Jump to content

Teske ili lagane membrane?


Okibokis

Preporučeni Komentari

Vec dugo sam u nedoumici jer povremeno slusam ultra lagane membrane i zvucnike visoke osetljivosti,a sa druge strane poslusam i neku tezu membranu i pravim pitanje,da li se jos nekom ucinilo da teza membrana pravi drugi ugodjaj,drugacije plasira parne harmonike,i drugacije pravi ambijent,nego ova prva.Ne mislim na klasicno slusanje,nego na 3D scenu,pozadinu,i sve ono sto nije u prvom planu,a sto utice na ambijent i prijatnost.Pricam o teskobi koju sam dozivljavao prilikom slusanja nekih engleski pojacala,koja su i pravljena da budu prijatna do 2 sata slusanja,a posle pocinje nesto da smeta.Pozdravljam forum,pa ako neko ima da podeli sa mnom svoje utiske i impresije ,bilo bi mi veoma drago.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da to sto si pomenuo (ugodjaj itd.) apsolutno nema veze sa postavkom teske/lagane membrane

 

zvucnik je ili dobar ili nije ............ tj. ima gi dobrih i sa laganim i sa teskim membranama

 

pricajuci o basu naravno

iznad njega , nema vajde od tezine

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stvar ukusa.

stvar setup-a.

ja na primer, koristim u 90% slucajeva svetleca pojacala.

shodno tome koristim osetljive drajvere, lako pokretljive.

trenutno biram izmedju 2, po raspolozenju.

Yamaha elephant ear ili Philips AD9710.

ali, nikako ne tvrdim da zvucnici sa tvrdim membranama ne valjaju.

samo nemam prostora za kabinete za takve zvucnike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma dobro,bas drajveri se uglavnom i dele na dobre i lose,kao i na to gde se koji koristi,da li u sinergiji sa nekim lampasem,ili sa nekom drugom izvedbom,meni vec duze vreme smeta osetljiv zvucnik,jer imam utisak da se previse dere.Zamara me jacina u decibelima ,a kad stisam takav zvucnik,onda nemam basa dovoljno.Pricam o takvoj vrsti teskobe

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Okibokis said:

Ma dobro,bas drajveri se uglavnom i dele na dobre i lose,kao i na to gde se koji koristi,da li u sinergiji sa nekim lampasem,ili sa nekom drugom izvedbom,meni vec duze vreme smeta osetljiv zvucnik,jer imam utisak da se previse dere.Zamara me jacina u decibelima ,a kad stisam takav zvucnik,onda nemam basa dovoljno.Pricam o takvoj vrsti teskobe

Ja sam imao sličan utisak kod većine full range zvučnika..

Isto tako, delimično deranje imam i sa 15" coax-ima, ali zbog drugog razloga.

Rešenje - dobar 3 sistemac, sa osetljivim i mekanim wooferom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je muzikalnost na prvom mestu,to je za mene dobar zvucnik,ne mora da bude savrsen ni najnoviji,ali treba da odmara,a da ne napreze.A slusao sam dosta nabrijanih,koji sve daju i tacno i brzo,ali ne mogu da ih slusam dugo.Los zvucnik za kucno slusanje je onaj koji  i na papiru i u radu ima sve sto bi trebalo da ima,ali ga nema po ugodjaju,vec zamara,ima dosta novih zvucnika koji bas to rade.

Svi oni koji su delom pravljeni za kucni bioskop,ali mogu i da se kupe odvojeno,po meni vise naginju ka efektima i to radi lepo,ali ono drugo rade opet po standardu efekata za filmove.Mislim da je u tome greska.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, silentbob said:

Zamor može biti povezan i sa vrstom muzike. Ja npr dosta muzike a koju inače volim ne mogu da slušam u kućnim uslovima već samo u društvu sa većom količinom piva :)

Tačno tako, mada i to je individualno, mene već nekoliko heavy metal stvari zamori (i tako je oduvek) a imam drugare koji ih slušaju po ceo dan na slušalicama pa nastave i kući. Takođe, kao i duže slušanje na većim jačinama, nikada ni jedno svoje pojačalo nisam čuo kako radi na potu preko 12 h. 

