Jump to content

Koji 24bit DAC? (split iz SissySIT)


shonne

Preporučeni Komentari

32 minutes ago, Lemić said:

Prosto, neki kineski elkosi teško da bolje zvuče od Elne recimo, a sasvim sigurno bi neki blko kondiš bio bolji od Elna elekteolita, logički diy.

Mislim da bi nelson stavio na b1kn blok wime umesto elni na signal da zvuce bolje :) To je igrarija, kako sta zvuci, kome itd. Covek je tito za nase igrarije. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima tu još par kriterijuma koji utiču na realizaciju, delom cenovni rang a delom potreba, ako je na drugom mestu tolerancija velika, ne treba na posebnoj lokaciji praviti preterivanje u preciznosti.

Tipa ne stavlja se spojler na Smarta kao za Lamba, ali nije zabranjeno da neko u ličnoj režiji to uradi, pa da priča kako bolje leži u krivinama i bude mu lepo...

Zabava je to, tu je sve dozvoljeno zarad radosti, nije to let na Mars pa da se oštre kriterijumi na naj tehniku...:beach:

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije da pametujem, ali cenovno su tu elne sa wimom. Citava tema za taj uredjaj, ljudi su testirali sa istim, i nije zvucalo podjednako dobro kamoli bolje. Da je uredjaj cenovno nizak, i nije toliko, kosta spravica cirka 300$ (sto je neki priblizni cenovni ovog dac-a). Kapiram da ima do same konstrukcije, ali to je jedan od primera da elco moze zvucati bolje na signalu. Kod mene mkp na kraju ipak bolje na istom uredjaju, ali drugi cenovni i klasni segment u odnosu na wime (red velicina 10x skuplji)

Ja bih u ovom slucaju stavio silmice i bypass sa nekim mkp, moze wima za pocetak. Pa da se slusa, ali verujem da ce biti bolje nego ovi elco sad. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 12 časa, Lemić reče

što loš elektrolit od 1.500 mikra, a ne dobar blok od 10 mikra?

Ne mora ni 10uF sve zavisi od narednog stepena. Nego u pitanju je prvenstveno gabarit tih blokova i cena pomalo. Izmeri DC offset ispred tih kondenzatora, to će ti najbolje reći koji je sledeći potez.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam možda bio dovoljno upitno jasan, zašto je stavljen elktrolit od tih 1.500 mikro, a ne blok od pomenutih 10 mikra, ako je gabaritno i cenovno sve jedno, a blok zvuči bolje?

Čim pre će se izmeriti DC i mapirati.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, Lemić reče

Nisam možda bio dovoljno upitno jasan, zašto je stavljen elktrolit od tih 1.500 mikro, a ne blok od pomenutih 10 mikra, ako je gabaritno i cenovno sve jedno, a blok zvuči bolje?

Čim pre će se izmeriti DC i mapirati.

 

Razmeo sam šta si pitao. Zato sam rekao da nije sve jedno ni gabaritno ni cenovno. Gabariti blok kondenzatora su najveći problem

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Brijac said:

Mogli su onda i smanjiti gabarit i vrednost elco koji su stavili. Ne verujem da su gabariti samo u pitanju. 

Relativno ima dosta različitih elkosa unutra, ovaj par se ne poklapa ni sa jednim. Ne znam kolki gabarit može da bude neki blok od recimo pomenutih 10mikra.

47 minutes ago, NIXIE said:

Možda nije sprežni nego filterski. U principu šema je za sada nepoznata.

