Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

43 minutes ago, Zen Mod said:

 

izuzetak - LP12 ...... engleska magla ........ vi's majstore kako ga skupo prodaju par komata iverice i malo zice ....... :smesna:

 

To mora da je proslo paralelno sa teskim drogama. Mene ponekad zacudjuje kompilacija dogadjaja.

Kupi se "najbolji" gramofon u svetu prica, za neku sitnosuludu svotu, a onda mu se promeni rucka, motor, plint, vesanje, doda prosta ali bozanska elektronska kontrola , i to postaje vrh Olimpa, boginja muzike..do sledeceg seta apgrejda za visine iznad Olimpa reprodukcije..

 

Da se krenulo od letve i eksera, stiglo bi se na istu situaciju:smesna:

A na kraju zavrsise sa recikliranim buradima iz destilerije po eroticnoj ceni.....da ne spominjem najultranovi ultimativni apgrejd, DC motor!!!

Ludilo..

 

  •  
Quote

 

  • 1972, LP12 turntable introduced.
  • 1974, Main bearing liner changed. Sub-chassis strengthened by addition of strap, spot welded in place. Motor control circuit changed from terminal strip to small PCB. Mains switch changed from two buttons to single with mains neon. [s/n 2,000]
  • 1978, Top plate modified adding two holes for 6 x 0.5 self tappers into wood block. [23,000]
  • 1979, Lid prop removed, hinges changed to spring loading. [27,000]
  • 1981, February. Nirvana mechanical components. [32,826]
  • 1982, May. Valhalla crystal-driven electronic power supply made standard. [38,794]
  • 1984, Enlarged plinth corner bracing. [53,000]
  • 1984, June. Sub-chassis strengthening bar epoxy glued instead of spot welded. [54,101]
  • 1985, August. Cap head screws on bearing housing. [60,383]
  • 1985, September. Diode modification to Valhalla board [61,090]
  • 1985, December. Strengthening blocks on corners of plinth.
  • 1986, May. New clear lid.
  • 1986, Suspension springs improved.
  • 1987, March. New bearing housing, New Formica and MDF armboard. [69,161]
  • 1987, April. New springs. [69,591]
  • 1987, Bearing improved with better lining material and tighter tolerances. Change to black oil. Suspension springs ground to improved tolerance. Arm board composition improved. [70,000]
  • 1989, Motor thrust pad changed. Valhalla surge guard modification. PCB mains lead (UK). [79,700]
  • 1989, New MDF armboard, laminated top and bottom. [79,160]
  • 1989, Harder suspension grommets fitted. [81,000]
  • 1990, External Lingo power supply available as add-on.
  • 1991, motor thrust pad cap added to Lingo models. [87,047]
  • 1991, Valhalla board prototype with 45RPM (never went into production, codename "Wakonda") [87,047]
  • 1991, motor thrust pad cap added to Valhalla models. [87,206]
  • 1991, Introduction of LP12 Basik, a stripped down version of the turntable [87,672]
  • 1991, Solid base board replaces hardboard. [87,672]
  • 1991, Trampolin base board with isolating feet available as an option [87,672].
  • 1992, Improved top plate fixing. [88,950]
  • 1993, Cirkus upgrade (larger and better machined inner platter and new bearing, new springs, armboard, belt) fitted as standard. [90,582]
  • 1997, a limited edition commemorative LP12 was created to mark the 25th anniversary of the LP12. Amongst other features, it bears a plaque etched with the signature of Linn's founder Ivor Tiefenbrun.
  • 2000, 4th bolt added near motor on top plate, fitted as standard. Required extra cross beam on plinth.
  • 2001, New motor used (first new motor since original 1972).
  • 2002, Maple plinth introduced adding to existing black, walnut, rosewood and afromosia options.
  • 2013, Full-spec limited-edition (40 in all) 40th anniversary LP12, plinth made from oak casks from Highland Park distillery, priced at £25,000.[21]

