Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

pre 2 časa, zika reče
LPC.EVENTS

12-14 September, Dublin, Ireland The Linux Plumbers Conference is the premier event for developers working at all levels of the plumbing layer and beyond.

 

# systemd service spec for pulseaudio 
# on arch, put it under /etc/systemd/system/pulseaudio.service
# start with: systemctl start pulseaudio.service
# enable on boot: systemctl enable pulseaudio.service 
[Unit]
Description=Pulseaudio sound server
After=avahi-daemon.service network.target

[Service]
ExecStart=/usr/bin/pulseaudio --system --realtime --disallow-exit --disallow-module-loading
ExecReload=/bin/kill -HUP $MAINPID
Nice=-15
LimitNice=-15
CPUAffinity=3

[Install]
WantedBy=multi-user.target
sudo systemctl daemon-reload
sudo systemctl restart pulseaudio.service

taskset -cp $( pidof pulseaudio )
pid 1720's current affinity list: 3

 

dmesg | grep isolcpus=

[    0.000000] Kernel command line: isolcpus=3

Isto se namešta za mpd ili alsactl  .

 

Mislim da prvo treba da krenu od  Sysctl da uče - pa posle da idu na alternativu kao vodovodžije :buehehe:

p.s.

Poenta cele ove  priče je da sve može ručno da se podesi :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

$ apt search pulseaudio|grep install

WARNING: apt does not have a stable CLI interface. Use with caution in scripts.

gstreamer1.0-pulseaudio/lunar,lunar,now 1.22.0-4ubuntu1 amd64 [installed,automatic]
libao-common/lunar,lunar,lunar,lunar,now 1.2.2+20180113-1.1ubuntu3 all [installed,automatic]
libao4/lunar,lunar,now 1.2.2+20180113-1.1ubuntu3 amd64 [installed,automatic]
libcanberra-pulse/lunar,lunar,now 0.30-10ubuntu2 amd64 [installed,automatic]
libpcaudio0/lunar,lunar,now 1.2-2 amd64 [installed,automatic]
libpulse-mainloop-glib0/lunar,lunar,now 1:16.1+dfsg1-1ubuntu3 amd64 [installed,automatic]
libpulse0/lunar,lunar,now 1:16.1+dfsg1-1ubuntu3 amd64 [installed,automatic]
libpulsedsp/lunar,lunar,now 1:16.1+dfsg1-1ubuntu3 amd64 [installed,automatic]
libsdl2-2.0-0/lunar,now 2.27.0+git2301181956.73a68c6ea~l~wayland8 amd64 [installed,automatic]
pipewire-pulse/lunar,lunar,now 0.3.65-2 amd64 [installed,automatic]
pulseaudio-utils/lunar,lunar,now 1:16.1+dfsg1-1ubuntu3 amd64 [installed,automatic]

Nema više pulseaudio... Ubuntu 23.04.
Naravno da može „ručno“, zato sam i stavio osnove...

https://www.suse.com/c/cpu-isolation-practical-example-part-5/

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 minuta, zika reče
$ apt search pulseaudio|grep install

WARNING: apt does not have a stable CLI interface. Use with caution in scripts.

gstreamer1.0-pulseaudio/lunar,lunar,now 1.22.0-4ubuntu1 amd64 [installed,automatic]
libao-common/lunar,lunar,lunar,lunar,now 1.2.2+20180113-1.1ubuntu3 all [installed,automatic]
libao4/lunar,lunar,now 1.2.2+20180113-1.1ubuntu3 amd64 [installed,automatic]
libcanberra-pulse/lunar,lunar,now 0.30-10ubuntu2 amd64 [installed,automatic]
libpcaudio0/lunar,lunar,now 1.2-2 amd64 [installed,automatic]
libpulse-mainloop-glib0/lunar,lunar,now 1:16.1+dfsg1-1ubuntu3 amd64 [installed,automatic]
libpulse0/lunar,lunar,now 1:16.1+dfsg1-1ubuntu3 amd64 [installed,automatic]
libpulsedsp/lunar,lunar,now 1:16.1+dfsg1-1ubuntu3 amd64 [installed,automatic]
libsdl2-2.0-0/lunar,now 2.27.0+git2301181956.73a68c6ea~l~wayland8 amd64 [installed,automatic]
pipewire-pulse/lunar,lunar,now 0.3.65-2 amd64 [installed,automatic]
pulseaudio-utils/lunar,lunar,now 1:16.1+dfsg1-1ubuntu3 amd64 [installed,automatic]

Nema više pulseaudio... Ubuntu 23.04.
 

