Jump to content

Teske ili lagane membrane?


Okibokis

Preporučeni Komentari

Toliko puta si na forumu napisao da imaš zvučnike koji su 98 dB efikasnosti, da sam na kraju morao da napišem komentar.

komentar nije zabranjen, ni nepozeljan.

da, stvarno imam zvucnike 98dB efikasnosti, a planiram da vrlo uskoro imam i od cak 100-101.

vise ne mogu, za sad.

nemam samo ja zvucnike visoke efikasnosti, imaju ih dosta kolega forumasa, ne mogu se

setiti bas svih - neki od njih su Stradi (Lowther), Zen (RCA), Grozni (Altec).

mogu i oni ako hoce da daju komentar

Full pasivni zvučnik efikasnosti 98 dB, ravnomernog frekventnog odziva duž opsega (40 Hz - 20 kHz), a podnošljivih dimenzija za kućni HiFi - NE POSTOJI.

slazem se, kako god to neverovatno zvucalo.

Ili je efikasnost niža, ili je to srednjetonac, bez naznaka niskih frekvencija. 

netacno. primer - moja Yamaha JA 4001. nije srednjetonac, vec je extended range.

i ima bas, za dlaku ispod 40Hz. ne puno, za dlaku.

Ovo pišem i zato sax, da se ne krećeš na tu stranu još veće efikasnosti, jer ćeš samo pogoršati stvari, ako pričamo o kvalitetnoj reprodukciji, ravnomernom freq. odzivu.

po tebi, znaci, sto efikasniji zvucnik, to gore. to bi najpre iliti podosta zavisilo i od ukusa.

neko ne voli male i neefikasne jedinice. neko voli srednje ili velike i koristi ih u vecini

slucajeva na svetlecem pojacalu. neko to ne voli, ja volim.

samo bih te molio, bez ljutnje, da mi objasnis pojam kvalitetne reprodukcije kao i ravnomerni freq odziv.

mozda po tebi to obavezno moraju biti mali i neefikasni drajveri.

što viša efikasnost, to je freq. odziv "pomeren u desno" tj. ne može da svira dublji bass

netacno.

što je zv. jedinica efikasnija, krutost kretnog sistema je veća

netacno. uzmi Lowther ili Fostex, na primer.

mekani ko dusa (da ne kazem babina sisa).

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, BokiTokiVoki said:

Full pasivni zvučnik efikasnosti 98 dB, ravnomernog frekventnog odziva duž opsega (40 Hz - 20 kHz), a podnošljivih dimenzija za kućni HiFi - NE POSTOJI.

Nema od 98.

Ima od 108db Voxativ - Ampeggio Due - ali je . OGROMNIH DIMENZIJA - 70kg ima svaki. MAGNET je težak neodnošljivih  60 kilograma.:buehehe:

_TOM0552-72dpi.jpg_03.jpeg

 

http://www.voxativ.com/en/loudspeakers/ampeggio-due/

Screen Shot 2016-11-10 at 5.49.28 AM.png

Lično ne bih voleo tolika dva magneta da držim u sobi pored glave.  :prankster2:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2705217/  :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Mikorist said:

Nema od 98.

Ima od 108db Voxativ - Ampeggio Due - ali je . OGROMNIH DIMENZIJA - 70kg ima svaki. MAGNET je težak neodnošljivih  60 kilograma.:buehehe:

_TOM0552-72dpi.jpg_03.jpeg

 

http://www.voxativ.com/en/loudspeakers/ampeggio-due/

Screen Shot 2016-11-10 at 5.49.28 AM.png

Lično ne bih voleo tolika dva magneta da držim u sobi pored glave.  :prankster2:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2705217/  :sarcastic_hand:

Mislis magnet tek kada se field coil ukljuci u DC napajanje :) Posebna kategorija zvucnika. U pra-pocetku taj namotaj namotaj je korizcen kao prigusnica u napajanju cevnog pojacala :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Masa pokretnog sistema nije samo masa membrane vec je to zbirna masa celog sistema. Masa namotaja voice coila sa nosacem, delimicna masa centratora, delimicna masa vesanja, lepkovi koji spajaju vesanje, centrator voice coil sa membranom i tek na kraju masa membrane...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj ima 5-6 T magnetno polje kad se ukljuci u DC:buehehe:

AER je po mom misljenju  najbolji zvucnik od fulrange-a.

ova BD serija

http://aer-loudspeakers.com/aer-breitbandchassis-bd/

AER Breitbandtreiber BD 3 + BD 3B

ko misli da ne postoje zvucnici (fullrange) od 108dB i vise, neka ode na 

Rehdeko

https://sites.google.com/site/rehdeko/Home/game

 

 

Kazu da je moguce postici SPL od 123dB sa samo 10 W...

post-1-0-82530900-1295799783.jpg

 :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, BokiTokiVoki said:

. . .

