Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

Da ne debljam post.

Cinjenica je da treba odrediti staticke parametre i geometrije, ali tu stupa na scenu onaj deo "na uvce", koji je manje posla a vise kritican. Moze da poboljsa ili da zabrlja stvar.

Jedno je staticka geometrija, a drugo je ponasanje igle, odnosno kantilevera na ploci koja se vrti.

Treba na sluhic, ali ako se zna sta se trazi, nastimovati zonu u kojoj je kantilever u najvecem statistickom dogadjaju u konfornoj zoni, da ima ravnopravna odstupanja u sva cetiri pravca. Od zamisljene i nastimovane geometrije.

Tada ce magnet, gvojze ili kalem biti u najpovoljnijem polozaju za proizvodnju signala.

I kompenzovati neke ranije greske merenja ili izrade ili opteretne tezine..a ta odstupanja su ili jako mala, ili toliko mala da su nebitna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.08 možda i može da se izmeri, ali 2.0 sigurno može, i to dosta jeftino - ima USB mikroskopa na jebaju koliko hoćeš, cene su im često manje od poštarine, programi koji izračunavaju ugao su lako dostupni, tako da tu nema nikakve misterije.. malo mi ovo tvoje liči na razobličavanje mitomanije drugim mitom.. ne bih da potcenim uvo kao instrument, ali sam veoma radoznao u pogledu rezultata kada bi se setovalo by the book.. tek tada bi tvoje ocene dobile (ili ne bi) potvrdu.. ovako su jbg pomalo i neozbiljne, barem u onoj meri u kojoj su plod ubeđenja a ne iskustva.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumem, bas sta si hteo da kazes.

Setovanje po knjizi, to treba, ali treba znati cilj tog setovanja, a ne samo pratiti proceduru. A cilj je ne samo staticni precizni polozaj, vec "statisticka gustina", najveci broj dobrih pozicija igle i kantilevera tokom slusanja ploce.

Ja samo tvrdim da je jedna od gluposti vrednost doticnog "rake angle" od 92,08 stepeni preteska.

A to je koja vrsta "mitologije"?

 

P.S.

Mozda je resenje geometrijski podesavati iglu i rucku za svaku pesmu na ploci, mada o tome brinu i kreatori ploce. Na koju poziciju postavljaju dominantnu numeru sa albuma.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

na osnovu čega tvrdiš? uzmeš lepo i namestiš na 92,08 čuješ pa onda nešto tvrdiš.. ugao od 92 nije pomenut samo jednom i nije ga samo Kuzma pominjao.. kao alternativu nudiš uvo i osećaj - tako sam radio do sad, probao bih drugačije.. ne vidim problem.. uostalom, napravi svoj priručnik pa ću i tako da probam..



P.S. veoma je čudno da ja branim egzaktan inženjerski pristup, obično se zalažem za uvo
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na 12-oj strani je slika sa doticnim uglom.

Problem je sto je nemoguce namestiti doticniugao na 92,08 stepeni, mislim da je i 92 problem, ali je znacajno lakse resiv.

Kao prvo, morao bi da imas stativ koji moze da se podesava sa mikronskom preciznoscu, tako da je USB kamera jedna stavka, a druga je nosac kamere. Inace ces u startu imati realnu gresku par stepeni izmedju dve ravni.

 

I to pokazuje da je doticnih, nebuloznih, decimalnih 08 vise sluzi nekakvoj laznoj "ozbiljnosti" i drami oko problematike. Da fascinira prostotu..

Kada se napise 0,08, to je red velicine greske 0,01, da se napisalo 92,1-0,2 bi bilo 0,02 stepena greske (100% uvecana relativna greska :) ), a sve zajedno, na tom mestu, nema veze sa realnoscu. Ni taj dijamantic nije montiran na kantilever sa tom preciznoscu.

 

E sad, kada se juri takva tolerancija, 0,01, jedna stota(malo vise, posto nije ugao 100, vec 92 stepena), na nekoj distanci, od bar 10 do par desetina mm, neophodno je imati stalke, stative, koji imaju greske paralelnosti  0,001mm, ili bar 0,004, da bi se ostvarila preciznost klase 0,01 na rastojanju 10mm doticne kamere od igle(mislim da je i vece rastojanje, prosto smeta disk)...

Da bi merenjem bio u klasi tacnosti zadae vrednosti...

Onako prosto inzenjerski..i da se sve to desava na anti g stolu.. :) 

A mozes da ga nastelujes na 88 stepeni i da kazes da je 92,0832, pa ko ne veruje neka proveri:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dragost Kuzme se ne dovodi ni jednog momenta u pitanje. 

Ali od tog coveka ima dosta pozitivnih vrednosti, da bi smo trebali jos i da ocekujemo da razbija mitove. Jednostavno mora da pliva u toj matici, i to mu se ni jednog trena ne zamera. Niti je to Kuzma zamislio, vec samo spominje postojece trendove.

Nego cisto debatujemo, zarad licnih zanimacija.

A znam koliko je gaduravo postici doticne preciznosti i sa skupom i namenskom opremom. I to gde imas vise referentnih tacaka, definisane paralelnosti mernih ravni i mogucnosti provere, a ovde, igla prakticno "u vazduhu", kamera ili mikroskop takodje..

A pride nepotrebno, bar s obzirom na tolerancije ploce..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Woland

Otem ti pricam :) 

Inace sam vec hteo da preporucujem(steta da se arce pare samo na fifi)

http://hexapod.co/Precision-Multi-Axis-Lens-Positioners/270840/1033/info.aspx#Overview

Pa jos stocic i milina za podesavanje.

Jos kad pregledam ove geometrije

http://www.aardvarkmastering.com/riaa.htm

riaa-1.gif

 

Kao da sa Daivom od 1000 evra idem da pecam cverglane. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Miloš 1210 said:

Nego, koliko često menjate remene na Kuzmama i gde ih nabavljate?

Koliko znam ne valja kada se istegnu od upotrebe, ili dugo stoje pa se osuše pa poprime elipsasti oblik... Da li ih Kuzma pravi ili ih autsorsuje? Postoje li zvučne razlike izmuđe raznih remena?

 

 

milose, sta je po tebi funkcija remena?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

opet

dobri gramofoni napravljeni na svaki zamisliv nacin

sve ostalo su licne preference , da ne kazem ukus ......

 

izuzetak - LP12 ...... engleska magla ........ vi's majstore kako ga skupo prodaju par komata iverice i malo zice ....... :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...