Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

Šta je u stvari optimum za jedan PC Audio?Donja granica nije prihvatljiva, iz razloga kvaliteta reprodukcije i komoditeta u korišćenju ( brzina operisanja, buka i slično ).Gornja granica ne postoji i određena je količinom novca koju će neko dati za određenu konfiguraciju, koja opet ne mora dati recipročan kvalitet.Na HiFi Forumu sam nekoliko puta pročitao preporuke koje je Ozzy napisao odnosno opis njegovog AudioPC, razumno i respektabilno a za preporuku.Ponekad pomislim da je kupovina media plejera zaista najbolje rešenje, makar za većinu.Šta je u stvari optimum za jedan PC Audio?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Roberte, imam ja neke memorije a i adapter za napajanje za SATA. Treba ti samo jos USB to SPDIF adapter za koji mislim da imaš :oke: ili neka video kartica sa HDMIem pa da se zezaš sa izvlačenjem zvuka iz nje.Javni se za RAM i adapterče za napajanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...........................Šta je u stvari optimum za jedan PC Audio?

Pitao sam se i sam isto. Kako se ne razumem, onda kontam kao i sve ostalo. Nema ništa bez 1000 evra. Danas šta god čovek da kupuje, ako hoće kvalitetno, a ne razume se, nije ispod 1000 evra. Malo karikiram :) ali nije daleko od istine.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Roberte, vrati taj PC nazad i lepo kupi ćeri baletanke. Dva para, bez zabušavanja!

Pa kako ga izabra da mi je znati... :doh: Inače i moj drugar je unazad par nedelja kupio sličnu 'Dell' konfiguraciju sa sve 17" monitorom,

mišem, tastaturom, dvd rezač unutra - za 50 ojra. A'l s namerom da samo zameni PIII muzejsku makinu. Ja sam sličnu poklonio svom

poštaru, ali je lepo rekao: 'treba mi za mlađe dete, za surfanje internetom' :D

To što radiš je isto k'o da si kupio Turandot ili Traviatu gramofone, da ne pominjem one sa zvučnikom u poklopcu.

PC audio napreduje pre svega zahvaljujući snazi i brzini procesora nove generacije. Brzina obrade informacije je preduslov i baza

za izgradnju iole ozbiljnijeg sistema koji pretenduje na dragi nam naziv 'visoko verna reprodukcija' iliti Fi-FI. Ahm, Hi-Fi. Dalji preduslov

jeste napredak u razvoju operativnog sistema koji oživljava te silicijumske kockice, koje su sada sa preko 1.100 nožica.

Ne znam otkud nagli poriv za PC audiom a usput ne znam otkud strah na izraz 'kartice' pa još nivo cena 400, 600 ili 800 ojra. Ne mora.

To jest, mora ako hoćeš sistem uporediv sa analognim Hi-Fi sistemom gde izvor (gramofon) košta 50-60.000 eura. Možeš izgraditi PC sistem

za (relativno) malo novaca, koji će nadsvirati većinu CD plejera srednje i više klase.

Odličan početak jeste projekat cMP2 - Cic's Memory Player. Besplatan sistem, razvijan pre svega za WinXP okruženje.

U sekciji 'Components' se nalaze pobrojani predlozi komponenti za sastavljanje PC-a. Spisak je 'osvežen' početkom ove godine, kako bi

reflektovao nove komponente, trenutno dostupne za u nabaviti. Predloženi procesor je nove generacije (i3-530, i3-540) a pre toga

su bili Core2Duo E7200 i jači, sa što više L2 keša. Ovo govori šta je potrebno za PC audio: sirova procesorska snaga.

Dalje se putići razilaze, Cics nastavlja sa minimumom radne memorije i 'underclocking-om' sistema i integrisana grafička kartica itd, sveu cilju

redukcije smetnji unutar PC-a (RFI, EMI i šta ga znam kako se zovu sve te visokofrekventne smetnje :) ) Više od 1.000 strana diskusije na

Audio Asylum forumu posvećeno je ovom sistemu i sa masom predloga za dalja poboljšanja. Prikazano je i linerno napajanje - za PC manje

snage / potrošnje.

