Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

  • 1 month later...

Daj keve ti nadji onaj link matorog japanca Ing. sto je radio one fenomenalne koncept gramofone i rucke za poznate firme.

Radio je i jako cudne drivere sa kvadratnim membranama od furnira. Ako se secas ja ne mogu da nadjem na racunaru..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

32 minutes ago, ZZZ said:

Daj keve ti nadji onaj link matorog japanca Ing. sto je radio one fenomenalne koncept gramofone i rucke za poznate firme.

Radio je i jako cudne drivere sa kvadratnim membranama od furnira. Ako se secas ja ne mogu da nadjem na racunaru..

Dok se ne setim pogledaj ove od 16 i 18 incha.

http://www.ennemoser.com/speakers.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Kuzma Analog Academy

sadržaj:

THEORETICAL GEOMETRY OF A PIVOTED TONEARM ........ 2 – 19
A/ Tangential geometry .......................................................................................2
B/ Vertical tracking angle (VTA and SRA) ....................................10 – 11
C/ Tracking force ....................................................................................................12
D/ Bias force – antiskating ...............................................................................13
E/ Azimuth .................................................................................................................14
F/ Tonearm cartridge resonance .......................................................15 – 19
PRACTICAL CARTRIDGE SET UP ...................................................... 20 – 29
G/ Tonearm and cartridge choice and mounting ..................20 – 21
H/ Tangential geometry set up & adjustments ........................22 – 25
I/ Fine VTA adjustment .......................................................................................26
J/ Bias adjustment .................................................................................................27
K/ Azimuth adjustment ..........................................................................28 – 29

 

KAA 2016 LECTURE.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Woland said:

Kuzma Analog Academy

sadržaj:

KAA 2016 LECTURE.pdf

Za stelovanje je pored sve teorije potrebno i njegova malenkost uvo , To je isto kao i stimerima klavira, samo teorija tj tehnika stimovanja ne pomaze ako stimer nema bas najbolje uvo.(nazalost). Tako da kako covek cuje tako cemu biti i nastelovan gramofon naravno kada malo ovlada teorijom a ovom stivu treba dodati i deo kako sta (od podesavanja) utice na zvuk konkretno jer je to ono najbitnije a kao sto sam vec negde napisao ovde na forumu nastelovati gramofon tj rucku nije nista posebno tesko tako da ne treba bezati od toga ili bezati od bar probe istog. Ja sve ohrabrujem da to rade sami . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Stradi said:

Za stelovanje je pored sve teorije potrebno i njegova malenkost uvo , To je isto kao i stimerima klavira, samo teorija tj tehnika stimovanja ne pomaze ako stimer nema bas najbolje uvo.(nazalost). . . 

Sa ovim se nikako ne slazem, sto se tice usiju po pitanju stelovanja ( nije tacan pojam : stimovanje ) gramofonske zvucnice, a na gram. rucici, te gram. bazi. . . . dalje posle SUT/ili pre-pre, te phono . . . To nije nikakvo stimovanje, vec podesavanje komponenti po uputstvima koje sadrzi svaka od komponenti.

Nema tu nikakve mistifikacije, pesnicke sirine i statijaznam.

Sa druge strane sto se tice stimovanja klavira i svih ostalih muzickih instrumenata se u potpunosti slazem da se uvek posle el. stimalica, podesi jos malo kako usima prija ( gitara, celo, violina. . . . ), a klavirstimeri imaju zvucne viljuske koje idu posle el. hromatickih stimalica, pa njih dodatno koriste uz, naravno, prosviravanje odredjenih delova ( oktava ) na klavijaturi.

Uradi se prvo mala, prva i druga oktava ( sredina same klavijature ), pa onda idu one najnize tonski ( subkontra i kontra ), a na kraju one desno, tj. visokotonske dirke ( treca, cetvrta i pera oktava ). Kada sve to bude u redu, opet proba sviranjem. 

E zato postoje talentovani, bolji i losiji klavirstimeri. Najlosiji su oni sto imaju samo alat ( kljuc kojki izgleda kao gedora ), a imaju jos samo elektronsku stimalicu. Bez'te od njih ili bolje receno, zahvalite im se lepo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 11/16/2016 at 4:20 PM, Stradi said:

KAA 2016 LECTURE.pdf

Ima u tekstu malo filozofiranja, preterivanja, fascinantnih manipulacija, ali to je deo marketinga i fals informisanja.

Naravno sve zalliveno i korektnim cinjenicama, ali su zakljucci deo velike mitologije, koja drzi konkretnu masinu zahuktanom i naravno, donosi profit.

Najvise me, recimo, nasmejao dramaticni ugao dijamanta prema vinilu 92,08 stepeni ..osim ostalih sitnijih i krupnijih bisercica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@vladd koliko sam shvatio taj materijal je posledica seminara koji je Kuzma držao za svoje distributere.. obzirom da ne prodaje tračkalice za setovanje gramofona, verujem da mu je osnovni interes bio da distributeri kupcima dobro nameste njegove gramofone i ručke - imaju na njegovom sajtu i fotografije iz kojih se vidi da su polaznici setovali gramofone sami - takav pristup čini mašinu zahuktalom, i ne vidim nikakav problem u tome.. verujem da bi ti na njegovom mestu to radio drugačije, ali nisi na njegovom mestu.. permanentno pozivanje na marketing, mitologiju, profit itd nosi ukus kiselog grožđa

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne sporim ja Kuzmin kvalitet izrade, cak sam zadivljen. Kuzma je pravo cedo nasih terena, mislim i ovih vananglo...

Tako da su moj respekt i divljenje jos veci.

Ali, posto je Kuzma u doticnom kolu, on ne moze da bude mythbusters, niti treba to ocekivati, a ni zameriti i neposteno bi bilo da se podriva slovenska dusa.

Kada ma vec grozni optuzi da sam bozon hunter, obicaj medju zozon hunterima je da se sve podvrgne kritici i testiranju cvrstine teorija, kao mala digresija. :)  

 

Inace su velike diskusije oko bitnih detalja geometrija, i ima tu korisnih razmatranja, ali ima i preterivanja, kao i kod svakog uzivanja. 

Inace bi zavladale tangencijalne rucke, a trenutnih 99,9% bi bilo pogresno. Ali nije tako, i nisu svi ti uglovi toliko bitni niti je bitna njihova preciznost.

Pa sam kantilever moze da kompenzuje bar 5 stepeni ugla, a recimo 0,5% tzv "error-a" na 90 stepeni je manje od stepena, manje i od pola stepena.

 

Ali treba znati sve te detalje i ne nasedati "procentnim" razlikama, molekul azota je hiljadama procenata veci od molekula helijuma, ali ne vidimo ni jednog..

Treba poznavati detalje i da bi se znala sustina problematike,ako se vec bavimo cime se bavimo sa ishodistem uzivanja, a ne prihvatati fals mitove, prosto nismo u tom kolu da moramo da ih forsiramo.

 

P.S.

Bas da vidim ko od svih svetskih audiofila moze da izmeri ugao 0,08 stepeni..nije nemoguce, ali oprema za to prelazi cenu stana u Parizu :)

A baska sto se sa druge strane nosaca tog mikroba kome je neophodan taj ugao nalazi guma, a ispod njega more neravnina

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...