Jump to content

Neverovatan diy strujni kabel


milovan1963

Preporučeni Komentari

daj da organizujemo akciju Zedno Dete i da ti uplatimo jos jedan godisnji ........

 

:hihihihi:

 

Da... Samo mi još to fali... Nego, da ti ne treba slučajno dva fina trafoa? :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa naravno Zene kad imas dvoriste da imas i odlicno uzemljenje.Nisi beba.

Kako to mislis losi balansirani? Nemaju prekidac? ;)

Salim se razumeli smo se cak odlicno.

 

Slazem se Robika s tobom.Nekima nije potreban mrezni filter.Pomenuo sam ga zato sto u nekim slucajevima jeste odlicna stvar.

Predlazem SVIM radioamaterima da ga imaju.Ako takvih medju zivima jos uvek ima posto je taj "sport" vec prilicno mrtav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nego.

Motaju mi se neke misli po glavi.Oprostite sto glasno razmisljam ali bi neke stvari da podelim sa vama.

Odustao sam od Babela.Ne mogu da nadjem BL ili V. Zen nije mogao da mi obezbedi polocice.Mozda je tako i bolje.To ce ostati enigma.

Nameravam da probam Sipijev cirklotorn sa tri para u izlazu.

Na kraju meni je EUVL u komsiluku pa mozda i sa dva 862.Ni kad su u paraleli capacitivnost ne prelazi onu koju ima SK170 a i ne mora dva u paraleli to moze uvek da se proba sta je bolje.

 

Mogu vam reci da mi je iskreno zao sto Zenovi pokusaji da nas zaintrigiraju za MA ocigledno NISU uspeli. To je BISER koji ce biti zapamcen kao takav.

Cak i da budu drugaciji tranzistori (koji mogu danas lako da se nabave) u izlazu OPET je biser

 

Robika, reci mi molim te koji koncept pojacavaca koristi Zolika u svojem sub wooferu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Robika, reci mi molim te koji koncept pojacavaca koristi Zolika u svojem sub wooferu?

 

Current Dumping, go figure... 

 

Ako refraziraš pitanje, dobićeš precizniji odgovor, mada, ako si ispratio link do članka Richard Brice-a, sve treba da bude jasno :)

 

Elem, voleo bih da posmatram proces kreiranja megamonstruoznog cirklotrona pošto upravo sklapam Sipijevu natur verziju zarad direktne usporedbe sa hibridom koji smo onomad izmislili u kooperaciji sa Zenom i Zmenom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlicno je to sto se tice cirklotrona.Ja nisam ni poceo ali jedva cekam da cujem tvoj komentar mada ne vidim sta tu ima da nije jasno.Imam samo dva torusa i to predvidjena za Babel od po 18vac ali ionako moraju da se stave pod epoxy pa cu da ih domotam da ih ne bacim.2x 300VA. Volim dva primara. ;)Eeeee... Nema ovde da se narucuje po meri kao kod vas nego sta ima Rechelt i slicni to nam je.Jel si obrisao moj odgovor u vezi Zolikinog pojacala?Nije bitno samo AKO si procitao.Vidim nema ga, pa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne mogu da kažem da nisam čuo bolji amp od cirklotrona ali mogu da kažem da bolje pojačalo nisam imao, niti sam bolji amp ikada sklopio. Naravno, sve se to odnosi na hibridnu verziju sa E88CC u sekciji gde se vrši naponsko pojačanje.

 

Jel si obrisao moj odgovor u vezi Zolikinog pojacala?

Nije bitno samo AKO si procitao.

Vidim nema ga, pa...

 

