Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

Meni, sa nekim SSD (može i 64GB ali 2x64GB RAID ili 128GB jedan, ceo, bi bilo najbolje) i dobrim, tihim, napajanjem, malim kućištem i Ubuntu-om, ni ne treba više. Music na external disk i to je to... Poslao sam poruku u Atom Cimputers da vidim koliko je cena za to zadovoljstvo... ;)Verujem da bi 500€ bilo dovoljno. Grešim li?Sa „običnim“ TB disk-om bilo bi oko 300€...

Kućište oko 150 evraPloča oko 140 evraSSD 128GB oko 200 evraRAM memorija (da se ne napucavamo nepotrebnim performansama istih ) 2*1GB DDR3 30 evra
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kućište oko 150 evraPloča oko 140 evraSSD 128GB oko 200 evraRAM memorija (da se ne napucavamo nepotrebnim performansama isitih ) 2*1GB DDR3 30 evra

Pa, dobro, nisam bio daleko... Kućište koje mene zadovoljava nije 150€... Da li...?Kad pogledam da sam, k'o na lutriji, kupio ovaj Comtrade pre 4 godine u METRO-u, za smešne pare i da sam ubo tih računar koji je sve izdržao... Može on još, al', neizdrž je neizdrž... ;) Videćemo...A i šta će mi tih računar kada ventilator za vertikalu radi, svako malo, pored moje sobice ... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je možda i najbolja varijanta koja kod nas može da se kupi za neki mali media player. Ako se ide na varijantu da se sa nje vuče USB signal prema DAC-u, onda je (uslovno) OK.

Problem je što niko od nas ne zna kako se, na koji način i koliko dobro vrši konverzija I2S u USB signal na comp ploči. Pri tome i kroz USB kabel stižu svakakve computerske nepodopštine, čak i kada se odvoje napajačke linije USB-a. Verovatno, kada je klok u pitanju pomaže ako se koristi neki DAC koji ima asinhronu USB komunikaciju, kao što je M2Tech Young.

Ima ova ploča i S/PDIF izlaz (optički):

Postavljena slika

Korištenjem SPDIF-a bi verovatno ukupni troškovi bili i manji?

PC bi trebalo da košta manje: kućište je oko 100€, a 32GB SSD (stari računar bih tada preselio u špajz međ' tegle) oko 30€ - znaši nešto više od 300€. + Lampucera = NaimUniti :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima ova ploča i S/PDIF izlaz (optički):

....ajoj, kao da ništa nisam pre napisao... :huh:Na tim pločama je konverzija u optički signal nešto najjeftinije i najbuđavije što im se našlo pri ruci, tako da je gore nego S/PDIF coax koji je dobijen kroz ALC8xx.Ako ćeš već da vučeš signal sa te ploče, bolje je USB, pa u neki DAC koji ima dobro odrađenu elektroniku za prijem i konverziju USB signala u I2S, ili ako DAC ima dobro urađenu konverziju S/PDIF-a, onda između ploče i DAC-a neki dobar konverter signala USB-->S/PDIF, kao što smo pominjali Teralink X2.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....ajoj, kao da ništa nisam pre napisao... :huh:Na tim pločama je konverzija u optički signal nešto najjeftinije i najbuđavije što im se našlo pri ruci, tako da je gore nego S/PDIF coax koji je dobijen kroz ALC8xx.Ako ćeš već da vučeš signal sa te ploče, bolje je USB, pa u neki DAC koji ima dobro odrađenu elektroniku za prijem i konverziju USB signala u I2S, ili ako DAC ima dobro urađenu konverziju S/PDIF-a, onda između ploče i DAC-a neki dobar konverter signala USB-->S/PDIF, kao što smo pominjali Teralink X2.

Shvatio. Konačno :prankster2: Htedoh da se ne bacam u trošak za USB to SPDIF konverter.Za Teralink x2 je pretpostavljam potrebno i eksterno napajanje?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Shvatio. Konačno :prankster2: Htedoh da se ne bacam u trošak za USB to SPDIF konverter.Za Teralink x2 je pretpostavljam potrebno i eksterno napajanje?

Može eksterno, a može i USB.Pitao sam već forumske znalce ima li smisla praviti/kupiti eksterno napajanje ali mi rekoše da se ne isplati maltretiranja. Tako da, ubodeš u USB i uživaš :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najbolja varijanta je da se vuče S/PDIF sa compa. Kvaka je što comp treba da zadovoljava nekoliko uslova da bi se to moglo nazvati vrhunskim.1. matična ploča koja je extra kvaliteta i ima dekoder za pretvaranje I2S u S/PDIF by Analog Device. Kao što je poznato na skoro svim pločama je ALC8xx (Realtek).2. veoma dobro napajanje, npr. Seasonic: ili fanless od 400 W ili SS-620GM3. Odgovarajuće kućište koje će moći da se izdampira, ali i koje je malo prostranije i da ima neku makar manju cirkulaciju vazduha a bez dodatnih ventilatora. To može da se postigne odgovarajućim oblikom kućišta, i odgovarajućim rasporedom komponenti u kućištu.4. Procesor treba da je odgovarajući, a to znači neki noviji u 32 nm, male potrošnje. Takt treba da je dovoljan za navedene potrebe, a opet ne prevelik zbog grejanja. Na njega treba nakačiti veeeliki pasivni cooler.5. kvalitetnija RAM memorija, a za kao storage sa koga se pušta muzika SSD. Kao mass storage treba koristiti neki veliki disk (2 TB) koji se samo prikači na eSATA kada treba izmeniti sadržaj SSD-a.

