Jump to content

Teske ili lagane membrane?


Okibokis

Preporučeni Komentari

30 minutes ago, Woland said:

ajd i ja da se osvrnem na tvoje besplatne savete i sugestije, u pedesetim sam, dakle prirodom stvari neotporan na sugestije, pa kao šaran kapitalac (može mi se), i bez sopstvene svesti, savesti i pameti, ulećem u tvoju čuvarku, namamljen hranom opštih muzičkih mesta i veoma uzdrman teorijama zavere (negde.. neko..) koje sugestivno iznosiš.. dakle reci mi od koga da se čuvam, kome da (ne)verujem, na koga da obratim pažnju, koga da slušam a koga ne.. iii šta bre da radim sutra ujutro kad se probudim? bre..

Oki, ako imaš nešto da kažeš reci to jasno i glasno, batali me (ne)prepoznavanja i tajnovitosti koje "svako zna", prosto stisni petlju i reci

Ne postoji saran u belom plastu s postavom boje krvi.Muziku koju podelim ne namenim za baba kuranu,nego nesebicno i na raspolozenje mojih prijatelja sa foruma a ima ih dosta,mislim na one sa kojima se licno znam.Sto se tice saveta:Kada se ujutro probudite, proverite da li vam je u dzepu macija sapa sa omotanim crvenim koncem oko svake kandzice posebno.Ispod kreveta treba da imate umotanu njusku od svinje umotane u fisek od novina.Obavezno proverite da li je pomerana dok ste spavali,Na ulici se cuvajte urokljivih ociju.

Salu na stranu,govorio sam uopsteno o oba tri cetiri foruma,veci sam kupac nego prodavac pa iznosim svoje misljenje.

Evo savet za sarana i soma kapitalca.On se uvek upeca zbog karapatke i smudja uglavnom iz dosade.Znaci sam.Besplatni saveti vrede taman koliko kostaju.I tako dalje 

Ako ste zadovoljni odgovorom molim lajk :)

P:S.Veliki Tannoy-i ne valjaju nista samo je dobro ono sto ja imam...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih pojedinačno qutovao, ići će sve u jedan post.

Sax, komentar za Yamahu i Philips 9710 se sadrži u sledećem.
Na Troelsovom sajtu imaš članak o dovođenju u red Philips 9710. Kao i svaki FR ili extended range ima problem sa "shout-om" ka višim frekvencijama. Urađen je odgovarajući BR kabinet, skretnica tj. RCL za peglanje, i gle čuda, kada se izravna odziv duž opsega - sveo se na eff. 91 dB sa -3 dB na oko 70 Hz (dijagram merenja na dnu strane). Toliko o 98 dB i 40 Hz.
Philips 9710, urađeno kako treba: http://www.troelsgravesen.dk/philips9710.htm

Preporučujem SVIMA, pročitati - High Efficiency Speakers, intro and experiments: http://www.troelsgravesen.dk/HES.htm

Troels nema fundamentalna znanja, ali je bio dovoljno uporan da uradi veliki broj projekata, i po sistemu proba/grešaka, merenja, itd. stekao je dosta iskustva. Na takav način je gradio svoju bazu vezanu i za High Efficiency Speakers, tako da ceo članak ima težinu, kao i pravilne zaključke, izvedene iz prakse i merenja. Tu se lepo vidi i sa kojim zv. jedinicama, veličinama istih, i principima rada, može da se izvuče kolika efikasnost, i koliko nisko to u realnosti može da ide (bass).

----------------------------------------------------------------

Za kućni HiFi nije bitna efikasnost zvučnika kao brojka, već šta i kako može da se postigne. Srednje glasno slušanje je oko 88 dB na mestu slušanja (prosečno) dok pikovi idu nekoliko dB preko. Za (vrlo) glasno oko 93-95 dB RMS sa pikovima do 101 dB, a na 1m to je i do 112 dB kao što je dvv napisao. (u stvari, na tih 101 dB se dodaje rastojanje do zvučnika na stepen 1,8 pa 10*log od toga)
Ono što je bitnije: 1. frekventni raspon npr. 40-20.000 Hz; 2. ravnomeran odziv duž celog opsega (ne ravan, već targetiran po psihoakustici, što će reći nekoliko dB podignuto niskotonsko područje, čime prosečan SPL zvučnika postaje niži) ; 3. Za taj SPL-glasnoću-dinamiku što niža izobličenja i što tačniji signal prenesen u vazduh
Više puta sam i ranije pomenuo najnovije metode za konstrukciju zv. jedinica koje koristi Klippel i Accuton, a koje se baziraju na komplikovanim matematičkim modelima baziranim kroz FEA (Finity Elements Analysis). Ti modeli uzimaju u obzir veliki broj faktora/parametara zvučnika od kojih su većina nelinearni, pa su takve analize do skoro bile nemoguće. (Sistemi su modelirani velikim brojem nelinearnih diferencijalnih jednačina sa nekonstantnim koeficijentima). A sve sa ciljem da se postignu najbolji rezultati po gore nabrojanim stavkama. 