Ja sam na Debian. Možda će ukinut i tu 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaboravih da li sam stavljao, ako jesam, obrišite:

Svi pokušaji podešavanja rt su (pomalo) in vain ako nije prisutno jezgro koje to podržava... U;ini'e Vam se da je sve OK, jedino, pravi, rt kernel pokaže da li ste preterali i slično.

 

Podešavke za priority i memlock su u: /etc/security/limits.conf.d/ a 

Ne odgovaram, ikako, za, ikakve, posledice... :) Been burnt, not once...

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, zika reče

Zaboravih da li sam stavljao, ako jesam, obrišite:

Svi pokušaji podešavanja rt su (pomalo) in vain ako nije prisutno jezgro koje to podržava... U;ini'e Vam se da je sve OK, jedino, pravi, rt kernel pokaže da li ste preterali i slično.

 

Podešavke za priority i memlock su u: /etc/security/limits.conf.d/ a 

Ne odgovaram, ikako, za, ikakve, posledice... :) Been burnt, not once...

Mogli bi da otvorimo ceo forum samo za *NIX 

Imam (višak) licencu za forum koju nikad nisam iskoristio.

Možda je i bolje....;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gospodine @zika izuzetno cenimo vaše prosvetiteljske napore! :)

Svi linkovani tekstovi su izuzetno zanimljivi i bacaju novo svetlo na naše neuke copypaste komande i klikove na misteriozne čekbokseve. :)

Ali avaj, za praktičnu primenu pročitanog trebalo bi krenuti od temelja, a vremena koje je potrebno za to nažalost imamo malo. Dodatno, sede glave nisu tako gipkih moždanih vijuga kao nekada. :)

Iza Vas stoji višedecenijsko iskustvo, a iza nas, uz svu radoznalost, ipak pretežno želja da uživamo u muzici. :)

Jako cenimo Vaše mišljenje, pa me interesuje da li imate neke konkretne primedbe na do sada opisani postupak tvikovanja SnakeOil-a, tj. da li je nešto pogrešno?

Takođe, da li imate neki konkretan savet, u vidu konkretnih komandi, kako nešto još dodatno unapredti?

Tipa: CPU#0 nam je zadužen za Squeezelite plejer, pa možda ne bi bilo loše individualno podesiti tick za njega? Izvinjavam se unapred ako lupam! :D

Da li ima smisla davanje realtime prioriteta USB-u, kao što sam pokušao u prethodnom primeru, ili to u stvari može da šteti? Pitam, zato što sam davanjem rt prioriteta Squeezelite plejeru dobio seckanje zvuka. ...Sa USB-om deluje da je sve u redu, a čini mi se (čini!) da je zvuk bolji. A možda nije! :)

Itd, itd! :)

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da odgovorim najjednostavnije: dok ne sednem za machine i poslušam kako se ponaša, posebno zvuka što se tiče, ne dajem ikakve savete koji su toliko usmereni koliko tražite. Ne mogu i za svoju, ko zna koju po redu, ali ne puuno jer ih retko menjam, recimo dok ne umru, cedim iz njih i volim k'o razgažene cipele, da kažem da je podešena kako bi trebalo, svakog dana nešto prčkam. Posebno je složeno to što ka koristim najjednostavnije player-e i slično, ne poznajem OS koji pominjete i tako dalje. Poznajem, dakle mogu da ga koristim i slušam i u mraku, bez cvikera, to mi je jedino merilo poznavanja, zvuka što se tiče, Ubuntu, Debian (manje) i to je to.  No, theory je vrlo slična i uspevam, duuugogodišnje, da se bavim i održavanjima machines koje nisam ikada dotakao u životu, hiljadama miles daleko... :) Jedino čega se, najiskrenije, bojim jeste da Vam načinim štetu, dovoljno je da ostanete bez izvora neko vreme, savetom i otud otpor. Mogu da Vas navedem da uvidite, sâmi, kojim putem ići ali, to je od mene sve. Nema gotovih recipes a, jasno, vidim da Vam i nisu potrebni. I ja, posebno sâda, više uživam u zvucima ali volim i da prčkam. Postavite pitanja, ako znam odgovor nisam stidljiv, ali samo ako, zaista, znam odgovor.