Ništa nisam brisao. Ja to ne činim...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam na sta mislis.Na prvog Bastarda.Kad se sve sabere ja mislim da bi MOZDA jedino mogao jos shunt za napajanje ulaza i opa i capacitance multiplier za izlaz.Taman da se potvrdi onaj lepi Sipijev shunt. I ne samo to.Ja moram da pocnem to sve da realizujem na pcb a kad uradis elemente onda samo kopiras blokove u buducnosti i prakticno imas sve sto je najbolje vec spremno samo da se iskombinuje i poveze u novu pcb za ko zna sta drugo nesto. Kazem EVENTUALNO..Dobri ispravljaci svakako UVEK trebaju ma koji projekat da je u pitanju.Modifikuju se samo za drugi napon ali sema ostaje potpuno ista.Zar trebam da ne verujem ljudima koji su tako studiozno radili taj shunt i dali jos i pcb a i testirali a Sipi i izvrsio merenja i napisao rezultate.Ja samo mogu svima vama da budem beskrajno zahvalan za nesebicnu razmenu iskustava na ovom forumu. Da ponovim.Hvala ti za informaciju o Zolikinom pojacavacu za woofer.Nisam ni hteo da pitam za detalje jer ZNAM sta si napisao u vezi toga i kakav je tvoj stav i relacija izmedju vas dvojice.Nikada nikoga ne bi stavio u neprijatnu situaciju da pitam za detalje necega sta ne moze da mi kaze.Ko je radoznao neka kupi pa neka se sit nagleda i naslusa za sve parice.Hteo sam samo da znam da li je taj pojacavac nesto rasno. Nista vise.Veruj mi na casnu rec da mi na polici stoji Quad405 koji sam kupio za 50e pre mnogo godina vec.Zamenio sam din za chinch posto su otvori postojali vec i to je sve. Opet na casnu rec da ga NISAM NIKADA ni ukljucio i ne znam ni da li je ispravan.Ne znam da ti kazem zasto.Ostavio sam nedovrsen 1992. u Srbiji i dosao ovamo sa porodicom.Sema je bila od Gaje sadasnjeg vlasnika Silkena iz BGD koji je moj drugar iz detinjstva a koji je istu nabavio po njegovim recima od svog cimera dok je studirao a poreklom je "iz nekog madjarskog casopisa".Gaja je uradio PCB a prodao je nekoliko celih pojacavaca dok je bio na studijama.Dok smo bili u ITC bilo je cak i PCB uradjenih na vecu kolicinu sito stampom. Ja sam svoje uradio foto postupkom sa pozitiv 20 a paus sam secam se stampao u ITC na HP II koji smo tamo imali. Eto ti cele price. Danas mi ne bi palo napamet da radim bilo koji derivat Quad-a iako ga Rumuni masovno rade. Topologija je besmrtna ma ko sta imao da zameri ili ne. Sa danasnjim tranzistorima ne pitaj koliko moze da bude bolje.Sa izmenama JOS bolje. Znam ja to.BTW.Znam da si se ti nalemio Quadova za celi zivot.Ono sta sam ja nameravao je na bazi tri prigusnice (klasicno) bd244 i u izlazu 3773 kao i TL071 cisto da znas koji je to nivo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zolika je konačno poslušao moj savet pa je verziju sa tri zavojnice zamenio onom sa dve i odradio promene koje sam sugerisao. Nije to loše pojačalo, daleko bilo, ali ništa novo pod kapom nebeskom. Tokom boravka u Vrdniku na FAK-u, imao sam dosta problema da namestim pozajmljeni subwoofer da pruži adekvatnu podršku elektrostaticima, na kraju nije bilo toliko loše, ali ne može ni da prinjuši u krug koji naprave četiri Eminence Alfe 15 na OB. Jest, nema na OB one monstruozne dubine niti izbijanja vazduha iz grudnog koša koje bi sledovalo da se iste četiri petnaestice strpaju u neku kutiju, ali nema ni brljanja i muljanja koje sam imao problema da eliminišem... Quad 405 u replika/DIY izvedbi, ako se korektno (ništa više, ali ni manje) odradi je veoma fino pojačalo za leto i potkrovlje bez klimatizacije. ... Mada, ne mogu reći da se Bastard nešto posebno ili preterano greje, ipak je jako malo gurnut u A klasu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa slusaj.Ni Quad nije naivan sto se tice mirne struje ali to je to.

Kome treba da mu bude hladno neka koristi nesto moderno u D klasi.Nemam ja nista protiv kad neko to voli.

Eno sta je rekao Zika za svog sina.Dete NECE da menja D klasu a kao da nije slusao kod oca pa ne zna sta je sta. Pozdravljam svaciji izbor.

Stvarno nemam nikakav negativni komentar za to.

Nego sto se tice cirklotrona. I sa tri para u izlazu sa  400mA ne prelazi neku opasnu granicu.

Jevtino je. Zasto ne napraviti PCB verziju za tri para? To jos uvek nije neki veliki monstrum.

Ja sam pristalica dobrog ispravljaca jer ako u njega u startu sumnjas sta onda zapravo testiras?

