Jump to content

Beyma koaksijalac - tannoy alternativa ili nešto sasvim drugačije


chakija

Preporučeni Komentari

Juče isto malo osluškivao muziku i mogu da prijavim da bi ovo trebalo da šljaka, ali uz neminovini EQ-ing na najnižim registrima.

Neka me neko ispravi ako grešim, ali čini mi se da su ove beyme poprilično tolerantne kada je u pitanju tuning frekvencija kutija tj. odziv, odnosno dužina TL (ili BR) otvora.

Razlike između 33Hz i 38Hz tuninga, odnosno dužine od 230mm i 130mm ne unose katastrofalne promene u samom odzivu i ostalim k-kama, kao kod nekih drugih woofera, barem kada je winISD u pitanju.

Ova trenutna kutija je sa neto zapreminom od cirka 153l (zapremina bez drajvera, ojačanja i TL otvora).

Znam da je MJK softwer mnogo napredniji od winISD, ali me zanima šta bih dobio sa većom zapreminom od cirka 190-200l ? Da li bi u tom slučaju izbegao EQ-ing od 3-4 db na najnižim frekvencijama tj. oko 40-50 Hz ? Da li je BFC neminovan, ili bi se sa širom kutijom moglo nešto kompenzovati od -6 db pada ispod 150Hz?

 

Znam da postavljam puno pitanja, ali trenutno rešenje sa EQ-ingom mi je upravo to-trenutno! Hteo bih da slušam gramofon na ovim zvučnicima, a to mi je u ovoj postavci malo nemoguće, tj. morao bih da odradim BFC. 5mH je baš golema i skupa špulna, a baš mi se i ne daje toliko para za nešto što će mi potencijalno dodatno pokvariti srednje.

Možda je rešenje da ipak pazarim preamp sa tonskim kontrolama pa da mu napržim bass na +5db :D.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 530
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Chaki druze 

 

Ne vidim nista lose u koriscenju EQ ! ,

Licno smatram da je u tom slucaju dodavanje skretnice bass jedinici nepotrebno i pogresno , jer ce ona  znacajno da prigusi srednjetonski spektar,

Preamp sa tonskim kontrolama uposte nije lose resenje , ali treba biti vrlo obazriv oko njegovog izbora . 

 

 Pozdrav ! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne ide pita od govana

 

kako god okrenes , ne mozes dobiti bas a da ostatak ostane koliko toliko linearan

 

ono sto velika vecina software-a koja obradjuje BR i kompresiju ne predvidja je neizbezan ripple u gornjem opsegu , koji se javlja ako vestacki napumpas bass podrucje

 

a sta se tad desava sa impulsnim odzivom je tek prica za sebe

 

zakljucak - tesko ces da izvuces vise bassa na bilo koji drugi nacin sem primenom BSC , a povecanjem zapremine ne bi dobio nista ni sa BR ni sa kompresijom ni sa TL

 

kao sto rekoh - ukljucis mozak pre nabavke drivera , a ne posle

 

odnosno - ako jako povoljno nadjes drivere - kupis ih , a deficijencije postavke resavas dodatno , ne ocekujuci Wild West Elixir ........ od povoljno nabavljenog

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo 2 stvari da napomenem...

Prva je da sam drajvere uzeo pod pretpostavkom da je datasheet sa beyminog sajta tačan.

Otkud sam mogao znati da se realni parametri toliko razlikuju od objavljenih.

 

Druga stvar je što sa malo EQ-a ovo zvuči vrlo dobro, tako da će pita možda biti od govana, ali će biti još kako jestiva.

