Jump to content

Kompenzator minor (Oprez! Sadržaj može prikazati Tannoy drivere!)


zerowaf

Preporučeni Komentari

Napisano (izmenjeno)
pre 2 časa, zerowaf reče

 

Pa da!!!😂

Imam sad već čitavu kolekciju neraspakiranih alata iz Lidla i namjeravam ju još i povećati barem za kompresor i nekoliko pneumatskih nastavaka za bilo što. Tko zna kad ih opet neću trebati! 😂

Makita će na koncu napraviti ukupno 4 reza za ove zvučnike, a to je mogao odraditi i Parkside iz Lidla za prilično manje novca.

Svejedno....nastavak odgovora se sad veže na ovo što Zen ispod kaže:

 

 

 

Stvarno mi je više dosta toga da nemam skoro ništa alata, pa da mogu napraviti najelementarnije stvari. Ona izreka: "Lako je tebi kad znaš i imaš s čim" će za mene od sad biti: "Lako je tebi kad znaš". I dalje neću znati, ali bar imam s čim vježbati.

Kad jednog dana sredim terasu na katu, maštam da izradim stol i klupe od nekakvih fosni. Malo-malo mi padne na pamet napraviti plinth za Lenco koji će podržati 16 cola ručku. Ne mislim da će biti bolje, ali sam znatiželjan, a takve stvari ne možeš nigdje uživo provjeriti ako ih sam ne napraviš.

A sa routerom, keksericom, potopnom pilom i valjda 20 stega se već može svašta uraditi ako se zna ili ako se usudi prvo upropastiti nešto materijala.

Što se tiče nepotrebnog alata, više mi je žao što sam kupio fancy protraktor od dr. Feickerta, a na koncu sam isprintao protraktor sa interneta i koristio njega 😃

Kad smo kod alata, vjerojatno ću negdje kupiti i neki mali hoblić za fino skidanje rubova kod furniranja, a možda i jedan srednje veličine ako će trebati ishoblati spojeve špera prije furniranja da poravnam eventualne "mikro-zube" tamo gdje se spajaju.

Točno je, alata nikad dosta čak i ako ga ne koristimo! Neka ga, ne stoji nam na nozi. :rofl:

 

Samo uzmi u obzir i onu staru da je "alat uvijek tuđi", tj. teško se oduprijeti komšijama/susjedima. A potpuno se slažem sa tobom, alata nikad dosta.

Izmenjeno od LightMatic
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 16 minuta, LightMatic reče

Samo uzmi u obzir i onu staru da je "alat uvijek tuđi", tj. teško se oduprijeti komšijama/susjedima. A potpuno se slažem sa tobom, alata nikad dosta.



Tko god me poznaje zna da sam ja zadnja adresa na kojoj ima alata! Ovo pišem samo na forumu. Kao Clark kent sam. Preko dana totalna šeprtlja, zovu me Smot, a preko noći oblačim radni kombinezon i pravim stilski namještaj. :dance2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Beware! Bigmouth strikes again!**

Neće biti puno napretka u ovom dolasku kući, a na žalost niti u sljedećem, pa nakon sljedećeg idem na godišnji, tj. na more.
Moji buildovi traju dulje od krize na Bliskom istoku, ali su zasad sve posljedice po svijet benigne. :hipi:

Spojler

Dođem kući na 5 dana (nekad 4 nekad 6), ali to vrijeme provodim razvažajući bolesne roditelje po doktorima, pokćerku po terapijama, a na žalost i ženu na razne pretrage. EDIT: I ujaka po kontrolama i mačke kad kojoj treba veterinar. Usput da se požalim, napustio nas je Ljubo - konkurent za najdražeg mačka na svijetu. Njegova gušterača zbog koje je ostao mali bonsai mačak iako je bio odrastao je konačno pobijedila. Mrzim gušterače!)


