Jump to content

Beyma koaksijalac - tannoy alternativa ili nešto sasvim drugačije


chakija

Preporučeni Komentari

Iskreno se nadam da si u pravu!

Probaću još jednom večeras da poteram skalameriju, iako sam počupao već skoro sav konflin iz kutija i raskačio sve skretnice (bes, brzina, luda glava...)

Crown ima 4 kanala...

 

Ima neko iz NS-a, a da ima kutiju za 15" na zajam-mrsko mi da pravim enclosure zarad merenja ako baš ne moram ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 530
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

pogresno je povezano sigurno.

u "kontra" fazi. jako cesta je pojava da su driveri pogresno obelezeni.

A kod tog dizajna Povrsina otvora je dominantnija promenljiva.

Male promene povrsine - vece promene rezultata.

Manje promene duzine - manje promene rezultata.

.

prvo ovo sto banat kaze.

drugo izvadi damping pa polako dodaji

trece variraj malo duzine i sa zapusenim i.

.

mozda je "bas" dobar?

mozda je istaknuta sredina previse sto je verovatno i to + koji ide u prilog rezultatu.

Imas opremu pa malo i izmeri...

.

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sad vidim fotografije kabineta

malog je precnika taj otvor

to je negde 15% od Sd zvucnika...

i verovatno na granici minimuma precnika.

po mojim iskustvima 1/3 do 40% Sd

Zasto uvek pravite fiksne i zaključana stvari bez mogućnosti korigovanja?

Na tom dole mestu je trebalo da dodje promenljiva ploca koja prima otvore.

sa više ploca nosaca moze se jako dobro ugoditi broj precnik i dubina

sa standardnim isborom vec gotovih cevi.

ili jednostavno vise otvora.

na primer 3 ili 4

.

Chakey obrati pažnju taj damping treba bas dobro da se rascupa

kao neki oblak pa tek onda da se polako ubacuje da se ne nabija.

.

jednostavno nemoguće da tu nemas dovoljno basa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ,

Kutija je napravljena prema planovima koji su još ranije dati u ovoj temi.

Pošto je proračun pokazao da je prečnik taj i taj, tako sam i uradio, a imam mogućnost korigovanja dužine cevke.

 

Hvala za ovaj tip sa popunom...probaću da uradim tako kao što si rekao, mada kažem - i kada je kutija potpuno prazna nema dovoljno bass-a...vrlo čudna pojava :/

Večeras ću definitivno znati gde je omanulo i da li kutija bez nekih većih prepravki može da ostane u ovoj varijanti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kutija je proračunata za dosta niži Fb nego što bi trebalo. Značajno niže od Fs, koji je preko 40 Hz.Vrlo kruto vešanje i nizak Fb rezultuju dosta manjim pritiskom (SPL) na toj BR grbi, koja se dodaje na ostatak opsega, nego što bi trebalo. Čak i da je sve urađeno za tu jedinicu tako da se izvuče max SPL-a na tom donjem delu opsega, srednjetonsko područje je opet nekoliko dB iznad tih najoptimističnijih varijanti, pa bi moralo skretnicom dodatno da se prigušuje da bi se izbalansirao odziv duž opsega.

 

Možeš da probaš neku jednostavnu kutiju od iverice zapremine 125 L (što šira, a plitka), kompresiju. Jedino što će Fc (rezonantna jedinice u toj kutiji) biti oko 58 Hz (30-40% ispune).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

precnik otvora je mali.

vidi se iz aviona.

ubaciti u simulaciju jo2 2 otvora

ukupni precnik je geometrijska sredina svih

a sve portove produziti na Fo

.

pošto drive sigurno ima blago povecanje od oko 3-5db kako ide prema high delu

jedan Contour network RL net da to koriguje i dobije pravilan balans.

i tek onda pravljenje skretnice

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

precnik otvora je mali.

vidi se iz aviona.

 

 

Nije bitno ako se gleda glavni izročnik nedostatka basa. Odnos površine otvora i dužine tunela, zajedno sa zapreminom kutije određuje Fb, i to je glavni činilac.

