Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

Teorijski tačno ali praktično treba ići na onoliko vernu reprodukciju koliko naŠe uŠi mogu da osete. Ne mora baŠ na beskonačnu.

Rekao samo beskonačno da bih Koji objasnio u čemu je problem i da nije sve tako jednostavno kao Što on misli da jeste. Naravno daje nepotrebno ići sa beskonačnom frekvencijom uzorkovanja, a posebno je pitanje kako bi to digitalija mogla i da zabeleži.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kakve veze ima mp3 sa semplovanjem? Mp3 je potpuno druga stvar, to je drugi signal, nije orginal, iz signala su obrisani mnogi detalji koji su po psihoakustici gotovo nečujni. Plus lowpass filter, joint stereo (tj praktično spajanje visokih frekvencija u mono) itd.Ok, nisam u pravu, čuju se skriveni detalji sa povećanjem sempling ratea, a čika Shannon je Duško Dugouško i teorija informacija je izmišljena da bi neke čike imale novu katedru i titule, a sav tehnološki napredak u zadnjih 50 godina je slučajan ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajde da ja ipak pokušam da objasnim to na drugi način:Teorema kaže da, ukoliko u tom zvuku postoje neki "skriveni" detalji koji se izgube semplivanjem, ti detalji moraju biti veće frekvencije od polovine frekvencije odabiranja. U našem slučaju, svi skriveni detalji izgubljeni odabiranjem na 44 kHz su veće frekvencije od 22 kHz. Jasno je da ih ne možemo čuti niti se mikrofoni prave tako da ih mogu snimiti, niti se zvučnici prave tako da ih mogu reprodukovati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajde da ja ipak pokušam da objasnim to na drugi način:Teorema kaže da, ukoliko u tom zvuku postoje neki "skriveni" detalji koji se izgube semplivanjem, ti detalji moraju biti veće frekvencije od polovine frekvencije odabiranja. U našem slučaju, svi skriveni detalji izgubljeni odabiranjem na 44 kHz su veće frekvencije od 22 kHz. Jasno je da ih ne možemo čuti niti se mikrofoni prave tako da ih mogu snimiti, niti se zvučnici prave tako da ih mogu reprodukovati.

......Sempling rejt od 96kHz ili veći, nije prioritetno korišten da bi se beležile neke informacije van čujnog opsega,već da bi se prirodnije reprodukovali tonovi unutar fr. opsega koji čujemo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sempling rejt od 96kHz ili veći, nije prioritetno korišten da bi se beležile neke informacije van čujnog opsega,već da bi se prirodnije reprodukovali tonovi unutar fr. opsega koji čujemo.

To je upravo ono što je najbitnija razlika izmedju CD-a i nekog 24-bitnog materijala...većina hajfista i dalje priča o nekoj rezoluciji misleći pri tome na gomilu detalja, greška...prvo što se čuje kod poštenog 24/96 snimka je vernija odnosno prirodnija reprodukcija...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Regarding bits: The ear can not hear more then about 126dB of dynamic range under extreme conditions. At around 6dB per bit, that amounts to 21 bits, which is what my AD122 MKIII provides (unweighted).

Regarding sample rate: The ear can not hear over 25-30KHz, therefore 60-70KHz would be ideal. Unfortunately there is no 65KHz standard, but 88.2KHz or even 96KHz is not too far from the optimal rate. 192KHz is way off the mark. It brings about higher distortions, bigger data files, increased processing costs, and all that for no up side! People that think that more samples are better, and that digital is only an approximation, do not understand the fundamentals of digital audio.

Postavljena slika

http://www.monoandst...y-of-lavry.html

procitati ceo tekst -zanimljiv je (bar meni) .

----

Postavljena slika

http://www.lavryengi...index_html.html

a ovde je spisak njegovih musterija:

http://www.lavryengi...lientspage.html

a vredi pogledati i ceo sajt :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

meni je 24/96/192/384...1536...cisto, neprirodno sranje, tj. savremeno tehnolosko izdxkavanjeda prostiteali, koga briga sta ja mislim, a vec se i ponavljam

Ne sporim da si možda u pravu, samo malo biraj terminologiju. Mislim, reči koje koristiš. Ima na forumu i maloletnih...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U stvari, za potpuno vernu rekonstrukciju digitalnog signala, sempling rejt bi trebao da bude beskonačan, baŠ kao i rezolucija.

sto sve skupa cini digitalnu reprodukciju inferiornom analognoj, kod koje je kriterijum beskonacnosti kao sto znamo, ispunjen. :msn-rofl:(sto volim da zavucem firstu, makar i na teorijskom nivou)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto sve skupa cini digitalnu reprodukciju inferiornom analognoj, kod koje je kriterijum beskonacnosti kao sto znamo, ispunjen. :msn-rofl:(sto volim da zavucem firstu, makar i na teorijskom nivou)

Potencijalne ili actual-ne beskonačnosti?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto sve skupa cini digitalnu reprodukciju inferiornom analognoj, kod koje je kriterijum beskonacnosti kao sto znamo, ispunjen.

To ti samo misliš da je tako. Ono što kaže teorija i ono što se u praksi dešava su često vrlo različite stvari.

Kada je hi-fi u pitanju, gramofon je samo jedan od primera koji to potvrđuje, a ima ih još dosta..... :hot:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dzaba semplovanje od 96khz (i vise) ako sva moguca prateca oprema nije prilagodjena semplovanju na 96khz - pocev od mikrofona - komponenata- uredjaja - koji moraju svi od reda da budu ultrasonicni...

a da rade celu produkciju na 44.1 khz a to da nam prodaju posle kao 96khz - je tek prodavanje magle - zar ne ? :whistle2:

videti:

http://www.diyaudio....dpost__p__98530

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

ja zapeo za umrezavanje i tacka...:-)a da li mogu da se povezu mobilni telefon i laptop? vidim da neki modeli mobilnih imaju wi-fi pa racunam da mozeto bi bila jako zgodna mogucnost

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da se povezu, ali u kom smislu?Da preko mobilnog upravljas kompjuterom (Remote Managament)? Naravno da moze, zavisi od mogucnosti modela telefona. Ja sam to radio jedno vreme preko BlueTootha.

za to znam, nego sam mislio na wi-fi povezivanje kao dva kompa, s obzirom da mnogi telefoni i jesu mini racunari
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...