam komponente) i ponekad dobro

prođem ponekad ne. Na prvu loptu uzmem nešto što mi se nakon nekog vremena više ne dopada :-( ali tako to

ide, postoje zamke na koje se čovek lako opeče (ko je rekao srebrni interkonekti?).

Od strujnih kablova najbolje su se kod mene pokazali flet bakarni (ne upleteni) za pojačalo i pleteni za cd plejer.

Ostale komponente koriste kablove koje imam višak (jer me mrzelo stavljati ih u oglase gde ih već ima milion i

ubeđivati potencijalne kupce kako je BAŠ OVAJ MOJ kabel najbolji za njega) dok ne nabavim nešto bolje.

 

Flat strujni daje (kod mene) veću binu i veću dubinu (audio) slike, bolju separaciju instrumenata i perfektno

centriran glas (da sa drugim kablovima npr. glas ode malo u levo ??? ili je slika ravna). E sad sa cd plejerom to

već nije slučaj, za njega imam drugi koji se pokaza boljim jer je zvuk u globalu malo čistiji...   što sam naravno mogao

dobiti i sa srebrnim interkonektima (što sam i probao i radi fantastično ali ne sa mojim cd-om nego sa drugim) i ne u

mom sistemu! Još sam u potrazi za najboljim rešenjem za moj ps1 cd projekt:-)

 

Eto toliko od mene!

Pozdrav ljubiteljima muzike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Proverio, ima ELID kod nas da se kupi, kroz rupu prihvata konektora koji se ubada u uređaj, može možda maksimalno da se ubode 2mm2, predviđeno za 1.5mm2 žice. cena oko 150 i kusur dinara komad...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Proverio, ima ELID kod nas da se kupi, kroz rupu prihvata konektora koji se ubada u uređaj, može možda maksimalno da se ubode 2mm2, predviđeno za 1.5mm2 žice. cena oko 150 i kusur dinara komad...

 

 

Da se napraviti "redukcija" sa debelog na tanje, ali je prčkavo...a vjerojatno nije ni zanatski korektno. Međutim sa malo strpljenja oko frkanja krajeva, rezuckanja i uz malo heat shrink-a (nikako da se sjetim naše riječi) se može izvesti. Ja jesam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je i planirano za prvi, probni komad kabela. Upleteno po tri pletenice od silikonom obloženog 1.5mm Novkabelovog licnastog, Svaka pletenica će biti prvo "terminisana" na spoju 3 u 1 a potom ta tri završetka ulaze u konektor. Valjda taj kratak komad od 20-ak mm neće obezvrediti ceo posao...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kupio sam nekoliko komada ELID krajeva na kabel (ona strana što ide na uređaj) i malo cunjao po netu šta se sve proizvodi od kablova po Srbiji pa nađoh i ovaj katalog: http://www.novkabel.com/katalog/kablovi_i_provodnici_novkabel.pdf

 

Jako mi je zanimljiv EPN58, "veoma savitljiv rudarski kabel", recimo 3x1.5mm2 spoljašnjeg prečnika 14mm

 

Provodnik:savitljiv bakarni provodnik klase 5
Izolacija:gumena mešavina na bazi EPR kaučuka
Unutrašnji plašt: na bazi sintetičkog kaučuka
Zaštita od uvijanja: oplet od pogodnog materijala
Plašt: na bazi polihloroprenskog kaučuka, otporan na ulje,
plamen i habanje,
žute boje
 
strana 83 kataloga u pdf-u
 
EDIT: nazvao sam ih, (Novkabel) i neke stvari nemaju ali imaju EPN55 koji takođe deluje zanimljivo, VP cena je 215 RSD, ovde imam firmu koja redovito kupuje od Novkabela i moglo bi se rešiti ali je kvaka 22 ("Catch 22") činjenica da fabrika te kablove ne isporučuje/prodaje u količinama manjim od 1000m. Da uzmem da mi u proseku treba po 1.5m pa da sve uzmem i 15m, to nije ni blizu dovoljno, a ne verujem da može da se organizuje grupnjak "na slepo"...
 
Ništa onda... samo "štrikanje"...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

prim.ur. : termo bužir

 

:)

 

 

Ma tog se nisam mogao sjetiti! Nije da ne znam za termo bužir, nego sam potpuno blokirao. Kako kad se ne možeš sjetiti imena vlastite žene u razgovoru.

 

Čak i to nije naški tj. koreni tih reči nisu naši :D

 

Možda bi adekvatno bilo toplotnoskupljajuće crevo :D

 

 

Lingvističar! :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Ništa onda... samo "štrikanje"...