Okibokis je makar probanjima došao do ispravnog zapažanja - zašto taj mali Spendor ima tako dobar bass, i ravnomeran freq. odziv, dok mi se mnogi FR-ovi, i zvučnici visoke efikasnosti "dernjaju" ?

. . .

Prvo i osnovno - taj Spendor nije uopste mali ( po dimenzijama ) kabinet kako ti pises.

Za "dernjavu" FR-a su "debelo" zasluzni svi oni  koji pametuju, vecito nesto mere, premeravaju, te naposletku sklepaju kabinet dimenzija po svom nahodjenju, tj. menjaju nesto sto je isprojektovano u originalu.

Posle im neko drugi kriv sto to ne zvuci ni priblizno onako kako bi to trebalo.

Dodatno, na net-u postoji gomila konstrukcija sa pogresnim dimenzijama i vrednostima ( pr. Voight Pipe, Hedlund Horn ). Neko od tih autora to radi namerno, a neko omasi recimo inch-e u cm-e i napravi belaj.

Nisi ti ocigledno imao prilike cuti pravi FR kabinet original, a ono sto je jos i bitnije sa adekvatnom amplifikacijom. :)

Recimo neki Terresonic, kao ni original Lowther TP-1.

Sa druge strane, ovde nas " zatrpavas" kojekakvim grafikonima, suvoparnim elaboratima, rezultatima merenja.

Niko tebi ovde " ne dira u krugove".

Zabavljaj se ti blago meni do mile volje premeravanjima i sklapanjima zvucnih kabineta. Naravno, zelim ti licno i svu srecu da uspes u tome da napravis proizvod i krenes uspesno putem nasih domacih konstruktora.

Utisak muzickog sadrzaja je individualan i razlikuje se od slusaoca do slusaoca. To ne treba nikako zanemariti, a jos manje nametati svoje utiske masuci kojekakvim krivuljama i mikrofonima.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo da se i ja prijavim sa Fostex fe207e+fh17t.

Boki lik je napravio hornu, stavio izmenjlivu prednju ploču na koji trpa razne FR drajvere. Da li bi ti napravio BR kutiji i u nju trpao različite drajvere? Ubeđen sam da ti nebi palo napamet. Ne razumem se i možda grešim ali prema parametrima drajvera se pravi odgovarajuća kutija a ne obrnto. Možda i u vezi sledećeg grešim ali i tako računski urađena kutija se ponovo tjunira... Meri, sluša, menja i tako dok ne dođe do proizvoda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pročitajte dalje.

http://rutcho.com/speaker_drivers/audio_nirvana_super8_cast/audio_nirvana_super8_cast.html

http://rutcho.com/speaker_drivers/coral_beta_8/coral_beta_8.html

http://rutcho.com/speaker_drivers/fostex_fe_208_sigma/fostex_fe_208_sigma.html

http://rutcho.com/speaker_drivers/fostex_fp_203/fostex_fp_203.html

http://rutcho.com/speaker_drivers/tang_band_w8_1772/tang_band_w8-1772.html

Piše i kratki zaključak na dnu svake strane.

