Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

Da se uključim u ovu temu pomalo kasno ali bih želeo objašnjenje ovoga.Zašto je apriori SPDIF sa matične loš? U čemu je loš? Da li bi se isplatio mali tweak i popravljanje tog SPDIFa?Zašto izbegavati optiku?

Jesu li, i ovo, retorička pitanja? Da znam da se ne okliznem, da moram da sedim, ponovo, ja, jedan...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne ovo su konkretna pitanja. Kao dogma se uzima da je SPDIF sa matične loš. I bežati od optike. Zašto? Jel deformisan, neodgovarajućeg takta, zaprljan višim harmonicima sa swithera, četvrtke imaju špiceve na ćoškama... Da li nešto ili sve od ovoga može da se ispravi? Maznemo SPDIF pa ga malo ispeglamo, uljudimo, preformiramo, uobličimo? ...Možda čak i dejitterujemo? Kwak?Kod mene na Toshiba Satellite a505 nisam primetio da je SPDIF loš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne ovo su konkretna pitanja. Kao dogma se uzima da je SPDIF sa matične loš. I bežati od optike. Zašto? Jel deformisan, neodgovarajućeg takta, zaprljan višim harmonicima sa swithera, četvrtke imaju špiceve na ćoškama... Da li nešto ili sve od ovoga može da se ispravi? Maznemo SPDIF pa ga malo ispeglamo, uljudimo, preformiramo, uobličimo? ...Možda čak i dejitterujemo? Kwak?Kod mene na Toshiba Satellite a505 nisam primetio da je SPDIF loš.

Nije dogma, nego se na matične ploče stavljaju najjeftinija rešenja za konveziju signala iz I2S u S/PDIF, coax ili optički. To pogotovo važi za optiku. Potrebno je ubosti neku karticu koja je namenska i na kojoj je elektronika za konverziju signala odrađena kako treba, pa sa nje voditi S/PDIF, coax ili optički signal, s tim da se podrazumeva da DAC koji prima signal ima urađen reciver&pretvarač u I2S dobrog kvaliteta.Nije pitanje toga da je S/PDIF direkt sa compa tehnički neispravan u smislu da se čuju anomalije, već da "digitalne reči" tog dig. protokola neće biti jednako dobro formirane. Digitalni deo informacija ne znam, možda je identičan, ali se pogotovo odnosi na vremenske informacije koje su neprekidne i zbog kojih imamo razne vrste jittera. Zato i treba izbegavati previše konverzija I2S-a, pa je najlogičnije vrhunsko rešenje I2S compa u I2S DAC-a, jedno pored drugoga u istoj kutiji, a to su za sada custom rešenja koja su i pominjana u temi. Pitanje je da li ti imaš na čemu da čuješ te razlike. Kada neko isproba različite varijante reprodukcije sa CD-a puštenog preko CD playera, pa isti materijal sa compa kao transporta dovede SPDIF direkt sa matične ploče na CD player na SPDIF ulaz, pa isto to proba sa USB-a preko konvertera signala u SPDIF pa na digitalni ulaz CD playera, u svim tim kombinacijama bude manjih ili većih razlika u zvuku.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da se uključim u ovu temu pomalo kasno ali bih želeo objašnjenje ovoga.Zašto je apriori SPDIF sa matične loš? U čemu je loš? Da li bi se isplatio mali tweak i popravljanje tog SPDIFa?Zašto izbegavati optiku?