 

I još samo nešto...slušao sam cheviote kod luke i 15" G-M kod Woolanda...da sad sve radim ponovo, verovatno bih se odlučio za istu varijantu ;).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pita od govana se odnosi na nemogucnost dobijanja basa , a ne na tu Beymu samu po sebi

 

koliko ja znam , njihovi proizvodi predstavljaju veoma dobar odnos cena/kvalitet (eto , cak i ja imam neke Beyme :buehehe: )

 

ne mogu tacno da se setim - nisam sacuvao sim sa preliminarnim T/S , ali mi se javlja da ni onda bass nije bas delovao impresivno

 

no - igraj se , mozda pozicioniranjem dobijes malo room gain-a

 

takodje - probaj od stiropora da iseces 25-30cm siroke trake , visine kutije , pa ih dodaj kao krila na obe strane kutije - da cujnes sta se desava

 

mogu cuda da se dese , zavisno od prostora ( najsveziji primer su moji OB , koji nema sanse da naprave bass , ali rade kod mene )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nema potrebe ni za kakvom ekvilizacijom

samo postavi L II R član contour filter

(imas orijentacione vrednosti u PDF-u koji je zen poslao, dole na dnu...)

po 5 put.

2 puta iz pdfova, i 3 puta sam napisao u postovima...

.

U win isd-u ne mozes dobiti tacne rezultate za promer i duzinu cevi

zbog toga sto win isd nema model za folded voigt hornu

nego za obicnu BR kutiju.

U tvom slucaju nije bitna zapremina vec duzina

koja odredjuje fo kabineta.

(to ni Bokiju nije jasno....)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

U tvom slucaju nije bitna zapremina vec duzina

koja odredjuje fo kabineta.

(to ni Bokiju nije jasno....)

 

 

Tebi štošta nije jasno. Ako hoćeš da se uveriš koliko nisi u pravu, napravi kutiju od 120 L, a onda i jednu od 300 L, i sa istom zv. jedinicom i istim F0 kabineta uradi merenja, i okači ih ovde.

Nakon toga se počeši po glavi, i zapitaj se šta tu nije u redu, kada simulacija pokazuje iste rezultate, a u praksi su toliko različiti. A zatim kreni da se baviš ozbiljnijom naukom, jer prepričavanje i/ili prilagođavanje nečijih gotovih modela u praksi ne daje rezultate kakvi se očekuju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki ti kao da nisi normalan majke mi.

Rec je o Voigt horni a NE o BR kabinetu

.

Ti stalno insistiraš na bas refleks kabinetu i to shvacenom kao jednostavna zapremina.

Pa normalno je da U TOM slucaju KOJI nema veze sa ovim ovde, nece biti isa situacija.

To nije potrebno ni meriti...

ALI to ovde NIJE slucaj i nemoj molim te više da ponavljaš po ko zna koji put nesto sto stvarno nema veze sa ovom temom

.

A stičem utisak polako da ti i pored toga sto ti vesto recima operišeš po forumima, IPAK neke stvari nisu dovoljno jasne

ILI nisi imao prilike dovoljno proveriti u praksi i uporediti sa merenjima, i slicnim rezultatima iz literature.

Sorry no hard feelings.

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZZZ

Izvini, ali pomalo zamara to tvoje "lepo sam vam rekao" ;).

Ko da imam 1000 induktora ispod kreveta i samo treba da se sagnem i dovatim jedan od 5mH...

Rekoh već ranije da mi je to trenutno lošija varijanta pošto vrlo malo eq-inga mi rešava stvar (za neke stvari ne moram ga ni uključivati). Dodatni induktor u redu mi nikako ne treba u skretnici.

 

Evo i merenja na samom izlazu TL- otvora.

Meni deluje da će to sve leći na svoje mesto kad se zvučnici još malko usviraju u kutijama...

post-14-0-85800300-1389119627_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZZZ

Izvini, ali pomalo zamara to tvoje "lepo sam vam rekao" ;).

Ko da imam 1000 induktora ispod kreveta i samo treba da se sagnem i dovatim jedan od 5mH...

Rekoh već ranije da mi je to trenutno lošija varijanta pošto vrlo malo eq-inga mi rešava stvar (za neke stvari ne moram ga ni uključivati). Dodatni induktor u redu mi nikako ne treba u skretnici.

 

Evo i merenja na samom izlazu TL- otvora.

Meni deluje da će to sve leći na svoje mesto kad se zvučnici još malko usviraju u kutijama...

