Jump to content

Dodje mi da rasprodam ceo sistem


Aoxomoxoa

Preporučeni Komentari

3 hours ago, Mikorist said:

Pa da bojler je keva :D

Miko u osnovi se radi o ukupnoj kontaktnoj povrsini izmedju provodnika i vlaznog zemljista , sto je ta povrsina veca to je manji  specifican otpor uzemljenja ,stari pocinkovani ili ovi novi Inox bojleri imaju relativno veliku povrsinu , znam da postoje tacni propisi koji taj minimalni specifican otpor uredjuju , postoje i specijalni merni instrumenti pravljeni za merenje otpora uzemljenja ,

ono sto je isto bitno je da potrosaci koji nemaju ugradjenu zastitnu Fideovu sklopku ne bi smeli da koriste uzemljenje kao povratni vod potrosaca zbog pojave tkzv. `lutajucih struja` kroz zemljiste , kola tih lutajucih struja znaju da se protezu ponekad kilometrima , a mogu vremenom da ostete razne metalne predmete i objekte u zemlji , na primer metalne vodovodne cevi , podzemne kablove , ...

Izmenjeno od BANAT
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

WWW.NFPA.ORG

NFPA 70®, National Electrical Code® (NEC®) has many areas of interest that keep the technical staff at NFPA on their toes. One of the areas that always seems to get a lot of questions through NFPA’s Technical Questions Service, available to members and AHJs, has to do with the electrical system grounding. Questions range from how to size the various grounding conductors and bonding jumpers to what can be used to...

 

ELECTRICAL-ENGINEERING-PORTAL.COM

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, NIXIE said:

Mislim da pocinkovane čelične trake i ne idu direktno u zemlju nego prvo u pesak, pa okolo zemlja, mogu da pitam. 

Idu direktno u zemlju. U posteljicu od peska se polažu podzemni kablovi.

Nevezano za ovo iznad... Temeljni uzemljivač se pravi od pocinkovane trake u temelju postavljene "nasatice" ili uspravno 5cm od spoljne ivice temelja. Privari se malo i na armaturu. Traka ne izlazi iz temelja i to je najtrajnije rešenje. Podrazumeva se da temelj nije hidroizolovan, onda ide malo drugačije rešenje.

Izlazak pocinkovane trake iz betona u zemlju bi trebao da bude prohromskom trakom zbog neke galvanske korozije ali to u Srbiji retko ima da se vidi (npr. objekti Lidl imaju takvo rešenje). Ovde se standardno radi pocinkovanom trakom 25x4mm ili većom.

Bojleri i ostalo su narodska rešenja... ...ko hoće da radi kupi lepo tri sonde za uzemljenje 2 ili 3m dužine i Fe/Zn traku 25x4mm za između. Sonda se pobija u rupu dubine 1m tako da joj vrh završina 80cm ispod površine. Na istoj dubini ide i traka. Sonde su na međusobnom rastojanju bar 3m (trougao, u red ili "pačja šapa" kako može). Sonde imaju na sebi ukrsne spojeve za traku, spojevi se dobro ofarbaju (propis kaže katran al komplikovano) zbog korozije jer se cink ošteti na tom delu i rešen problem. Izvod gde je i stari i vozi. Vojvođani i šumadinci imaju realnu šansu da završe sa manje od 10 Ohm. Za nekoliko decenija se ponovi postupak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, ManicP said:

Idu direktno u zemlju. U posteljicu od peska se polažu podzemni kablovi.

Nevezano za ovo iznad... Temeljni uzemljivač se pravi od pocinkovane trake u temelju postavljene "nasatice" ili uspravno 5cm od spoljne ivice temelja. Privari se malo i na armaturu. Traka ne izlazi iz temelja i to je najtrajnije rešenje. Podrazumeva se da temelj nije hidroizolovan, onda ide malo drugačije rešenje.

Izlazak pocinkovane trake iz betona u zemlju bi trebao da bude prohromskom trakom zbog neke galvanske korozije ali to u Srbiji retko ima da se vidi (npr. objekti Lidl imaju takvo rešenje). Ovde se standardno radi pocinkovanom trakom 25x4mm ili većom.

Bojleri i ostalo su narodska rešenja... ...ko hoće da radi kupi lepo tri sonde za uzemljenje 2 ili 3m dužine i Fe/Zn traku 25x4mm za između. Sonda se pobija u rupu dubine 1m tako da joj vrh završina 80cm ispod površine. Na istoj dubini ide i traka. Sonde su na međusobnom rastojanju bar 3m (trougao, u red ili "pačja šapa" kako može). Sonde imaju na sebi ukrsne spojeve za traku, spojevi se dobro ofarbaju (propis kaže katran al komplikovano) zbog korozije jer se cink ošteti na tom delu i rešen problem. Izvod gde je i stari i vozi. Vojvođani i šumadinci imaju realnu šansu da završe sa manje od 10 Ohm. Za nekoliko decenija se ponovi postupak.

iliiii, bakarno uze 35mm umesto Fe/Zn trake kao u mobilnoj telefiniji ... emisionoj tehnici, pa spoj sa sondom ukrsni komad traka/uze sa tankim olovom izmedu.