To bih i ja voleo da znam. Jednostavno, probao sam i uporedio coax sa matične i coax sa RME HDSP 9632 u kombinaciji sa Weiss Minerva i još jednim izuzetnim DIY dac-om i kvalitet je svakako na strani RME. I to nije mala razlika u pitanju. Razlika se osetila i kada sam coax i optiku (sa matične i sa RME) priključivao na Panasonic SA-XR55 (PCM to PWM). Drugo što sam primetio je da coax sa RME dosta bolje zvuči od MacBook Pro + Firewire i to na oba gorepomenuta dac-a. Mislim da RME bolje radi i od Hi-Face ali nisam pravio poređenja na istom sistemu.Slažem se da je bolje imati galvansko odvajanje (optika,firewire), ali to nije jedini kriterijum. Dobre optičke prijemnike/predajnike sam sreo kod Yamaha CDR-S1000 i oni rade stravično dobro.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam baš siguran o čemu pričate. I2S signala u PCu nema. Strimuje se direktno u SPDIF. Ako je taj SPDIF jiterovan ili deformisan može da se nešto poradi na njemu a ne da se odmah kupuje muzička karta od kilo €. AKo već iznosite ocene ( po meni malo paušalne) da se ugradjuju loše komponente u SPDIF i optiku ( zbog masovne proizvodnje) to je bar lako promenit i staviti neki bolji(ji). Pun je net tweaka SPDIFa na CDima ( uobličavanje, klockovi..), analogno tome se može unaprediti i na PCu.Na kraju sada PCi i laptopovi imaju i HDMI pa bi trebalo probati i da se iz njega izvuče SPDIF.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na kraju sada PCi i laptopovi imaju i HDMI pa bi trebalo probati i da se iz njega izvuče SPDIF.

E da, ima li neko ideju kako se to najbezbolnije može urediti...meni bi konkretno najviše odgovarao neki spliter koji bi mi HDMI podelio na HDMI i SPDIF, ako postoji..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve je to OK, ali osim neizvesnog rezlultata tweak-ovanja, vremenom može doći do potrebe za zamenom matične ploče za noviju, do crkavanja iste itd. Ova RME ne košta kilo evra, ko hoće ima i Juli@ za manje para. Ko ne oseća razliku može da vozi i postojeći SPDIF sa matične.Naveo sam lična iskustva, ko ima vremena i mogućnosti neka isproba nešto slično. Svakako bi idealno bilo izvući dobar SPDIF, I2S, DSD sa matične ploče, napraviti od iste fanless PC i spojiti ga na dac.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada smo, već, kod Asus E35M1-I DeLuxe... Poslao sam upit u Atom Computers i, pogađate, nema ni „o“ od odgovora... A nije da sam se šalio i raspitivao „zabave radi“. U stvari, i jeste zabave radi, al' ozbiljno... ;) Baš bih se zabavio sklapajući to malo čudo... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E da, ima li neko ideju kako se to najbezbolnije može urediti...meni bi konkretno najviše odgovarao neki spliter koji bi mi HDMI podelio na HDMI i SPDIF, ako postoji..

Postoji - evo sta je shonne nasao:

http://www.dealextreme.com/p/1080p-hdmi-v1-2a-to-component-ypbpr-vga-spidf-l-r-audio-converter-100-240v-ac-37081

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Valja napomenuti da kroz standardni DVI ne ide zvuk... kroz HDMI ide.Ima splited HDMI na resto i jeftiniji na ebay, ya nekih 40$ ako nije problem plaćanje.

Znao sam da, negde, ima začkoljica, uvek zaboravim... Odlično, jedna briga, tj. neizdrž, manje... ;) A, lepo ste mi, već, to objašnjavali, priznajem... Mea culpa, oprostićete starcu...Kad budem napravio novi računar, imaću i HDMI, ihaj!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji - evo sta je shonne nasao..

Stativa, nije mi idealno rešenje...jedini komponentni ulaz u plazmu mi zauzima DVD plejer...ima li neki drek da mi ostavi netaknut HDMI i iz njega nekako ekstrahuje SPDIF...ili je ipak jednostavnije koristiti neki USB-SPDIF adapter a da HDMI i dalje direktno bodem u TV?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stativa, nije mi idealno rešenje...jedini komponentni ulaz u plazmu mi zauzima DVD plejer...ima li neki drek da mi ostavi netaknut HDMI i iz njega nekako ekstrahuje SPDIF...ili je ipak jednostavnije koristiti neki USB-SPDIF adapter a da HDMI i dalje direktno bodem u TV?

http://www.google.rs...4Tmk3-A&cad=rja

Ako sam dobro razumeo problem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...