Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

To nisam rekao, nikako :DPCI magistrala je 32-bitna a frekvenciju procesora meriš Giga-Hertz-ima a ne Kilo-Hertz-ima. Znači može itekako.Zato i kupuješ audio karticu koja će (uz pomoć namenskih drajvera naravno) obraditi signal i proslediti D/A konvertoru.No da ne zagađujemo temu digitalijom gde joj nije mesto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK neka premeste ovih nekoliko postova u neku prigodnu temu ili neka otvore novu.U pitanju je integralna kartica Realtek ALC888 na Gigabyte ploči. Nisam je nikada shvatao ozbiljno i cilj mi je bio da je zamenim nekom boljom karticom, na prvom mestu sa RME HDSP 9632. Prvo sam je poredio sa Behringer FCA 202 i nije bilo nikakve razlike. Doduše ni taj FCA nije neka kartica osim što ima firewire. I sistem na kom sam obavio poređenje je bio niskobudžetni pa nisam tome pridavao neki značaj. Međutim pošto sam promenio sistem za mnogo bolji:http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/19759-mean-machines/ rešio sam da probam i RME HDSP 9632. Takođe nije bilo razlike. Znači sve kartice sam slušao sa RCA izlaza. To me navodi na zaključak da Realtek radi dobar posao, na njemu se fino oseti razlika između FLAC 100%, 24/96 i 24/192. Kvalitet reprodukcije je vrlo dobar., znam da može i bolje ali se pitam po koju cenu? Odbacio sam varijantu samo sa PCI karticom i sledeće što ću probati je optika u DAC iz neke dobre kartice.E sada ono što mene zanima je: kada već interno obavlja taj posao uspešno, zašto nije moguće da prosledi taj signal uspešno i preko optike ili coax? Inače na matičnoj ima SPDIF izlaz koji se povezuje sa grafičkom i zvuk se prosleđuje preko HDMI na TV recimo. Tu sigurno postoji ograničenje na 48KHz i mislim da ne ide dalje, sad mi žao što nisam probao. Druga stvar koja me zanima je na koju foru DAC preko USB prima 384 KHz?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gos'n Stein se umoljava da premesti u digitaliju, može u moju temu PC kao muz'ka :hi:Kad kažeš 'slušao preko RCA' to znači da si ti probao sve te navedfene kartice u njihovom analognom modu? Ti nisi ni probao digitalni signalkoji si prosledjuješ nekom D/A konvertoru? Pretpostavljam da zato i nisi primetio preveliku razliku u zvuku. I Realtek sa matične je OK, tako posmatrano, nije to uopšte loš čip. Ni VIA sa svojim rešenjima. Via 'Envy24' kontroler je vrlo poznat i prisutan u nebrojenim karticama.Na boljim karticama analogni izlaz je itekako dobar i tu si morao da dobiješ kvalitetan zvuk i da primetiš razlike. Vidiš kako Mika uživa sa 'Maya44', tu je naravno (neizbežna) Juliška (šta bi bilo da je nju kupio :D) tu je npr. moja Infrasonic Quartet, pojavila se (dve god. kasnije doduše) i kod nas. Višu klasu (vrh) predstavlja npr. Lynx AES16 i jos par kartica ranga od $500 pa naviše. Mora da osetiš kvalitet ili ti sistem i dalje trokira negde. Za digitaliju sa PC-a imaš širok izbor, voljti USB, voljti audio kartica pa sa nje S/PDIF ili I2S itd uz potrebni 'međuprijemnik' pa dalje. Od plejera naravno dosta zavisi, od samog kompjutera takođe. Ne može dobar zvuk i 1000 programa istovremeno. Jednostavno ne ide.Široka je oblast, ima i puno zamki. U mojoj temi sam naveo mali programčić za optimizaciju PC-a, probaj. Uopšte nisam siguran da je tebi makina podešena i šta koristiš kao plejer. A tu tek ima boraca za prvo mesto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