Ono što ostane vremena se prvo iskoristi za rekuperiranje organizma i misli, pa ako ima volje, snage i vremena tada se spuštam u garažu.
Stoga nemojte ovo gledati kao na nekakav pravi build thread nego na svojevrstan dnevnik u kojeg ću zapisati nešto ili ništa, ovisi kako mi dođe i imam li što za reći...ili i ako nemam ništa za reći osjetim potrebu da svejedno nešto izblebetam. 

Tek predvečer sam stigao kući, ali je srećom dan već dug, pa sam ipak malo sjeo u garažu, gledao hrpu materijala, većinom neraspakrirani alat i razmišljao što je meni sve ovo trebalo.
Ako je netko nov na forumu i uključio se baš ovdje, da pojasnim:
Ja sam sve samo ne praviša. Ne znam s alatom, nemam pojma o ničemu, pa ipak poput poslovične koke i ja ponekad nešto uspijem.
Najviše zahvaljujući ljudima na forumu. Ipak, moja, sad već rutina nije poput pravih majstora. Oni znaju što rade i kad dođu u radionicu, malo se saberu i rade.
Ja nemam pojma o pojmu!
Ja dođem u garažu i gledam sve to. 
I malo po malo mi se ponešto izbistri. Naime, Zen mi je kazao da su dimenzije MLTL porta izračunate i da se treba držati mjera i neka izmjerim unutarnji promjer cijevi koju imam, pa će se iz toga izračunJati potrebna dužina.
I sad dolazi šeprtlja sa metrom i kako god stavim metar dobijem ponešto drugačiji promjer, pa mi se metar pomakne, pa mi se cijev pomakne i eto razloga za frustraciju.
No, pade mi na pamet nešto kao..."Je li opseg kruga 2r puta Pi ili je r puta Pi, što je ono bilo malo i veliko "r", tj "R"??? Da nije r-kvadrat-pi?"
I odem na google te saznam pravu formulu za opseg kruga. Promjer puta Pi!
Znači, promjer je opseg podijeljeno s Pi.
Da bih izmjerio unutrašnji, a kasnije i vanjski opseg obljepio sam po tri kruga krep papira, prerezao skalpelom i označio strelicama mjesto spoja.
Zatim sam odljepio krep, zalijepio na stol i izmjerio dužinu krep papira, tj. opseg kruga. Osjećao sam se kao mali Zweistein! :D 

Unutarnji opseg:

promjer cijevi1.jpg  promjer cijevi2.jpgpromjer cijevi3.jpg

Vanjski opseg (na drugoj slici vidite rub metalnog lenjira kojeg sam isto kupio baš za ove zvučnjake):
Opseg cijevi2.jpgOpseg cijevi3.jpg


Pa je tako ispalo da imam cijev unutarnjeg promjera 192 mm i vanjskog promjera 200 mm. Sada znam, thanks to Almighty ZM, koliko točno treba biti cijev dugačka. Da, postoji malo odstupanje u odnosu na stvarne mjere jer tri sloja te trake imaju i svoju debljinu, ali je to dovoljno blizu za ono što trebamo. Ako podijelim sa 3,14 ili ako podijelim sa 3-cijela--pa-još-dvijetisuće-mjesta-iza-decimale će ionako opet biti razlika. :D 