Nije šema baš sagledavana, ali je prvi zaključak da je u analognom, audio delu, sam izgled, iako kineski, navodi da su boljeg kvaliteta nego svi ostali, liče na Višiaj, imaju i umeju Kinezi da prave kopije zvučnih marki. Kad smo Gosn Neša i ja pravili spisak za zamenu, odmah mi je rekao da taj par nije potrebno zameniti, ali ipak bih hteo, nije samo Tocino neimanje razlog što su ostali.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoje mkp u smd pakovanju koji su realno minijaturni, npr. 10uF / 16Vdc... samo treba prvo utvrditi sta taj kond radi, mozda ne mora da se menja.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uz DAC je došao USB metarski kabl za na pajanje, običan prč:

20221219_175918.thumb.jpg.463ce28796b3881619955264eb4f82cc.jpg

 

Pored USB napajujećeg konektora, pored je bio i onaj običan linijski, on je izbačen i kabl je direktno zalemljen na ploču lineralnog napajanja Teradac:

20221219_145335.thumb.jpg.7fd93e66158747b8d9da0fc383528f63.jpg

20221219_175548.thumb.jpg.82211028e179ad2c9766d7fe0345f4b2.jpg

 

Kabl je je dosta krut, ima žbicu od pune žice, savijen, ali pošro uređajčići stoje jedan pored drugog, u pomoć je stavljena gumica od tegle za slatko, (koga nema inače):

20221219_175554.thumb.jpg.fcfd34b07108fc34b987b9e8c5204abb.jpg

20221219_175840_HDR.thumb.jpg.db3e88d9bdcdfbfaebed8b6db1263021.jpg

 

Ovo parče kabla je petožilni DATA kabl, širmovan, sa teflonskom izolacijom žica i svilenim plaštom, košta 50€ za metar. Nisam žicoman, ali čujem, dobijena je čvrstina celog spektra, naročito se zategao bas, žice jako lepo i zvonko trepere kad se vuče gudalo, na metlici ko da se broji svaka dlačica, još veće bogatstvo tonova, udar o dirku klavira sada svira, nije prost udarac.

-----------------------------

20221219_130531.thumb.jpg.c70c2bcd3714df75e1218dc0cba03834.jpg

Diskusioni elekttroliti, ipak su sprežni, prema kolu je napon 5v, DCija nema. Šta dalje?

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za taj otpor, 1uF daje 0,64Hz -3db, to je više nego dovoljno za dobar bas, a u principu ne treba ići iznad 2Hz -3dB. Veći kondenzator ne treba, eventualno za neku drugu spravu sa manjim otporom bi trebalo. Da probaš 1uF 100V MKC iz Silkena (oni plavi mali Polikarbonat) jako lep zvuk imaju, ili da ideš na još bolje, Mundorf, Jantzen, Miflex ... sve zavisi od dimenzija asvi oni su veliki. Ja mislim da taj MKC staje tu ladno uz malo gimnastike (ima kratke izvode). Možda Wima FKP neki 1uF ali oni su još veći.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I dalje mi je enigma, što je stavljeno 1.500uf, a ne toliko puta manji kapacitet, što onda elektrolit a ne neki SMD kondiš. (Ja se ne razumem, pa mogu da pitam sve i svašta.)

Danas sam konektovao neki USB kabl, ručni rad, jesu lošiji konektori nego na Miroyu kablu, ali je zvuk mnogo tunjav, plitak,...odmah skinut, ne bi mu ni usviravanje pomoglo. Onda sam okačio kablić od lak žica, E30 2 neće da se pobudi, a na D10 je radio dopadljivo, ali nije hteo da primi više samplinge. Vidim ja da ću da se malo žicomanišem.:laugh1tooht:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, Lemić reče

I dalje mi je enigma, što je stavljeno 1.500uf, a ne toliko puta manji kapacitet

A ko će to znati? Ja recimo za radni napon 5V ne bih stavio kondenzator od 6,3V nikad, nego barem 10V. Možda su probali u beta fazi razne kondenzatore a baš taj im je najbolje zvučao? Ako je izlaz pogodan za pogon slušalica, onda treba staviti veći elektrolit svakako zbog male impedanse (24 ili 32oma recimo). Siguran sam samo da je čak i taj jeftini MKC bolji od svakog elektrolita polarisanog na tom mestu za tvoj sistem taki kaki je sa tom velikom ulaznom impedansom od 250K. Možda bih ja lično stavio i neki mali bypass kond, 10 ili 22nF recimo paralelno sa tim od 1uF.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...