PC treba optimizovati tu nema spora, moj nije optimizovan, loša latencija itd. Plejer je Foobar podešen da fajl ide iz bafera kroz KS. OS je XP. Ali kako stvari stoje u analognom modu ne postoje razlike., kartice su slušane na istoj mašini: Realtek samo preko KS, a RME i preko KS i preko drajvera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da korigujem malo moju pisaniju akonto Realtek ALC888/889 chip-a: on reprodukuje 24/192 signal. Analogno. Novije ploče imaju i digitalni izlaz u

S/PDIF obliku, nisam se previše udubljivao čitajući specifikacije, verovatno 16/44,1 ili 48kHz. Malo 'zbrzano' u tom pogledu s moje strane, jednostavno

zato jer ne pamtim sistem (PC) gde sam se oslanjao na zvuk 'sa matične ploče' tj. da nije bilo neke zvučne kartice u njoj. Matična ploča kod mene

i dalje služi da pusti ono 'bip'. Kratko 'bip', kad je sve ispravno ili kombinaciju 'bip'-ova kad je nešto neispravno :) (ne bih Bip, nešto drugo molim :) )

WinXP sa svojim KS (Kernel Streaming) nije 'bit perfekt' reprodukcija, još manje DS, šta god da su M$ programeri planirali s time.

Za WinXP ti trebaju ASIO drajveri, najbolji su 'Ploytec'-ovi (licenca) ili 'ASIO 4ALL' sasvim korektni. WinXP nije najbolji za audio. Jednostavno

star je,

nepotpun, nedorađen. Nažalost ni Linux, što mi je posebno žao, ali ne postoji dovoljno jak (stimulisan) razvojni tim.

Pod WinVista ili Win7 izbor je WASAPI. M$ je uradio vrlo dobar posao, pogotovu u Win7-SP1 gde je izvršena optimizacija upotrebe memorije.

Ovde ASIO drajveri nemaju prednost tj. funkcionalnost kao na WinXP.

A može i KS, ili nešto što se naziva KS a posebno je razvijano od autora jednog audio (opet 'memorijskog') plejera.

Za WinXP, rešenje dobrog zvuka je opisao kolega u temi 'Roscoe Player' gde je neophodno poštovati date preporuke - u potpunosti. Komponente PC-a,

BIOS optimizacije, svođenje WinXP-a na 120-130 MB i još par trikova i tek tada eto ozbiljnog zvuka sličnog gramofonskoj ploči, sa PC-a.

I drugi deo je vrlo bitan: treba ti dobra audio kartica ali samo da procesira signal i dalje ga prepusti (uz pomoć nekog interfejsa) D/A konvertoru spolja,

posebnoj spravci. Počev od onih za $50-60 koji mogu lepo da sviraju do stvarno skupih i moćnih spravica.

Kad se prebaciš na neki noviji OS, isprobaj i ovaj minimalistički plejer 'JPlay' u 32-bit ili 64-bit verziji

Sa nečim za kontrolisanje jačine zvuka obavezno, on samo 'svira' šta god mu poturiš u njegov direktorijum! :) )

A tu su i brze 'Fidelizer' optimizacije Vista/Win7, potraži link u ovoj temi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li je bolja varijanta optimizacija XP-a po Cics-u ili ići na W7?

Teško pitanje jer ima hiljade zadovoljnih korisnika 'Cics'-ovih preporuka, ogroman je i broj stranica ispisan po forumima. Jeftinije jeste svakako.Dobitna kombinacija jeste sa Juli@ zvučnom karticom (fizički lako odvojiv digitalni od analognog dela) a dalje kako ko napravi. Interesantno mi jerešenje npr hiper-modifikovana Juli@ (digi deo) i na njenim I2S izvodima nakačen recimo Buffalo DAC (dobar ali ne i vrhunski) pa pravac predpojačalo.Win7 jeste napredak ali u startu podrazumeva jaču mašinu, više memorije itd. Ja sam (sada) krenuo ovim drugim putem, Win7. SP1 obavezno.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam polovnu Juli kupio za 90 evra sa još 6 meseci garantnog roka (nova je kupljena u Player-u za 140 i kusur evra) i rabim je preko RCA dok ne nabavim dobar DAC. Dj.Nik, šta predlažeš od DAC-ova kao neko kvalitetnije rešenje ???