Slažem se da je soba veoma važna. Ona je krajnja kutija koja oblikuje zvuk. Kad sam nosio kod VladaC da meri zvučnike prvo me je pitao kolika mi je soba a onda izvuko vodovodnu cev iz zvučnika (ovo zvuči do bola :msn-rofl:).  Zvučnik prodiso, pročistio se  kao da si mu skunuo neku težinu koju nije morao da vuče na leđima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Mikorist said:

Taj ima 5-6 T magnetno polje kad se ukljuci u DC:buehehe:

AER je po mom misljenju  najbolji zvucnik od fulrange-a.

ova BD serija

http://aer-loudspeakers.com/aer-breitbandchassis-bd/

ko misli da ne postoje zvucnici (fullrange) od 108dB i vise, neka ode na 

Rehdeko

https://sites.google.com/site/rehdeko/Home/game

 

Kazu da je moguce postici SPL od 123dB sa samo 10 W... :buehehe:

Pa jeste, neki korisnici Supravox field coila kazu da hoce zbog zagrevanja pogonskog namotaja da otopi damping iza drivera! :)

Jako tesko se postize neki prirodan balans kada su centralni jako efikasni i kada to gravitira 100db ili cak preko. skoro da je nemoguce u kucnim uslovima pasivnim pogonom to izvesti? potrebna je jako velika podrska u donjem delu i veoma precizan spoj sa visokim spektrom gore... Recimo primeri u prirodi su udar groma, rika vecih zivotinja (lav, medved) potpuno drugaciji tonalni balans pomeren ka niskim i donjim niskim a ne ka visokim. Cak i kod recimo ptica recimo laste piste oko 6-7KHz ( izmerio :)) ALI se jasno cuje i oseca i jezgro tona a recimo ne detektuje se na merenju?

.

Jel to Rehdeko poceo ponovo da pravi drivere? Super su im te plave membrane... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da dopunim nekim mojim izborom za taj tip manjih kabineta. (ujedno i tip za preprodavce)

Ovi mi se mnogo dopadaju. Altec LIDO i Acoustic research AR1. Google. :) Nazalost stari modeli i tesko se nalaze...

A mislim da postoje i posebne HF kutijice kao dodatak za ove kucne kabinete. :)

Naravno alnico jedinice, bazicne zamisli centralni driver sa podrskom bas drivera i opcoiono dodatak HF jedinica. Kabinet najmanji sto moze (da covek stavi pod misku ubaci u kola i nosi kuci da odmah slusa - po sistemu gvozdje se kuje dok je vruce.

Jos jedna stvar svi kabineti koji su ukljucivali centralni driver ili fr driver u bilo kom obliku su imali disperzione mrezice kao i vecina kabineta ranije. Ovo sad je neka nova moda da se to skida i da driveri budu "goli" da se "vidi". Lowther je recimo imao i 2 platna preko drivera platneno pod-platno i cvrsto sinteticko platno preko. Tek onda dobija dobar tonalni balans za slusanje u ravni i "sirov". Mislim da od FR drivera jedinica mora biti postavljena gore izmedju sredine i plafona. Da zvuk dolazi pod 2 ugla i sa strane normalno posto je stereo ALI i odozgo. :)

alteclido07.jpg

s-l1600-4.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, chakija said:

Ima tu jos jedna stvar koja je bitnija od odziva zvucnika u simulaciji - soba.

. . .

A ima i od te sobe nesto jos bitnije.

Mozak i usi.

Mozak zbog emocija, poznavanja same muzike, uzivanja u istoj, a usi kao slusni organ/aparat cisto radi prijema i slanja u mozak. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma da previse je tu prica oko sobe i kablova. Nije narvno nevazno ali sigurno nije nesto sto primarno odredjuje stvari. Ipak i ranije su kabneti radili isto u sobama pa je to sve drugacije delovalo... To mi sve po sistemu rdjavom Q i dlaka smeta ili ona druga - Dobar ne bira... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, ZZZ said:

Dzaba im te sigurice - nema kupaca za to. Bez obzira sto su price za gospodara prstenova... Samo se gomila roba. :)

Nisi me u potpunosti razumeo.

Pod terminom "sigurica" nisam nikako mislio na Lido, AR1 itd., vec na "proverene" modele.

Naravno, prvo krene nova tema sa pitanjima, trazenjem misljenja, nekih odgovora, na kraju krajeva i sa cistim puvakanjem tipa : . . .  ja vid'o ovo, . . . . ja kupio ono . . . sta mislite o ovom modelu . . . . kako upariti ovo sa onim . . .

Pa krene hajp, pa "ludenje i sizenje"  . . . . i onda ta roba dobije neki zamajac, ubrzanje, prica se o njoj . . .  nista novo izmisljeno.