S time dolazim do novog problema: Kako ću odrezati cijev da to bude pod 90 stupnjeva i ravno?
Iz ruke? Ja? Nema šanse!
Treba mi Jig!
Nešto u ćemu će stajati cijev i što će mi voditi list pile ravno prema dolje.
Zamislio sam si dva komada šperploče s otvorom od ca 202 mm koji će na postoljima stajati jedan do drugog razmaknuti taman da između stane list pile.
Ali, iako imam solidan router, nisam ga do sad nikad ni upalio. Ne trebam naglasiti da nikad nisam radio s routerom. Da sam ga prvi put vidio u živo kad ga je donio poštar.
Okej, malo gledanja onih nekih limića, šipki, matica, vijaka i.....ništa nisam skužio. :rofl: 
Progutah ponos i otvorim upute. U njima ima slika! Spojio sam Jig za kružno izrezivanje i shvatio da ne mogu s njim napraviti dovoljno malen krug!  :icon_e_surprised:
Bolcna koja simulira os kruga ima dvije pozicije, ali i na onoj bližoj mi fali još oko jedan centimetar. 
Ništa sad, hrabro sam pronašao dva borera, jedan mali i jedan odgovarajući, upalim svoju Parkside stupnu bušilicu koja je primjer loše izrade, mekanih materijala i tolerancija većih od onih koje roditelji daju razmaženoj djeci.
Em sam zaboravio istočkati mjesto bušenja, em borer na svom vrhu šeta možda i dva milimetra, a glava se klima. Rezultat je da sam promašio uzdužnu os Jiga za kružnice koji se drži sa dvije šipke za router.
"Ma dobro, nije to jako! Vidi se ako baš pogledaš izbliza...ili sa ceste. :mad:"
Napravio sam probni polukrug, znači prvo frezanje u mom životu i postavio lenjir da provjerim: "Ma super! U dlaku točno!", čestitao sam si prerano. Onda sam, kao: "Ma sam' da vidim", stavio lenjir na drugi kraj polukruga i vidio da razmak nije identičan s lijeve i desne strane!

:angry7:

.................................
Nešto kasnije sam išao proširiti rupu i nekako uspio dobiti šaraf u centralnu os. Napravio sam probni krug i provjerio šublerom razmake: "Yes, madaf......", napokon!

Dvije pozicije iz tvornice i moja treća. Ne skidam šaraf dok ne isfrezam sve što trebam za cijevjer ne znam hoću li opet stegnuti na pravo mjesto.
circle jig.PNG


Freza1.jpgPolumjer 1.jpgPolumjer 2.jpg

Nisam uhvatio display na šubleru na drugoj slici, ali je šubler bio zakočen na mjeru i samo sam tražio da bude jednak razmak.

Toliko za danas. Sutra sam opet "na terenu" do popodne, pa ću vidjeti hoći li išta ili ništa raditi.


**Svaka sličnost sa Morrisseyevim albumom nakon Smithsa je slučajna. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

smotas metar oko cevi, konkavna strana (ona sa brojevima) prema cevi inace bi se lomio

popritegnes, namikeris malo, popritegnes - osacujes da izgleda dobro, povuces markerom kraj meta - eto oznake

cev krenes seci bonsekom, ko metericu drveta da seces, ides okolo po crti - cim pila prereze debljinu zida ti pomeras malo sebi

a mozes vala i flexom, list za metal

najbitniji je trik sa crtom

 

zeljeznicar nijedan

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 minuta, Zen Mod reče

cev krenes seci bonsekom



Ma sa džedajskim mačem! :D 
Nemam bonsek! 
Flekserica i iz ruke? Ja? Ipak ne! Nema šanse da izrežem ravno. 
Naravno, hvala ti! :thumbsup:
I da znaš da sam i sam zamišljao bansek i zarezivanje po crti u krug, ali, eto....nisam kupio bansek. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, Zen Mod said:

smotas metar oko cevi, konkavna strana (ona sa brojevima) prema cevi inace bi se lomio

popritegnes, namikeris malo, popritegnes - osacujes da izgleda dobro, povuces markerom kraj meta - eto oznake

umesto metra može čvršća lepljiva traka - lakše je i isprobano na kanalizacionim cevima 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, zerowaf said:

Em sam zaboravio istočkati mjesto bušenja, em borer na svom vrhu šeta možda i dva milimetra, a glava se klima.