Grafika bi valjalo da je integrisana i da se pasivno hladi zajedno sa procesorom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta misliŠ o ovoj ploči:

Postavljena slika

http://www.asus.com/.../E35M1I_DELUXE/

Mislim da je ima kod nas, cena je oko 140€.

I ja sam razmiŠljao o ovoj ploči. Odbilo me to Što ima Wi-Fi i samo PCI expres. Ovo drugo zbog toga Što je SPDIF sa ploče dosta slabijeg kvaliteta nego sa odgovarajuće zvučne kartice, a same zvučne kartice su mnogo skuplje u PCI expres varijantama.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja sam razmiŠljao o ovoj ploči. Odbilo me to Što ima Wi-Fi i samo PCI expres. Ovo drugo zbog toga Što je SPDIF sa ploče dosta slabijeg kvaliteta nego sa odgovarajuće zvučne kartice, a same zvučne kartice su mnogo skuplje u PCI expres varijantama.

Da, poŠto imam 3 (tri) DAC-a, meni kartica i ne treba... Čak i ovaj računar, sada, pristojno zvuči... ;) USB mu je, jedina, veza sa DAC-ovima...Mene zanima da nađem „beŠuman“ računar koji bi, kao i ovaj, trenutno, bio i magare za rad i slavuj za pesmu, a da se ne čuje, nikako... ;) Rad nije grafički i procesorski zahtevan... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja sam razmiŠljao o ovoj ploči. Odbilo me to Što ima Wi-Fi i samo PCI expres. Ovo drugo zbog toga Što je SPDIF sa ploče dosta slabijeg kvaliteta nego sa odgovarajuće zvučne kartice, a same zvučne kartice su mnogo skuplje u PCI expres varijantama.

ZaŠto Wi-Fi smeta? Može da se isključi u biosu (verovatno).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kućište oko 150 evraPloča oko 140 evraSSD 128GB oko 200 evraRAM memorija (da se ne napucavamo nepotrebnim performansama istih ) 2*1GB DDR3 30 evra

Ovo sve kad se sabere izađe skuplje od RME kartice. Ukoliko planirate da svoj sistem bazirate na digitalnom izvoru moja logika je sledeća:- SPDIF sa matične je loš- optiku izbegavati- USB i Firewire deluju zanimljivo,ali mi se u praksi bolje pokazala gorepomenuta kartica kao digitalni predajnik.- sama RME sa analognih izlaza zvuči dosta bolje od raznih Lampucera, CD plejera, pristupačnih DAC-ova itd...Znači za početak samo kartica sa analognih izlaza, kasnije kad se uštekaju pare za neki dobar dac imamo odličan izvor SPDIF signala. Takođe vremenom sređivati kompjuter.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo sve kad se sabere izađe skuplje od RME kartice. Ukoliko planirate da svoj sistem bazirate na digitalnom izvoru moja logika je sledeća:........................

Kako izađe skuplje ako je RME oko 800 evra ? A i ona mora na neki računar da se prikači.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zašto optiku izbegavati, nemam takva iskustva?

Dobre,stvarno dobre optičke prijemnike i predajnike sam sretao samo kod Yamaha CD rezača i ponekog plejera, dobar prijemnik ima i Panasonic SA-XR55. Solidan je i na Lampuceri. Kažu da dobar predajnik ima i Juli@. I sam optički kabl mora biti adekvatno napravljen. U svakom slučaju ima na forumu boljih poznavalaca ove materije i uglavnom se njihovo mišljenje podudarilo sa mojim iskustvima.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.... ubacuješ je u postojeći računar.

Zar to nije problematično ? Ko god da je pričao o dedicated računaru, obično je krenuo da ga sklapa zbog problema i smetnji koje je imao kod priključivanja na klasičan PC.Pitam, ne znam.

RME je 440 eur.......

Evo ove RME koja je hvaljena i o kojoj sam čitao po stranim forumima. Ja sam na ovo mislio.http://www.kupujempr...lter_id=6227345
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zar to nije problematično ? Ko god da je pričao o dedicated računaru, obično je krenuo da ga sklapa zbog problema i smetnji koje je imao kod priključivanja na klasičan PC.Pitam, ne znam.Evo ove RME koja je hvaljena i o kojoj sam čitao po stranim forumima. Ja sam na ovo mislio.http://www.kupujempr...lter_id=6227345

RME HDSP 9632 je 440 eur nova.Za računar sam već napisao, sređivati deo po deo kako novac pristiže: napajanje, matična sa pasivnim elementima, SSD itd. Mala napomena, SSD koliko sam čuo ima ograničen broj pisanja/brisanja podataka. Stiže i nova generacija SSD koja će raditi preko PCI expres.Apple ima novi port za komunikaciju koji je dosta brži od Firewire 800.Boki je dao dobro uputstvo
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo sve kad se sabere izađe skuplje od RME kartice. Ukoliko planirate da svoj sistem bazirate na digitalnom izvoru moja logika je sledeća:- SPDIF sa matične je loš- optiku izbegavati- USB i Firewire deluju zanimljivo,ali mi se u praksi bolje pokazala gorepomenuta kartica kao digitalni predajnik.- sama RME sa analognih izlaza zvuči dosta bolje od raznih Lampucera, CD plejera, pristupačnih DAC-ova itd...Znači za početak samo kartica sa analognih izlaza, kasnije kad se uštekaju pare za neki dobar dac imamo odličan izvor SPDIF signala. Takođe vremenom sređivati kompjuter.

Da se uključim u ovu temu pomalo kasno ali bih želeo objašnjenje ovoga.Zašto je apriori SPDIF sa matične loš? U čemu je loš? Da li bi se isplatio mali tweak i popravljanje tog SPDIFa?Zašto izbegavati optiku?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...