Jump to content

Koji 24bit DAC? (split iz SissySIT)


shonne

Preporučeni Komentari

pre 10 minuta, asimze reče

Dragi moj @zerowaf ja ovo gledam sa jedne ljepše strane. Svi smo mi drugovi i kad se razlikujemo. U barama istomišljenika nikada nije bilo zabavno. Ja sam se sjetio prvog mog dolaska na forum i čitanje 80 strana o kablovima. Molim administratore da mi uračunaju beneficirani staž 18/12!  Imao sam nočne more 15 dana. Tako je počela infekcija. Iskreno da ti kažem volio bih da se u raspravu uključi širi auditorijum mislim da če se uskoro na ovu temu mnogo toga reči. Sve rečeno? Nemoj samo RLC a onda se kupuju vrlo skupi kablovi! Ja sam bez ikakve kalkulacije najprijateljskije podjelio svoje utiske o Topping D10s. Nisam imao "vagu" da ih izmjerim. Vjerovatno neko ko ima bjesan sistem je rekao " ma šta ovaj bulshitira".

I za kraj sve si ti ono sa gramofonom lijepo uradio, baš ti zavidim onako ljudski!!! Ali ja mislim da bi sada trebao jedno 5 odličnih slikica, iznijeti sve svoje probleme i preporuke za one koji bi pokušali nešto slično. Bez toga mi nešto šuplje. I o parama i tehnici i estetici zvučnoj! Šteta da propadne to iskustvo. Kod mene kažu: "Kad ubiješ vuka i upoktok ga svuci!"




Odlicno, dragi moj Asime! Bas sam to i ja rekao drugim rijecima.

Sto se tice price o parama i slicno, to se nastavljalo na komentare koje je sirom foruma, pa na koncu i u mojoj temi, ostavljao nesretni Sinke omalovazavajuci i nazivajuci "sirotanskim" (njegov izraz!) sve sto vidi ovdje.
Nadao sam se da je to svima koji citaju jasno.
Za probleme...pa iznosim ih. Nema se tu nesto puno za pricati osim da se jos uvijek ucim kako tocno podesiti geometriju rucke/zvucnice. Dovoljno tocno nije dovoljno. Ocito je da mora biti bas tocno u sto sam se uvjerio jucer popodne kad sam ispocetka podesavao rucku.
Nakon te vjezbe iz strpljenja sam narucio one naocale sa povecalima i LED svjetlima, pa cu kad dodju svojima kod kuce par dana izgledati kao marsovac koji nesto tamo cuci oko granafora.

Sto se tice da je netko rekao nesto kao "sto ovaj bulshitira" to ne govori ama bas nista o Topingu nego o njemu kao o osobi. Nitko od nas ovdje, bar ne od stalnih gostiju u kavani, nece ni pomisliti da se zvuk reproducira (samo) novcem i nece niti pomisliti da ikoga omalovazi zato sto ima kabel od samo 2 €,a njegov je, zamisli, 200 €.  (opet prica o nesretnom Sinkeu koji je zbog stalnog omalovazavanja drugih clanova foruma i morao otici)

I za kraj, ako mogu ikome reci nesto sto pouzdano znam o gradnji Lenca, a napravio sam jedan jedini gramofon kojeg nemam s cime usporediti :rofl: , neka slobodno pita ili tamo u temi ili na PP ako mu je neugodno...mada mislim da treba pitati javno, pa da se i odgovor da javno onima koji ce kad tad biti zainteresirani.

Sve sto sam do sad rekao Miki i on meni to je nekakva nasa zafrkancija. Pa jasno da smo svi ovdje ako ne obitelj, ono bar tazbina sa braticeve strane. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...
pre 52 minuta, asimze reče

Pogledao malo članke: fascinantna autosrka rješenja. Uvjek je bilo prostora u tehnici za nova rješenja.

Dovoljno je pogledati iznutrice

IMG_20200525_123639-compressor-e1592847249188.jpeg

 

RT6863D x4 u izlazu - ovo može za nijansu bolje da svira od Tone2 Pro Khadas (jer imaju istu topologiju) - koji sam slušao mesecima............

SS3602 trči u krugovima oko RT6863D:Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, Muad'Dib reče

Evo ga jos jedan DIY primer

https://users.abo.fi/jskata/JEDAC/

 

To je lošije od ovog tvog DAC-a. PCM1794 zvuči dobro samo u NOS modu. PCM 27xx USB čip ne vredi danas ničemu.

USB deo a da vredi nečemu i ne košta puno je JL Sounds I2SoverUSB. Provereno sa DDDAC. Kineske varijante sa XMOS čipovima izbegavati zbog firmware i drivera za Win.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 months later...