 

 

Robi,

ako prolaziš kroz Temerin, ili neko da ti pogleda, na vojnom otpadu "Troglav" je bila gomiletina finih savitljivih oklopljenih kablova 3x1,5mm2 (kao Lapp samo bela izolacija) kojima su se napajali neki vojni video nadzori šta li... Komad od ~6-7m sa razvodnom kutijom je bio nekih 250-300 din. Ako ima još, eto rešenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesi li pročitao onomad kad sam umesto waveguide napisao talasovod :rofl:

 

EDIT: Može i valovod na srpskohrvatskom :)

 

 

Ma razumijem i val i talas dok god nas isti val/talas nosi, i dok god su nam gitare - vesla. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam danaske stigao da terminiram strujne kablove a evo i zašto: http://www.diyaudio.rs/topic/6217-cirklotron-sa-lateralnim-mosfetima-pt-2-kr%C5%A1tenje-bastarda/#entry161262

 

BTW, kupio 6 metara Novkabel od 3x1.5 i 4m Zaječarskih od 3x2.5mm2, EPN50... Brutalno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Terminirao/terminisao (kako god) metar jeftinog 3x2.5mm2 EPN50 sa ELID konektorom na strani uređaja i na drugu stranu stavio onaj klasični gumenilizirani Schuko (ne znam ko je proizvođač ali mislim da je ili domaći proizvod ili iz okruženja) i bocnuo u pojačalo. Ubi me ako čujem razliku između fensi i ovog kabela. Međutim, ubacio sam posle neki konfekcijski i opet krenula da se više čuje sredina nego što mi prija. Načisto sam se smorio menjajući žice svako malo, i rezultat uvek isti: konfekcija nikako ne prija (razlika je u svakom slučaju veoma suptilna) a deblji kabel sa čistim bakrom većeg preseka donosi željenu smireniju notu u delu gde se angažuju vokali. Potom sam vratio onaj Jamo Silver pleteni i opet je sve provrištalo... Zaključak na kratkotrajni jedno-popodnevno.večernji test: Strujni kablovi većeg preseka i od kvalitetnog sastava (bakar) mogu malo da utiču, zvučnički kablovi od bakra većeg preseka mnogo više mogu da utiču na to kako kod mene sistem reprodukuje. U planu je da izvedem jedan strujni kabel od iste žice punog preseka koja se koristi i u kućnoj instalaciji. Po nekoj slobodnoj proceni koja nije zasnovana na merenju, već na onome što umorne uši čuju, odnos promene koju unosi zvučnički kabel u odnosu na promenu sa drugim strujnim kabelom je 10:1... Da li bih dao deset puta više para za zvučnički kabel? Da, ako je strujni kabel 250 dinara/m... sa sve konektorima. Srećom, to ne moram, imam sve što mi treba :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobra strana testiranja kablova je i u činjenici da se većim brojem uključivanja i isključivanja istih ukloni oksid ili nataložena nečistoća sa kontaktnih površina. Time se svakako popravlja i kvalitet provodljivosti.

Zato ja to tako često radim... ;)

:sleep1:  :acute:  :wink2:  :whistle2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj što sam do sada koristio kao zvučnički je 2x 4.5, bar matematički. Spojen od pletenice načinjene od 3 seta kabela od 1.5mm. Ovaj što je sada od pojačala ka zvučnicima je 2x4mm2...

Nije tu stvar hoću li se ja iznenaditi nego moj "rationale" traži neku vrstu objašnjenja jer nisam od likova koji veruje u nadprirodne pojave. Sve se može objasniti zakonima i zakonitostima fizike, sve što ne može, pripisujem ili neznanju ili pukom verovanju u "nešto". Nema tu ni duhova ni fantazije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U jednom drugom thread-u je pomenut Emitter. Sećam se da sam se nasmejao kada sam čitao uvod u prikaz tog uređaja...

Evo ga ovde, ovde je prikladniji...

As you read this, are you listening to your stereo? Whatever the music, what you're actually hearing is your public utility's AC as modulated by your power amplifier. No matter how good the gear, the final result can be only as pure as the power feeding your components. Unfortunately, plenty of sonic schmutz usually comes along for the ride.
The purveyors of line conditioners, power regenerators, isolation transformers, and the like have been bombarding us with that message for years now, and it seems to have taken hold. Though the message comes larded with multiple helpings of BS, its basic truth is no longer in doubt.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...