Posebna je prica sto cirklotron mozda nema (nisam slusao) TAKO utegnut bas kao sto to imaju neke druge topologije ali ja VERUJEM u referentne Sipijeve usi.Nekome je tako nesto velika mana a mene takav zvuk vise iritira nego sto volim. Da, ok, ali 10 minuta a ne da satima slusam.

Mene slusalice oce da "poludu" a to je najbolje sta covek moze da cuje sa njih.Nisam ja placen da drzim slusalice na usima po citav dan a onaj ko jeste ili mora to je drugo nesto.

Hteo sam da kazem da citiram Sipija da i "losi" snimci budu prihvatljivi za slusanje a losih snimaka i izvora ima koliko god hoces vise nego dobrih.

Sve je kompromis.Naravno.

Ja ne znam da li ti planiras i koliko to kod tebe gore treba ali sredi akustiku koliko god je moguce panelima. Ti si workaholic pa kad ne budes imao pametnija posla...

Ma znas kako se kaze "bice svega samo nas nece biti" ali dok trajemo trajace ako nista drugo  nasa radoznalost i potraga za "svetim gralom"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono što su drugi primetili a ja nisam bio siguran nakon što je F5 izašao a zamenio ga Quad, šta je zapravo čujno razlika između F5 i cirklotrona. U Vrdniku sam imao prilike da uživo i na licu mesta slušam ne samo F5 nego i Aleph5 uz cirklotron i postoji blaga superiornost u bas području kod obe Passove konstrukcije, ali mi je cirklotron nekako lakši za slušanje po ceo dan. Veći deo muzike i jeste u ne_bass području pa samim tim preferiram ovakav karakter zvuka. Nije da nema bass-a, jednostavno mi je manje nametljiv... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto vidis to potvrdjuje da sam shvatio kakav karater ima a to je i ocekivano od lateralaca uopsteno govoreci.Zato neki koji vole drugacije naginju ka BJT samo sto to treba i realizovati prakticno. Ovde posebno mislim na darlington u izlazu.Iako to sve fino radi IPAK je to malo tvrdji orah. Ima itekako razloga zbog cega je Tandberg takav kakav jeste ili EC i slicno i zasto je Cordell i mnogi drugi BAS razvijao sa fetovima.Ne kazem da njima licno kao ljudima SAMO taj meksi zvuk vise odgovara ali je sa fetovima sve lakse da se tehnicki resi.Uostalom ni svi fetovi ne zvuce isto niti su za upotrebu u istim topologijama.Sve ima svoje, Razumeli smo se mi nego ovo citaju svi, pa....Samo da zavrsim misao.Prepostavimo da je akustika prostorije odlicna.I sad slusamo cello u nizim registima, akusticni bas, i orgulje u nizim.Zvuk BJT bicu slobodan da kazem MENI naginje komresovanom zvuku.Ne kazem da to jeste ali mi tako zvuci.Jel to realan zvuk?Slazem se sa tim da se to ljudima svidja i da nije svaka vrsta muzike ista.Po tom pitanju i onome kako je prokomentarisao Sipi je opako u pravu.To je isto kao kad bi negirali gole cinjenice. Na stranu svaciji "ukus". On nije za komentar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

......

Odustao sam od Babela.Ne mogu da nadjem BL ili V. Zen nije mogao da mi obezbedi polocice.Mozda je tako i bolje.To ce ostati enigma.

....

 

iskreno - ne mogu da se setim zasto i kako

 

plocice za Babel su uvek samo toliko daleko koliko je daleko napisati e-mail i naruciti ih ......... mada je cena za 2 kom uvek veca nego kad se uzima batch istih

 

elem , ako ti jos uvek trebaju - znam da Impuls verovatno ima par ......

 

mozes strpati J271 umesto 2SJ74BL(V)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo da zavrsim misao.

Prepostavimo da je akustika prostorije odlicna.I sad slusamo cello u nizim registima, akusticni bas, i orgulje u nizim.

Zvuk BJT bicu slobodan da kazem MENI naginje komresovanom zvuku.Ne kazem da to jeste ali mi tako zvuci.Jel to realan zvuk?

Slazem se sa tim da se to ljudima svidja i da nije svaka vrsta muzike ista.

Po tom pitanju i onome kako je prokomentarisao Sipi je opako u pravu.

To je isto kao kad bi negirali gole cinjenice. Na stranu svaciji "ukus". On nije za komentar.

Na kom amp-u sa bjt-ovima konkretno primecujes kompresovani zvuk?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh.Onda je neki nesporazum bio.