Dugo me svrbeo novi DAC, Topping naravno, slučajno naleteh na povoljan izvor u Francuskoj, pa se poklopilo da dolaze svaje iz Geneve i sinoć dođe "spravica":

20221022_193341.thumb.jpg.99b961845f118f313269d646d0b28669.jpg

20221022_193446.thumb.jpg.b58cf08201bf41d1b65bde7819b2894d.jpg

20221022_193519.thumb.jpg.f5883d9907ba96ea2b55ca15cd1e700b.jpg

20221022_193605.thumb.jpg.9fe377a9e274ca6dbcb7386c6fe4126e.jpg

20221022_193709.thumb.jpg.07bdd52e5d2a3d06f16c05fc49095890.jpg

20221022_193717.thumb.jpg.ee8ac4eb6c91fd15738266c3e5e75fc7.jpg

Iako sam sa  D10 prezadovoljan, posebno što je modifiokvan i unapređen, svrbeo već me jači model, čisto zbog digitalnog ulaza i mogućnosti kačenja CD plejera. Prvi pogled je bio malo skeptičan, veća kutija nego što je od D10, ali je sam uređaj manjih gabarita, malo sam ga gledao podsmešljivo dok sam sinoć čekao da se aklimitizuje u ambijentu. Onda drugar da instalira drajver i ajd. Na prvi ton se oseti razlika, prvo što mi je zapalo za uši je prostornost. Pokojni Sreja je imao jedan izraz, "sve je okruglo", ne u smislu oblog i mekog tona, već da je sve tu, nekako jezgrovito. Zvuk je sada još više 3D nego na D10, izašao je nešto više ka napred, a zvučnici kao izvori sa bokova su manje izraženi, praktično je slika osetno vernija i bliža nekom živom poimanju. Bas je dobio čvrstinu i bolju definiciju, na D10 je to malo premekano, ala recimo laudnes, visoki su približno isti, ali nekako bolje raspoređeni u prostoru, jasniji i bogatiji. Ceo moj sistem je inače podređen zauzdavanju agresivnosti koji Lotheri imaju u fabričkoj izvedbi, to je do kraja eliminisano intervencijom Branka BIN-a, ali je sve ukupno možda bilo previše tog umirivanja i falilo mi je na momente neke reskosti, E30 II je to uneo i to na vrlo suptilan način, da je zaključak, "to je to". Prvih dva sata slušanja je sinoć opravdalo kupovonu, u 22h gašenje i legao sam sa osećajem zadovoljstva i sa radovanjem novom danu, taj osećaj dugo nisam imao, što znači da me je uređajčić tako u žicu. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Već 24h je DAC pod naponom, jutros od nekih 10 svira non stop. Sledeća  impresija je velika prezentnost, svaki ton se čuje, nema ništa zamaskirano i zamrljano i što je još interesantnije i na maloj snazi glasnosti. Naime, moj sistem ima priličan dinamički raspon i kad tihe pasaže podesim da čujem kako mi se sviđa, onda glasni budu preglasni pa stalno drndanje kontrole ne plejeru. Sa E30II toga nema, prezens je izražen i pri skroz tihom slušanju, a glasno ne smeta, naprotiv. Mislio sam da je do mene, gluvi se sa godinama, ali novi dakić to demantuje. Uputsvo je nemušto i tek drugar uspe večeras da ga prebaci u čist DAC mod, pošto ima i opciju preampa, tako da još bolje radi. Isti je ton, još je rano, ali bi mogao da kažem da je to Topping zvuk, jako prijatan, sve zvuči rasterećeno, analogno, očigledno su mi uši nalik na kineske.:party33: Jednostavno, dugo se nisam ovako obradovao i uživao kao danas.

 

Dobio sam pitanje šta koristim od kablaže, USB je pravio Miroslav Petrović, Miroju, na dalje obične lak žice, nekih 0,2mm otprilike, između DACa ide interstage trafo i opet lakiruše sa falš konektorima kojima se oba kraja šrafe, nema lemljena. Inače odavno ne zarezujem komplikovane kablove, što jednostavnije, to tačnije, a o novcu da ne pričam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drugi dan sluške, uvek dobra strana zamene komponente, pogotovu ako je na bolje, je što se kolekcija sluša ispočetka, ono što je bilo dobro, još bude bolje, a ono što je tamo vamo, sad je vamo, pojave se neki kvaliteti. DAC je izgubio tremu, opušteno svira, malo je zaoblio i dodo malo tranzijenata, pogotovo sa dinamičkog aspekta. Sad slušam DSD kompilaciju, baš je zavodljivo. Pričam danas sa Gosn Maričićem, ovo nije mogao Kinez da naoravi, kineske uši se razlikuju od evropskih, kaže Neša da im je neko ko zna da napravi i ume da čuje, to kreirao. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

