Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

...Roscoe Mitchell, svetska jazz legenda...

Hvala puno, sada je sve na svom mestu.

... Recimo, kolega @prophet i ja prodiskutovali oko razloga zashto sam odabrao taj procesor [Atom] ...

Po cics-ovim preporukama, moj prvi audio-PC (nikada nisam gradio HTPC, 'multimedijalni') je bio baziran na

Core2Duo-7400 procesoru. Preporuka je u stvari bila 7200, ovaj je bio malo 'bolji'. Atom i slicni procesori nemaju

dovoljno snage za posao koji treba uraditi. Sa dobrim SW plejerom to postaje odmah jasno. I C2D se mucio, pogotovu

sa zadacima koje postavlja XXHigEnd. Ako je na plej listi vise od 3 albuma sa prosecnim brojem pesama, zvuk ce se

pojaviti rekao bih posle jedno 10 minuta rada 'pod punom parom' Atom procesora. Ja sam cekao 2-3-4 minuta sa C2D.

Mozda treba pojasniti da XXHE svaki fajl pretvara u 32bit i svojim algoritmom podize (nazovi 'upsempluje') 4 ili 8 puta

osnovni sempl (44,1 ide na 352,8 i 48 baza ide na 384kHz) Pa digitalna jacina - 'volume' itd.

JPlay ce dobro uposliti - podici temperaturu procesora i sistema kada je podesen na najjaci mod. Ali je zvuk fantastican.

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I C2D se mucio, pogotovu sa zadacima koje postavlja XXHigEnd.

Slazem se, zato sam se i ogranichio na foobar2000. C2D i i5/i7 su vech veoma problematichniji ok hladjenja, potroshnje itd.Ako ikad reshim pretpojachalo u lancu, posle toga bih se mozda pozabavio sa PC-jem.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel moze neko da napise kako bi trebala da izgleda PC masina kao izvor i koju konfiguraciju bi trebao da ima, kako bi trebalo resiti da bude tih odnosno necujan jer je to veliki problem pc - ja kao izvora i naravno ono najvaznije sa koliko najmanje para to postici a da covek bude zadovoljanMislim da ce mnogima biti od koristi koji bi da pc koriste kao izvor , jer nije to bas tek takoJa imam komp kao izvor i transport, radi odlicno , imam coax namaticnoj na svu srecu inace ne znam sta bi, smeta mi buka koju pravi racunar na tihom slusanju muzike iako imam jedno pasivno nladjenje za procesor ali ostala su jos dva - tri ventilatora , jedan u napajanju i jedan na grafickoj , jedan na vrhu na poledjini kucista, iako su veceg precnika 10 - 15 cm i rade na manjem broju obrtaja opet se cuju i to me bas nervira

Prvi korak, zaboravi na SPDIF sa maticne. Za coax koristi minimum Juli@, jos bolje RME. Mogu da zamislim kako bi tvoj Burmester radio sa krstenim SPDIF-om.Druga stvar, zvuk je provereno bolji posle optimizacije PC-a. Koristi barem Fidelizer.Trece, hardware nije neophodna stavka ali za slabije konfiguracije bolje je ici na WAV pre nego FLAC. Ovo bih preporucio i za jace konfiguracije.Cetvrto, dobar USB takodje kosta podosta, retko ko ga implementira pravilno, nemaju svi dobre drajvere ali postoji mogucnost "nabavke" npr Ploytek.Peto, dobra kartica poput RME svira bolje od svih "Lampucera" i podosta skupih CD plejera a predstavlja i odlican profesionalni digitalni transport - ubedljivo najbolji koji sam imao priliku da cujem. Dakle za prvo vreme moze i polovna RME a kasnije nadogradnja u vidu besnog DAC-a. Ovde imamo i veliku fleksibilnost u vidu optickog, coax, AES/EBU digitalnog izlaza i RCA i XLR analognih ulaza i izlaza + MIDI + izlaz za slusalice. Da ne govorimo o masi drugih pogodnosti za studijski rad koga zanima.Sesto, reprodukcija sa USB flash memorije iz nekog razloga zvuci bolje nego sa HDD-a.Sedmo, uvek gledaj kako je uradjeno napajanje na DAC-u, pravilno raspregnuto napajanje ne moze da stane u kuciste CD plejera.Osmo, prednost bih uvek dao NOS DAC-u u odnosu na OS.Devet, ako komp koristis za vise namena ne samo za muziku onda idi na varijantu sa jacim hardverom ali to zahteva i jacu ventilaciju.Deset, drzi se studijskog standarda: 16/44, 24/96, DSD. Koristi nativnu rezoluciju, a ne derivate DSD-a ili jos gore upsample varijante standardnih fajlova.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dok nisam nabavio DAC nisam obracao mnogo paznje na ovu temu, ali od juce me zanimaju neke stvari.Elem, lampucera ima USB, probao sam neki flac album SRV i to je radilo odlicno.Ali, besposlen pop nema sta da radi pa ubaci disk u komp da vidi kako ce to da fercera.Prvo mi se cinilo da umisljam, ali sam odmah uporedio isti disk preko coax ulaza i fakat je da ne svira isto tj. komp svira svetlije i sa naglasenijim visokim.Dobro, to mogu i da razumem... uzeo sam sivi usb kabl, da je bio crni kabl verovatno bi bilo isto.Ali, winamp i foobar ne sviraju isto. Uradio sam i test na slepo (moj klinac sedi za kompom i nasumice pusta istu stvar sa diska a ja pogadjam). Cuje se razlika.Foobar svira svetlije od coax ulaza a winamp svetlije od foobara. U oba slucaja je EQ bio iskljucen.WTF??Zar to nisu samo 0 i 1?