Pa izvini kako da kazem kad je stvarno tako.

lepo ti stoji tamo da je potreban taj element koji se dodaje.

Inace ti slika uopste nije kompletna. Pa dolaziš do pogresnih zakljucaka

A i skretnicu nije za HF jedinicu nije moguce uspesno izvesti bez tog clana.

.

Pa naravno da ce leci to je dobar driver koji je predvidjen da prima mnogo vece snage nego sto su to kucne

pa je mehanicki cvrst i kompaktan i trbace malo vremena da pokretni delovi dodju na neku radnu tacku.

Pa zar mislis da je beyma napamet napisala te parametre u datasheetu?

Koji bi im bio motiv za to?

.

Nista ne brini

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i na simulacijama se dobija slican odziv

i pojavljuju se karakteristicni pikovi centralnog spektra koji prolazi kroz otvot

na tih 750Hz i 1500Hz cca.

Tako da su to predvidjeni rezultati dobijeni u praksi.

.

ipak tu mikrofon registruje i zvuk koji dolazi sa druge strane mikrofona od zvucnika

tako da je kriva sigurno malo oštrija ali ti pikovi na tim fo i f1 ostaju.

nista strasno trebalo bi  izmeriti faze pa onda videti sta i kako.

malo se mogu korigovati dampingom a bez gubitaka energije u bas podruciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Noćas sam se malo igrao sa dužinom cevi, tj vratio sam cev 210mm dužine.

Po proračunu je trebalo 229mm, ali zbog nešto malko većeg prečnika cevi, a i zbog lakšeg obeležavanja pri sečenju, uzeo sam da dužina bude 210mm - mislim da nisam puno pobegao od proračunatih granica, za razliku od cevi od 130mm.

 

Ponovo sam izmerio odziv na samom TL otvoru i dobio cca 4db tiši odziv na bassu u odnosu na 130mm.

Krive do 150Hz izgledaju identično, ali pik na 750Hz je izraženiji sa 210mm cevkom. (večeras ću okačiti rezultate merenja)

Deluje mi da je bass kontrolisaniji i da ide dublje sa 210mm, ali uz toliko tiši odziv moram ga pojačavati sa E-Q ingom.

 

Dolazim do zaključka da je RL filter ipak neophodan, ako hoću da zadržim 210mm dužinu TL-otvora.

Z-M,  ZZZ  :thumbsup:

(malo mi muka kad skontam da treba da istresem još 50e za dodatne induktore)

Sa 130mm dobijam glasnij odziv i nemam potrebe za EQ, ali mi deluje da se neke druge stvari pokarabase.

Jel MJK softwer ima mogućnost da se varira dužina TL-a pa da se vidi šta se dešava sa ostalim parametrima?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po proračunu je trebalo 229mm, ali zbog nešto malko većeg prečnika cevi, a i zbog lakšeg obeležavanja pri sečenju, uzeo sam da dužina bude 210mm

 

 

 

Ništa ja tu ne razumijem....

Nisi htjeo raditi po proračunu ili nisi mogao?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Proračun kaže 6" cev, 9" dužine, što bi bukvalno značilo 152mm x 228,6mm (u startu mi ovo deluje malko "ugrubo" jer je u MJK sve zaokruženo na ceo broj inča).

Ja sam pronašao cev unutrašnjeg prečnika 154mm, što automatski znači da u startu ne mogu da ispoštujem projektovane dimenzije porta.

Uzeći u obzir da je ovaj drajver vrlo tolerantan na male fluktuacije u merama, uzeo sam dužinu od 210mm jer mi je bilo nešto lakše ocrtati pravilan krug na cevi - uzeo sam stranicu A4 papira, a i ukupna zapremina porta koja je bila po projektovanim merama se nije puno promenila.

Meni nije nikakav problem da ako treba odsečem još jednu cev sa "tačno" 228mm, ali ne verujem da bi dobio neke čujne razlike.

 

Cev 130mm sam odsekao čisto radi igranja ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...