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Discovery Date  
Kepler's laws of planetary motion 1609, 1619  
The Galilean principle 1632  
Newton's laws of motion 1687  
Newton's law of universal gravitation 1687  
Laws of thermodynamics 1824, 1873, 1930s  
Coulomb's law 1785  
Biot–Savart law 1820  
Ampere's Law 1826  
Faraday's law of induction 1831  
Boltzmann equation 1872  
Maxwell's equations and electromagnetic waves 1873  
Lorentz-Fitzgerald contraction 1889, 1892  
Planck proposes quanta solution to radiation ultraviolet catastrophe 1900  
Einstein proposes the photon 1905  
Special relativity 1905  
General relativity 1916  
Schwarzschild metric 1916  
Kaluza-Klein models    
FRW Metric 1922, 1935, 1937  
Chandrasekhar limit 1935  
J. J. Thompson model    
Rutherford model 1912  
Bohr model 1913  
Bose–Einstein statistics 1924  
De Broglie wave 1924  
Heisenberg Uncertainty Principle 1927  
Heisenberg Matrix Mechanics 1925  
Fermi-Dirac Statistics 1926  
Schrödinger equation 1926  
Born Interpretation 1927  
Dirac equation 1927  
Dirac antiparticle 1930  
S-Matrix    
Feynman Path Integral 1941  
Feynman rules and diagrams 1948  
Quantum electrodynamics 1948  
Yang–Mills theory    
Spontaneous symmetry breaking    
Electroweak unification    
Renormalizability of gauge theories    
Renormalization group    
Veneziano model    
QCD, quarks and gluons    
Supersymmetry    
Supergravity    
Black Hole Entropy 1972  
Hawking radiation 1974  
Cosmic inflation    
BRST symmetry    
Skyrmions    
Quantum computers    
Bosonic strings    
NSR strings    
Green–Schwarz superstrings    
Heterotic strings    
T-duality    
Loop quantum gravity    
SUSY dark matter    
Dark energy as cosmological constant    
Matrix models/M-theory 1994, 1996, 1997  
Randall-Sundrum models    

Mirror symmetry

 

   
Vladd rešava sve probleme Linn LP 12 ......................(upisati po želji)

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^

Ehhhhhhh . . . . da je samo resavanje svih problema LP 12 . . . . siroka je ta lepeza . . .  za sada su tu Kuzma i "nesretni" Linn.

Cekam da krene sa ostalima. A to su tek samo ( za pocetak ) gramofonske baze.

A gde su rucice . . . . pa kablovi u rucicama . . . headshellovi  . . . . srafovi . . . . matice . . . . pa uticaj same prasine na gaznu silu, VTA i vlaznost vazduha u prostoriji . . . .  pojava iznenadne promaje izazvane otvaranjem prozora u sobi i njen uticaj na antiskating  . . .  etc . . . etc . . .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"The Ig Nobel awards are arguably the highlight of the scientific calendar." —Nature 
 

2009 Public Health prize demonstration
Ig Nobel Prize Winner Dr. Elena Bodnar demonstrates her invention (abrassiere that can quickly convert into a pair of protective face masks) assisted by Nobel laureates Wolfgang Ketterle (left), Orhan Pamuk, andPaul Krugman (right). Photo credit: Alexey Eliseev, 2009 Ig Nobel Ceremony

http://www.improbable.com/ig/winners/#ig2016

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

51 minutes ago, Doktor said:

sada su tu Kuzma i "nesretni" Linn.

Ovo ne sme zajedno u jednoj recenici. Ni u istom postu  

Inventivnost, inzenjering i dizajn, a la Kuzma,  naspram decenijske marketinske kenjaze, lupetanja i prenemaganja iz duboke magle..

Da se nije pojavio lp12, valjda bi decenijama slusali o carima BSR-a, razvoju iverice i mekoce opruga,,:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, vladd said:

Ovo ne sme zajedno u jednoj recenici. Ni u istom postu  

. . . 

Sto da ne ?

Btw, ne diraj vise LP 12. Legenda je to. Uostalom, da nije bilo njega, Englezi ne bi znali koliko je Thorens jedan doobar i izuzetno korektan gramofon.

Naravno, TD 160 kao pandan Sondek-u. 

Ima i on neke svoje iteracije, apgrejde , ali ni priblizno toliko koliko LP 12. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Porque?

Treba uvek obaviti pohvalu ludosti, da bude jasna. 

Ne moze LP u istu recenicu sa kuzmom, to je rang poredjenja stare bube i novije verzije bentlija.

 

Jeste izvikan i ulegendjen, ali mu je objektivni kvalitet do ranga 200$..onako bogato..

BTW

Td 160 je sirotinjski TD125-6

U godinama nastanka je ta ideologija dizajna bila prijatna promena i radikalni napredak u odnosu na 50-60-e god.

I oboma(lp i Td) je tata prakticno  AR XA, ali je bio po neprofitabilnoj ceni od 78$, onovremskih..

 

I jeste bila popularna filozofija, kupiti gramofon od 300$, dodati rucku od 1500$ i imati gramofon koji zvuci kao gramofon od 1000$.

