Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

48 minutes ago, Kuja said:

@Srecko Evo još na temu apgrejda LMS-a:

WWW.SNAKEOIL-OS.NET

Hi Folks I followed the LMS upgrade instructions on the the server settings page for the web interface. The one that says: An updated version of Logitech Media Server is available and ready to install

 

Da možda probate prvo ovo što autor predlaže:

SSH to the snakeoil PC, and run this:

Code:
sudo apt install -f

That should hopefully install any missing packages.

 

Gospodine @kuja ovom komandom sam konacno instalirao LMS novi.

Hvala mnogo.

Sad sve radi i Tidal.

Najlepse je sto sam video preporuku autora-ovu komandu (napisao sam na prethodnoj strani u postu)  ali pre par sati nije ta ista komanda htela da instalira LMS. Zasto je sad uspela instalacija vrag bi ga znao. Jedino ako nije razlog upravo Tidal zbog koga sam i udateovao LMS  (plug in Tidal je bio instaliran u LMS a ja prijavljen) a Tidal je nesto brckao (nisam mogao da se prijavim na sajtu uopste par sati kao user name je iskoriscen.....).

U svakom slucaju hval mnogo.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Mikorist said:

Te komande se podrazumevaju na svim debijan sistemima

Evo spisak svih koji pomažu instalacije

sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get clean
sudo apt-get -y update 
sudo apt-get -y upgrade
sudo apt  -y  --fix-broken install
sudo apt-get -y dist-upgrade
sudo apt-get -y autoremove

 

Posle nekih  "-y" upotrebljenih u "pravi čas", nema više kukanje, samo plakanje... ;) Vredno je pogledati, uvek, zašto je za nešto, bio potreban veći čekić... :) Rekoh i dušu spasih, bez ljutnje, iskustvo me je naučilo...

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, Kuja reče

Negde sam pročitao da je tajna dobrog zvuka minijaturne NUC ploče baš u minijaturizaciji - itd, itd.

Mož' da bidne a i ne mora. :)

Na sajtu SnakeOil-a kreator kaže da je najoptimalnija mini-ITX ploča sa Atom procesorom plus USB Filter (I'm using a passive Elfidility filter).... :unbelieveble:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, zika reče

:) Rekoh i dušu spasih, bez ljutnje, iskustvo me je naučilo...

Stoji mi u skripti sve ove komande sa -y (nema ljudske ruke da potvrdi) - samo sam copy/paste  

Ručno kad se radi bez "-y"  radite. Pa potveđujte  sa Yes pešaka. :sarcastic_hand:

 

 

A što se tiče automatizovanih debian instalacija - koristim  FAI 

Screenshot 2023-02-09 at 16.34.47.png

Pa se lepo u polje unesu paketi koje želite - recimo - moji za specifičnu mašinu

linux-headers-5.10.0-20-rt-amd64 git build-essential cmake libcapstone-dev flex bison piper automake pkg-config libtool libffi-dev  build-essential zlib1g-dev libbz2-dev liblzma-dev libssl-dev libcurl4-openssl-dev autoconf nvidia-cuda-toolkit nvidia-cuda-dev nvidia-detect nvidia-smi linux-image-amd64 default-jre default-jdk  maven swig crunch libssl-dev  nodejs npm tango-icon-theme thunar-archive-plugin rar unrar  zip unzip filezilla sharutils uudeview mpack arj cabextract file-roller xvfb apt-transport-https pigz wkhtmltopdf libfontenc1 xfonts-75dpi xfonts-base xfonts-encodings xfonts-utils python3 python3-dev python3-pip  libfuse-dev fuse pkg-config libssl-dev openssl libacl1-dev libacl1 build-essential cutycapt python3-pyopencl libbz2-dev nvidia-settings  hashcat base58 libsecp256k1-0  electrum  octave lshw  inxi binfmt-support  parallel qtbase5-dev yasm  sysfsutils nvme-cli util-linux  firmware-misc-nonfree xserver-xorg-core xserver-xorg-video-intel libegl1-mesa libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg xserver-xorg-core xfonts-base xinit x11-xserver-utils python3-pyqt5 nvidia-driver ffmpeg python3-tk gimp flameshot vlc qbittorrent genisoimage preload curl audacity 

pa onda resto  u skripti ispod

Screenshot 2023-02-09 at 16.38.32.png

#!/bin/bash
# Require that this runs as root.
[ "$UID" -eq 0 ] || exec sudo "$0" "$@"

sudo timedatectl set-timezone Europe/Belgrade
sudo date -s "$(wget -qSO- --max-redirect=0 google.com 2>&1 | grep Date: | cut -d' ' -f5-8)Z"