Drugi putić opet podrazumeva veoma jak procesor ali i dosta memorije (nove generacije). Ali ni taj sistem ne zahteva ono što si naveo,

'kartice od 400, 600 i 800 eura'. Nisu potrebne. Asinhrono USB sokoćalo koje se da nabaviti za 100 ojra je dovoljan uređaj. Ali iza njega

treba ozbiljan D/A konvertor koji baš ne može jeftino da košta. 'Audial' mi je prvi reper - dostupan lokalno, a dalje je izbor još širi...

Treći putić je ono gde sam ja zagazio (joj, boli :D) gde se ne traži 'pristojan' CPU nego se ide u ekstreme ali sve zarad muzike. Softver

koji koristim ume da upotrebi Intelovu 'hyper-threading' tehnologiju gde svako fizičko jezgro ima i svog 'virtualnog' blizanca pa npr 6 jezgarni

procesor postaje 12 jezgarni i svaki radi poseban zadatak. A zamisli ploču sa dva takva procesora, tj. 24 jezgra...

:crazy:

Ehm, ajd nazad na temu...

Ako je namena PC-a slušanje muzike a ne 'Katica za sve' takav sistem se može formirati za sasvim normalne novce sa kojima se kupuje

savremena PC konfiguracija. Ja čak više ne jurim 'super tihu' konfiguraciju jer PC stoji sa ostalim audi komponentama a nivo buke s ulice

je mnogo viši no što će mi zasmetati obrtanje 14 cm ventilatora na 900 (ili beše samo 700 ?) obrtaja.

Ma kako ne voleli firmu iz Redmonda, najdalje su stigli sa podrškom dobrom zvuku, što se opremanja OS-a tiče. Win7x64Ult. je sada najbolji izbor.

Ostaje softver. Dva vrhunska (i komercijalna) rešenja su navedena ranije. Foobar ili npr HQplayer ostaju za 'easy listening' dok ne odlučiš

da je bolje dati 70-100 ojra za softver a ne kupovati krio tretirane bakar-rodijum strujne štekere

Eto. A sad :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E da, nađoh predlog savremene konfiguracije. Predlog je sastavio čovek kome su PC i audio dve osnovne zanimacije:radi za casopis CHIP i ko-autor je malog a skoro savršenog plejera 'JPlay' . Tiha mašina ali ne mora baš sve tako: MBD: Gigabyte GA-H61M-S2-B3CPU: Intel Core i5-2500TCLR: Thermalright HR-02RAM: Corsair Dominator GT - 8GB DDR3PSU: Seasonic X460 fanless HDD: Intel SSD 320 Series (40GB dovoljno, za OS. Muzika na std. HDD)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, utešio si me. Inače, što se eksternog DA konvertora tiče, imam USB DAC sa TDA1541, a za razliku od većine navedenih stvari, meni u slučaju da se tako opredelim, ova mašina ne bi ni primirisala internetu. Dakle, sve bi trebalo da se svede na to da bude sekundarni digitalni izvor, nikako primarni. Za to imam fin CD plejer. Setih se u međuvremenu da u firmi ostade stara konfiguracija sa 2x512MB DDR-a pa ću to sutra da povadim i proverim stane li u ovo sokoćalo. Čak i ako od ovoga nikada ne bude Audio PC, ovaj je jači od laptopa koji trenutačno džedži u spavaćoj sobi, a pošto je mali i tih, onda može da se stavi u ćerinu sobu i da i ona ima svoj PC (pošto u školi već uče rad sa računarima)... Mnoga deca nemaju ni za poštene uvijače za sveske ili novu peronicu ili nove patike, tako da neće da se baci. A definitivno me oduševilo da ovako stara "krntija" nit pravi buku, nit' zapinje, štaviše, nabacio sam najnovije drajvere za grafički akcelerator i instalirao drajver za ovaj moj 24" monitor i 'ladno nosi 1920x1080, bez štucanja. A lepo piše na kućištu "Intel Pentium 4" ... I pajz još, ima legalan XP sa sve hologramskom etiketom i trakicom :) Proc radi na 2.8GHz i nemam nikakve primedbe. To što ja koristim zbog posla četvorojezgarni proc na 3.8GHz i imam DDR3 na 1800MHz, to je sasvim druga priča. Posao je posao, a fun bi trebalo da bude samo to: fun... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, utešio si me.