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dj.Nik, šta predlažeš od DAC-ova kao neko kvalitetnije rešenje ???

Jopet nezahvalno pitanje i težak odgovor. Nisam najkompetentniji a i nema tog autoriteta koji će da zabode i kaže 'ma to je kraj krajeva'. Uvek će biti i bolje i naprednije i svaka novija generacija konvertera donese neko poboljšanje. Zavisi gde neko želi da stane. Npr, imaš li ideju čemu bi tebi služio 24/192 konverter?Ako kažem da relativno malobrojna izdanja u ovom formatu baš i ne donose neki super boljitak, čemu onda juriti takav DAC? Ja sam zagazio nekim komercijalnim putem, prvo softver koji zbog načina rada zahteva 24/192 ili 24/384 da bi pokazao 'šta je autor hteo da kaže'. Te kako se vinilmože baciti u zaborav bez griže savesti. Ko naš drugar Sipi što kaže, sa dinamikom od (teoretski max) 55dB, granafor je samo za istoriju :D Onda sam sebi odabraoi DAC koji za osnovu ima 'stari' konverter, Burr Brown PCM1704U-K, al' osam puta. Pa redno, pa paralelno vezani pa.. ostatak autor krije naravno :DEno dobar DAC u oglasima. Odličan. I jeftin. Stvarno jeste tako. ESS Sabre32, Wolfson i Asahi Kasei (AK) nove generacije su odlični. I da, na forumu ima majstora da te čipove upregnu u dobar okvir.Evo i Behringer solucije, naravno zahteva preradu ali ubeđen sam da će nakon toga svirati bolje nego polovina 'brand name' uređaja. Evo linka ka sajtu koji se bavi kompjuterskim audiom te (malo i reklamerski nastrojenih) ocena dosta DAC uređaja I Bryston i dCS i CambridgeAudio i Lavardin i M2Tech i svi ostali, 'crème de la crème'. :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razmotriti Bryston BDA-1. Napolju je 2.000$ nov. Možda bi mogao negde da se ubode polovan star 0,5-1,5 godine za 0.8-1k€. Bar mi je tako u snovima. :lol:

Ja i 1000 evara DAC... Može li to nešto na čekove u barem 10-ak rata :DSad ću i ja da se prijavim u Behringer temu :heh:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

WinXP sa svojim KS (Kernel Streaming) nije 'bit perfekt' reprodukcija, još manje DS, šta god da su M$ programeri planirali s time.Za WinXP ti trebaju ASIO drajveri, najbolji su 'Ploytec'-ovi (licenca) ili 'ASIO 4ALL' sasvim korektni.

Instalirao sam 'ASIO 4ALL' i neće da radi bez resampler-a koji kao najveći target sampling rate prihvata 48KHz, preko toga neće.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Instalirao sam 'ASIO 4ALL' i neće da radi bez resampler-a koji kao najveći target sampling rate prihvata 48KHz, preko toga neće.

Jel' to S/PDIF izlaz na matičnoj? Normalno da netje dalje.Sta radiš sa signalom sa S/PDIF, imas DAC priključen?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel' to S/PDIF izlaz na matičnoj? Normalno da netje dalje.Sta radiš sa signalom sa S/PDIF, imas DAC priključen?

Ne već na analognom izlazu. Kada u Foobar-u pokrenem fajl preko 44.1KHz traži da uključim resampler. Kada uključim resampler traži da target bude 44.1 ili 48 KHz. Sa KS pušta najnormalnije i 88.2 i 96 i 192 KHz fajlove i to bez resamplera.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...