Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

5 minutes ago, Mikorist said:

Zašto se onda zove System Swapp (kako im objasniti u jednoj rečenici a da se ne napiše knjiga)?

System Swapp je proces obnavljanja memorije koji može da iskoristi prednosti neiskorišćenih memorijskih resursa u celom sistemu.

System swap pod Debian-om i drugim operativnim sistemima je oblik virtuelne memorije. Jednostavno rečeno, ovo znači da ako sistemu ponestane fizičke memorije (RAM-a), onda će preneti neke od manje korišćenih podataka u RAM-u u ovaj prostor(e). Swapp prostor(i) je takođe ključan za procese kao što su Suspend i Hibernate. Swapp se prvenstveno podešava kao posebna namenska particija(e) (preporučeno) ili kao posebno kreirana(e) datoteka(e) koja se nalazi u postojećem sistemu datoteka na prostoru diska.

Whatever makes you happy!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Je’iga, ja swap gledam da izbegnem gde god mogu godinama. Bilo file (win) ili particija (lin), pored usporavanja - skraćuje i vek SSD-u jer vrlo često bespotrebno upisuje na disk. Na normalnom “general purpose” kompjuteru treba rama kol’ko ‘oćeš da bi otvorio milion tabova u Chrome i 15 aplikacija koje se pokreću zajedno sa sistemom, al’ ovi za mujsku mogu da rade i sa malo memorije. Mislim da je besmisleno gurati 32GB u PC koji služi samo da se sluša muzika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, zika reče

To mora da se uradi podrobnije...

Ja sam išao dotle da sam onemogućio samome sebi i Suspend i Hibernate i Hybrid-Sleep . Zapravo ceo  Power Manager sam deinstalirao na mašini.

Ovo (sve) možda izgleda strašno smešno. Možda je smešno i što imam 64GB RAM-a :buehehe:

Volim da preterujem :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, Mikorist said:

Zašto se onda zove System Swapp (kako im objasniti u jednoj rečenici a da se ne napiše knjiga)?

System Swapp je proces obnavljanja memorije koji može da iskoristi prednosti neiskorišćenih memorijskih resursa u celom sistemu.

System swap pod Debian-om i drugim operativnim sistemima je oblik virtuelne memorije. Jednostavno rečeno, ovo znači da ako sistemu ponestane fizičke memorije (RAM-a), onda će preneti neke od manje korišćenih podataka u RAM-u u ovaj prostor(e). Swapp prostor(i) je takođe ključan za procese kao što su Suspend i Hibernate. Swapp se prvenstveno podešava kao posebna namenska particija(e) (preporučeno) ili kao posebno kreirana(e) datoteka(e) koja se nalazi u postojećem sistemu datoteka na prostoru diska.

Naravno da je potreban.

Pisem iz licnog iskkustva.

Institut za materijale Srbije, davno (1985), prodao je licencu za projektovanje zgrada koju su oni osmislili i realizovali u Fortranu na main frame mašinama WAX (verujem da mnogi mlađi nisu ni čuli za njih). Naravno cela oprema je bila Digital pa i table za crtanje sa sve olovkama koje su mnogi kasnije kopirali i implementirali u PC.

Začkoljica je bila što su Kubanci tražili sve to što su oni imali saamo da radi na PC-ju i sa mišem.

I tu smo stupili na scenu moj veomaaaaa dobar drugar Ranko Lazić i ja (znatno više Ranko od mene jer je i pametniji za klasu od mene:)).

Naizgled posao nam nije bio težak jer nam je Institut stavio ceo Fortranski kod na uvid (brdo listinga).

Nije problem bio prekucavanje koda (nekoliko daktilografkinja uz naravno našu veliku pomoć da se taj kod "prevede" na C++ jer smo jedino za njega mogli da pribavimo (1985) rudimentarne biblioteke a o grafici smo mogli da sanjamo.