E sada, ako jednom zvučniku moraš da suneš veliku vatru da bi on konačno prosvirao kako ume, je ono što sreću kvari. Šta onda sa slušanjem na normalnim jačinama, ispada da trećinu zapisa ne može da reprodukuje.  Zato  PA bass driveri i vozi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa kod tihog slusanja i slusni aparat gubi osetljivost na baseve i visoke, pa je sad problematika u zoni laudnessa a ne zvucnika. On peva sta peva, a mi prosto ne cujemo..

Mislim, nije bitno da li se gura 2 ili 4w ili sta god, u zvucnik, ono prema cemu podesavamo potenciometar je zadovoljavajuci ili potrebni nivo glasnoce

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, sax.hifi said:

cuj, 86 dB.

ja imam 98, pa mi malo.

ali, uz boziju pomoc povecace se.

hocu da povecam efikasnost, a snagu da smanjim.

Toliko puta si na forumu napisao da imaš zvučnike koji su 98 dB efikasnosti, da sam na kraju morao da napišem komentar.

Full pasivni zvučnik efikasnosti 98 dB, ravnomernog frekventnog odziva duž opsega (40 Hz - 20 kHz), a podnošljivih dimenzija za kućni HiFi - NE POSTOJI.

Ili je efikasnost niža, ili je to srednjetonac, bez naznaka niskih frekvencija. 

Evo primera kako izgleda FR od 8" na merenjima - Audio Nirvana Super8 Cast Frame ( 95,8 dB eff.)

http://rutcho.com/speaker_drivers/audio_nirvana_super8_cast/audio_nirvana_super8_cast.html

Ispod 150 Hz nema ničega, srednji aj' bož' pomozi, a visoki iznad 3 kHz i nisu primer najkvalitetnije reprodukcije.

Okibokis je makar probanjima došao do ispravnog zapažanja - zašto taj mali Spendor ima tako dobar bass, i ravnomeran freq. odziv, dok mi se mnogi FR-ovi, i zvučnici visoke efikasnosti "dernjaju" ? Da, zaista, kako to? O tome malo u sledećem postu.

Ovo pišem i zato sax, da se ne krećeš na tu stranu još veće efikasnosti, jer ćeš samo pogoršati stvari, ako pričamo o kvalitetnoj reprodukciji, ravnomernom freq. odzivu.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Radi prezentacije šta se dešava sa praktično istom zvučnom jedinicom (korpa, magnet, voice-coil, površina membrane), a kojoj se razlikuje masa membrane i krutost centratora, zamišljen je - 12 inch bass unit.

Isto: Sd=531 cm2, Qms=6,12, Qes=0,36, Qts=0,34, Re=5,7 Ohm, BL=15,4 N/A, Le=1,5 mH 

Pošto na efikasnost utiču: Sd, Mms, BL i Re, od koji su 3 parametra ista, a samo se Mms razlikuje, možemo pratiti kako se menjaju ostali T/S parametri promenom mase kretnog sistema.

Parametri koji se menjaju: Cms, Fs, Vas, SPL (dB). Uzeto je da su mase Mms=100, 64 i 40 gr.Za njih su efikasnosti : 90 dB, 94 dB i 98 dB.

Slika 1 je za slučaj Mms= 100 gr  kabinet je 100 L, rezonantna tunela je Fb=35 Hz i F3 (-3 dB) je 35 Hz.

12inch%20%20100%20gr_zps0fcxwfmt.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E sad, ono najinteresantnije, kako to sve izgleda kada se preklopi, i odzivi se prikažu svi zajedno?

12inch%20%20all_zpsjcaimgzy.png

 

Manja masa kretnog sistema Mms znači višu efikasnost, ali kao posledicu ima i sledeće:

1. što viša efikasnost, to je freq. odziv "pomeren u desno" tj. ne može da svira dublji bass

2. što je mebrana lakša, to je tanja, a to znači da se više uvija i izobličava signal

3. što je zv. jedinica efikasnija, krutost kretnog sistema je veća, tj. vrednost Cms je manja. U ovim slučajevima za sl.1 100 gr je Cms=0,448 mm/N, za sl.2 64 gr Cms=0,285 mm/N a za sl.3 40 gr Cms=0,178 mm/N. Motor mora da pokreće manju masu ali je veća sila u centratoru tako da inercijalne sile ostaju skoro iste. To je razlog zašto i za efikasnije zvučnike sa velikim PA jedinicama treba snažnije pojačalo (snaga, struja) koje će moći da ih kontroliše.

I pre nego što neko pita - DA, to je tako i u simulaciji i u stvarnosti (praksi).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...