Jump to content

Beyma koaksijalac - tannoy alternativa ili nešto sasvim drugačije


chakija

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 530
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Oooovaaj,... a da ih ostaviš u toj ( ili malo boljoj verziji) OB?... Mislim, kad već izazivaju žmarce,... š'o da ne, možda sa nekom maleckom kompenzacijičicom equalizačijičicom u basu...a? Probaj da staviš neku daščicu odozgo, da mu dođe kao plitak U frame , al plus krilca...zuuuu,zuuu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je cena za koju bi ih se odrekao, što se verujem (i nadam) neće desiti.

Mislim da je jasno da poenta ove teme nije bila hajpovanje radi prodaje - mislim da nema dovoljno ljudi na forumu koji bi ulazili u priču sa ovim.

Uglavnom, trenutno se preispituje sijaset životnih pitanja maaalko bitnijih od hife...

 

U međuvremenu sam odlučio da ipak idem na varijantu kompresione kutije-najjednostavnije za napraviti, najmanje košta i nadam se dovoljno će nisko svirati.

Materijal ovog puta sirova ivera, s tim što će prednja ploča biti dupla i biće malko više ojačanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa što da ne... Ako ima šta da se proda, nek se proda. Još ako ima neko da kupi... (joj što sam srećan što sam srećan s onim što imam - u međuvremenu odustao od ideje da opet nešto karabudžim)

Kompresija ... pa, može da ode duboko ako je zvučnik adekvatan. Samo ne treba smetnuti s uma da će to zahtevati i adekvatne količine snage da se valjano potera...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma nema razloga da se pravdas, koliko sam ja stvari kupio da probam nesto i pre ili kasnije otislo na dobos

to je jedna od normalnih stvari u ovom sportu, niti si bilo gde napisao nesto sto je licilo na udicu za kupca.... nije kao kad choky hvali RCA  :crazy:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto ne probas neku varijantu OB-a?..slusao sam koaksijalac tako Hawthorne Audio 15",i to je sasvim kulturno sviralo u nekoj sobi od 22-25m2,sa IC integralcem cca 2x15W..nije bilo urnebesno kao Danley sa MC2 pro amplifikacijom s druge strane sobe,ali...naravno bez subovanja od kojeg talasa i trava u dvoristu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trenutno imam varijantu OB-a i to sasvim fino svira. Međutim bassa mu fali podosta, tačnije više ga nema nego što ga ima. Dosta bassa će se dobiti usviravanjem, ali mislim da je Qtc suviše mali za OB bez helpera, a tu se priča komplikuje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda da proba da ga provoza tako na OB preko Linkwitz shelving lowpass filtera, ta Bejma bar ima rezerve u snazi.

 

To kolo je jedan OP i 5 pasivnih elemenata + napajanje a čika Linkwitz ga je sažvakao na sajtu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Beyma koaksijalac - tannoy alternativa ili nešto sasvim drugačije ???

 

Odgovor: nešto sasvim drugačije

 

Baš sam malopre, onako iz sporta, čisto da ne zakržljam sa digitronom, izračunao T/S parametre za 1*5" srednjetonac i 2*12" basove za full pasivni OB trosistemac.

Jedino što imam jednu uslovno rečenu tužnu vest, a to je da je efikasnost oko 84 dB. Full pasivni OB NE MOŽE da ima visoku efikasnost, ako je širina podnošljivih dimenzija.

Takođe, potrebna je nešto veća prostorija (barem 25 m2) i malo snažnije pojačalo, ne previše snage, ali recimo 70/130W na 8/4 Ohma.

 

Hint: Jamo R909.

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hint: Jamo R909.

 

Prvi (i jedini) OB kojeg sam poslušao. Nemam pojma s čime je ganjan, ali je to radilo jako dobro. 

 

Ipak, Chakija je nabavio koaksijalne Beyme, pa bi s time izbjegao srednjotonac i tweet kojeg već ima u Beymi.

 

Možda dva Eminenca ispod?

To mnogi hvale zajedno sa MJK-om.