To je bilo vreme kada Vam Nemci nisu dozvoljavali da iznesete PC (napredna tehnologija, jer su YU tretirali naravno kao Istok) a naši nisu dozvoljavali da ga unesete jer nisu znali kako da ga carine:).

Zato smo npr. morali da pisemo SOPSTVENI DRIVER ZA MS MOUSE, na osnovu iskustva stecenog disasembliranjem drivera Microsofta.

Ceo ovaj uvod zbog našeg izbora, ispostavilo se loseg, kompajlera i opredeljenja da fortran prevodimo što bukvalnije (mislili smo bice brže).

Opredelili smo se za BORLAND Turbo C++ prvenstveno zbog grafickog okruženja i integrisanog dibagera.

Autori fortranskog programa Instituta, kojima je računica naravno bila jedino bitna (s pravom), sve varijable su definisali kao globalne na pocetku rutina tzv. COMMON VAR.

Naravno da smo i mi isto uradili u C++ i time: produžili sebi posao, izgubili dosta novca zbog kasnjenja od nekoliko meseci, ....... .

Šta je bio problem.

Naš program nije radio dobro a u dibageru se milion puta desilo da dobijemo 1 jednako nešto testirajuči memorijske lokacije varijabli.

Matori se sećaju ograničenja memorijskog PC-ja od 640k.

Sjajno okruženje pomenutog Borland kompajlera nije moglo da se smesti u tih 640k-sistemsko bez problema, pa je BORLAND predvideo memorijski prostor za GLOBALNE varijable, po njima dovoljan, najgore je što nigde u dokumentaciji to ograničenje nije ni pomenuo) a u našem slučaju veomaaaaa mali.

Zato su "nove" globalne varijable prepisivale memorijske lokacije starih i sve je ludovalo.

Bili smo prinuđeni da to napišemo kako valja-POINTERI (uočili smo da imamo problem sa varijablama) da bi varijable trajale samo onoliko koliko treba da traju i da ne ostaju u memoriji vise nego sto treba.

Tako je uostalom i čovek leteo u svemir sa računarima inferiornijim od današnjih telefona.

Naravno da je posle par meseci krvničkog rada, umanjene zarade (penali)  i ogromnog neriviranja sve proradilo kao sat.

Kako sam saznao za problem kompajlera, zato što je neko tužio Borland u USA upravo zbog ovakvog problema sa kompajlerom, dobio parnicu i naplatio štetu.

Mi to nismo mogli (nismo radili na licenciranom softveru, jednostavno ga nije bilo moguce kupiti tada sa našim primanjima) ali smo 

stekli sjajnu referencu iako smo rekoh jako malo zaradili i gotovo svu zaradu potrošili na osnovni Microsoft software.

Posle tog spora, swap-ovanje se primenjivalo i gde treba i gde ne treba, a proizvođači su sitnim slovima u ugovorima o kupovini ili korišćenju softvera dodavali da nisu odgovorni za nastale štete zbog bug-ova u softveru.

Dakle da, swap, naravno kada je to potrebno a ne ako Vas mrzi da nešto napišete kako valja ili ne znate da rešenje koncipirate drugačije.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

LmpwZw

Swap na kojem sam ja počinjao.

VAX nije bio i na vidiku.

Posle Litton-a na 

MCZwaWQ9QXBp

Onda na:

WiZwaWQ9QXBp

pa...

Na VAX sam stigao udaljeno, preko

QSZwaWQ9QXBp

Svaka alatka je dobra samo onoliko koliko je dobro upotrebljena. 