Obavezno merenje Metrelom na kraju. 

Jesmo audifili majku mu :) 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, BANAT said:

ono sto je isto bitno je da potrosaci koji nemaju ugradjenu zastitnu Fideovu sklopku ne bi smeli da koriste uzemljenje kao povratni vod potrosaca zbog pojave tkzv. `lutajucih struja` kroz zemljiste , kola tih lutajucih struja znaju da se protezu ponekad kilometrima , a mogu vremenom da ostete razne metalne predmete i objekte u zemlji , na primer metalne vodovodne cevi , podzemne kablove , ...

 

Dodao bih samo da, niko ne treba da koristi zamlju kao zamenu za nulu jer je uzamljenje pre svega bazbaednosni eleamaent ! Obaska potrosnja sondi ...

A Fid sklopka ce sama po sebi tu funkciju "zuto zelene" i onemoguciti, iskocice.

 

Đe reče lutajuca struja.

Obicno domacinstvo kako god tesko ce napraviti veci karambol sa lutaucim strujama, iz prostog razloga sto u prosecnom domacnistvu nema velikih potrosaca.

Ove nase suske sto u_zemlju sipamo, ne bi rastvorile spenadlu u zemlji za ihaaaj godina.

Dok na primer tramvaj na Ustanickoj na okretnici pored magistralca gasovoda kad sasije sa 100A (mereno na stanici katodne zastite ) ...to je vec problem.... industrija.

 zato su veliki cevovodi zasticeni sistemom katodne zasite gde se cevovod duz cele trase odrzava menscini na negativnom potenicajalu.

 

jes malo off al caskamo, da ne misli covek na prodaju....  J***s zivot bez muzike  :) 

Izmenjeno od Zbora
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vazno je da sam zakljucio da je moj trenutni sistem zadovoljavajuceg zvuka...kad je struja normalna...meni uzivancija.

Zato mi ostaje jos jedan,poslednji,upgrade sistema...pravljenje satnice za slusanje muzike radnim danima i vikendom...pa kad napravim tabelu sa dobrim satima...odlucim da li cu da dusu castim muzikom,ili cu da telo castim telecom glavom u skembetu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Aoxomoxoa said:

Vazno je da sam zakljucio...da telo castim telecom glavom u skembetu.

Sa telecom glavom bolje zvuci :risitas:

Mala sala. Eto isli su ljudi u ekstreme, pa recimo napajali recimo Hiragu akumulatorima. Moze i to. Uz neko meso, naravno :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, Aoxomoxoa said:

Vazno je da sam zakljucio da je moj trenutni sistem zadovoljavajuceg zvuka...kad je struja normalna...meni uzivancija.

Zato mi ostaje jos jedan,poslednji,upgrade sistema...pravljenje satnice za slusanje muzike radnim danima i vikendom...pa kad napravim tabelu sa dobrim satima...odlucim da li cu da dusu castim muzikom,ili cu da telo castim telecom glavom u skembetu.

slican problem sto si opisao,na pocetku,imao je jedan clan ovdasnjeg foruma,merio je izuzetno niske napone u nekim vremenskim intervalima,bejase nekad i 195-197V...ako se dobro secam,kontaktirao lokalnu distribuciju,zaduzeni je izasao na lice mesta,izvrsio je neka merenja na licu mesta,i prebacio mu je korisnike u kuci na drugu fazu (trofazna struja u kuci)...jel se to moze uraditi i kod tebe ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, zek said:

... da napraviš nezavisno solarno napajanje samo za muziku ... :prankster2:

ovde su ti sistemi dosta rasprostranjeni,izgradjen ne mali broj,posto je to dotirano od drzave.....neki mandrak i tamo postoji,jer korisnici se ne treskaju bas d@petom od srece,ni sa time...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, paja959 said:

slican problem sto si opisao,na pocetku,imao je jedan clan ovdasnjeg foruma,merio je izuzetno niske napone u nekim vremenskim intervalima,bejase nekad i 195-197V...ako se dobro secam,kontaktirao lokalnu distribuciju,zaduzeni je izasao na lice mesta,izvrsio je neka merenja na licu mesta,i prebacio mu je korisnike u kuci na drugu fazu (trofazna struja u kuci)...jel se to moze uraditi i kod tebe ?

Tesko. Zivim u soliteru od 11 spratova,svaki sprat po 4 stana,na svakom drugom spratu 8 brojila...ko ce to,i gde,da poveze.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 hours ago, zek said:

... da napraviš nezavisno solarno napajanje samo za muziku ... :prankster2:

To bi imalo smisla ali iskljucivo bez koriscenja bilo kakvih DC/AC ili DC/DC konvertora izmedju akumulatora i muzike , nego sve da se cistom jednosmernom strujom napaja direkt iz akumulatora.

Izmenjeno od BANAT
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...