Površina poprečnog preseka je bitna sa stanovišta brzine strujanja vazduha, i većih izobličenja zbog toga na većoj snazi, ali malo utiče na SPL.

Ni preveliki otvor nije dobar jer se javljaju povećana izobličenja na srednjetonskom području koja sasvim lepo izlaze kroz preveliki tunel, i mute područje 600-1000 Hz.

 

 

Još jedan predlog za kutiju je klasični TL sa odnosom površina preseka početka i kraja tunela od 1,6:1 i ukupnom dužinom od 1,8 m, sa vrlo malo dampinga.

To je kutija visine (unutar) 100-105 cm, sa tunelom na dnu "presavijenim", otvor nazad na vrhu (kao Visaton Cheap Trick): http://www.visaton.de/bilder/forum/ct142-1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki sorry ali to je potpuno netačno.

Povrsina otvora je od kljucnog znacaja.

I to u svakom sistemu.

.

Ovde igra ulogu i minimalna povrsina otvora. od koje svaki otvor koji se koristi ne bi trebalo da bude manji.

Takodje za frekvenciju boksa se uzima Fo pipe-a.

Malopre sam ugrubo pogledao sa sa MJK papirima i klasicnim tqwt kabinetom, sto je u principu isto ovo sto je Chakey uradio,

i taj driver se jako dobro ponasa.

Minimalni prečnik je oko 9.2cm do 9.5cm

i to 2 ili 3 komada.

Duzine oko 12cm do 15cm

(Tu moze ona siva vodovodna cev koja je oko R=10.5cm)

sa tim sto centralne F malo vise probijaju kroz otvore sa pikom na oko 740Hz

ali to se moze blago dampirati ili dodati 1-2 Helmholtzove komore.

.

Sa fabričkim parametrima drivera, koji verujem da su tačni i ne trebaih proveravati,

spl na oko 40-50Hz je oko 92.5db,

a moze biti i do 95.5 i u tim granicama faza je OK i skoro da se poklapa sa infinite bafle.

Tako da je ipak potreban jedan contour filter da izravna centralni ošseg.

U tom slucaju ova horna koja je ionako 4-6db jaca od ostaka

mora da se dodatno atenuira sa oko 9-10db

to je sve i naravno odgovarajuca skretnica

.

Boki ovo je neka verzija Voigt horne.

tako da se razlikuje od klasicnog br sistema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne može da bude tqwt kada ima klasični BR tunel (cevka) na kraju. BR tunel se referiše na Sd i Lt tunela i Vb kutije za dobijanje Fb (klasičan Helmholcov rezonator), dok je kod tqwt cela kutija u stvari tunel dužine 1/4 talasne dužine rezonante freq. te jedinice u toj TL kutiji, i tako se dobije dinamičko pojačanje na toj frekvenciji.Ova vrsta kutije je neki hibid TL-a i BR-a, i pitaj boga šta se tu sve dešava. Jeste urađen matematički model, kao i za druge principe rada, ali ko kaže da su u modelu svi uticaji uzeti u obzir? Ima problema i sa simulacijama za BR, pa zašto ih ne bi bilo i ovde? Na freq. odzivu je haos, i pikovi i dipovi se eliminišu malim pomeranjem jedinice na prednjoj tabli, i kombinacijama dampiranja. To je noćna mora, jer u realnosti ne znači da će se to ikada ispeglati do kraja kako treba. link: http://www.neurochrome.com/audio/?page_id=869Često se guraju neke varijante kutija koje se ne razumeju do kraja kako funkcionišu. Znam i zašto - iz male jedinice i dvosistemca ili FR-a se dobije dubok bass. Da, ali na papiru. Nema besplatnog ručka. Ako ništa, pogledajte vrhunske komercijalne zvučnike kako su koncipirani. Više bass jedinica, niža impedanca, uz ne baš visoku efikasnost. Ne zato što ne bi hteli drugačije, već zato što NE MOŽE da se izvede, a da vrhunski zvuči. (u full pasivi)Nerazumevanje fizike dešavanja je odličan recept za promašaj, a onda i za zaglavljivanje u pretpostavkama zbog čega nešto nije onako kako bi trebalo da bude. Pisao sam o tome da sve procese (fizikalno) treba razumeti od početka do kraja da bi se imala kontrola nad projektom i dešavanjima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, dobro si opalio ovim zadnjim pasusom, samo ne znam da li se ondosilo na mene ili na Zen-a.