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato najčešće ne volim da objašnjavam mnogo oko svega ovoga. Ode sve preširoko i na kraju i u totalni off....Naravno da znam šta je VAX. A verovali ili ne mislim da sam poznavao nekog Lazića iz VTI. Motao je duvan sa mirisom na vanilu. I podsećao 90ih na Nešu Galiju. :buehehe:

 

U stvari nije motao nego lula burazeru :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, Mikorist said:

Zato najčešće ne volim da objašnjavam mnogo oko svega ovoga. Ode sve preširoko i na kraju i u totalni off....Naravno da znam šta je VAX. A verovali ili ne mislim da sam poznavao nekog Lazića iz VTI. Motao je duvan sa mirisom na vanilu. I podsećao 90ih na Nešu Galiju. :buehehe:

U stvari nije motao nego lula burazeru :Viannen_loungelizard:

Upravo taj Ranko je moj drugar.

Sada zasluzeno odmara na Kanarima i jedri u svom brodu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Juče sam bio produktivan😁.

Posto je proba sa SnakeOil na Lenovu prošla super, došao je na red "stvarni izvor"-NUC.

Upravo ga slušam, sviri za sve pare sve u 16-est😁.

20230211_110604.thumb.jpg.a15e7ce1a544841727db98d91fdae92b.jpg

Bogami, pomucio sam se.

Hteo sam da i na NUC stavim "blind test" verziju ali mi je NUC tri puta zaglavljivao na kraju instalacije Debian-Ubuntu.

Nisam mogao dalje posle forme za davanje imena mašina.

Zato sam instalirao SnakeOil verziju sa njegovom instalacijom na sveze instaliranom Ubuntu Ver. 20.4 (moj izbor jer mi je NUK 7 -stariji).

Instalacija je prošla brzo bez ijednog problema.

Sviri drugačije nego blind (meni lepse, za nijansu manje basa i nekako je bas kontrolisaniji, udarac je brz na ovim mojim ogromnim kutijama "Harbeth M40.1" i meni prijatniji).

U NUC je (u Ubuntu 20.4) LMS Ver. 8.24 tako da nisam morao da instaliram novu verziju LMS jer Tidal radi super sa ovom.

Za ljubitelje iPhone, MConnect se lako da naterati da radi sa UPNP..... plug onom.

Međutim, primetih da neke formate MConnect neće prepoznati (izda komandu za sviranje nego je poruka null iako ih vidi) a Squeezer ih svira bez pardona.

1:0 za Android i 2:0 za SnakeOil😁😁😁.

PS: U NUC je SSD disk a u Lenovo je bio HDD, možda i to utiče na razliku u basu pored druge Ver. Ubuntu i razlike u hardveru, đavo bi ga znao.

Meni u svakom slučaju više odgovara mada su nijanse u pitanju.

 

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lep članak ljubitelja LMS serverske platforme, sa osvrtom zašto laptopovi nisu za slušanje muzike; po njemu.

WWW.AUDIOREVIEWS.ORG

Logitech Media Server ("LMS") is probably the leading free digital tracks collection, management and distribution system. The piece reports about my specific implementation, and the benefits it offers me.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Srecko said:

Meni u svakom slučaju više odgovara mada su nijanse u pitanju.

A sada gosn Srećko, još nekoliko tvikova! :)

Za početak sam u NUC BIOS-u isključio sve USB portove sem jednog na koji mi je povezan DAC, i ubio sam sve sto ne koristim a može se ubiti - WiFi, integrisani zvuk, itd, itd.

 

Što se SnakeOIl-a tiče, ako nećete da se bakćete sa (meni nepoznatim) Linux komandama, sve je dostupno iz web interfejsa.

Nisu svi tvikovi odmah dostupni, neki od njih biće "otključani" posle donacije autoru, cifra nije bitna.

Prvo, probajte različite verzije Squeezelite plejera koje su dostupne, ja sam se odlučio za "Squeezelite (ralph)".

Drugo, u zavisnosti od količine raspoloživog RAM-a, u "Music Player" sekciji kreirajte custom RAM buffer za Squeezelite:

ScreenShot2023-02-11at2_26_23PM.thumb.jpg.ae0c8fb818fc6519f85caf57ea816125.jpg

Ja sam se odlučio za vrednost -b 2097152:2097152 što oduzima 4GB RAM-a.