----------------------------------------------------------------

Sa vrlo velikom hornom koja je projektovana na tunel dužine 1/2 talasne dužine rezonantne frekvencije zv. jed. dobije se vrlo glomazna skalamerija, i gle! ne dobije se ne znam šta i ne znam koliko, već +6 dB na jednoj oktavi, i to je to. Npr. standardno sa Lowther-om (8") +6 dB (ali i dalje nedovoljno) na području 50-100 Hz. Sledeći problem je što zv. jedinica koja je projektovana sa malom masom ima kratak namotaj, mali Xmax pa je istovremeno opterećenje na niskim frekvencijama i ostatku opsega, i to dovodi do povećanja izobličenja na ostatku opsega. Paradoxalno, zv. jedinica koje je projektovana više efikasnosti neće moći na zadovoljavajući način da izgura potrebnu (veću) dinamiku a da se ne povećaju izobličenja celog opsega.
Uostalom, ovde se voli Pass, pa pogledajte kako je on (pravilno) uradio svoj High Eff. zvučnik koje pogoni First Watt-om : 15" bass na tabli širokoj 2 m (tako se prednje i zadnje emitovanje poništava ispod 35 Hz, iznad se zadržava nominalna efikasnost), gore je Lowther. Svaka zv. jed. svoj pogon, odsečeno u aktivi, tako da Lowther nikada sa svojih 220 cm2 ne prelazi dužinu hoda od +/- 1mm. 

----------------------------------------------------------------

Voxativ Ampeggio ima test i merenja na Sterophile-u. Odgovarajuća Horna i 98 dB eff. opseg od 70 Hz, ispod, nema - ćao zdravo....kao ni iznad 10 kHz. Waterfall iznad 3 kHz - užasan.

http://www.stereophile.com/content/voxativ-ampeggio-loudspeaker-measurements

AER i Rahdeko, oni napišu, a vi verujete ?? Tako ste glasali AV-a na obećanih 100 milijardi $ investicija. 0,5% eff. je 90 dB, a 50% je 110 dB. Preko 100% tj. 113 dB ne postoji, osim ako se srednji i/ili visoki suzi polje emitovanja hornom, pa se tako još poveća efikasnost. Dakle, molim naučiti makar osnovne stvari.
Npr. za AER BD3 proizvođač je bez blama napisao eff. 106 dB, dok se iz njihovih T/S parametara izračuna 94,5 dB. Meni je to krajnje neozbiljno. Pogledati i pročitati High-eff. na Troelsovom sajtu, da se vidi šta i kako može u praksi da se postigne. Merenja, crno na belo.

----------------------------------------------------------------

@Beli

Dobar komad texta. I o tome je negde nekada bilo priče. Scan-Speak je intenzivno radio na tome, i onda je izašla serija Revelator (porediti parametre sa Classic serijom). Qms je preko 5 (Rms oko 0,6 kg/s), a istovremeno labavo vešanje. Problem sopstvenih rezonanci membrane koje budu visoke, pre roll-off-a su rešene (ublažene) sa sliced paper tehnologijom. Tako se može koristiti 6 ili 12 dB/oct. filter, a da mid-bass bude upotrebljiv dovoljno visoko, do 2,5 kHz. Zato je jedan od najpopularnijih mid-basova 18W/8531G00 koji kvalitetno pokriva široko područje do 2,5-3 kHz uz odličnu rezoluciju i mikrodetalje. SB Acoustics pokušava da parira Scan-Speak-u sa svojim Satori zv. jedinicama, ali nisu uspeli da ublaže te sopstvene rezonance membrane (na 5 kHz i iznad), pa Satori treba rezati oštrije i/ili niže.
 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E dobro evo savet za jos jedan lajk posto zivim od lajkova :)

Kad postavite rucak gde dolaze i osobe sa fuziranim energijama,mora ispod stola da stoji cinija sa ruzinim pupoljcima u vodi sa zejtinom.I za stolom mora da postoji bar dve stolice viska kako bi povremeno menjali mesto.Veoma koristan besplatan savet.

Sa audiofilom koji vam dodje u goste a nema opremu koju vi imate nikako se ne zdravite sa unutrasnjim delom dlana,vec ga samo pogledajte sa osmehom i potapsite po ramenu,da vam ne bi preneo energetskog crva.