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Igram se sa plejerima, vasceli dan.

Još uvek sam na squezeelite (ralph).

Pokušavam da čujem i MPD plejere, ali mi to baš ne uspeva. Razlog je što je MPD dokumentacija za server toliko velika da je bolje kako lepo reče g. Lemić da gledam španske serije nego da ulazim u to.

Po srpski, bez ikakvog znanja i čitanja (kako je to moguće da se desi članu nebeskog naroda-zajednice:sign13:) ne uspevam da konfigurisem Android ap “MPdroid” koji je preporuka SnakeOil autora. Doduše ljudi su lepo izbacili poruku u samoj aplikaciji da ko ne zna ništa o MPD ni da ne pokušava, no to verovatno važi za one druge a ne za nas Srbe.
Radi se o tome da nikako da pogodim adrese servera i portove i da li treba da popunjavam i neke druge 2 stavke u konfiguracionoj formi koje ne znam ni šta uopšte znače.

Da crnjak bude veći na iPhone (MPDplayer ap) sam upisao samo IP adresu mog SnakeOil NUC (toliko sam je puta ovih dana uneo da ću ići u opštinu da promenim ime u brojni format, kad može Musk da da takvo ime sinu što ne bi mogao i ja) i port koji su oni preporučili, i aplikacija je proradila. Tako  sam ipak uspeo da čujem kako zvuči MPD, no Android ap sa tim istim podacima ni da čuje-krešuje.

Apple:Android 1:0, za sada:happy64:.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Srecko said:

Pokušavam da čujem i MPD plejere, ali mi to baš ne uspeva.

Uz pomoć plugin-ova navodno je moguće kontrolisati MPD plejer preko LMS-a, tako da se može ostati u poznatom i komfornom okruženju.

Ja lično nisam probao, uputstvo postoji u Wiki-ju na SnakeOil sajtu.

Kucam sa tableta na kojem nemam sačuvan link, tako da morate sačekati. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U prvoj potrazi ne pronađoh ništa pametno u vezi sa LMS i MPD preko plug-in.

Međutim, da se pohvalim, uspeo sam da Player MPD (0.23.5) nateram da prosvira sa 2 android aplikacije: MPDroid i M.A.L.P (ova poslednja je novija i nekako mi lakša i lepša za korišcenje).

Prvo da kažem da mi se MPD Player više dopao na mom sistemu od Squeezelite players (moguće je da je i razlog to što su Harbeth na svega 30-tak cm od zida) jer ovaj Player ima više detalja i čistiji je te mi nekako na prvu deluje kod mene bolje.

Prvo da vidite sta svira (SnakeOil player conf).

Screenshot_20230212_184257_Chrome.thumb.jpg.520a69114cb48b397a607b76199a7bd3.jpg

Ovako izgleda MPDroid app.

Screenshot_20230212_175912_MPDroid.thumb.jpg.e006a849ae5b826f81ada08e36830ed0.jpgScreenshot_20230212_175926_MPDroid.thumb.jpg.f98b144836afda2943bee1a17b527c42.jpg

Screenshot_20230212_175944_MPDroid.thumb.jpg.cb1693203ecf491cc88b891d6a6cc915.jpgScreenshot_20230212_175958_MPDroid.thumb.jpg.708c960c8e58ffc7a48d4103fea0dc90.jpg

Screenshot_20230212_180337_MPDroid.thumb.jpg.6f7aab01616696248943383cd411554b.jpg

Ovako izgleda M.A.L.P app.

