Jump to content

Neverovatan diy strujni kabel


milovan1963

Preporučeni Komentari

Banat,Ja nisam nista rekao za tebe.Rekao sam da najcesce vecina ljudi NISU SMELI da rastezu toliko dugacku zicu jer je takva aktivnost ONDA mogla da bude tumacena i kao spijunaza.Znas i sam.Drugo. Da li ste vi bili svesni toga da ste radili na tudjim grekvencijama i u slucaju dobre propagacije ste smetali nekim tamo lokalnim stanicama? To je po zakonu diplomatsi problem a ne samo problem u Zenevi.Ako mislis da je neko pametan da trosi struju za tolike kilovate da bi neko u Japanu cuo njegov narodnjak misli i dalje.To isto RA rade sa 5W ali na nekim drugim freq. pa sta?Ja sam 62. godiste i secam se piraterije u tom smislu kao kroz maglu.Slusao sam piratske stanice u majcinom frizerskom salonu tamo negde 67-68 do 70.. kad klinac.Svi ti ljudi ( oni su mi pricali licno) su kasnije kad sam porastao postali RA a oni Vlasi nasi sa brda su jos pre toga otisli u CH.Voleo bi da cujem cime ste samo modulisali toliko jak predajnik s obzirom da se radi o AM.Verovatno si mislio na 86% modulacije mada je standardno normalno manje za AM.Nadam se da znas da antena po svojoj konstrukciji a i po dimenzijama vec pre prikljucivanja treba da bude rezonantna za radnu freq. a treba da bude i prilagodjena impedansa koja je fiksna i obicno je 50-52 oma.Imali ste tada coax za 10KW? Nesto drugo? Simetricni vod ili sta vec koji je 300oma.Ne sumnjam ni u cije znanje ali ZNAM da tada NIJE bila dostupna literatura osim za odabrane u YU.O QST-u smo mogli samo da sanjamo. Doduse postojao je oduvek casopis RA i glupi radioamateri sve inzenjeri koji nista ne znaju koji su pisali za njega i uredjivali ga.Jel si to hteo da kazes? Dobro, neki su bili vojna lica, neki iz policije ili slicne ne tehnicke face ali su bili zaduzeni za "bezbednost" i da skupljaju pare od sponzora za savez. Isto kao i planinari, izvidjaci ili slicne organizacije. Tehnika je tehnika ali je pirati NICIM nisu unapredili dok NEKI radioamateri definitivno jesu ma odakle poticali.Eh da su tada postojale GU cevi sa pijace gde li bi vam kraj bio.Nemoj pogresno da shvatis Banat. Pisemo.Nista strasno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Banat,

Ja nisam nista rekao za tebe.Rekao sam da najcesce vecina ljudi NISU SMELI da rastezu toliko dugacku zicu jer je takva aktivnost ONDA mogla da bude tumacena i kao spijunaza.Znas i sam.

Drugo. Da li ste vi bili svesni toga da ste radili na tudjim grekvencijama i u slucaju dobre propagacije ste smetali nekim tamo lokalnim stanicama? To je po zakonu diplomatsi problem a ne samo problem u Zenevi.

Ako mislis da je neko pametan da trosi struju za tolike kilovate da bi neko u Japanu cuo njegov narodnjak misli i dalje.

To isto RA rade sa 5W ali na nekim drugim freq. pa sta?

Ja sam 62. godiste i secam se piraterije u tom smislu kao kroz maglu.Slusao sam piratske stanice u majcinom frizerskom salonu tamo negde 67-68 do 70.. kad klinac.

Svi ti ljudi ( oni su mi pricali licno) su kasnije kad sam porastao postali RA a oni Vlasi nasi sa brda su jos pre toga otisli u CH.

Voleo bi da cujem cime ste samo modulisali toliko jak predajnik s obzirom da se radi o AM.

Dranix

Razvlacili su ljudi predajne antene cak sa brda na brdo ! , za po dve pa i tri cele Rezonantne talasne duzine , pa ih se opet nije ticalo sta Vlast misli o tome .

Problem u stvari nikad nije bio direktno na relaciji Vlast - Pirati , nego je problem dolazio od ovih ` licenciranih ` idiota , jer su te Piratske Rezonatne antene obavezno bile napajane direktno iz anoda izlaznih cevi Bez upotrebe ikakvih PI filtera i sl. sve sa osnovnim razlogom da bi i zadnji proizvedeni miliwat snage bio 100% odasiljan ,

obicno je takav nefiltriran snazan signal odasiljan na 1.75MHz znacajno ometao svojim parnim harmonikom prijem na licenciranom 3,5MHz bandu .

