Jump to content

Rupa na saksiji


chakija

Preporučeni Komentari

Napisano (izmenjeno)

Izjalovila se proba Martin-Audio coaxa...ali još uvek je interesantna priča sa većim kompresionim koji bi isao do 600-700Hz.

Imao sam u momentima i ideju da ubacim na open baffle 10" drajver tipa eminence lil buddy koji je godzila sa još par ljudi sa bigdiya dosta nahvalilo i da ga uparim sa nekom hornetinom sa RCF940, Faital 1440, B&C DCX50 itd... sa sve pasivnom skretnicom prvog reda :D

Joseph Crowe je uradio sličnu stvar s tim što je integrisao hornu u baffle - baš interesantno izgleda!

 

JOSEPHCROWE.COM

In this blog post I want to feature a project that I built recently for Don Sachs of Don Sachs Audio. Don approached me a while ago looking for his "End Game" speaker and decided that something custom would be required since there was very limited selection in the market for a horn loaded open baffle speaker.  I went t

 

Izmenjeno od chakija
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Auh, prelep sistem ali izvedba je papazjanija.

Profil motora tog 10" SS je potpuno prilagođen za niske frekvencije, dok je nije nešto za srednje tonove. Ima monstruozan breakup posle 2 kHz, a ovaj lik ga je pustio da svira sve to uz laganu skretnicu prvog reda... Da napomenem da imam navedene drajvere pa ne pričam napamet.
Trebalo je staviti tu neki pro srednjak 8" ili 10" koji su mnogo bolji za tu namenu.

Što se dizajna tiče, baš me zanima koliki je WAF faktor tj kako bi prošao na kritici :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eminence Alpha15A + Visaton B200 + Founetek NEO CD2.0 sve to u Visaton Nobox BB konstrukciji, B200 ide niže a CD2.0 dolazi na njegovo mesto ili malo iznad.

Kad bi imao mesta u sobi, to bi već odavno sviruckalo kod mene. Pomučio bi se malo oko skretnice, ali isplatilo bi se. :beach:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, NIXIE said:

Eminence Alpha15A + Visaton B200 + Founetek NEO CD2.0 sve to u Visaton Nobox BB konstrukciji, B200 ide niže a CD2.0 dolazi na njegovo mesto ili malo iznad.

Kad bi imao mesta u sobi, to bi već odavno sviruckalo kod mene. Pomučio bi se malo oko skretnice, ali isplatilo bi se. :beach:

Imao. Beta 15 + Visaton B200 na OB.

Imao i Fostex 206.

Razlicite "zivotinje". Meni B200 vise lego, ali nakon modifikacija... 

Screenshot_2024-01-23-13-15-59-307_com.google.android.apps.photos.jpg

Screenshot_2024-01-23-08-30-13-654_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U trenutnoj fazi ludila nisam nešto zainteresovan za FR.

Velik kompresioni i "velik" midbas je nešto što ranije nisam imao i što bih voleo da čujem.
U nedostatku ponude adekvatnih drajvera razmišljao sam da iznajmim neke pro kutije sa pomenutim jedinicama, npr RCF TT25a ili NX945a čisto da osetim tonski koliko ima smisla mlatiti se sa konceptom. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, chakija reče

neke pro kutije

Nemoj molim te samo neke jeftine - takve nemaju veze sa hi-fi-jem ili generalno sa kucnim slusanjem muzike.

Kazem to jer sam skoro prisustvovao nekom dogadjaju gde su bile iznajmljene neke takve jeftine "pro" kutije dvosistemske, otprilike 12" (15"?) bas i horna u kutiji vrlo malih gabarita ( nesto plitko petougaono ako se dobro secam ) - to je sviralo blagi uzas - oni moji 50 godina stari Pioneer-e razbijaju te takve lose kutije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zasto ne napravis nesto sa cim si vec upoznat?

bile Lukine Waveguides, koliko znam niko nista nije napravio

msm, da napravis posten Ekonowave ili bilo sta od Pi speakers, da se naslusas muzike

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, Zen Mod said:

zasto ne napravis nesto sa cim si vec upoznat?

Jbg gde je tu izazov :)

Ono što mi je poznato je da mi se sviđa zvuk horni i kompresionog. 

Ovo sto sada slušam je jako jako dobro sa 6" mid + 1" kompresionim sa nekih 2.5kHz rezom. Zanima me sta se dobija kada kompresioni ide do 500-600Hz gde već i 15" može da preuzme bez ikakvih problema. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

27 minutes ago, chakija said:

.......... Zanima me sta se dobija kada kompresioni ide do 500-600Hz gde već i 15" može da preuzme bez ikakvih problema. 