А јел' то теби свира? Мислим, мени још није јасна та потреба ужасно брзих процесора и ужасно пуно меморије за playback. Моја машина [ линк : Roscoe Player ] свира без икаквих проблема, коштала ме тачно 300 ЕУР [имао сам EMU 1212m], од којих је скоро пола кутија и напајање. Све нове компоненте.Свакако, ја не радим конволуцију, порамнивање и PCXO, али колико сам видео, не радиш ни ти. :P
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Ma ne svira, a i neće. Ćera će da dobije komplet nov nameštaj (pisaći/radni sto, krevet a pride jedan mali fifi-set, komp i ako me zezne deda mraz i donese mi novi TV od 32 ili 36", ćera će da dobije i 19" TV i DVD plejer i neću više da je vidim u našoj spavaćoj sobi, samo za poljubac za laku noć i eventualno dobro jutro u nedelju... (ko misli da sam surov, nek' dođe da proba da izvodi vratolomije u sobi 3x3.1m sa sve nameštajem i koječime)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OFF nedavno sam u Milanu prisustvovao prezentaciji muzike viskoke rezolucije koja može da se skine sa interneta , u kontekstu upotrebljenih veličina dekodifikacije i realnih mogućnosti današnjih mašina . Navedeno je da današnje vrhunske mašine mogu ići realno do 19.5 Bit-a i tu je bilo poprilično jasno da je veličina od 24 Bit-a poželjna . Sa druge strane frekfencija na kojoj rade u odnosu na nivo korisnog signala i nivo korisnog signala u odnosu na šum je bila interesantna . Prvo je bio demonstriran jedan fragment muzike sa promenom frekfencije / 48-96-182-364 / gde su se mogle uočiti promene , a nakon tog je bilo prikazano grafikonima kako se ponašaju određene veličine jedna u odnosu na drugu . Zaključak je bio da za neke tipove muzike , recimo stare snimke gde nema baš previše visokih frekfencija , sasvim dovoljan i klasičan odnos 48/24 , jer u momentu kad nema korisnih informacija sve ide u nivo šuma , tj beskorisno . Analogno tome je rečeno da i odnosi 182 i 364 u momentu kad ostanu bez korisnog signala jednostavno povećaju nivo šuma u opsegu koji je totalno beskoristan . Kao najprihvatljiviji , posmatrajući tu izabranu logiku , je bio 96/ 24 koji obezbeđuje ipak dovoljno širok opseg i dobar odnos potiskivanje šuma u odnosu na koristan signal .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada je dobro uradjena produkcija, odlicno svira i 44/16 a da ne pominjem 96/24. U suprotnom, dzabe je i 192/24.

Jedna od odlika sajma u Milanu je bila masovna pojava prezentatora koji su imali lap-top u rukama i pritskali tasraturu ......što sam ja povezao sa novim trendom skidanja muzike visoke rezolucije sa interneta .... jedan od motiva koji sam ja tražio u izuzetno lošem zvuku ovogodišnjeg sajma sam pokušao da nađem u samom sebi , kao nije baš neki dan , pogotovo što sam na svaku primedbu koju sam imao , moja okolina je to negirala .....sve dok nismo čuli Fokalovo igranje sa bas gitarom i Acapella kako je odsvirala svoje melodije . gde su pala sva izvinjenja za prostor i ostalo . Nešto kasnije na prezentaciji AR od strane visoko stručnih ljudi , prvo na slušne testove a kasnije i putem grafikona su objašnjene neke stvari ..... Ono što je meni palo u oči / uši / je bila velika količina nepoznate muzike ....ja predpostavljam da je visoke rezolucije i nepoznatih autora , totalno neprimerena ni slušanju a još manje prezentacije . Na žalost , imam samo jednu fotografiju gde se vidi jedan od prikazanih grafikona ......postavio sam poruku ovde , jer mi se učnilo interesantnim kao prvo ljudi sa PC-ijem u rukama i kao drugo da je AR posvetio pažnju upravo tome ......da se čuju razlike u raznim formatima je istina i po meni problem je mogao biti u želji da se ljudi fasciniraju sa visokom rezolucijom mašina koje su imali ....iako je sali AR bilo demonstrirano šta je većini prihvatljivo i slušljivo i zbog čega je to tako ...svako zašto ima svoje zato ..... Predpostavljam da će to biti i jedna od tema AR u štampanoj reviji pa onda opširnije ......Linux je okarakterisan kao za sada inferioran OS što se tiče ovog tipa muzike ......
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...