Inace imam sobu od cigle sa plafonima 3.20 i sve sto sam doneo se cuje pristojno.Za dobar zvuk bi dao jos jedan besplatan savet,a to je da je veoma bitan redovan sex i rundav mindja.Sve ostalo zavisi od produkcije,da li je first cut ili neko JVC izdanje.

Ako ste zadovoljni odgovorom molim lajk:)

smoking_kids_01.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, mrcelavi said:

tema je oživela već duže uspavani forum.

Ova tema je već prežvakana po drugim temama - više puta. Koristite pretragu.

http://www.diyaudio.rs/search/?q=membrane&page=1&sortby=relevancy

Ovo je dan mrmota.

Ja sam već rekao pre. Nista što postoji ne može dobre slušalice da mi zameni.  (i slušalice su zvučnici - nego šta)

Nekome bogami treba i slušni aparat. To je već neka druga tema i analiza. . .

E sad da li su lagane ili teške membrane na mojim slušalicama - pojma nemam .:buehehe:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.Zene dobro znas da sam sa vecinom foruma prilicno intiman,i samo sam se osvrnuo na projekte namenjene preprodavcima.

A price o medi i zeki recimo ne razumem.Trebalo bi da se javi bar jedan na forumu koji ce da me pogleda u oci i da kaze da sam se okoristio ili prevario.Znaci ,moj standard druzenja i drugarstva je veoma visok,i ne volim trivijalizovanje tih odnosa.

Vidis da sam prilicno emotivan,delom zbog starosti,a delom zbog nagle promene vremena.Inace, saran nisam sto rece Woland.

Ja pamtim ovu nasu kafanu otvorenog uma od samog pocetka i voleo bih da taj duh ostane.Jebes prepucavanje i buvljacko razmatranje problema.Nista lepse nego kad se neko sasvim iskren pojavi sa necim svojim pocetnickim a mi ga ispostujemo onako svim srcem,ne ubijamo ga u mozak jer smo prepametni i sve sto smo prevazisli nam je smor da razmatramo ili ne daj boze pohvalimo.

daily_picdump_640_97.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zapravo je dugo bextrene membrana u jednom periodu koriscena kod mnogih engleskih zvucnika,a i Tannoy je ima u manjim mofelima,pa to zvuci fino.Zato sam i hteo da polemisemo na tu temu,jer je BBC izdvajao solidne novce za ispitivanje takvih membrana pretezno za svoj monitoring.Uz to su paralelno isli i papiri,ali mislim da su ti inzenjeri uspeli da naprave nesto sa manjim membranama ali od Bextrena i sa manjom osetljivoscu.To su neki moji utisci ispravite me ako gresim. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

okibokis ...... pa bas to i nista drugo ......

kad pomazes , pomazi

kad hvalis , hvali

kad pljujes , popljuj

jasno , glasno i otvoreno

od generalizovanja i mudroseranja nema mnogo koristi - vis' kakva nam je zemlja - sve sam go strucnjak

 

glede pomoci nekome ko bi se okoristio na kvarnjaka ......... sve sam misljenja da ponekad i neko drugi ima koristi od napisanopg .......... dakle - naletece neko ko je zasluzio neki recept i tome slicno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Okibokis said:

Zapravo je dugo bextrene membrana u jednom periodu koriscena kod mnogih engleskih zvucnika,a i Tannoy je ima u manjim mofelima,pa to zvuci fino.Zato sam i hteo da polemisemo na tu temu,jer je BBC izdvajao solidne novce za ispitivanje takvih membrana pretezno za svoj monitoring.Uz to su paralelno isli i papiri,ali mislim da su ti inzenjeri uspeli da naprave nesto sa manjim membranama ali od Bextrena i sa manjom osetljivoscu.To su neki moji utisci ispravite me ako gresim. 

Dorset i slicni (2528 driver)  - plastika (pa mozda je i bextren) , gumeno vesanje (butyl) ......... nema pravo da zvuci tako kako zvuci .......... :)

znam da je bilo jos ingliskih zvucnjaka na slican recept i zvucali su od korektno do izvanredno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 minutes ago, Mikorist said:

Ova tema je već prežvakana po drugim temama - više puta. Koristite pretragu.

http://www.diyaudio.rs/search/?q=membrane&page=1&sortby=relevancy

Ovo si uputio pogrešnom čoveku, nisam ja pokrenuo temu samo sam rekao da je korisna. 

Osatak sa mrmotima i ostalmi šiframa ne me interesa.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

"Troels nema fundamentalna znanja... itd itd"

Pa Troels bas ima fundamentalna znanja koja je ucvrstio kroz praksu. Normalno je da ima i proba i pokusaja koje isto objavljuje? BAS zbog fundamentalnog znanja i iskustva ima relativno mali broj pokusaja. Dobro spaja teoretska i prakticna znanja kao i merenja i rucni rad. 

