Jump to content

Neverovatan diy strujni kabel


milovan1963

Preporučeni Komentari

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rekoh već u temi, kod mene je ne baš jeftin mrežni filtar (spada valjda u složenije stavke iz pitanja) načinio malu, ali po meni i za mene neželjenu promenu: zvuk iz CD-a je izgubio onaj subjektivni osećaj "lepršavosti" i iskričavosti tamo gde sam to naučio da čujem a daje neku živost muzici kada je CD bio nakačen na njega, kada je preamp bio nakačen, nisam bio sto posto siguran, ali mi se činilo da nema neke razlike a to mi je bilo dovoljno da odmerim cenu i šta dobijam i odlučim da ga odmah izvadim iz sistema i vratim vlasniku. Soft start ima svrhu, jednostavnije od NTC-a nema a volim kad je tamo, ne zbog toga što sam razmišljao o tome kako svira (ili ne) nego ga uvek stavim ako trafo ima 300 ili više VA pa kako god da to uticalo na zvuk. Važi i za osigurač u primaru mrežnog trafoa.  I to je to. Osigurače i zaštite nikada nisam stavljao na izlaz pojačala ka zvučnicima. Bilo nekada i spaljenih zavojnica ali tu nije kriv ni zvučnik ni pojačalo nego onaj ko ga pravio... :blush:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi, možda ja i "tripujem", ali onda "tripuje" i Grozni pa nisam sam :) A i lepo nam je :)

Postovana gospodo,

Ovim putem Vam se obraca sredovecna neuhranjena osoba koja je 99% HI FI zabluda  na zalost manje ili vise skupo "overila" svojim nejakim korpusom. Elem, ne zelim da se posipam pepelom po glavi za neke ( sada to vidim) notorne gluposti, ali po pitanju kablova cini mi se da mogu malo doprineti ovoj veseloj konverzaciji, i po ko zna koji put odskrinuti tu Pandorinu kutiju zvanu KABLOVI.

No, krenimo od, pa, recimo pocetka za sire tada jos uvek  radne mase.

Ranih 90-ih smo svi padali u nesvest kada se pojavio Monster. A onda VDH 102. A onda .... Zamislite nasu srecu, dobili smo  iz Sajrusa i Kembridz Audija ( Yugoslavija komerc i Cika Sinisa  Tehnopromet...) , nesto sto lici na znacajno bolji bas. Ako ste bili malo promucurniji pa na roditeljske cekove + inflacija kupili LINX-a ili Hejbruka Vasoj sreci nije bilo kraja. E sad, kako da se ne pocastite i parom ozbiljnijih ( al zaista ozbiljnijih, nego fabricki upakovani kablovi), pa  jos mozete  ih kupiti u BG na Tasu. No nevolja uvek udari kad se najmanje nadate. Krenuse tada silne firme,  jos silniji mesetari i preprodavci kosmickog disanja, pocese Gurui da palamude o interkonektima i zvucnickim kablovima, pa interlink....... te dodjosmo i do silnih polarizacija. Serviseri Gorenje masina za ves i dampera u Boru i Majdanpeku su na osnovu svoga visedecenijskog iskustva sa feritom ili krompirom tvrdili da to nema nikakve veze sa zivotom i nastavljali da prave tupave "Lajt sovove" za skupu lovu i lose zurke. Gomila ETF-ovaca me je tada ubedjivala da ja kao stocar na Poljoprivrednom treba da nastavim da brisem integral sa papira misleci da je to dlaka, a da se u njihov zabran ne vracam. Naravno, postojali su i oni drugi ( u te i sebe ubrajam) koji su bili ubedjeni da to radi posao, cuo sam jasne razlike u zvuku. Igrali smo se sa kablovima, skupljali pare, menjali se. Cini mi se da je Doktor (Izvinjavam se ako gresim) prvi u mom sirem okruzenju, samo njemu i Daglasu Adamsu znanim kanalima dovukao Tara labs i Kardase. Secam se kako sam ih samo gledao. Da mi je danas taj entuzijazam. Mora da matorim. Na zalost, postojali su i oni treci koji su u svemu tome videli sansu za nevidjeno laku lovu, a ne ides u zatvor,  gomila musterija (citaj brizno odnegovanih ovaca) jos zahvalna, zovu te za kuma, upoznaju sa sestrom, a ti sec ovde, sec onde kablic.

Zasto sam dao ovaj kvazi sentimentalni istorijat kablova na Vozdovcu po Groznom?

Sve ovo sto poslednjih dana citam na forumu, podseca me na to vreme, samo sada novi glumci paradiraju. Njegovo prokuzeno visocanstvo. Strujni kabl.