Kako su se `licencirani` ponekad nervirali zbog tog nenamernog ometanja prijema od Pirata isto tako su jako cesto postajali i drukare , odnosno dojavljivali Vlastima gde i ko radi na AM divlje , pa su Vlasti ponekad pravile raciju i oduzimale predajnu opremu a Pirate kaznjavale .

BTW ,

Kolegioni su koristili i jos uvek koriste koriste razne metode AM modulisanja svojih predajnika , najcesce je to G2 modulacija , ima dosta primera i G1 modulacije pa i G3 , ali jako cesto se koristi i cista modulacija Anoda izlaznih cevi .

Na primer YU1 koristi modulator sa cetiri GU81 u izlazu sa nekih 3,5 KV anodnog napona da bi modulisao cisto Anodu neke tamo relativno snazne Ruske keramicke koaxijalne predajne tetrode .

Eh da, pominjes i tu Zenevu ! ,

moj odgovor Zenevi jeste : siste mi j..a za Zenevu i pre trideset godina , i dan danas , pa i za trideset godina ubuduce isto tako !!!, reciprocno isto koliko i Zenevi sisti za mene i moje ! .

http://www.harriku.com/serbia.htm

` Sto se Zeneve tice pa ni Tito nije SMEO da pisha uz vetar a svet nije organizovan po nasim zeljama tako da je svakome lakse da se prilagodi i da koliko toliko bude neki red i mir.Zato i postoje zakoni i represalije.`

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hm ...., Zeneva , Tito i zakoni i red i mir i represalije ,.... moz misliti ! , reko bih....sve moj do moga , (a za mojega tu nigde mesta nema !) :laugh1tooht:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verovatno si mislio na 86% modulacije mada je standardno normalno manje za AM.

Nadam se da znas da antena po svojoj konstrukciji a i po dimenzijama vec pre prikljucivanja treba da bude rezonantna za radnu freq. a treba da bude i prilagodjena impedansa koja je fiksna i obicno je 50-52 oma.Imali ste tada coax za 10KW? Nesto drugo? Simetricni vod ili sta vec koji je 300oma.

Ne sumnjam ni u cije znanje ali ZNAM da tada NIJE bila dostupna literatura osim za odabrane u YU.O QST-u smo mogli samo da sanjamo. Doduse postojao je oduvek casopis RA i glupi radioamateri sve inzenjeri koji nista ne znaju koji su pisali za njega i uredjivali ga.Jel si to hteo da kazes? Dobro, neki su bili vojna lica, neki iz policije ili slicne ne tehnicke face ali su bili zaduzeni za "bezbednost" i da skupljaju pare od sponzora za savez. Isto kao i planinari, izvidjaci ili slicne organizacije. 

Tehnika je tehnika ali je pirati NICIM nisu unapredili dok NEKI radioamateri definitivno jesu ma odakle poticali.

Eh da su tada postojale GU cevi sa pijace gde li bi vam kraj bio.

Nemoj pogresno da shvatis Banat. Pisemo.Nista strasno.

 

Ne nisam mislio na 86 % modulacije nego na preko 85% korisnog dejstva izlaznih cevi ,   odnosno transfera ulozene snage kod izlaznih cevi .  

 

 Nikakav koax se nikada ovde nije koristio niti ce , isto tako nikakav 300 Ohma simetricni vod ili slicni RF signal antenski fideri , nego obicna bakrena zica Tacno podesene duzine u pola metra , i napajana direktno sa anoda izlaznih cevi ! , zvuci neverovatno !? 

Koristile su se i nekada davno razne snazne predajne cevi pa i GU, GK i ostale isto kao i danas ! , doduse tada nisu nabavljane sa pijaca nego su bile svercovane iz Rusije, Ukrajine i Bugarske . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Banat,

Kazem ti bio sam ja tad dete pa nemam pojma kakav je problem bio.

Pravo da ti kazem i ja bi se kao covek pre svega ljutio da me neko prijavljuje.

Doduse radio amaterizam nije moranje pa da nekome oduzimas lebac.

RA su na 80m sto bi se danas reklo chatovali.

Mislio sam na to koliko to treba da bude jak NF pojacavac za toliku modulisanu VF snagu. Nije naivno.

Sto se Zeneve tice pa ni Tito nije SMEO da pisha uz vetar a svet nije organizovan po nasim zeljama tako da je svakome lakse da se prilagodi i da koliko toliko bude neki red i mir.Zato i postoje zakoni i represalije.

Sve to nije fair ali kako drugacije?

Niste vi bili nikakvi krimosi. Nisam to nikako hteo da kazem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ode tema u pm kao i sve ostale pre nje. 