FILE=$"blacklist nouveau
blacklist lbm-nouveau
options nouveau modeset=0
alias nouveau off
alias lbm-nouveau off"

echo "$FILE"  > /etc/modprobe.d/blacklist.conf

FILE1=$" @audio - rtprio 90       # maximum realtime priority
 @audio - memlock unlimited  # maximum locked-in-memory address space (KB)"

echo "$FILE1"  > /etc/security/limits.d/audio.conf


sudo echo 'Package: *
Pin: release a=mx
Pin-Priority: 100' > /etc/apt/preferences.d/mxlinux 

sudo echo 'deb http://mxrepo.com/mx/repo/ bullseye main non-free
deb http://mxrepo.com/mx/repo bullseye ahs' > /etc/apt/sources.list.d/mxlinux.list

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys  F942E0D4E1C726CD

sudo apt-get -y update 
sudo apt-get -y upgrade

sudo apt -y install mx-debian-firmware mx-iso-template mx-live-usb-maker mx-remaster mx-remastercc mx-snapshot mx-tweak mx-tweak-data mx-usb-unmounter

echo 'Xft.antialias:  1
Xft.autohint:   0
Xft.dpi:        96
Xft.hinting:    0
Xft.hintstyle:  hintnone
Xft.lcdfilter:  lcddefault
Xft.rgba:       rgb' > /home/miko/.Xresources



sudo sed -i 's/resample-method = speex-float-1/resample-method = speex-float-10/' /etc/pulse/daemon.conf
sudo sed -i 's/avoid-resampling = false/avoid-resampling = yes/' /etc/pulse/daemon.conf
sudo sed -i 's/default-sample-format = s16le/default-sample-format = s24le/' /etc/pulse/daemon.conf
sudo sed -i 's/default-sample-rate = 44100/default-sample-rate = 96000/' /etc/pulse/daemon.conf
systemctl --user restart pulseaudio.service

# download viber package
curl -fSL "http://download.cdn.viber.com/cdn/desktop/Linux/viber.deb" -o viber.deb
sudo dpkg -i viber.deb
rm -f viber.deb
# download  Tidal package
curl -fSL "https://github.com/Mastermindzh/tidal-hifi/releases/download/4.1.0/tidal-hifi_4.1.0_amd64.deb" -o tidal.deb
sudo dpkg -i tidal.deb
rm -f tidal.deb
# download  nomachine package
curl -fSL "https://www.nomachine.com/free/linux/64/deb" -o nomachine.deb
sudo dpkg -i nomachine.deb
rm -f nomachine.deb
# download  atomicwallet package
curl -fSL "https://get.atomicwallet.io/download/atomicwallet.deb" -o atomicwallet.deb
sudo dpkg -i atomicwallet.deb
rm -f atomicwallet.deb
# download  google chrome package
curl -fSL "https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb" -o  google-chrome-stable_current_amd64.deb
sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb
rm -f google-chrome-stable_current_amd64.deb

sudo systemctl mask sleep.target suspend.target hibernate.target hybrid-sleep.target
sudo  apt-get  -y  remove xfce4-power-manager
sudo apt-get -y update 
sudo apt-get -y upgrade
sudo apt  -y  --fix-broken install
sudo apt-get -y autoremove


sudo hostnamectl set-hostname miko
cd  /home/miko/.config/qBittorrent/                           
curl -sS http://upd.emule-security.org/ipfilter.zip > ipfilter.zip
unzip ipfilter.zip                                  
rm ipfilter.zip 
rm ipfilter.dat
mv guarding.p2p ipfilter.dat
sudo sed  -i '1i 127.0.0.1       miko'  /etc/hosts
rm -f /usr/local/bin/fai.sh && reboot

I onda lepo dobijem na gomili debian iso sa sve tidalom i aplikacijama koje mi trebaju

Grub opcije

iommu=soft zswap.enabled=1 intel_iommu=on,igfx_off mitigations=off nouveau.modeset=0

 

 

Neće debilijan bez 

iommu=soft

da radi USB 3.0 na aorus:sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo za Mikine oči.

