Jump to content

Neverovatan diy strujni kabel


milovan1963

Preporučeni Komentari

Da udarim tačku na zezanje sa strujnim kablovima... Sklopio jedan 3x1.5 ali ne ovaj rudarski nego širmovani (koristim ga inače kada od nazad vučem 220V u prednji deo kućišta pojačala) i stavio ga namesto onog "moćnog" kojim je bilo spojeno pojačalo. E, il' sam ja gluv il' ovde nema nikakve čujne razlike. Potom, da eliminišem mogućnost da je sve samo "snake oil", stavim jedan nasumično odabrani PC kabel... Odvrnem dugmiće i slušam, posle vratim ovaj širmovani a posle opet nazad ovaj skuplji... Rezultat: PC konf kabel definitivno ima neki šit u sebi od čega vokali i gitare izađu u prvi plan - rekoh već, ništa drastično, ali se čuje, ali, utešno, s druge strane, bilo koji iole deblji pošteno terminisan strujni kabl za moje uši ne dodaje ili oduzima ama ništa u čujnom domenu.

Kao zaključak mogu da kažem da se svodi na kvalitet kontakta i možda presek/površinu vodiča. Prčkanje po zvučničkim kablovima može a i hoće više da utiče. "Šteta" što ni najbolji komad kabla od lošeg pojačala neće načiniti dobro pojačalo :)

 

Ja završio. Pravac ručak a posle dremka. Spokojna. Nisam lud...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zašto je problem držati se originalnog recepta?

 

9 X 0.75mm2 licnastog bakra u izolaciji na bazi silikona, tri pletenice po tri žice, iz svake pletenice po jedna žica se spoji i to je to.

 

Sve ostalo, bilo da je izolacija od PVC-a, bilo da je bilo šta drugo van originalnog recepta, nije relevantno.

 

Oću da kažem, ko god je probao da to odradi ljudski, po recepturi, JAAKO je zadovoljan, sve ostalo, može biti, a mož i nemož biti. :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 x 9.75 mu dođe malo više od 1.5 a manje od 2.5 (2.25) po provodniku a ja sam došao do zaključka da i 1.5mm2 radi posao - takođe silikonski izolator, jedino što nisam pleo. Recepti su za nemaštovite :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro sad, nemaštovit, he, he.

 

Prije bih rekao da sam, u nedostatku znanja iz elektronike (mada su mi poznate osnove elektrotehnike), prijemčiviji da probam nešto novo. Bio sam i intuitivan i preduzetan i napravio sam nekoliko kablova i sa širmom i bez širma i sa feritnim jezgrom i bez, sve, samo ne po receptu. Uglavnom su svi bili bolji od onih koji idu uz uređaj, neki malo, a neki malo više.

 

Na kraju, napravim i "original" i to je to. Zašto i kako to tako radi, ostavio bih drugima. Ponekad postavim sebi pitanje da li to može još bolje, i kad se sjetim da jedan ozbiljan šuko utikač (sa pozlaćenim bananicama) košta od 30 do 50 evra, odgovorim, opet sebi, za te pare nemože.

 

Nije mi žao truda i para, žao mi što sam bio sujetan i "mudar" i izgubio mnogo vremena dok nisam otkrio "toplu vodu".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je jedina prednost tih skupih konektora to što se u njih može uvesti kabl velikog preseka i što se u njima može povezati veliki poprečni presek vodiča. Kvalitetni kontakti se mogu naći u jeftinijim konektorima... Ono za maštu sam se, dakako našalio, što si, čini mi se, i shvatio.  ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ako mu ovaj ne promeni zvuk nece nista....Ako smem da podsetim, clan foruma (nik mu je u brojevima i nikako da zapamtim) je napravio pojacalo sa LM3886 koje ima opciju remote sense ili ti korekciju greske u kablu (BatoMM mislim da je tema, konstruktor je Macola iz Kga) i slusao muziku preko paljene zice za vezivanje armature i imao i bas i srednje i visoke isto kao i sa bakarnim zicama kao zvucnickim kablovima i jasno se cula opcija remote sense...Dakle i gvozdje dobar materijal :D ali sa pravom opremom.

 

 

Čuj, ja bih spojio i preko gume za donji veš ali nekako guma i nije najbolji provodnik ovih dana... Za sada se dobar i kvalitetan bakar (velike čistoće hemijskog sastava) pokazao kao najpouzdaniji materijal za prenos napona i struje.

 

poenta povezivanja zvučnika sa pojačalom preko 1mm gvozdenih provodnika bila je da se dočara šta zapravo ta opcija udaljene povratne sprege (remote sense)  zaista radi,tj da nije prodaja muda za bubrege. ako je popravila kvar kojeg je u prenosu zvuka pravio gvozdeni posrednik,onaj kvar kojeg proizvede bilo koji pristojan bakarni provodnik za tu napravu biće teško poput disanja. postoji tema i u temi video samo opet pošto nije u duhu ovog foruma neću ga (video) postavljati još jednom. vjerujem da će ga,koga zanima,lako naći korištenjem opcije "Pretraga".

 

kako to radi i zvuči opet,znaju koji su čuli kod mene ili napravili pa čuli sami kod sebe. o ukusima se ne raspravlja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

poenta povezivanja zvučnika sa pojačalom preko 1mm gvozdenih provodnika bila je da se dočara šta zapravo ta opcija udaljene povratne sprege (remote sense)  zaista radi,tj da nije prodaja muda za bubrege. ako je popravila kvar kojeg je u prenosu zvuka pravio gvozdeni posrednik,onaj kvar kojeg proizvede bilo koji pristojan bakarni provodnik za tu napravu biće teško poput disanja. postoji tema i u temi video samo opet pošto nije u duhu ovog foruma neću ga (video) postavljati još jednom. vjerujem da će ga,koga zanima,lako naći korištenjem opcije "Pretraga".