Ja sam u ovoj priči puki beta tester i sve što sam radio je bilo prema nacrtu od ranije.

Problem je u tome što se dovodi u pitanje merodavnost fabričkih parametara jer postoje dva datasheet-a, tj. onaj preliminarni koji je objavljen na zvaničnom sajtu i ovaj koji sam naknadno dobio od beyma-e koji je navodno finalni. Kutija je rađena prema tom "finalnom" ali pitanje je koliko su ti podaci tačni s obzirom da se još nisu udostojili da stave ispravan datasheet na zvaničnom sajtu. Pisao sam im nekoliko puta u vezi sa ovim, ali pravog odgovora još uvek nema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne može da bude tqwt kada ima klasični BR tunel (cevka) na kraju. BR tunel se referiše na Sd i Lt tunela i Vb kutije za dobijanje Fb (klasičan Helmholcov rezonator), dok je kod tqwt cela kutija u stvari tunel dužine 1/4 talasne dužine rezonante freq. te jedinice u toj TL kutiji, i tako se dobije dinamičko pojačanje na toj frekvenciji.Ova vrsta kutije je neki hibid TL-a i BR-a, i pitaj boga šta se tu sve dešava. Jeste urađen matematički model, kao i za druge principe rada, ali ko kaže da su u modelu svi uticaji uzeti u obzir? Ima problema i sa simulacijama za BR, pa zašto ih ne bi bilo i ovde? Na freq. odzivu je haos, i pikovi i dipovi se eliminišu malim pomeranjem jedinice na prednjoj tabli, i kombinacijama dampiranja. To je noćna mora, jer u realnosti ne znači da će se to ikada ispeglati do kraja kako treba. link: http://www.neurochrome.com/audio/?page_id=869Često se guraju neke varijante kutija koje se ne razumeju do kraja kako funkcionišu. Znam i zašto - iz male jedinice i dvosistemca ili FR-a se dobije dubok bass. Da, ali na papiru. Nema besplatnog ručka. Ako ništa, pogledajte vrhunske komercijalne zvučnike kako su koncipirani. Više bass jedinica, niža impedanca, uz ne baš visoku efikasnost. Ne zato što ne bi hteli drugačije, već zato što NE MOŽE da se izvede, a da vrhunski zvuči. (u full pasivi)Nerazumevanje fizike dešavanja je odličan recept za promašaj, a onda i za zaglavljivanje u pretpostavkama zbog čega nešto nije onako kako bi trebalo da bude. Pisao sam o tome da sve procese (fizikalno) treba razumeti od početka do kraja da bi se imala kontrola nad projektom i dešavanjima.

Boki klasicna Voigt horna je iskljucivo uspravna, nema port, nego je otvorena na kraju (drv na 1/3 visine)

Tqwt u principu nije uspravan nego savijen pod 180deg, ima port, i to je poslednja povrsina po jedinici duzine u delu Open enda,

driver nije na 1/3 duzine. Takodje i sve ostale mass loaded verzije.

U sustini i klasicni BR dizajn se posmatra kao kratka transmisija, ima closed end i open end, i port na izlazu.

Ali su povrsine na putu kretanja iste (mada ne moraju biti)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I dalje mislim da nema potrebe meriti jedinice. suvise je mala verovatnoca da tu nesto nije u redu (sem mozda polariteta).

Sada već TVRDIM da je osnovni uzrok mala povrsina finalnog otvora.

Takodje sa verovatnoćom od 90% da je potreban RL network da izbalansira spektar.

