Jump to content

DIY fluks pasta


Brijac

Preporučeni Komentari

Cene solidnih flux-eva na trzistu nisu male, a i ono sto ima kod nas zna da bude kopija, sto za sobom nosi i dubiozu kvaliteta. Pa s tim u skladu, napravih po dostupnoj recepturi diy varijantu istog. 

Sastojci:

Kalofonijum

Vazelin

Mere:

Odnos 3:2 (kalofonijum:vazelin) 

Recept:

Odmerite zeljenu kolicinu sastojaka, stavite u teglicu koja ce zapreminski biti slicna kolicini. Zagrejte rernu na ~130C i ostavite cirka 20-25min. Nakon 20 minuta, smesa bi trebala biti tecna, sa vidno odvojenim slojevima, ako nije nazad u rernu dok ne bude. Izvadite, i dobro izmesajte drvenim stapicem par minuta da se dobro sjedini (ja sam koristio potrosni kineski), i vratite na jos koji minut u rernu da bi izasli mehurici vazduha. Izvadite da se hladi oko 10min, i punite spriceve ili drzite u tegli sta god vam je lakse. 

Meni je kolicina sa osnovom od 35g kalofornijuma dovoljna bila za tri sprica od ~15ml (nosam punio do punih 20ml zbog lakseg dispanziranja kasnije) i aj da kazemo spric od 5ml. Sto je cenovno nekih 300din za celu kolicinu. 

Sto se tice kvaliteta, jako je dobar fluks. Meni sluzi za smd lemljenje, po sata pre pisanja ovog teksta zalemih dva pcb-a sa gomilom 0603, 0805 i TSSOP-6 komponenti koje su jako sitne, putem hotplate-a. Drzi ih bolje nego amtech-ov flux, moze manji sloj da ide te se lakse postavljaju komponente na svoj footprint. Moze i za lemljenje lemilicom bez ikakvih problema. Ima boljih flux-eva na trzistu, ali da li ima potrebe za istim danas kada je hasl zavrsnica na pcb-u osnovni paket, na vama je da prosudite. Sto se tice ciscenja, ima ribanja, ipak je to smola i mast. 

Sve u svemu zadovoljan. 

20230127_182802.thumb.jpg.aa9ff393dfddad0e1936c7230051617b.jpg

Izmenjeno od Brijac
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 7
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

kada kazes  "kalofonijum", sta to znaci?

kontam da mislis na gotov rastvor kalafonijuma, ali koji, kakav i gde ga nabavljas?

 

ono, za mene je "kalafonijum" bez dilema - jedino kristalna forma, za koju se snalazis gde i kako

sve ostalo moras da navedes detalje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, Zen Mod said:

kada kazes  "kalofonijum", sta to znaci?

kontam da mislis na gotov rastvor kalafonijuma, ali koji, kakav i gde ga nabavljas?

 

ono, za mene je "kalafonijum" bez dilema - jedino kristalna forma, za koju se snalazis gde i kako

sve ostalo moras da navedes detalje

Ne gotov rastvor, u kristalnoj formi ide za recept. Moze se kupiti kod nas na vise lokacija, ja sam kupio u mgelectronicu, brend termopasty. Verujem da ima razlika u kvalitetu, ali ovo je prvi kojeg sam se dohvatio. Porucicu od preko nekom prilikom, pa cu pisati iskustvo. Izlomi se radi lakseg ubacivanja u teglicu. Ja sam se posluzio a4 papirom, izlomio i napravio fisek da ubacim u teglicu.

Vazelin prva apoteka na koju se naidje. Tip, u tubi je bolje uzeti, lakse se dozira. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...