B&B, nazalost nisu 'samo 0 i 1' vec mnogo toga zavisi i od plejera i OS i makine i td.Winamp odmah obrisi a foobar jos malo treba podesiti, mislim da ima dato negde u ovoj temi. Ako nema, 'ce da nabavimo.Lampucera ide do 24/192, makar na RCA, evo ideje za probati sa dobrim SW plejerom (JRiver17) a sa susednog foruma:High-End CD plejer uz pomoc 'stapa i kanapa' - ako imas instaliran W7. :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo, prophet je dao lep uvod za nastavak moje digitalne price. I puno dobrih saveta. Sa nekima se ne slazem, recimo'zvuk sa USB stika' - u mom slucaju stik ne dolazi u obzir - jednostavno nema dovoljnu brzinu prenosa podataka.Razlika WAV-FLAC ne sme da postoji, na kraju sve se i prevodi u WAV (iliti PCM kod) jer to je jedino sto PC razume.Samo je trik uraditi SVE unapred, pre pocetka strimovanja zavrsiti obradu fajla (zato jak PC) i nema govora o razlikama.Fidelizer je samo deo optimizacija celog OS-a a koje dolaze u licenciranom softveru, koji sam nekoliko puta naveo*Inace ideje i trikovi su ukradeni od orig. autora. Nazalost ne moze mnogo dalje ali je bar taj deo optimizacija OS-a besplatan.*dva vrhunska, dosta im ponavljam ime, necu vise da ih reklamiram sem u slucaju da daju popust clanovimaovog foruma - kao sto to rade za neke druge forumeA sad, nj.v. "Blau H" iznutra :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja trenutno testiram JRIVER kao DLNA server na AirPort i SoundBridge. Ponekad puca a i bubičav je. Nadam se da su to samo dečje bolesti. I AlbumPlayer radi BitPerfect .  Nažalost ne podržava uPnP ali hajdžekuje AirPort.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo, prophet je dao lep uvod za nastavak moje digitalne price. I puno dobrih saveta. Sa nekima se ne slazem, recimo'zvuk sa USB stika' - u mom slucaju stik ne dolazi u obzir - jednostavno nema dovoljnu brzinu prenosa podataka.Razlika WAV-FLAC ne sme da postoji, na kraju sve se i prevodi u WAV (iliti PCM kod) jer to je jedino sto PC razume.Samo je trik uraditi SVE unapred, pre pocetka strimovanja zavrsiti obradu fajla (zato jak PC) i nema govora o razlikama.Fidelizer je samo deo optimizacija celog OS-a a koje dolaze u licenciranom softveru, koji sam nekoliko puta naveo*Inace ideje i trikovi su ukradeni od orig. autora. Nazalost ne moze mnogo dalje ali je bar taj deo optimizacija OS-a besplatan.*dva vrhunska, dosta im ponavljam ime, necu vise da ih reklamiram sem u slucaju da daju popust clanovimaovog foruma - kao sto to rade za neke druge forumeA sad, nj.v. "Blau H" iznutra :D