 

Ali to onda traži kupovinu još drivera i više elemenata u skretnici.

 

Zašto su svi protiv kutije?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OB u ovom slučaju je pozitivan samo i isključivo za srednji do 1500Hz, odnosno koliko ga woofer svira. Tweeter i horna će svirati isto, bilo u kutiji, bilo na OB...

Za pravi dipol tu bi trebalo mnogo štošta da se odradi (tweeter koji puca nazad od 1500Hz pa na dalje, woofer helperi, biamping, aktiva, bla bla bla..). Mislim da će kompresija fino da radi. :)

 

Moram da dodam (malo da hajpujem), da posle par dana usviravanja visoki primetno smirenije rade, čak mogu reći i "delikatno", "intimno" :lol:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ob je ovde klasicno gubljenje vremena. totalno protiv bilo kakve logike. imate kompresioni drajver koji preuzima na 1.5k. ocekujete da cete sa OB uspesno resiti ovo ispod? pa verovatno ce vam trebati neki array 18" da dobijete punch i kick koji bi sa prostim BR dobili na izvolte.

 

edit - evo vidim da chakija pise isto. faljen isus, decko vidi i sam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zašto su svi protiv kutije?

 

Ja nisam, ali dobro pogođen (sračunat  i ugođen, ako tako hoćeš) OB ima poseban karakter i kvalitet zvuka. Kao što se već više puta ponovilo, problem su srednji i visoki na OB. U reonu do 350Hz gde sam našao da kod mene Alfe dobro rade, nema onoga što svaka kutija na neki način donosi a to je "prizvuk kutije" tj neka vrsta i neka doza koloracije koju kutija jednostavno mora da donese jer joj je priroda takva (priča o kornjači i škorpiji ***) Ta koloracija se može umanjiti na minimum, do one mere da je potpuno benigna i da nikako ne može da se kaže da smeta ili da je nametljiva, ali isto tako ne može da se načisto "ubije" i postane "nepostojeća"... Jedan lep primer, nadasve poučan, je DIY izvedba OB subwoofera objavljeno u HiFi-World časopisu, tj DIY dodatku aprila 1996. Koga zanima, stavljam na uvid kompletan članak. Da i ovo ne završi u OT sekciji. Linkovi do scan/slika: http://audiodesignguide.com/doc/Acti...bwoofer_p1.jpg http://audiodesignguide.com/doc/Acti...bwoofer_p2.jpg http://audiodesignguide.com/doc/Acti...bwoofer_p3.jpg http://audiodesignguide.com/doc/Acti...bwoofer_p4.jpg

 

*** Škorpija zamoli kornjaču da je prenese sa malog ostrva na glavno kopno dok je reka nadolazila i pretila da sve poplavi. Kornjača nije bila rada jer se bojala da će je škorpija ubosti i tako ubiti. Na kraju pristade jer je škorpija ubedi da je prenese, "ako te ubijem, potonućemo i zajedno poginuti"... Na pola puta do kopna, škorpija ubode otrovnim žalcem kornjaču i kornjača je upita " što to učini, pobogu, sad ćemo oboje umreti?" na to škorpija odgovori " Ne znam, to mi je u prirodi i bilo je jače od mene..."

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je cena za koju bi ih se odrekao, što se verujem (i nadam) neće desiti.

Mislim da je jasno da poenta ove teme nije bila hajpovanje radi prodaje - mislim da nema dovoljno ljudi na forumu koji bi ulazili u priču sa ovim.

Uglavnom, trenutno se preispituje sijaset životnih pitanja maaalko bitnijih od hife...

 

U međuvremenu sam odlučio da ipak idem na varijantu kompresione kutije-najjednostavnije za napraviti, najmanje košta i nadam se dovoljno će nisko svirati.

Materijal ovog puta sirova ivera, s tim što će prednja ploča biti dupla i biće malko više ojačanja.

Cakija docu ja da ti napravim OB za 20 minuta za jedno pivo ako imas vrata od regala nis ne kosta. :shinymj5:  :crazy:  :crazyrocker: pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...