Investiraš malo novaca u burgije za drvo, ima i u ljubljenom Lidlu. Njima ne šeta vrh. Kad probaš nećeš više nikad prići drvetu burgijom za metal.

image.thumb.jpeg.cb30e4d90e924724b05d417272dbfef1.jpeg

Elem, kad treba tako da ti se poklope dva dela buši oba odjednom. Spojiš stegama ili duplo lepljivom trakom. Ako nemaš onda obična krep traka na oba dela, kapneš lepak i prisloniš traku na traku. Dve tačke koje treba da se poklope su one unutar spoja. Kad prođeš burgijom razlepiš i kad otvoriš imaš dve rupe koje se savršeno poklapaju kakava god da je bušilica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, ManicP reče

Investiraš malo novaca u burgije za drvo, ima i u ljubljenom Lidlu. Njima ne šeta vrh. Kad probaš nećeš više nikad prići drvetu burgijom za metal.

image.thumb.jpeg.cb30e4d90e924724b05d417272dbfef1.jpeg

Elem, kad treba tako da ti se poklope dva dela buši oba odjednom. Spojiš stegama ili duplo lepljivom trakom. Ako nemaš onda obična krep traka na oba dela, kapneš lepak i prisloniš traku na traku. Dve tačke koje treba da se poklope su one unutar spoja. Kad prođeš burgijom razlepiš i kad otvoriš imaš dve rupe koje se savršeno poklapaju kakava god da je bušilica.



Ovo je dobar savjet! :thumbsup:

Ovo što sam bušio je metal, a ne drvo, pa, iako nisam ni pomislio na ovakva svrdla koja si pokazao, svejedno bih morao uzeti ono za metal.
Morat ću uzeti ovakva svrdla tako da mogu točno okomito sa stupnom bušilicom ubušiti rupu kroz nekakav blok. Takav blok sa okomitom rupom bi trebao glumiti "vodilicu za okomito ubušivanje iz ruke". Vidio sam slične ideje na jubito.
Odvezao sam ujaka jutros na kontrolu u Novu Gradišku i skidanje katetera, sad je kod nas na doručku, pa ću ga kasnije odvesti kući. Popodne vozim ženu na nekakav pregled u Kutinu i nadam se da ću imati volje popodne se s time poigrati.
Uz ovakav tempo radova će mi pravljenje Kompenzatora biti zabavnih šest mjeseci posla. :rofl: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 minuta, mutayu reče

Dobri nas Zero, zeleo bih samo da predupredim terminoloske nesporazume, za slucaj da ih ima:

-Bansek-“Vertikalna tracna pila”, masina

-Bonsek- rucna testera sa listom za secenje metala, rucni alat

😀

EBE0CF5B-5873-4C61-BD70-544193AA4311.jpeg

C96C2002-7DC2-4033-A1BE-37BF1DB108E7.jpeg




Nisam znao!!!!
Točno sam na to mislio - na električni stroj! 
Navikao da koristimo slične riječi s tek malim razlikama nisam ni slutio da bansek i bonsek nisu tek dijalektalne razlike za istu stvar.
Ššokiran.PNG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, zerowaf said:

Uz ovakav tempo radova će mi pravljenje Kompenzatora biti zabavnih šest mjeseci posla. :rofl: 

Shvatiš taj projekat kao putovanje i lagano bez žurbe :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, ManicP said:

Investiraš malo novaca u burgije za drvo, ima i u ljubljenom Lidlu. Njima ne šeta vrh. Kad probaš nećeš više nikad prići drvetu burgijom za metal.

image.thumb.jpeg.cb30e4d90e924724b05d417272dbfef1.jpeg

Elem, kad treba tako da ti se poklope dva dela buši oba odjednom. Spojiš stegama ili duplo lepljivom trakom. Ako nemaš onda obična krep traka na oba dela, kapneš lepak i prisloniš traku na traku. Dve tačke koje treba da se poklope su one unutar spoja. Kad prođeš burgijom razlepiš i kad otvoriš imaš dve rupe koje se savršeno poklapaju kakava god da je bušilica.