Sto se USB stika tice pre reprodukcije svake pesme postoji stanka od par sekundi, upali se lampica kada radi i prebacuje fajl u memoriju. Ovo sam primetio na Apple-u.Takodje sam primetio da se FLAC mnogo bolje reprodukuje na jacim masinama.Dodao bih da mi ripovi radjeni na Apple uz pomocu XLD-a zvuce bolje od onih radjenih pomocu EAC-a. Ovo je jos uvek na nivou utiska. Sa Fidelizer-om treba biti oprezan, desavalo se da napravi poprilicne probleme.Sto se J-Play tice nisam siguran da radi bit-perfect. J-River zahteva jaku masinu. Korg Audiogate je odlican. Koristim ga paralelno sa Foobar-om.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle, "Blau H", hidrant i i jos po neki naziv :D

Paralelno sa razvojem softvera koji koristim, isti autor je ulozio puno truda para i naprednih ideja da stvori ovo cudo. Oblik nije

iz mode vec napor da se eliminisu sve moguce interference i smetnje a istovremeno omoguci najkraci put signala. Baziran je

na 8 kom. BB1704U-K, i dan danas najbrzem DAC chip-u. I jos malo trikova.

Nova verzija je praznija, nema vise PCIe bridge-a i Juli@ kartice. Nova verzija je USB varijanta, 24/768 za razliku

od ovog koji ide do 'svega' 24/384. Interno, softver sve fajlove prevodi u 32bita i to koristi za digitalnu atenuaciju, u sistemu

nema predpojacala. Signal iz D/A konvertora ide pravo u pojacalo. Izlaz je balansirani i sing end. Postoji i pass-through

SP/DIF signala

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Mozda primetite da je ovo gore najobicniji stabilizator iz Velleman-a ali tu su i Mundorfi - tamo gde treba. I touch-screen napred.

A gde je DAC? Pa tu je i on, i ja sam ga jedva video :D

Postavljena slika

Postavljena slika

Ostali chip-ovi su sa druge strane plocice. Moguce je dodati jos jednu pa imati digitalnu skretnicu ili 8-kanalni sistem...

Uh, beer

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ух УхЈа, пак, имам другачије приоритете:1 квалитетан хардвер: напајање, матична плоча, звучна картица (ово је релативно широка ставка 1.)2 плејер који ће репродуковати материјал у бит-перфект облику (без мењања садржаја).3 крај (остаје наставак ланца у виду вашег аудио система).ово је довољно за довољно квалитетну репродукцију са компјутера.А моје мишљење:Не заборавите да у професионалним музичким студијима користе исте компјутере као наше.За оног ко тражи 1% бољу репродукцију са компа, отвара се море игара за играње, проблема за решавање, ставки за плаћање, као и у осталом у целом Аудиу.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slew Rate 470 V/µs, S/N -140dB itd. ne vidjam cesto. Retko ko i daje grafikone ili su ulepsani.

........

a moze bude i milion ; to ti ne kaze kako to svira

znam kako zvuci OP I/V na 1704

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a moze bude i milion ; to ti ne kaze kako to sviraznam kako zvuci OP I/V na 1704

Jes' tacno da si Primare sredjivao, ciji bese ne secam se, FFL? I ja drzao neko vreme pa u oglase. A kako sprava svira imanapisato na vise mesta, poezija je na ComputerAudiophile: NOS1 vs. najbolji D/A ikada: Pacific Microsonics Model Two,sprava koja se (polovna) kupuje za ~$20.000. Meni lepo :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Roscoe Mitchell, svetska jazz legenda, tvorac moje zivotne teme itd... i lik na avataru. Nazvao sam temu Roscoe Player jer sam tako nazvao PC za mrezne potrebe, a i da ne pishem chisto "HTPC". Narochito zato shto nije HTPC.Koliko i da sam vremena posvetio na taj PC, manje od 10% vremena provodim slushajuchi digitaliju. Ja nisam odabrao put skupog procesora, vech sam ishao na to da je PC stabilan, dovoljno brz i potpuno nechujan. Uputio bih zainteresovane na temu, jer se dosta tema dotaklo.Recimo, kolega @prophet i ja prodiskutovali oko razloga zashto sam odabrao taj procesor [Atom] ispred desktop procesora:http://www.diyaudio....dpost__p__60641

Avatar sam prepoznao, al' dalje... i dalje... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...