Jeste da nije gvožđe ali je isto jako teško (bakar😁).

20230209_164133.thumb.jpg.440a027ddd14b147067eb86fa3a8330a.jpg

Ne smem ni da racunam koliko sam love dao (ovaj levi u sredini je furutech) da mi stoje u ormanu i još i krive dasku police.

Zato je NUC najbolji za izvor😁😁😁I kad ga staviš u orman bar štetu ne pravi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 4.2.2023. at 16:42, Mikorist reče

Na MacOS i Windows 10 je po defaultu. Za Linux zavisi od onoga ko je konfigurisao distribuciju i vezano je za njenu namenu.

Kompajliran Kernel treba da ima opciju 

 CONFIG_NO_HZ_FULL_ALL=y

Ručno

nohz=on

ili

nohz=off

ili

nohz_full=<cpu_lista>

u

/boot/grub/grub.conf 

 

Videti

WWW.PHORONIX.COM

This will be short and sweet.

 

Stariji Linux kerneli su koristili tajmer sa frekvencijom od 100Hz (100 događaja tajmera u sekundi ili jedan događaj svakih 10ms), dok noviji kerneli koriste 250Hz (250 događaja u sekundi ili jedan događaj svakih 4ms) ili 1000Hz (1000 događaja u sekundi ili jedan događaj svakih 1ms).

Ovo sve može opštu (bespotrebnu) zabunu da napravi . Ja lično ne čujem razliku između 1, 4 ili 10 ms. No chance. :D

Ove latencije su napravljene za CNC mašine koje je opisao gore kolega.... Vibracije smanjuje na mašinama od po 5 tona.

Onda na pumpama za ubrizgavanje tečnog goriva  na motorima za rakete od po 50 tona (a isto je vezano za vibracije) ...itd.... :P

Malo kasnim, ali ovako  EMCLinux je mogao da generise prije 10tak godina i vise na dobrom hardveru , procesor nije bio previse bitan , oko 25kHz(0,04mS) impulse na LPT portu cak i do 40kHz , nekoliko nS oscilacije u generisanju. Na linuxu je postojao potprogram za to , kojim se testiralo da li taj PC zadovoljava ili ne.

U to vrijeme je postojao nekoliko softver za Win(jedan ozbiljniji) ali na LPT portu  nije mogao ni priblizno da generira impulse kao emclinux, to se vidjelo na osciloskopu da impulsi idu u gomilama nepravilno.

Ali i te brzine su bile relativno spore kad se pretvore u mehanicke brzine na cnc-u, ali za cnc iz 80-ih sasvim ok. Recimo ako je motor imao enkoder od 1000  impulsa po krugu pa jos prenosni odnos motora  preko nazubljenog remena i plus prenosni odnos kuglicnog vretena recimo 4X redukcija preko time belta  , korak kuglicnog navojnog vretena 4 ili 5mm po okretu  , na kraju dodje max brzina x,y,z osa na cnc-u ,  5 o/s ili citavih 20mm u sekundi ili citavih 1,2m u minuti. Kao u maratoncima vozimo:)

Ali zato ti motori imaju osobine ne specificne za ostale mogu da naprave pomak stola od manje  1/100mm i to pod punim okretnim momentom koji je puno veci od obicnih , posto je sve utegnuto ne sme biti lufteva , time belt ima unutra celicni kord , navojno vreteno nema lufta , onda se te vibracije i cuju i osjete.    Nisu u pitanju zmijski melemi :)  Mislim da sada za to niko win vise i ne koristi a i za linuxcnc postoje MESA kartice koje to ubrzavaju , pa real time linux vise nije in.

 

A ovo za linux i pustanje flac fajlova nisam upoznat ali ako kazes da ni 1ms ni 10ms nema razlike onda ne bi trebalo da ima izmedju win i linuxa razlike.

 

Izmenjeno od micro
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 15 minuta, micro reče

onda ne bi trebalo da ima izmedju win i linuxa razlike.

Ja je ne čujem kad se jedno i drugo podesi kako treba. Ili je razlika iznad 18Khz pa je opet ne čujem.