Pa pisali smo ovde odn. razmenili neke pokure i kazao si da ces videti kod nekloga da li ima jos ali nikada nisi odgovorio.

Nije to problem jer se odlicno vidi kako pcb izgleda sa Mikinih fotki, ali....

Nema veze. Da ne lepim sad ovde poruke koje smo razmenjivali.

Ne brigaj. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa naravno Zene kad imas dvoriste da imas i odlicno uzemljenje.Nisi beba.

Kako to mislis losi balansirani? Nemaju prekidac? ;)

Salim se razumeli smo se cak odlicno.

 

Slazem se Robika s tobom.Nekima nije potreban mrezni filter.Pomenuo sam ga zato sto u nekim slucajevima jeste odlicna stvar.

Predlazem SVIM radioamaterima da ga imaju.Ako takvih medju zivima jos uvek ima posto je taj "sport" vec prilicno mrtav

 

Kolegione Dranix 

 

 Iz nekog mog  Radio Amaterskog iskustva :

 

Na nekih konstantnih 5KW izlazne RF snage iz DIY MW / AM  cevnog predajnika Nikakav mrezni filter nije bio od Nikakve pomoci ! , cak i odlicno uradjeno kucno uzemljenje nije pomoglo puno da se otarasimo neprijatnog przenja vrhova prstiju  , jer cega god smo se dovatili , odnosno  za bilo koji  kucni elektricni uredjaj ili aparatus svi su bili puni RF izboja , glinerica je svetlela bilo da smo dodirivali nulu , fazu ,  uzemljenje , elektricni sporet , bojler ...itd  ! 

 Finalno resenje problema  bio je dugozicni antenski `kontrateg` zakopan na metar dubine koji se pruzao tacno ispod dugopredajne antene celom duzinom , cca nekih 75 m . 

 

    73 

 

    Pirat Pancevo 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borko,Nisi me razumeo ili nisi lepo procitao.Napisao sam da BJT karakter zvuka LICI KAO da je kompresovan u smislu da je tvrdji i definisaniji nego kod fetova.Meni zvuce neprirodnije navedeni instrumenti nego uzivo. Uzivo mi je referenca za te tvrdnje.Muzika uzivo mnogo manje iritira nego u sustini bilo koja reprodukcija ali su BJT u sustini iritirajuci. u poredjenju sa meksim zvukom koji oni obicno nemaju.SVAKI BJT koji sam slusao ima taj neki zvuk.Ne smatram to kao manu ali MENI ne odgovara za duze slusanje.Moguce da neko ima pojacavac kod koga ta dominanta NIJE izrazena ali ja tako nesto nisam jos cuo.Naravno da pravim razliku izmedju zamucenog basa i mekseg odn. tvrdjeg da ne pomesamo pojmove.Veliki problem je slusanje recimo stare rock muzike gde je jos u studiju nabijena kompresija i kad takav snimak definises kao sto to jako precizno rade BJT dobijes JOS gore. Mislim da me razumes.Nemam ja nista protiv BJT samo hocu da kazem da su manje upotrebljivi za mene osim ako ne postoji nesto omeksano.Onda bi bilo ok ali onda nije to to sta neko drugi voli i sta je zapravo prednost BJT.Akusticki bas uzivo NEMA tu dubinu koja se cuje na BJT.Ja nemam 15" basove i razumem zasto je sve to neka vrsta vrzinog kola.Bez ikakve namere da nesto zakeram vise sam za to da nesto mogu da prihvatim onakvo kako jeste.Licno slusam Cabasse Ketch noviji model na Cyrus II koji je tipican primer BJT zvuka.Imam jos Absolute spirit 2 i male Sony monitore SS5 GX. Banat,Uh nismo se razumeli.Mislio sam na radio amatere a ne na pirate koji cesto nisu znali da naprave ni oscilator a kamoli neku antenu kakve se koriste na tako niskim freq a i nije smela da se vidi toliko dugacka i visoka rastegnuta zica. Antena je vama po pravilu bila problem jer ste pokusavali da dobijete dobar SWR na silu a velika snaga i eto przenja.Niste imali u anteni skoro nista a nesto MORA da apsobruje snagu predajnika a sta ce drugo nego coupler.Sva sreca da su cevi tolerantne.Da skratim.Mislio sam na PRIJEM slabih RA signala.Tu je mrezni filter dobra stvar ili da se napaja iz akumulatora.Uzemljivaci su pod obavezno kad se radi sa tako velikim snagama.4 mesta sa po tri bakarne cevi na dubini od najmanje 1.5m i sve vezano jako debelom pletenicom i to pod uslovom da je provodnost zemljista dobra a to ne mozemo da biramo.Podseti se ako te ne mrzi i vidi kako je to radio John Devoldere mislim da je ON4UN. Imas na netu i njegov cd a on je jedan od glavnih zivih ljudi danas za nize RA bandove (1,8MHz)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...debelom pletenicom i to pod uslovom da je provodnost zemljista dobra a to ne mozemo da biramo.