Nije lepo arogantno arbitrirati o coveku koji toliko toga uradio, priredio, napravio izmerio i postavio u javni domen...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

49 minutes ago, Zen Mod said:

Dorset i slicni (2528 driver)  - plastika (pa mozda je i bextren) , gumeno vesanje (butyl)

Polypropylen + butyl :sarcastic_hand:

Zapravo precizno Polyolefin.

Quote

Domestic Hi-Fi required smaller cabinets in the 80's and so a smaller 10" unit with a revolutionary Polyolefin vacuum formed cone piston was developed with very low coloration, high compliance and power handling and wide dispersion and launched in 1978 as a replacement to the Arden - Eaton range

https://en.wikipedia.org/wiki/Polyolefin

Nađoh i patent

https://www.google.ch/patents/US3907063

Quote

The paper for speaker cones thereby produced has a good non-flammable property, without losing good sound-reproducing characteristics because it has reduced hygroscopicity and increased metal protecting properties.
 

nisam probao da zapalim Dorset - ali je izgleda i nezapaljiv sem što je dugotrajan i dobrozvučeći.:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E dobro evo savet za jos jedan lajk posto zivim od lajkova [emoji4]

Kad postavite rucak gde dolaze i osobe sa fuziranim energijama,mora ispod stola da stoji cinija sa ruzinim pupoljcima u vodi sa zejtinom.I za stolom mora da postoji bar dve stolice viska kako bi povremeno menjali mesto.Veoma koristan besplatan savet.

Sa audiofilom koji vam dodje u goste a nema opremu koju vi imate nikako se ne zdravite sa unutrasnjim delom dlana,vec ga samo pogledajte sa osmehom i potapsite po ramenu,da vam ne bi preneo energetskog crva.

Inace imam sobu od cigle sa plafonima 3.20 i sve sto sam doneo se cuje pristojno.Za dobar zvuk bi dao jos jedan besplatan savet,a to je da je veoma bitan redovan sex i rundav mindja.Sve ostalo zavisi od produkcije,da li je first cut ili neko JVC izdanje.

Ako ste zadovoljni odgovorom molim lajk[emoji4]

smoking_kids_01.jpg

Toliko proseravanja da bi izbegao odgovor na temu koju si sam isprovocirao?! Kako te bre ne mrzi? Ovo je bilo retorički, ne odgovaraj majketi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, mrcelavi said:

 

Wolande odmori malo ovde se prica o membrana,Bextren ili papir,polemika stavovi misljenja.Sve drugo ostavi za nekog sa kim se poznajes ukljucujuci i te prostacke digresije.Znaci ako te licno nisam prozvao ili se ne radi o tebi ,nemas sta da insistiras.

Samo batali uvrede a sve ostalo je u redu.Ako imas neki problem samnom izvoli na telefon ili PP.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Mikorist said:

Ova tema je već prežvakana po drugim temama. Koristite pretragu.

http://www.diyaudio.rs/search/?&q=membrane&page=2

Ovo je dan mrmota.

Ja sam vec rekao pre. Nista sto postoji ne moze dobre slusalice da zameni.

E sad da li su lagane ili teske membrane na mojim - pojma nemam :buehehe:


 

Trebao si da iskoristiš priliku i poslušaš 4355 kod magacionera, promenio bi mišljenje :)
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Okibokis said:

Zapravo je dugo bextrene membrana u jednom periodu koriscena kod mnogih engleskih zvucnika,a i Tannoy je ima u manjim mofelima,pa to zvuci fino

Hajde sada da pogadjamo zasto?

Bice da im vlaga u Londri ne spada ispod 80% veci deo godine..

A to je ambijent za "marine" tip zvucnika.

Oni na ostrvu i ne znaju kako papir realno zvuci.:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pocelo je od tvog sarana kapitalca.Ovo drugo sto nije ni postojalo,a ti ga konstruises znaci trazenje u forumu problematicnih likova i njihovih zrtvi,to si sve sam radio,ja sam ti lepo rekao da ti nisi saran i nastavio dalje u saljivom maniru ,jer tako treba kad si negde u drustvu.Ili kod tebe ne treba?Znaci ,,baljezgarije i proseravanje "to ostavi za neko drugo mesto.Meni se obracas licno,niko te nije zvao.Jednostavno gledaj svoja posla.

Ocekujem da kazes nesto pametno o membranama,da nesto naucim.

 Zaustavicemo se ovde.Necu da ti kazem da baljezgas ili se proseravas,jer mi je to malo jevtino.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...