Vec vidjeno vise puta na bus i zeleznickim stanicama.

Msm, ono :  tri sibice, kuglica, pa . . . .  udri. ;)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, ZZZ said:

Ma da previse je tu prica oko sobe i kablova. Nije narvno nevazno ali sigurno nije nesto sto primarno odredjuje stvari. Ipak i ranije su kabneti radili isto u sobama pa je to sve drugacije delovalo... To mi sve po sistemu rdjavom Q i dlaka smeta ili ona druga - Dobar ne bira... :)

Ufff, tezak promasaj....

Prvo, soba je 50% zvuka.

Drugo, kablovi ne bi smeli da se stavljaju u isti kontekst....

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav svima. Posle dužeg vremena, reših da se i ja pomalo uključim i pokušam da dam konstruktivan doprinos u diskusijama na forumu.

Evo stoga jednog zanimljivog razmišljanja, koje će možda dopreneti da se ova tema sagleda iz nekog drugog ugla:

Originally Posted by Lynn Olson  
Tonality and resolution at low levels was one of the big differences between the JBL 2226 and the GPA 416-Alnico. The JBL sounded flat and dull, while the 416-Alnico had the trademark Alnico sparkle to the sound, and most noticeably at low levels. If you want to hear the difference between magnet materials, and overhung vs underhung voice coils, low-level listening is where it is most apparent. IslandPink, please tell us more about the sound of the Supravox 285GMF, especially how it compares to prosound drivers.

That's what I found in general too when comparing more 'old school' (or the very few modern but 'hi-fi oriented') high efficiency woofers to their 'pro sound' siblings.
The way I rationalize the difference is as follows:

At (very) low levels, the woofer is barely moving at all, and having a highly compliant spider and outer suspension (high Cms) and especially low overall mechanical resistance (low Rms) become critical in allowing the low-level detail to come through unhindered.

Coming to Lynn's example, both the GPA 416 and JBL 2226 are about as efficient at ~ 97dB/W(1m). 
However, the GPA woofer has Cms = 0.78 [mm/N] and Rms = 1.3 [N*s/m], while the JBL has Cms = 0.16 [mm/N] and Rms = 4.9 [N*s/m].

Of course, there's a manufacturing reason for these differences. The JBL woofer, with its comparatively 'stiff' suspensions is quite a bit sturdier if driven hard in PA applications.
Unfortunately, the flip side of this is impaired low-level detail retrieval, and fewer and fewer modern high-efficiency woofers seem to be produced with the latter goal in mind.

Interestingly, as far as low-level detail retrieval is concerned, I have found that controlling these two parameters may possibly be even more important than achieving the ultimate in actual efficiency.

For instance, the Fostex FW405N 15" woofer (~94 dB/W(1m)) has Cms = 0.34 [mm/N] and Rms = 2.5 [N*s/m]. Not quite GPA-like, but still much 'better' than the JBL 2226. And guess what? It sounds much more detailed than the latter (in spite of being 3dB less efficient - it has approximately the same moving mass at ~100 g but a 'weaker' magnet: BL^2/Re = 36 [N^2/W] vs. 75 [N^2/W] for the JBL).

In general, I set for myself the following 'rule of thumb': Rms < 3 (approx.).

http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/100392-beyond-ariel-887.html#post3509072

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

24 minutes ago, chakija said:

Ufff, tezak promasaj....

Prvo, soba je 50% zvuka.

Drugo, kablovi ne bi smeli da se stavljaju u isti kontekst....

 

Ja pricam ono sto znam iz iskustva sa ljudima koji imaju lose kabinete pa onda im je stalno soba kriva i tu nesto kao traze. Ako je zvucnik dobar onda ce dobro raditi i u losoj sobi a malo srdjejnija soba ce samo poboljsati stvari koje vec postoje. Nece proneniti od loseg na dobro vec od dobrog na bolje. Argument mi je da su dobri zvucnici i ranije odlicno radili u potpuno ne tretiranim obicnim prostorijama i to veoma dobro. te prostorije se nisu bitnije razlikovale od ovih danas. Tako da - sorry ali ti masis.

Sentenca koju si naveo samouvereno "Prvo, soba je 50% zvuka." nije nikakav argument. A nije ni originalan nego prepisan. Bez ljutnje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...