Realnija je zabava posedovanja, nego upotrebe gadgeta. Biti fan ovog ili onog plinta, a posebno ove ili one rucke..manje bitno kako medjusobno pasuju i zvuce..

I zaista se ne mogu porediti sa kompleksnoscu Kuzma inzenjeringa, kompletnosti konstrukcije i preciznosti izrade i razrade detalja.

Opruga na gumi zaista ne vredi vise od sake dolara..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@vladd

Ti ocigledno imas neku traumu od Ostrvljana ?

Mani se starih i prepredenih kolonista. :)

Nemoj da pocnemo sada o NAIM-u, KEF-u, B&W, Rogers-u, Harbeth-u, Spendor-u . . . o Quad-u da ne govorimo.

A da, njega si vec "zalepio" na mojoj temi ( podsecanje na babin pekmez od sljiva ili nesto sl. ). ;)

* ( srry za mali offtopic u gramofonskoj temi )

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja moram da se slozim sa vladdom i LP12.  Sam LP12 je ok ali to da ga trebas kupiti pa onda sve na njemu promjeniti i onda ta zadnja cifra od 25000£ je bas tesko deranje.  Taj isti LP12 se prodavao pre masa godina i kostao je puno puno manje a do danas se na tom osnovnom modelu nista znacajnije nije promjenilo....  osim naravno cijene. 

Slicno je i sa 1210, sve je odlicno ali treba mu sve promjeniti da bude odlican.  Meni je on puno bolji i zanimljiviji kao original. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uvek imam problem sa fals trgovinom, ili brendomanijom, a nisu svi ostrvljani Troteri, niti svi nemci Hitleri.  

Jos 1979-e, kao mladom, glupom i zelenom, a sa potrebom da se necim neobicnim bavim, mi se organizam pobunio protiv takve trgovine..

Nemam problem da kupim spravu i platim, ali imam problem ako treba da skupo platim- pa  izmenim svaki detalj, da bi to bilo vau? Sta li sam to kupio, duha Sent Luisa?

Pa dobro drugovi, da kazete cenu znackice...ostalo cemo ionako da nabavimo :) 

 

Organizam mi se pobuni protiv takvih drustvenih eksperimenata...gde "vecina kaze"...tvrdi ili voli..

Samo uporedim popularnost grand parade i dzeza..i lakne mi :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, ninja said:

Ja moram da se slozim sa vladdom i LP12.  Sam LP12 je ok ali to da ga trebas kupiti pa onda sve na njemu promjeniti i onda ta zadnja cifra od 25000£ je bas tesko deranje.  Taj isti LP12 se prodavao pre masa godina i kostao je puno puno manje a do danas se na tom osnovnom modelu nista znacajnije nije promjenilo....  osim naravno cijene. 

Slicno je i sa 1210, sve je odlicno ali treba mu sve promjeniti da bude odlican.  Meni je on puno bolji i zanimljiviji kao original. 

Da mi je neko rekao da cu braniti Linn-a i njihov LP12 . . . . :)

 

Elem, @ninja, ova tvoja konstatacija u vezi "dranja" kupaca Sondeka-a ne stoji bas tako. 

Ono sto je postovao @vladd u vezi LP 12 je u stvari njegov tajmlajn, tj. sam razvoj od izlaska na trziste, pa njegovi apgrejdi tipa MK I, MK II itd., itd.

Ima i dan-danas korisnika Sondek-a recimo sa Valhalla PSU, pa im ne pada na pamet da idu dalje, da unapredjuju u Trampolin, pa Cirkus . . . 

Znaci, niko tebe ne sili da ti i dalje ulazes u unapredjenja ako neces. To samo govori o njihovoj ozbiljnosti kao firme, posvecenosti i podrsci koja postoji preko 40 god. u vidu rezervnih delova.

Onaj model sa daskama iz burica iz Highland Park-a me je posebno nasmejao jer upravo govori o engleskom humoru ( mnogi ne vole "Pajtonovce", Dr. Who-a itd. ).

Ti modeli i nisu zapravo za obicnog konzumenta.

Nikada do sada nisam imao u svom sistemu ni jedan model Linn-a, a kako stvari stoje i necu u buducnosti.

A Thorens ( par modela ), Kuzmu Stabi 2 sam imao, tako da mogu praviti iz svog licnog ugla neka poredjenja.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Normalno da niko nikoga ne sili na arcenje para.

Mozda se na drugi nacin zapitamo zasto su korisnici kupili Valhala psu, a nisu otisli dalje u "apgrejd", valjda zato sto im je proradilo sesto culo, i sto su se zapitali sta imaju i gde je kraj.