 

Dodaj nešto konstruktivno na temu i učini je kvalitetnijom umesto što kukaš (stalno) :wink2:

 

Tvoj post je on topic isto koliko i postovi pre tvog. O tome da nikom ništa neće pomoći da i ne pričamo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Losem pojacavacu nece pomoci nikakav "egzoticni" strujni kabl niti neutrik konektor ili slican.Pretpostavimo da je deo elektricne instalacije u zidu dovoljnog preseka i da je osigurac VECE amperaze nego sto bi normalno trebalo za taj vod a sve u skladu da duzinom tog voda zbog pada napona na vodu pod opterecenjem.Podrazumeva se da je uticnica kvalitetna sto obicno NIJE slucaj.Neutrik konektori su za 32 AMP a "kompjuterski" za znatno manje. Takodje je kvalitet kontakata skroz drugaciji.Pretpostavimo da konektora i nema.Ako se svi ti uslovi ispune STA je to sta neki kabl od uticnice do trafoa a dovoljnog preseka moze da popravi?Izvolite. Diskutujte.Molim moderatore da izbrisu sve moje poruke iz ove teme a koje su offtopic ako misle da treba.Takodje se izvinjavam zacetniku teme i svima vama drugima koji ste morali da citate moje gluposti koje nisu vezane za temu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Druze, nemoj da se tangiras ;). Pa ovde ne postoji tema koja nije otisla u debeli off. To je zastitni znak ovog foruma. Zbog toga ja kukam a moderator se uzbudjava :)

Ako nista drugo, u ovom offtopic-u ima da se procita mnogo pametnih stvari. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Druze, nemoj da se tangiras ;). Pa ovde ne postoji tema koja nije otisla u debeli off. To je zastitni znak ovog foruma. Zbog toga ja kukam a moderator se uzbudjava :)

Ako nista drugo, u ovom offtopic-u ima da se procita mnogo pametnih stvari. 

 

hahahahahaha :D

 

Doživeo sam epifaniju pre neku godinu pa se više ne uzbuđujem ni zbog čega što nije egzistencijalne prirode, a kad ne mogu ništa da uradim po tom pitanju - tad ni oko toga.

 

Inače u većini oftopika ima da se pročita što šta pametno :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh, uh... ...opet marketing napisan od nekog ko barata sa 3 izraza iz struke.

 

Nit info kako je mereno, niti šta izvor, ni šta je napajano, poprečni presek kabla je vojna tajna. Najbitniji podatak u specifikacijama je da je debo 12,7mm, širmovan i da je twistlink isto ko i ovaj na mom šporetu. :angry7:

Ja iz datih podataka i grafika na prethodnom linku mogu samo da zaključim da kabl od cca 3x2,5mm2 ima manji otpor od kabla 3x0,75mm2 a to sam znao i do sad.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Šta se dešava ako ne može kabel da se spoji na kontakte unutar konektora, običnog, dostupnog u našim prodavnicama? Za Furutech baš i nemam para a dobavljač mi se ne javlja na telefon. Gde nabaviti krajeve za kabel a da ne košta set utičnica/utikača za kabel više od samog uređaja? (IEC/Schuko)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sajt ima neke informacije ali mi vizelno deluje kao nešto što imam i ja. Milovanov fazon pletenja 3x po 3 žice od po 1.5mm2 (a baš toga imam komad od nekih desetak metara) proizvešće mi završne krajeve od 4.5mm2 što teško da ću ikada ugurati u ovo... Biće da na krajevima treba stopiti 3 NA debljinu jednoga pa onda možda i može... Ajd, probaću da ispletem, samo da se ne sapletem... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takav kabal ce biti tesko ili skoro nemoguce nagurati u standardni utikac. Za tako nesto je najbolje koristiti neki masivni (i skup) utikac, ako nista drugo onda neku kopiju Oyaide, Furutech ili nesto slicno. 

 

Ja sam davno pleo takav kabal od 0.75 mm2 zice pa se to jedva uguralo u neki konektor, vise se i ne secam u koji. Kako ce biti sa 1.5 mm2 bolje da ne pomisljam. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verovatno neće ići ali baš sam nešto gledao, dobio sam dva ne baš jeftina strujna kabela da ih priključim i poslušam da li čujem razliku, pa ako čujem, da razmišljam o tome kakva je razlika i koliko mi vredi investirati na tom polju. Nije mi ponuđeno da ih kupujem, ovo je nešto brutalno kako po gabaritima, tako i po ceni (cca 100 ili više € po kabelu) ali mi se nešto ne daje 25€ za jedan konektor, to kad saberem da mi treba nekih minimum 4 ili 5 kablova za minimalno "poboljšavanje" sistema (staviću na svaki uređaj pojedinačno pa slušati, čuje li se razlika) ispadne 200-250€ samo u konektorima (ima da se kupi na KP) a naravno da može da bude i više od toga... Za te pare onda bolje da kupim ogrevna drva pa da nam svima bude lepo preko zime :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...