Ove za drvo nisu ni HSS slabe su, bolje je metalne ako se ume ostriti vrh u takvom formatu,

Ipak zavisi koliko se to koristi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 15 minuta, ManicP reče

Shvatiš taj projekat kao putovanje i lagano bez žurbe :)



Pa je tako!
Ovdje se samo malo opravdavam što updates dolaze sporo i nema ih puno, a toliko sam sretan što sam krenuo u pravljenje posljednje (ili prve?) karike da sam zbog neizdrža pokrenuo temu prije nego što sam skupio dovoljno materijala za predstavljanje.
Uz to, ne tajim ovdje gluposti na kojima posrčem. Možda će danas sutra neki smot poput mene pročitati i reći: "Hej, ako je ovaj Muppet to mogao onda mogu i ja i to bolje!". 
:thumbup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Spojler

Nije meni što sam ranjen sad
Nit što moram umrijeti mla-aaaaaa-aaaaaa-ad
Već što drage nema iz sokakaaaa
Da zaliječi rane u junaka-aaaa-aaaaaa-aaa
nazif gljiva.jpg


Nezgoda sa ručnom testerom. Povukoh dobar dio dužine preko zgloba kažiprsta dok sam ju isprobavao. Inače nisam pilio od djetinjstva/momaštva od kad sam se pogospodio, pa postao gradsko dijete.
Tetive nisu oštećene. Znam to jer se lijepo vide prostim okom.



Projekt "Dajmo Zeru da čuje" se odgađa na neko vrijeme. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12. 6. 2023. at 22:10, zerowaf reče

S time dolazim do novog problema: Kako ću odrezati cijev da to bude pod 90 stupnjeva i ravno?

Samo uzmi papir neki malo deblji, hamer recimo ili tvrdu plastičnu foliju precizne prave ivice i malo veće širine 10cm+ i to ti je JIG. Treba ti samo jedna prava ivica, druga može biti bilo kakva. Mi smo za sečenje cevi koristili tanke široke trake od pocinkovanog lima. Bitno je da budu dovoljno široke i krute kako bi rez bio skoro savršen. Obmotaš papir oko cevi, poravnaš na potrebnu dužinu cevke, nategneš i zalepiš krajeve papira lepljivom trakom, i onda lepljivom trakom fiksiraš papir za cev da se na pomera u sledećoj fazi. Markerom permanetnim tankim ocrtaš uz papir ceo krug, ukloniš papirni JIG i onda sečeš po tome što si obeležio, pažljivo i natenane. Ne prosecaš cev odmah skroz, nego obiđeš ceo krug do neke debljine reza 1-2mm i onda sledeći prolaz ideš skroz dok testera ne prođe cellu debljinu materijala. Posle možeš rez poravnati na većem komadu brusnog papira, u tom slučaju dodaj 1-2mm na ukupnu dužinu kako bi bilo materijala za brušenje. Cev brusiš polako i bez velikog pritiska, i stalno je vrtiš, ko kad mešaš kačamak, da  bude ko strela prav rez.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 minuta, NIXIE reče

Samo uzmi papir neki malo deblji, hamer recimo ili tvrdu plastičnu foliju precizne prave ivice i malo veće širine 10cm+ i to ti je JIG. Treba ti samo jedna prava ivica, druga može biti bilo kakva. Mi smo za sečenje cevi koristili tanke široke trake od pocinkovanog lima. Bitno je da budu dovoljno široke i krute kako bi rez bio skoro savršen. Obmotaš papir oko cevi, poravnaš na potrebnu dužinu cevke, nategneš i zalepiš krajeve papira lepljivom trakom, i onda lepljivom trakom fiksiraš papir za cev da se na pomera u sledećoj fazi. Markerom permanetnim tankim ocrtaš uz papir ceo krug, ukloniš papirni JIG i onda sečeš po tome što si obeležio, pažljivo i natenane. Ne prosecaš cev odmah skroz, nego obiđeš ceo krug do neke debljine reza 1-2mm i onda sledeći prolaz ideš skroz dok testera ne prođe cellu debljinu materijala. Posle možeš rez poravnati na većem komadu brusnog papira, u tom slučaju dodaj 1mm na dužinu. Cev brusiš i stalno je vrtiš, bude ko strela prav rez.

Tenx, Nixie!

Sad sve shvaćam. Nezgoda mi se i dogodila kad sam vježbao na cijevi. Poskočila mi je pila jer sam išao odmah skroz kroz stijenku, oa je zapela na novostvorenom rubu i preskočila desetak centimetara do kažiprsta. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...