Ima li fizickog, akustickog, elektronicarskog ili bilo kakvog objasnjenja za razlike? Nemam pojma. Ako ste iole pazljivije citali ovaj sada vec poduzi post, ukapirali ste da sam ja stocar, koji se cudnim spletom istorijskih okolnosti nasao u poslovima lubrikacije ( ne pomisljajte nista bezobrazno, mada nije ni bitno), bavi se hifilisticarstvom iz cistog hobija, pise na DIY forumu a lemilicom moze eventualno da se samopovredi. S druge strane, sviram gitaru kao maticni instrument i jos par instrumenata onako u samoodbrani, cisto za zurke i prljave poslove. Ovo cisto da mi bar malkice poverujete da znam kako poneki instrument zaista zvuci.  Ali sta sad biva, o veliki Milosave Blagoserivi. Biva to da se razlike jasno cuju.  Naravno, manje su kada direktno uporedite npr Nordost i Kardas ili neku drugu skupu munju, ali svim kolegama preporucujem da na pojacalo stave neki tanki mrezni kabl,  made in pleo Djuro kablove sa buvljaka ( budimo siroki i parlamentarni, lokacija buvljaka apsolutno nebitna, tako da tehnicki i matematicki izrazeno buvljak jednako konstanta), te da uporede sa iole ozbiljnijim, ne skupim, ponavljam ozbiljnijim kablovima. Ko ne cuje razliku...slusace oluju.

U mom slucaju ( Sedre + Lampucera), jasno se cula razlika izmedju Silteka, Fta, sa ili bez Furukava raznih naponskih kablova itd.  Siltek je kod Sir-a sada, verovatno je to taj strujni kabl, koji je zalepio na lampas.  Zvuk sa dobrim strujnim kablom, ponavljam dobrim ne skupim,  je cistiji. I ponavljam, ovo nije placebo efekat, razlike su cujne. Koliko para dati za isti, to je sad druga prica. Naravno da je glupo ulupati nekoliko stotina Evara po kablu, ali takodje je glupo nocu tuci se sa ( ovo nije bas politicki korektan izraz)  khm... khm  Romima kod kontejnera zbog zice i bakra zarad sto jeftinijeg kabla. Mislim da samo ne treba da verujete prvoj grupi ljudi sa pocetka ovog posta, da bezite od trece grupe ljudi sto dalje mozete i da se sa uzivanjem bavite ovim nasim lepim zajednickim hobijem i ostanete u onoj drugoj grupi koja slusa muziku sa uzivanjem.

E udavih

Pozdrav

Milosav Grozni Blagoserivi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postovana gospodo,

Ovim putem Vam se obraca ...

 

Milosav Grozni Blagoserivi

 

 

Da mogu deset puta stisnuti tipku "Volim ovo" ispod tvog posta i da ostane zabilježeno kao 10x napravio bih to!

Pisah već da se čuje i da kad ne bi bilo tako nitko ne bi koristio ništa bolje od PPR-a za instalacije.

Uvijek se "svađa" o kablovima završi tako da neki protivnik kaže probaj "xy" kabel usporediti sa npr Cardasom. E tu je poanta! Nitko ne kaže probaj bilo koji kabel usporediti, nego izabere neki koji je dobar, a jeftin. I tu se krije priznanje većine protivnika bluesa o žicama da se žice čuju ili barem osjete kad ih se mijenja.

Zašto? E, pa ne mogu vam ja sve reći! Mislim stvarno ne mogu. :(

 

:)

 

 

Sa androida skidam slike na komp, pa na forum. Spojim ga sa usb-om na PC i onda pronađem folder u kojem su slike i "cut/paste" postupak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ja her dotor, das istv underbar, spric mi snel, ih bin eksplodiren. Pogodite kako sam "ucio" Nemacki :yikes:

Ajd pokusacu nesto, ako ne sutra obecavam pustam sledece......

Gurmansko cose

Sir, ja i teleci repovi i ostale plemenite zivotinje u raznim agregatnim stanjima. Prepoznacete nas valjda.

STajn i njegov " vadim parket" sistem

Bilo mnogo lepo, a tek fotke kad vidite

U poseti kod ZZZ

QUAD, EMT,  Baltazar skalamerije predivne, "Omanji zvucnici" i mnogo lepog zvuka, sto uostalom vec sada vidite na slikama.

Valjda cu se izborim. Abakus je zakon, al se ne cuje na daleko, a i ne slika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ja her dotor, das istv underbar, spric mi snel, ih bin eksplodiren. Pogodite kako sam "ucio" Nemacki :yikes:

 

 

Ajne hipše medhen aus Tibingen in di neje fon Štutgart?

 

Odmah se osjeti akcent iz baden virtenberga. :buehehe:

 

Nego, otkud sad njemački?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajne hipše medhen aus Tibingen in di neje fon Štutgart?

 

Odmah se osjeti akcent iz baden virtenberga. :buehehe:

 

Nego, otkud sad njemački?

Zato sto da oprostite, svi me trenutno u zdrav mozak.... :whiteflag:

Tako mi i treba kad sam se sam naguzio. Sledeci put nosim i ja fotoaparat. Nisam ni ja najgori. :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...