 

onda trazi ornu i driver za to, za extreme je onda lakse

najvise truda i para ...... ili samo para ce da ode za to prvo

 

mozes Old School ....... a mozes i noviji pristup

ene, jedna od stvari koje su manje koriscene ali zvuci izvanredno dobro je - recimo Eminence Alpha 6 u conical horn, 300Hz to 2KHz ......... veoma interesantan odziv

 

ggle za Eminence Alpha 6 conical horn 

 

ono, javlja mi se i Unity-horn - i tu ima sta da se razmislja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
12 minutes ago, Zen Mod said:

onda trazi ornu i driver za to, za extreme je onda lakse

Pomenuti RCF je već proveren kombo i nalazi se upravo u pomenutim vabrickim kutijama. 

Neke DIY izvedbe:

 

 

Screenshot_2024-01-23-16-46-58-868_com.android.chrome.jpg

Izmenjeno od chakija
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

WWW.RCF.IT

The ND950 2.0 is a ultra compact size, high performance, high power handling 4.0-inch diaphragm compression driver with a 2.0 inch exit throat. The high power neodymium magnet guarantee the perfect control of the dome assembly’s moving mass. This leads to higher efficiency, better transient response and diminishes high frequency distortion...

 

4.0 inch, Kapton former, edge wound aluminium voice coil

Mašala...

Ako si već naumio ovo, onda ispoštuj taj drajver i stavi lepo 18-21" dole, i  napravi kršten šifonjer, budi pravi faca  :D 

Npr:

WWW.PLAYER.RS

99 dB SPL 1W / 1m average sensitivity100 mm (4 in) Interleaved Sandwich Voice coil (ISV)1400W AES power handlingDouble Silicon Spider (DSS) for improved excursion control and

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, chakija said:

Zanima me sta se dobija kada kompresioni ide do 500-600Hz gde već i 15" može da preuzme bez ikakvih problema. 

 

Iskustvo na osnovu onoga što sam čuo ovakvo... Ako nemaš sobekanju od jedno 30m2 da mož da daš malo vatre zvučnicima mrka kapa. Jedino gde sam čuo takvo nešto da radi dobro je kod Ecija (Gedlee Suma i zvučnici koje trenutno sluša Horna od sume+TAD i 2x15 po strani) u većoj sobi pa mož se opusti ruka na volumeu.

U maloj sobi na tiho fali srednjetonac. Taj susret kompresionog 1-2 cola i 15 cola mi nikad nije lepo bio uklopljen, čak ni kod fabričkih JBL. To je meni lično mana i 15 cola Tanoja.

Jedino gde mi nije falio srednji je kod Anubisovih Orisa, rez na 270Hz. Imaju jako mali sweet spot i detaljni su da nisam mogao se opasuljim jedno 40 minuta dok nisam počeo da uživam.

Ako poludim i budem dokon možda bih na tu temu probao Yuichi A290 + BMS4590 sa 15 basom i tu je kraj. Iza toga samo Sinergy horn koncept.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zato sam spremio na policu Beyma SM115/N

 

'teo da i' prodam, al' sam dao sebi dovoljno vremena da skontam da su ipak dragulj medju modernim 15-kama

skoro pa Old School driver

 

nego, nije tu soba toliki problem kad se ide na 2way sa ornom gore zbog same akustike (blending faza), nego je danas retkost napraviti kombinaciju da se ta dva drivera bude zajedno na dovoljno niskom nivou elektricne snage; najcesce se desava da gornji vec uveliko svira a donji jos i ne zna da mu dolazi signal ...... pa onda moras odvrnes da bass krene da sustize visoki i eto ti belaj SPL ako si u maloj sobi

da sam u prilici da kupujem 12 ili 15 za predmetne kombinacije, isao bih u Pestu kod Sonida

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, chakija said:

@Vix

Važi... 

Uzmi ti i napravi OB :D

I hocu. Samo... Da odnesem tetki lek!:D

E sad vako, skup je ovaj sport, kupis napravis, pa ... Zakljucis da to bas i nije to?

Najbolje ako si vec negde cuo nesto da ti se bas svidja, i mislis da bi isto to moglo dobro da se cuje i u tvojoj sobi. (Eventualno ekperimentises sa nekom sirotinjskom verzijom, da zajeb bude manji...) ;)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 27 minuta, Vix reče

E sad vako, skup je ovaj sport, kupis napravis, pa ... Zakljucis da to bas i nije to?

...i završiš sa garažom kao @grone :buehehe:

IMG_6927.jpg

 

p.s. Šala mala, verujem da ovo sa slike ništa nije višak, naprotiv, nego prvo sam se te gomile setio...  :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...