Screenshot_20230212_183629_MALP.thumb.jpg.1850dd55bac4897ea857b7017bea49de.jpgScreenshot_20230212_183641_MALP.thumb.jpg.9b285527af0f9675d4d45fd54e28f792.jpg

Screenshot_20230212_183659_MALP.thumb.jpg.54d5d63eae70d8c7f630a5eba19b2dc1.jpgScreenshot_20230212_183713_MALP.thumb.jpg.e26f9512838b3977cc42921f8c1cd9fe.jpg

Sve ovo izgleda obećavajuće JAKO kada se bude uplatila donacija autoru SnakeOil za tweak's i detaljno pogledale i druge aplikacije, odabrala najbolja i kupila varijanta bez ads i naravno pretpostavljam i sa jos nekim mogucnostima.

Naravno Jos nista ne znam kako bih implementirao Tidal, Qobuz ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Kuja said:

... meni neukom... :)

Kako li je meni tek neukom, kad  Kuja sam sebe smatra takvim. Nema druge do da neko sažme na kraju sve u jedan post sa osnovnim postavkama, a da duduk kao  ja spremim džabanu, jelo i pilo i da zovem u radne goste.:help:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Lemić said:

Kako li je meni tek neukom, kad  Kuja sam sebe smatra takvim. Nema druge do da neko sažme na kraju sve u jedan post sa osnovnim postavkama, a da duduk kao  ja spremim džabanu, jelo i pilo i da zovem u radne goste.:help:

Ne brinite, biće i to, samo da steknemo neko iskustvo da bismo mogli da imamo stav naravno uz pretpostavku da sam npr. ja dovoljno kredibilan da biste moje iskustvo mogli da implementirate kod sebe.

Pa Vi ste tolikima pomogli, po zakonu o održanju energije, mora da počne i da Vam se vraća.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi, MPD player me je naprosto raspametio!

Sve je upravo onako kao što autor SnakeOil (AgentKit), a i ogroman broj drugih, kažu. Izuzetna količina detalja (čujete stvari koje niste ni znali da u pesmama postoje), sve je precizno neverovatno, prostor i pozicioniranje instrumenata takvo nikada do sada nisam čuo, a bas brz i precizan do bola, klinički čisto; ma fantastično.

Zamerku, koju svi pominju, da je to zvuk koji naprosto imate želju da prikazete drugarima kada kod Vas dođu ali koji ZAMARA, ja nisam u ovih par sati uopšte osetio hvala bogu (nadam se da je to zbog veličine ovih mojih “Harbeth M40.1”-veličine drajvera i naprosto što obožavam filosofiju i zvuk BBC monitora što ovaj Harbeth na neki način i jeste).

Već sam siguran da je ovo nešto što se meni ikada najviše dopalo, kao digitalni izvor,  a slušam muziku 50 i kusur godina (TO NARAVNO UOPŠTE NE ZNAČI I DA JE DOBRO:), naprotiv).

Za sada je ipak sve ipak u fazi:beta:.

Došlo je zadnje vreme kad ja pišem o slušnim utiscima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 18 minuta, Srecko reče

Sve je upravo onako kao što autor SnakeOil (AgentKit), a i ogroman broj drugih, kažu. Izuzetna količina detalja (čujete stvari koje niste ni znali da u pesmama postoje), sve je precizno neverovatno, prostor i pozicioniranje instrumenata takvo nikada do sada nisam čuo, a bas brz i precizan do bola, klinički čisto; ma fantastično.

A mene prozvali Mikum posle sličnih izjava. A sve je do PC . Zamislite šta se čuje preko mog :risitas:

 

Nema nijedan pokretni deo u sebi više :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Mikorist said:

A mene prozvali Mikum posle sličnih izjava. A sve je do PC . Zamislite šta se čuje preko mog :risitas:

 

Nema nijedan pokretni deo u sebi više :D

Da, ali u mojim godinama je potpuno u redu da čovek odlepi, no Vi ste još mladi za tako nešto:loleverybody:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, Srecko said:

Došlo je zadnje vreme kad ja pišem o slušnim utiscima.

Pa, slušni utusak je primaran, on pruža zadovoljstvo, nebitno kako će biti okarakterisan, kao subjektivan ili objektivan. Količina detalja, kad ih je više, logički da je bolje, samo napred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...