Jump to content

Tinol zica WBT,Mundorf,bilo koja sa 3-4%srebra na metar


Dzile

Preporučeni Komentari

Od čitanja nema ništa. Naručiš lepo preko ebay Cardas tinol odavde

WWW.EBAY.COM

Find many great new & used options and get the best deals for CARDAS QUAD EUTECTIC SOLDER 3m length (Silver, Copper, Tin, Lead, Rosin core) at the best online prices at eBay! Free shipping for many products!

100% je fidbek na kalaj. 

Pa probaš sam kako lemi. Lemiću ili neću lemiti :risitas:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Lemić said:

WBT je mislim sa srebrom i bez olova i ima nisku temperaturu rada, isto je hvaljen po netu.

Bezolovni tinol nije za kucno lemljenje. I to je to, tacka. Moze on da se topi na koliko nisko hoces, ali nista to ne ulazi u eutekticnu fazu, i to su jako losi lemovi. Malo ti se pomeri ista, cao. Prolazi kroz pastelin fazu dok se hladi, i to je recept za propast. Pride sto su fluksovi za isti drasticno agresivniji. Nije ni za fabriku, al ajd, tehnicni mogu preciznije da odrade lem. Gura se glupa agenda protiv olova... Samo ti uzmi alfa fluitin i mirna glava. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

Ako je go kalaj za nekoliko procenata srebra, to svakako nije eutektik. Kalaj se topi na oko 230C

Uz neke kombinacije sa indijumom, cinkom i kadmijumom, mogu se praviti bezolovne zicke sa malim procentima srebra za lemljenje na niskim temperaturama. Kao nesto sto bi se moglo poluistinito nazvati eutektikom. Termin je izuzetno egzaktno jasan, ali dobro zvuci u marketingu.

Sa vise% srebra u zicama treba brener

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Brijac said:

Bezolovni tinol nije za kucno lemljenje. I to je to, tacka. Moze on da se topi na koliko nisko hoces, ali nista to ne ulazi u eutekticnu fazu, i to su jako losi lemovi. Malo ti se pomeri ista, cao. Prolazi kroz pastelin fazu dok se hladi, i to je recept za propast. Pride sto su fluksovi za isti drasticno agresivniji. Nije ni za fabriku, al ajd, tehnicni mogu preciznije da odrade lem. Gura se glupa agenda protiv olova... Samo ti uzmi alfa fluitin i mirna glava. 

Ne razumem se u lamljene, niti se hvatam za lemilicu, iako sam je kupio. Pre više godina, kad sam generalno servisirao pojačivač, isto sam pitao i tad kupio ovde, što mi je na forumu preporučeno, olovni valjda i sa malo srebra. sad sam se ipak zainterseovao ozbiljnije, pa sam zato i živnuo temu, ne bi li naučio nešto novo, a jesam, jer ima puno dobrih postova, uključujući i ovaj tvoj, hvala.

 

1 hour ago, gluv_i_udaren said:

Pre ili kasnije ćemo skontati da zavar bolje svira od lema i da je jedini legitimni švajseraki spoj. Naravno, nije nemoguće punktovati skretnice i kablurine :) Teško jeste, ali ne i nemoguće :)

Kad sam radio poboljšanje svoje Hirage svojevremeno, bakarne lak žice sam vario brenerom za stopice. Vikleri koriste grafitnu elektrodu i običan punjač za akumulator od 12v i tope žice kad moraju da se spoje u bunt.

 

1 hour ago, gluv_i_udaren said:

Zlatari imaju neki laser za fino švajsovanje. Mislim da nam to treba :)

Postoji lemilica još odavno, skoro sam opet gledao, "direct solder" il tako nekako, sad vidim da se propagira laserski aparat za varenje gvožđa, deluje krajnje jednostavno a savršeno na oko.

 

1 hour ago, vladd said:

...nesto sto bi se moglo ... nazvati eutektikom. Termin je izuzetno egzaktno jasan, ali dobro zvuci u marketingu.

Čitah, al nisam izgleda shvatio šta to tačno znači i izgleda u praksi, pa ljubazno molim za pojašnjenje, za duduka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bacis im kosku, glodju je nedelju dana i onda skontaju da se nista promenilo nije od prosle koske

 

uzmes i zalemis

neka punktuje ko hoce ...... kad popravlja MRI ili nesto slicno

 

mitovi i legende su korisna stvar - ili pokrivaju rupe u znanju ....... ili pridonose vecoj zaradi ........ a kod najvecih mangupa odrade i jedno i drugo

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Lemić said:

Čitah, al nisam izgleda shvatio šta to tačno znači i izgleda u praksi, pa ljubazno molim za pojašnjenje, za duduka.

PA sad, nisam ja neki edukator, mada studentima insistiram da formiraju logiku, ali ipak drugi da im pojasnjava.

U pokusaju mom, eutektik je vrsta legure idealne proporcije sastojaka, gde je temperatura topljenja(kompletnog) te legure niza od temperature topljenja sastavnih komponenti.

Kada su dve to je binarna legura, za nase muke je to 63/37% kalaj olovo. Dijagram ponasanja binarnih legura se moze nacelno videti na slici, mada je tu radi jasnoce eutektik crta na oko 50%

Eutektik.thumb.jpg.7c6da24151d4cd43c39bc22b2f3a49b3.jpg

Srafirano zvrljavo je zona istopljene mase.

Ovi dodaci srebra imaju svoju blagu namenu, svakako ne onu koju telale, ali je to vise smesa, nego legura, ostale primese sluze da "modeluju" lemni spoj.

Fluksevi razni da prerade i prociste povrsinu za bolju adheziju, neki imaju i sposobnost povecanja povrsinskog napona istopljenog metala, pa otvrdnjavanje ide korektnom kristalizacijom..povrsina bude sjajna, kristali poslagani...

Uglavnom mat lem nije savrsen posao. Ni elektricno, ni mehanicki. Moze biti dobar i zadovoljavajuci.

Ako bi jos krenuli da pravimo uvezanu logiku sa monokristalima, pa na mat lemu da osmotrimo haos kristala i grumuljica grupa kristala, haoticnih orijentacija i nepravilnih struktura, sa ukljucinama teskog metala, nebitno sto je dobre provodnosti kada nije u dobroj adheziji sa okolnim metalom...sumnjam da bu na dobro izaslo.

Ja ne mogu da formiram logiku tehnike koja bi rekla da sve to zanemarimo Mozemo da slusamo sta nam marketing kaze...to je vec stvar sugestije.

Kardasi, Luj Vitoni ili ja sto volim Iseo Mijaki...to sluzi da popravi raspolozenje i izdigne osecaje.

Najbolje resenje je PTP i wire wrap, na pozlacenim pinovima finim zicama...nema kalaja nema legura, nema stampe i losih lejauta, nema glavobolje i trilema...B)

 

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepo, lepo. 

Rekao bih da je olovo ipak nužno za dobar spoj. Taj metal je proglašen jako štetnim i izbačen iz upotrebe, možda i to stoji iza agitacije za bezolovni kalaj. 

Ovde ima da se kupi i Cardas i WBT na metar, nebitna cena. Hvaljena oba na netu, relativno niske ujednačene radne temperature, gledam ih kao tipične reprezente za ovu našu pasiju, ali potpuno suprotne i šta sad ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...