Postoje neke druge razlike i finese - ali sve se svodi na snakeoil :P

Ali bolje napajanje na PC  se čuje u svim frekfencijama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, zika said:

Ne bih preporučio ikakav swap ili slično, ako se želi ikakvo low-latency okruženje, no to je, samo, moj stav...

Mislite na prethodno buffer-ovanje muzike u RAM?

Ideja koja stoji iza toga je da se spreči aktivnost diska ili mreže tokom plejbeka, pošto navodno diskovi (pogotovu SSD) zrače i unose smetnje, ....a da o raspravama koje uključuju mrežne kablove i audofilske rutere da i ne govorimo. :D

Ovako kako ja koristim, svaka pesma se za par sekundi u celini učita u RAM, tako da SSD ili mreža potpuno miruju tokom plejbeka, što se lepo može videti u prozoru nmon aplikacije.

Na taj način, u mom slučaju nema razlike u zvuku tokom plejbeka sa lokalnog diska, sa mrežnog diska ili sa Qobuz-a (u slučaju da potrefim isto izdanje).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 24 minuta, Kuja reče

Mislite na prethodno buffer-ovanje muzike u RAM?

Ovo je "baferovanje" komplet celog sistema .

swappiness se zove.....

Ovo je promenljiva koju kernel koristi da odluči koliko memorija treba da bude puna pre nego što počne da swapp-uje  delove memorije koji se trenutno ne koriste. Zasnovano je na onome što je ostalo. Standardna Debian postavka (većina drugih Linux-a) je 60. Kada je ostalo 60% ram memorije, kernel počinje da swapp-uje po disku.

 

:headphone:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvinjavam se što upadam sa glupim pitanjima - da li postoji opcija dual boot-a ovog operativnog sistema? 

Imam jedan komp koji koristim za sve (muzika, youtube, filmovi...) i hteo bih da iscedim još malo performansi, ali da ne izgubim funkcionalnost koju trenutno imam.

Od dodatnih software-a koristim samo fidelizer za đabe i to se jako lepo čuje koliku razliku unosi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Mikorist said:

Ovo je "baferovanje" komplet celog sistema .

swappiness se zove.....

Ovo je promenljiva koju kernel koristi da odluči koliko memorija treba da bude puna pre nego što počne da swapp-uje  delove memorije koji se trenutno ne koriste. Zasnovano je na onome što je ostalo. Standardna Debian postavka (većina drugih Linux-a) je 60. Kada je ostalo 60% ram memorije, kernel počinje da swapp-uje po disku.

 

:headphone:

Šta ovo znači praktično, kolko je memorije potrebno, reče mi prijatelj da Win10 zauzme 12 giga ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Navedena podešavka ne isključuje swap sasvim, naravno. To mora da se uradi podrobnije...

I, naravno, nije, kako je neko napisao, skladištenje „celog sistema“ u memory... To bi, sasvim, ubilo smisao bilo kog *nix-a u korenu... :)

Kao početak, može se pogledati, koliko sam video,dobro obrađen stariji članak:

WWW.HOWTOGEEK.COM

The Linux swappiness value has nothing to do with how much RAM is used before swapping starts. That’s a widely reported and widely believed mistake. We explain what it really is.

 

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, Kuja said:

Mislite na prethodno buffer-ovanje muzike u RAM?

Ne, nisam to napisao. To je lepo kao razmišljanje ali nije, baš, potrebno u celosti. Pristalica sam ravnoteže potreba, mogućnosti i sposobnosti računara.

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 12 minuta, zika reče

nije, kako je neko napisao, skladištenje „celog sistema“ u memory...

Zašto se onda zove System Swapp (kako im objasniti u jednoj rečenici a da se ne napiše knjiga)?

System Swapp je proces obnavljanja memorije koji može da iskoristi prednosti neiskorišćenih memorijskih resursa u celom sistemu.

System swap pod Debian-om i drugim operativnim sistemima je oblik virtuelne memorije. Jednostavno rečeno, ovo znači da ako sistemu ponestane fizičke memorije (RAM-a), onda će preneti neke od manje korišćenih podataka u RAM-u u ovaj prostor(e). Swapp prostor(i) je takođe ključan za procese kao što su Suspend i Hibernate. Swapp se prvenstveno podešava kao posebna namenska particija(e) (preporučeno) ili kao posebno kreirana(e) datoteka(e) koja se nalazi u postojećem sistemu datoteka na prostoru diska.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...