Jednostavno se sa ovim parametrimane moze dobiti veca efikasnost od 92.5 do 94 db u delu u kom je jedinica predvidjena da radi.

.

Izvini Chakey nisi beta ni bilo koji drugi tester.

Nije nikakvo testiranje ako praktično ništa ne menjaš što je od značaja...

.

pošalji dimenzije ako hoćes preciznije da ti simuliram dimenzije otvora.

cheers.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

chakija je napravio gresku , koju sam ja tek sad uocio .

mada sam realno i ja kriv , jer sam na njegovo navaljivanje poslao preliminarni crtez rukom , a kasnije nisam proveravao njegov crtez u detalje

 

na mom crtezu je kotiran precnik , a nesrecom napisano d koje lici na Fi

 

port : d=3" (kako MJK software po defaultu uzima poluprecnik a ne precnik ) , sto ce reci da je  D=6"

 

taman dobra razlika

 

sve to pod uslovom da vaze ti nesrecni T/S iz fabrickog pdf-a

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

U sustini i klasicni BR dizajn se posmatra kao kratka transmisija, ima closed end i open end, i port na izlazu.

Ali su povrsine na putu kretanja iste (mada ne moraju biti)

 Fizički princip rada BR-a je dinamičko pojačanje (čitati Teoriju Oscilacija) na frekvenciji koju određuju karakteristike: Kutije (zapremina), i tunela (St i Lt).

Kod kretanja membrane kutija se ponaša kao tlačna komora, tj. imamo pojavu promene +/- pritiska onoliko puta u sekundi kolika je frekvencija oscilovanja membrane.

Vazduh u tunelu osciluje na toj istoj frekvenciji, s tim što dinamičko pojačanje imamo samo oko frekvencije koja je i sopstvena rezonanca sistema kutija+tunel i pobudne iz membrane.

O kakvoj transmisiji, i kakvom putu kretanja je reč u BR-u? Šta je put, a šta je kretanje u tom slučaju? Imamo komoru, tunel, i oscilovanje vazduha u tunelu, i to je to. 

 

Transmission Line je drugo, jer zaista imamo tunel određene dužine, pa se može pričati o putanji, ali naizgled, jer fizički liči na put. I tu imamo oscilovanje vazduha,  s tim što je cela kutija tunel, pa je donekle drugačije od BR-a koji ima komoru + manji tunel u kome osciluje vazduh. Kod TL-a se emitovanje sa zadnje strane, sve frekvencije osim područja oko rezonante prigušuju duž tunela, dok kod BR-a to nije slučaj, što se u praksi vodi kao negativna stvar sa stanovišta izobličenja, a pozitivna sa stanovišta nešto više efikasnosti. Zbog veličine TL kutije, i masa vazduha igra značajnu ulogu u sprezi membrana-tunel, zato se i uzima kao značajna u modelima (mass loaded).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, dobro si opalio ovim zadnjim pasusom, samo ne znam da li se ondosilo na mene ili na Zen-a.

 

 

Uopšten komentar. Napomena da se treba baviti fizikalnim dešavanjima, da bi se stvari mogle pravilno pratiti.

Korištenje gotovih (matematičkih) modela, uz nerazumevanje procesa, ostavljaju nas u mraku kada treba razumeti šta se i kako dešava, ili se desilo (obično šta ne treba).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

port : d=3" (kako MJK software po defaultu uzima poluprecnik a ne precnik ) , sto ce reci da je  D=6"

 

 

 

 

Ne znam zapreminu kutije i dužinu tunela. ali....

za Vb=210 L i Lt=120 mm dobije se:

1. za D=76,2 mm --> Fb=18,75 Hz

2. za D=152,4 mm --> Fb=32,3 Hz

 

... u praksi, u SPL-u bi to bilo barem 5 dB. Daklem, imanje/nemanje bass-a svodi se na ispravno "odrađen"  Fb. Ima tu još stavki koje doprinose, ali ukratko je to.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...