Jump to content

Tinol zica WBT,Mundorf,bilo koja sa 3-4%srebra na metar


Dzile

Preporučeni Komentari

Ja sam nahrčkao zalihu Elsold Sn60/Pb40, 0.75mm. Jako dugo ga trošim, navikao i odgovara mi pa da ne menjam.

Lepši i trajniji lemovi od ovih modernih bezolovnih a već je nenađijum kojekude, sreća pa kod nas u afričkim zemljama ga još ima. Kad bude sniženje ćapim još jedno pola kile i imam doživotnu zalihu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

pre 42 minuta, vladd reče

Žica za lemljenje proizvedena u znaku device je preciznija i ima definisane visoke. U znaku bika ima zaobljenu bas zonu.......škorpija....:diablo:

Jarac? Pitam za druga...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Suština(neka nekada bejaše) u terminu eutektik. Da legura dva metala u određenom procentu ima nižu tačku topljenja od svakog tog metala učesnika ponaosob.

Etutektik tog 63+37 kalaj olovo procenta ima oko 180C...sami kalaj i olovo oko 300C, i sve je to dostižno za domaćinske spajkalnike.

Dodatak srebra i bakra,  jednog sa 900+15 a drugog sa 1100-15C temperaturom topljenja nema nekog eutektičkog učešća među prvopomenutima. Dapače im podižu temperaturu..

Čemu služe? Pa svakako ne povećanju provodnosti, pošto su bakar i srebro u kalaju i olovu kao šljunak u cementu, povećavaju čvrstinu, i smanjuju naprezanja koja nastaju pri otvrdnjavanju iz istopljenog stanja, što je fin benefit pouzdanosti za lemljenja smd a krtih komponenti.

Sama matirana(nesjajna) površina je pokazatelj da su eutektik izveli malo izvan zon eutektik temperature.

 

Ali beše na Romy the cat sajtu dobra izjava, da audiofilima treba da je istetovirano na potiljku nešto tipa "šta kupim to sam ja":character13:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 časa, Mikorist reče

Alpha Fluitin, Sn60Pb38Cu2 lak za rad i ozbiljno kvalitetan.

Ko se dvoumi da ponovim

 

Kupiš i zaboraviš.... pola kile traje godinama :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja koristim ovo vec zadnjih 10 godina

tinol-zica-elsold-sn60pb40-1mm-500g-6149

WWW.MIKROPRINC.COM

Sastav: Sn 60±0,5%, Pb ostatak; Prečnik: 1mm; Gustina: 8.5g/kubcm; Tolerancija prečnika: ± 0.05mm; Tačka topljenja: 183-190°C; Standard: EN 61190-1-3 /

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 minuta, Lemić reče

Peti post:

 

Ja već napisah - Alpha Flutin i Cardas Eutectic - su jedna ista stvar - osećam po lemu - mirisu - obliku.

Možda se kvalitet fluksa razlikuje u Cardasu - naparfemisan je - ali ne provodnost i hemijski sastav. Dakle isto svira.

Nalepnica na njemu košta više - butik tinol i ništa drugo.

Više treba obratiti pažnju na ostale komponente - zapravo na sve :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tinol.thumb.jpg.87d2c4a19d344b021284bdc7d43c4325.jpg

Ovo je (ne samo moja) visedecenijska istorija i geneza kalajcica.

70-e, 90-e 2010-a na ovamo. Ovaj crvenijeg kotura je 0,5 Fluitin, pazaren u Minhenu nekog meseca 90-e. Imam negde zabacen i multikor, engleski, ali osim predivnog mirisa u sobi egzoticnog kalafonijuma, nije udoban za rad u dovoljnoj meri moga ukusa i potrebe.

Alfa je vrh vrhova i pride jako dostupan vrhunski proizvod, sto mu ne daje mistike kao kada bi bio nenadjijum.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 minuta, vladd reče

Alfa je vrh vrhova i pride jako dostupan vrhunski proizvod, sto mu ne daje mistike kao kada bi bio nenadjijum.

To je najbitnija stavka. Da lako može da se nabavi ovde u lokalu a da nije fejk.

A kad probaš i te nenadijume - shvatiš da su približno isto ovome - ista receptura - jer drugačije ne može bit :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da ne objasnjavam na suvoparni nacin ono rorenlot na elsoldu, morao je da ima malo bakra i povećanu temperaturu topljenja, da bi se lemili lampasi, lampion može da rastopi lem, pa se radio rep&solder(wrap) na podnožjima, žica kroz ušice, dva kruga žicom oko pina pa lemi.

Na mundorf-marketing način bi obašnjenje bilo, otvoreniji srednji i definisan bas kod lampaških riaa, premekan je za snagaša....valjda:rasta:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, vladd reče

pa se radio rep&solder(wrap) na podnožjima, žica kroz ušice, dva kruga žicom oko pina pa lemi

Deluje kao vrlo zeznuto za demontažu. U kvalitet spoja ne sumnjam. :D

PS

Goggelov translate na hrvatski (sad ja ko Srećko):

Čini se vrlo zahtjevnim za rastavljanje. Ne sumnjam u kvalitetu veze. :D:D

 

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

AUDIOKARMA.ORG

Should I be using Cardas solder for a new P.C.board build vs. conventional core tin/lead solder?Thanks, David

Nahvali ga čovek samo tako. Na mnogim diskusujama na netu, Cardas se hvali, očigledno jeste dobar, sad, dal se plaća ime ili ima još nešto, ko će ga znati. Negde sam pročitao da neće da kažu tačan sastav, ali ko što neko reče, postoji neka zakonitost u svemu i da bi valjalo, mora da se ispoštuje. Pročitah kod Cardasa da rosin, kalafonijum, borova smola, zato lepo miriše, praktično osloji lem i tako ga konzervira. Naš vojni standard je sadržao zaštitu sve elektronike tečnim kalafonijumom, on neda vlazi i kad se nešto popravlja, sve je čisto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...