Jump to content
krca44

Bin Serbona (Serbian made drivers/speakers)

Preporučeni Komentari

20 hours ago, Mikorist said:

Za 40 Hz treba barem 9,5 metara dužina prostorije. Jer mala soba tipa 6 metara ne može da  reprodukuje  frekvencije ispod 50 Hz. Već to čujem iz druge sobe ili klonje...

Hm... Kako onda na slusalicama cujes 40-50Hz? Kako subwoofer u autu uspeva da reprodukuje te frekvencije i da se cuju? Ako ne verujes dodji da cujes/osetis - Astra G nije dugacka 9.5m a cuje se 40-50Hz bez problema... :) 

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
2 minutes ago, pakonja said:

Ako ne verujes dodji da cujes/osetis - Astra G nije dugacka 9.5m a cuje se 40-50Hz bez problema... :) 

I mora da se trese i zvoni registracija na gepeku :)

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Svaki malo bolji kompjuterski sub moze da reprodukuje 40Hz. Ali takvog materijala retko ima za pristojno slusanje. Najefektnije su kombinacije basa 60-80-100Hz, dobar efekat i dobar SPL sa znacajno manje snage. I tu celokupna komercijala prelepo radi :) 

Silazenje u nize frekvencije donosi paletu nepotrebnih problema znacajno vise nego neku radost zbog mogucnosti zvucnika. 

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Ne može da čuje 30-40-50 Hz-a onaj čiji zvučnici ne mogu da ih reprodukuju ni u maloj ni u velikoj sobi! :sarcastic::hyper::sarcastic:

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Na osnovu slušanja mnogih napucanih sistema, došao sam do zaključka da 50 herca iz velike kutije i 50 herca iz bukšelfa prosto ne zvuče isto, bez obzira na sva merenja i krivulje. Bas iz velike kutije sa velikim drajverima lepo napuni prostor, iz male kutije jok. Najgori bas je ipak iz subova, REL ili bilo kog drugog - nešto brunda i mumla iz ćoška i nema veze sa onim što izlazi iz glavnih kutija. Da li je u pitanju kašnjenje, usmerenost, refleksije, jbmliga...

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Uspesna integracija samo jednog komada u sistem je nemoguca, sa dva veoma retko uspesna, sa vise, naravno, moguca. Drugo, bez merenja nema nista. To sto si slusao, ocigledno nije bilo dobro integrisano. 

Prvi sub sam nabavio jos krajem devedesetih, bezuspesno "na uvo" pokusavao da integrisem sa glavnim zvucnicima i batalio. 

Tek pojavom multisubwoofer-a, uz obavezno merenje, uspeo da integrisem u sistem.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
1 hour ago, Miloš 1210 said:

došao sam do zaključka da 50 herca iz velike kutije i 50 herca iz bukšelfa prosto ne zvuče isto, bez obzira na sva merenja i krivulje

Krivulje najcesce i najlepse prikazuju frekvenciju ali ne i energiju.

I treba da zvuce drugacije...taman posla da zvuce isto.

Merenje frekvencije je jedno, a raspored energije u prostoru je nesto drugo...to su dva posla, s tim sto je ovaj drugi znacajno kompleksniji...

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Meni ovo veoma dobro svira sto bi reko Vladd i preko tubeta.Cestitke za projekat.:hi:

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
Na osnovu slušanja mnogih napucanih sistema, došao sam do zaključka da 50 herca iz velike kutije i 50 herca iz bukšelfa prosto ne zvuče isto, bez obzira na sva merenja i krivulje. Bas iz velike kutije sa velikim drajverima lepo napuni prostor, iz male kutije jok. Najgori bas je ipak iz subova, REL ili bilo kog drugog - nešto brunda i mumla iz ćoška i nema veze sa onim što izlazi iz glavnih kutija. Da li je u pitanju kašnjenje, usmerenost, refleksije, jbmliga...