Svako zeli da ima dobru komponentu, ali imati skupu komponentu kojoj se apgrejduje svaki detalj je...ludilo.

 

Da krenemo od debata, da li je bolje i lepse ovo ili ono, mekse ili kruce vesanje, tezi ili laks disk, stabilnost brzine i oscilacije..ac ili dc motor...to sve postaje besmisleno o ovoj situaciji, gde samo znacka ostaje, a menja se i sinhro motor za dc, i potiru se diskusije o stabilnosti mreze sa nekim generatorom sinusa (a to sve bez povratne sprege).,,menjaju opruge za ove ili one..pa sta je finale?

Inzenjerski nedorecen, lose ili na brzinu kopiran uredjaj, sa velikim hajpom,  

Prisetimo se da je drustvance iz Linna pravilo delove za Aristona..pa su skockali pazl...pa su ga apgrejdovali xx puta...

I prosto se covek zapita, sta se to sustinski menjalo na gramofonu, princip je ostao isti, ali se variralo sa komponentama uredjaja koje su u jednom konceptu(belt drajv sa subsasijom ), zamena opruga, zamena lezaja(?), zamena motora, zamena daske plinta, zamena vtalnih komponenti, kao "napredak"..od cega i ka cemu?

To je prosecan gramofon, iznad krseva, ali nije nikakav ni ultra ni ekstra, niti ga neka tehnicka karakteristika odvaja od tog proseka.

Ima escentricni i ogromni hajp, a to neka konzumira ko je generisao hajp, ili ko voli..

 

I kao takav, tehnicki prosek, realne vrednosti 200$, ne moze da se poredi ili stoji blizu Kuzminih sadasnjih kreacija..jednostavno je tehnicki jaz prevelik...

Hajp nije dovoljan, bar ne meni..to se ne jede, ne slusa i ne pije.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ukratko, imam specificnu logiku. Sta je to kvalitet.

Materijal, obrada i inventivnost konstrukcije, ili dizajna, tehnicki stabilna resenja.

Onda se razmatraju bitni detalji za zadati posao, kod gramofona stabilnost funkcionisanja, minimalan sum i generisanje ili propustanje suma.

Pa se posmatraju resenja, racionalna, a ne zmijske vodice. Oslonac u tri tacke, siljci zarad velikog pritiska namaloj povrsini i blokade niskih frekvancija, stabilnost i preciznost brzine,uz sposobnost odrzanja  doticnih parametara.

I tu nema vise ekstra filozofije, plint ukrucen, nerezonantan, motor izolovan i stabilisan, osovina nekog nivoa preciznosti u nekim verzijama.

Mislim, kombinacija mesingani lezaj, ili bronzani, i celicna osovina imaju JEDAN nivo preciznosti, ne moze to da bude "preciznije" ili "bolje"(moze samo da se raubuje i bude gore)..da bi set od 20$ kostao 800$

Mogu da se koriste druga resenja ili konstrukcije, za drugu cenu..

I tu nema puno dilema..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^

Opet ti o tehnickim detaljima, resenjima, idejama, ... te je skupo, . . .  te je "dranje", itd... itd.

Ocigledno ne vredi nastavljati debatu sa tobom, jer ti je isti nastup gde si se pojavio na temama foruma.

Bolje reci prepoznatljiva ti je matrica. U jednoj reci - kontriras. 

Moj ugao posmatranja na audio brandove je bio iz sasvim druge prespektive. 

Trziste je takvo, kakvo je. Svako se bori za potencijalnog kupca.

Da li "maglom", hajpom, idejnim originalniim resenjima, konstrukcijama . . . . na samom kupcu je da prosudi, kupi ili ide dalje.

Kao sto nasi stari lepo govorise : " Dok su ti jos pare u dzepu, ti si Gazda ".

Ti prepoznajes inzinjering, elektroniku, i uostalom to je neka tvoja delatnost, ili deo nje.

Tebi "oni" ne mogu podvaliti. :)

Shvati da postoje ljudi koje to ne interesuje sa druge strane i to je njihovo legitimno pravo.

Uostalom, kao i ovde tvoje da pises nasiroko i upozoravas ljude na razne prevare u audio-u.

Ponekad treba i sesti, opustiti se i poslusati muziku, ono bar na radio aparatu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako cemo pravo , ja sam ga opljuvao (pausalno , zavredili su) , a Vladd je samo nastavio .........

sa druge strane - ipak nismo na fifi forumu (bilo kojem)  , tako da bi konzumentski pristup ipak trebao da bude inferioran inzenjerskom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...