Na ovaj način svaka pesma se za par sekundi u celini učita u RAM, tako da SSD ili mreža potpuno miruju tokom plejbeka.

Napomena! Ovo ne radi sa svim verzijama Squeezelit-a, Squeezelite (R2) ignoriše ovu komandu.

 

Treće, u "SnakeOil" sekciji možete probati da se igrate sa Clocksource-om. Po default-u je hpet, ja sam izabrao tsc koji daje nešto čistiji i možda suvlji zvuk:

ScreenShot2023-02-11at2_36_38PM.thumb.jpg.5aaa34556ee06f022135521dfcf9c78d.jpg

 

Četvrto, instalirajte cpuset:

ScreenShot2023-02-11at2_40_13PM.thumb.jpg.0b460a8fe548b00bf6a1a3ad399eca57.jpg

...potom dodelite plejeru odvojeno CPU jezgro (ovo, zajedno sa instalacijom cpuset-a, mislim da je dostupno samo posle donacije autoru):

ScreenShot2023-02-11at2_45_35PM.thumb.jpg.f6ff1c7f87acde2ccc220a3abc733f75.jpg

 

Peto, ja sam USB-u dodelio realtime prioritet pošto mi se učinilo da tako bolje svira:

ScreenShot2023-02-11at2_49_44PM.thumb.jpg.37ef1f22d44197e1b73830a232eaa85e.jpg

... Prethodno utvrdivši koji mu je irq uz pomoć TOP komande:

ScreenShot2023-02-11at2_50_57PM.thumb.jpg.5777d07013de768e5654a76e0d9735a3.jpg

 

Dok sam se igrao sa MPD-om u ulozi plejera, bio sam kreirao i RAM disk za privremeni smeštaj fajlova iz plej liste, ali mislim da isti nije neophodan ako se koristi LMS+Squeezelite sa gore opisanim buffer-om.

ScreenShot2023-02-11at3_01_23PM.thumb.jpg.3f9dcdf93a079ead21b920d6dedbddfa.jpg

 

I to bi bilo to! :)


 

 

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gospodine @Kuja nista lepse i LAKŠE, za "primaoca poklona", nego kada neko hoće da podeli sa njim svoje teško stečeno iskustvo.

USB-ove sam sve već poisključivao (i "unutrašnje") ali sam za razliku od Vas zadržao jedan USB više😁, aktivan, zbog bežične tastature: jer sam ja još uvek u fazi podešavanja sistema.

Takođe bih odmah mogao da pređem na Ralph player a ostalo će malo pričekati da se uhodam.

Zahvaljujem još jednom na pomoći.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Srecko said:

a ostalo će malo pričekati da se uhodam

Za početak samo copy -b 2097152:2097152 i zatim paste u Music Player ALSA Configuration options.

Akcija oduzima samo nekoliko sekundi vremena! :)

Screen Shot 2023-02-11 at 2.26.23 PM.jpg

 

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

LPC.EVENTS

12-14 September, Dublin, Ireland The Linux Plumbers Conference is the premier event for developers working at all levels of the plumbing layer and beyond.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

36 minutes ago, zika said:
LPC.EVENTS

12-14 September, Dublin, Ireland The Linux Plumbers Conference is the premier event for developers working at all levels of the plumbing layer and beyond.

 

Sa obzirom da smo prevalili više od polovine života, možda je bolje da vreme koje bismo utrošili na učenje Linuxa potrošimo na slušanje muzike? :D

Za nas neupućene korisnike, koji klikćemo na sažvakane checkbox-eve i copypaste-ujemo komande pronađene na internetu, bio bi dovoljan i neki sažeti konkretan komentar/savet. :)

Čisto da nas sačuvate da ne kliknemo na nešto pogrešno! :D

 

 

 

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...