 

 

Čitao sam priču o gradnji Krčkog mosta (spaja otok Krk- a koji drugi? - sa kopnom) i problemima sa statičkim elektricitetom jer je zemljište u koje je prvotno ukopano uzemljenje bilo presuho.

Ne mogu provjeriti vjerodostojnost priče, ali me ova tvoja rečenica podsjetila na davno pročitan tekst.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bar im je more tu.Hm.Ne verujem da nisu resili kada je tamo i vetar slan sto nije lose ali kad krene bura iz Kvarneta onda nema boga.

Samo da kazem za one koji mozda ne znaju da su elektricari elektrodistribucije GINULI od statickog jer nisu uzemljili mesto na kome rade levo i desno kako je propisano a sve iz lenjosti.Zamisli koliko elektriciteta tek "hvata" jedan most kad je vetrovito.

Sta mislis zasto se obavezno meri otpor uzemljenja i otpor gromobrana? Nema sanse da prodje ako nije po definisanim minimumima.

Jedna fid sklopka ne radi ako uzemljenje nema neki odredjeni minimalni otpor zavisno od osetljivosti sklopke.Ovde u B je 120oma max.Glavna sklpka je 0,3 ili 0,4A a one na tablama sa osiguracima su 0,03A i za njih je potreban sto manji otpor uzemljenja i to pravi problem.

Zato uzemljivac uvek van temelja kuce da ne bi rusio kucu ako ne valja kad doje primanje instalacije. ahahahaha

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Banat,

Uh nismo se razumeli.

Mislio sam na radio amatere a ne na pirate koji cesto nisu znali da naprave ni oscilator a kamoli neku antenu kakve se koriste na tako niskim freq a i nije smela da se vidi toliko dugacka i visoka rastegnuta zica. Antena je vama po pravilu bila problem jer ste pokusavali da dobijete dobar SWR na silu a velika snaga i eto przenja.Niste imali u anteni skoro nista a nesto MORA da apsobruje snagu predajnika a sta ce drugo nego coupler.Sva sreca da su cevi tolerantne.

Da skratim.

Mislio sam na PRIJEM slabih RA signala.Tu je mrezni filter dobra stvar ili da se napaja iz akumulatora.

 

Dranix 

 

Moje  iskustvo i misljenje jeste sasvim suprotno ! 

 

Najbolje majstore i daleko najbolji kvalitet ljudi nalazio sam medju Radio Piratima a ne medju licenciranim ` Radio Amaterima ` ! ,

u stvari 99 % tih `licenciranih` su za mene uvek bili i ostace najblaze receno obicne budale i idioti ! 

 

 BTW ,

   SWR koeficijent je od Pirata najcesce koristene  Tacno podesene dugozicne Rezonatne lambda /2 antene fantastican , gde je Mereni transfer snage  od one koja ulazi u predajne izlazne cevi i one koje izlazi u Rezonatnu dugozicnu antenu preko 85% ! . 

Tako da na primer moj stari drugar i kolegion Dule ( YU1 ) sa svojih izracenih cirka 8KW cistog noseceg signala u  takvu dugozicnu Rezonatnu antenu cesto ima dosta dobru cujnost i na obicnim rucnim tranzistorskim AM prijemnicima u dalekom Japan-u . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato uzemljivac uvek van temelja kuce da ne bi rusio kucu ako ne valja kad doje primanje instalacije. ahahahaha

 

 

E pa moj je proveden u komšijsko dvorište. :whistle2:

Mislim da on to ni ne zna. :wink2:

 

:hihihihi:

 

 

 

P.S. Kad je građena kuća nije tamo trebalo biti ništa, pa su majstori te '74 jednostavno pružili "zemlju" nekih dvadesetak metara od kuće. Bar je meni tako rečeno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...