AK4493S je definitivno bolji od SABRE ES9038. Imao sam prilike da čujem DAC sa tim čipom (JLsounds) pre i posle prepravke izlaznog analognog filtera. Razlika je bila baš velika. Znači ako su to rešili, ne čudi me da dobro svira. Pogotovu za te pare. I daje ostaju iste mane kao na Topping D10S i ostalim sličnim spravicama, 5V napajanje pa se posle prave naponi za rad operacionih pojačavača pomoću čopera. Ali to je koncepcija da bude minijaturno i jeftino. Neko kvalitetno linearno napajanje bi sigurno dodalo još malo kvaliteta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam eksterno napajanje, podešeno na 5v, toliko je predviđeno i na E30II, sad sigurno bi bilo bolje da nema tih čopera, već na drugi način da se napaja, al to je već projekat, a sve manje ljudi ima koji bi se time bavili.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20221025_184741.thumb.jpg.53c2d746a3b9234617a02c1e8a90b5bf.jpg

Jeftine sprave u načelu završavaju u reltivno skromim sistemima, koji možda ne baš uvek, nemaju punu rezoluciju. Moj sistem je visoko rezolutan, ali nekako su se na preampu provlačili godinama činčevi nedostojni samog uređaja, ali je slušno zadovoljstvo uvek bilo prisutno, pa sutra, sutra,...Konačno pre neki dan su stavljeni vrlo kvalitetni konektori CMC, kupljeni kod Toce, mesingani ko i svi, ali sa visokim procentom bakra i direktnim posrebrivanjem, bez nikla kao uobičajnom među sloju. Nisu činčevi ništa popravili ili dodali, već samo omogućili protočnost signala sa manjom zaprekom, tako da se DAC pokazao u još boljem svetlu, sigurno bi i D10 bolje zvučao. Pored već uočenog dobrog prostora, sada je on došao do još veće izražajnosti. Po zameni konektora i ulazno izlaznih žički, za koje ne znam dal su bolje nego što su bile, prepustio sam odluku Gosn Buci, on je seo u zvučnu žižu, a ja bočno od zvučnika jedno metar i isto toliko udaljen po dubinskoj osi. Imao sam zvučnu sliku bukvalno od bližeg do daljeg zvučnika, razvučenu u blagu elipsu, sami drajveri su se vrlo reko mogli čuti, udaljeni tek ponekad i skroz napred, praktično ko da se sedi skroz desno u prvom redu uz binu. Slušali smo dva demo diska Teresonic, koji su sačinjeni upravo za demonstraciju i analizu zvuka sistema, sve se čuje, svaki tonić, recimo, TBM produkcija, jasna greška kako je gudalo zakačilo žicu, pa onda klasika gde se tačno može osetiti ambijent, odnosno, njegova akustika i zaključiti jel veliki ili mali, studio ili hala,...ja iznosim svoje zaključke o tome kao i načinu izvođenja na laički način, a on potvrđuje i podučava, pošto muziku zna napamet. On je inače isto oduševljen i sa D10 i sad sa E30II, definitivno Topping zvuk. Skratio sam radno vreme, da bi ranije odmorio i imao više vremena za uživanciju, "katarza", izraz koji je drugar Crv svojevremeno koristio, prelaskom na FR zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mnogo sam iščitao, sve je mesing, samo postoji razlika u odnosu bakra i cinka. Čist bakar je mekan i zato se ne upotrebljava nelegiran. To što neki u nazivu stavljaju ala crveni bakar, pravi bakar, sve su to legure. Pravio sam pre dvadeset godina neku količinu šasijskih od bakra i sa drvetom kao izolatorom i to je bilo baš dobro, u poređenju sa uobičajenim pozlaćenim.

CMC ima Toca ovde, komotna kupovina. Oni tvrde da direktno nanose završni sloj, što je bitno, jer nikl je loš provodnik. Imaju oni i skuplji model, ali bi uz malo veću sumu onda uzeo WBT, oni su isto mesingani.

Razlika je čujna, možda i druge žičke čine nešto, mada one po mom mišljenju ne čine prostornu prezentnost. Mikro kontakt je u ovom slučaju presudniji, bolji prenos informacija, čim ih je više, tu je i ambijent izraženij. U svakom slučaju, i te kako opravdana investicija, barem u mom sistemu. Od ponedeljka idemo dalje, čistimo sve što može na putu signala, amo je sledeći.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tzv bakarni mogu da budu od bakar berilijum legure, cvrsti kao celik, ali moje skromno misljenje je da je bazicni materijal ponajmanje bitan, a geometrija, izolator i kvalitet kontakta da su dominantni faktori. Ono sto znacajno utice na e polje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...