Idi to reci Deliji sa onog foruma, cim pomenes sub...eto ti njega

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
On 3/1/2020 at 5:03 PM, Miloš 1210 said:

Podržavam u potpunosti, ja to opisujem rečima: mala kutija-malo zvuka, velika kutija-veliki i zvuk :)

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

JA se ne bih slozio u potpunosti, cinjenica je da je lakse sa velikom kutijom dobiti "veliki" zvuk, a zakoni trzista diktiraju sto manje truda i posla zarad sto veceg profita, pa se retka zavitlavanja i maltretiranja sa malim kutijama posle sa nevericom slusaju...

Ali ove najnovije smart kutije ce da okrenu hifu u trecem smeru i sahrane slusace kao referencu, posto ce se prilagodjavati prostoru, kao sto su davno u nekoj meri uspesno implementirali dsp u pojacalima sa mikrofonom za korekciju prostora. Naravno da korekcija nije mogla da bude apsolutna.

I to je onaj subjektivni, najlosiji ali legitiman deo hife...

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Ne kapiram ljude koji pokušavaju da ispeglaju tanak zvuk sistema raznoraznim protetskim pomagalima tipa subovi, super tweteri, kablovi koji guše basove ili visoke itd. Misim da je bolje uložiti kintu u ooozbiljno pojačalo koje ima dobre tonske kontrole. Ili još bolje dooobro pretpojačalo i na izlazu cevi. Loudness taster je užasno bitan jer nam uši nisu linearne. Pravda za loudness :) 

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

@Miloš 1210 ne mogu se složiti.

Tonske kontrole i loudness puno kvare zvuk i nisu potrebni kod dobrih sistema. Možda bi loudness i pomogao kad se tiho sluša, ali to su sve dodatni sklopovi na putu signala i treba takve stvari izbegavati. Tanak zvuk je obično zbog zvučnika, ređe zbog pojačala.

Mali zvučnici koji nisu preterano efikasni ali dobro sviraju sve osim najdubljih frekvencija su rešenje za manje prostore, i dodatni kvalitetni aktivni SUB (najbolje 2-3kom.) ako se lepo ukomponuje daje takođe odlične rezultate. Takav sub nema pasivnu skretnicu, direktno je vezan na pojačalo, optimizovan je za jako niske frekvencije i zbog toga je ponekad u prednosti nad pasivnim zvučnicima.

Supervisokotonac dodat pozadi recimo (to sam već isprobao uspešno i usvojio kao odlično rešenje) dodaje prostornosti zvučnoj slici i otkriva nasitnije detalje. Postoje jako dobri zvučnici, kojima samo malo fali na najvišim frekvencijama, kao recimo veći full range driver-i (8/10/12/15 inch) i po neki Tannoy i slično, gde samo treba dodati supervisokotonac da bi se dobio izvanredan krajnji rezultat.

Kablovima se može finalno doterati sistem da se izvuče maksimum, a može i da se upropasti stvar.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Uvek će u bašti Božjoj biti za svakog po nešto.:)

Asp,dsp,a-korektori,sub ...itd,stvar opredeljenja i ukusa,između: Ljubitelja lepog zvuka i ljubitelja verne reprodukcije, to je velika razlika ,a ljudi je često mešaju i poistovećuju.

I daleko smo mi od toga da će jedan mikročip da nam određuje ukus ili nameće.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
8 minutes ago, NIXIE said:

Kablovima se može finalno doterati sistem

KAblovi ne smeju da uticu na sistem ni pozitivno ni negativno..vec da se ponasaju kao da ih nema....kakvo crno trimovanje..

JA vec pocinjem da zamisljam Nixija  u stilu 

Nixie.jpg.8185afb83a217b425dbfe27a094fe7dc.jpg

:buehehe:

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Tačno je to za kablove, da budu transparentni i ne utiču na zvuk, samo vrlo teško je doći do toga pošto svaki malo utiče ovako ili onako.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Što je više promenljivih u jednačini, sve je teže rešiva :) moja avantura se DSP, sa subovima i tviterima i kablovima se završila tako što sam sav taj džank rasprodao ili pobacao jer više nisam mogao da se fokusiram na ono što slušam već mi je neprekidno radio crv da nešto nije podešeno kako treba. A verovatno nije jer su iz zvučnika izlazile babe i žabe ;) 

Jednostavnost je ultimativni oblik savršenstva (Leonardo) 

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah

• Članovi koji sada čitaju   0 članova

Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu

• Kreiraj novo...