 

kako to radi i zvuči opet,znaju koji su čuli kod mene ili napravili pa čuli sami kod sebe. o ukusima se ne raspravlja...

Ako je potrebno, da pomognem(o):

http://www.diyaudio.rs/topic/6020-bato-mm-amp-lm-most-by-macolakg/?view=findpost&p=148314

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pretraga ponekad baš i ne radi najbolje... Slobodno stavi link do posta o kome govoriš, tj tamo gde je video (video može ali i ne mora)

 

edit: dok sam ja kucao... preteče me.. ispade glupo ovo što sam pisao... kao i većina stvari što...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma opušteno,nema gorčine u prethodnom mi postu.

 

stvarno bar meni opcija "Pretraga" nije zakazivala mogu reći ni na jednom forumu - zato napisah što napisah a ujedno i da ne ostane nedorečena misao oko povezivanja tog pojačala u baš tom slučaju baš sa gvozdenim žicama. sam uređaj i njegova zamisao ne zaslužuju da ostanu nedorečeni,a i mogla je da ne izađe tema "čudesni gvozdeni ...." pa bolje sprečiti... :) 

 

 

Pretraga ponekad baš i ne radi najbolje... Slobodno stavi link do posta o kome govoriš, tj tamo gde je video (video može ali i ne mora)

 

edit: dok sam ja kucao... preteče me.. ispade glupo ovo što sam pisao... kao i većina stvari što...

 

ništa nije glupo,malo šale nije na odmet a i postovi su ti pisani neopterećeno pa su i prijatni za čitanje. ne moram se složiti sa svakim mišljenjem ali volim pročitati tuđa razmišljanja,svašta se da naučiti.

 

samo opušteno,kao kod zubara! ;):)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, hvala za informacije i fotke tvojih kablova.

 

 

 

Nema na čemu. Inače, kome se ne dopada ideja da mu kablovi izgledaju neugledno (a zadovoljan je kako sistem radi sa ne-konfekcijom) može da malo "ufensira" kablove sa nekom oblogom, recimo pletenom čarapom (ili kako god da se zove) od karbona ili imitacijom istog (imitacije su bolja fora jer se može na plamenu ili šporetu zatopiti kraj da se ne razdvaja a i mnogo se lakše seče, karbon vlakna ne mogu da se seku bilo čime) i kad se to tako sve napravi, izgleda "skuplje" što i jeste. Nema nikakve praktične koristi ali ni od kućne fifi opreme nema neke praktične koristi pa...

 

Ovako izgleda rudarski EPN50 kada se našminka:

 

post-13-0-86187100-1379841677_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dzabe zlatni mrezni kabl bez dobre uticnice i konektora na poj. i krajevima kabla.

 

U kvalitetnu uticnicu (konektor) se jedva ugura kabl a o kvalitetu i masivnosti kontakata da ne govorimo. Kao i to da se neki konektori i zakljucavaju.

Doduse to je sve predvidjeno za rad na terenu gde se svako saplete na kabl ali i nije samo zbog toga.

 

Vecina standardnih kucnih elektricnih instalacija je sumnjiva za slusanje sa vecih potrosaca (pojacala).

Na stranu ono sta se desava sa strane distribucije odn. druge strane brojila. To je ipak NJIHOVO a opet nase.   ;)

 

Pre bi uvukao kabl u kuciste kao na pegli nego sto bi stavio euro uticnicu u snazni pojacavac iako to mnoge fabrike rade.

Kad vidim to na necemu skupom oma mi se pale sve crvene lampice.

Ne zato sto je to mnogo lose ali ako su stedeli tu sta li su sve ustedeli unutra. Logicno, a?

 

Ako bas mora nemojte nikada stavljati euro kabl koji je oridjidji liven kao za pc nego da je bar konektor koji se otvara mada se nisu proslavili ni na spoju sa viljuskom.

Kod se ne zategne klema iz sve snage do pucanja srafa nema nista. Ne kalajisite krajeve osim ako nemate toliko jake ruke i srafciger a i dovoljno veliki sraf na klemi.. ;).

 

Ako se vec koristi sistem kao sto je prikazao gore Guja ima mnogo nacina da se uplete provodnik(ci) od bolje zice nego sto obicno moze da se kupi kao gotov kabl.

Na taj nacin moze da se smanji induktivnost kabla mada je on obicno kratak ali ponekad vuce bar u impulsima prilicnu struju pa kome to smeta neka razmisli kako da resi.

 

U svakom slucaju dobar mreznjak IMA smisla cak i kad struja nije velika.

I ovako pisem previse ali razmislite.

 

Rekli smo da necemo da budemo svajseri a ovo je prvi korak i moze svako da odradi uspesno.

 

Vecina mojih kablova ima zaklipsovane polutke od ferita preko. Kako mreznjaci tako i ostali ne vezano za audio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre bi uvukao kabl u kuciste kao na pegli nego sto bi stavio euro uticnicu u snazni pojacavac iako to mnoge fabrike rade. Kad vidim to na necemu skupom oma mi se pale sve crvene lampice. Ne zato sto je to mnogo lose ali ako su stedeli tu sta li su sve ustedeli unutra. Logicno, a?

 

koliko pojačala mlađih od desetak godina postoji sa mrežnim kablom koji se ne stavlja u euro utičnicu sa zadnje strane? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...