Jump to content

Koji 24bit DAC? (split iz SissySIT)


shonne

Preporučeni Komentari

1000€ i kusur za digitaliju te vrste je previse. Cak i uz sve price o muzikalnim srafcicima, audiofilskoj prasini i sl...

Jednostavno, snimljeni materijal nije tog nivoa, komunikacija, protokoli, sve je to rudimentarno...i nema tu mogucnosti upliva korisnikovih ideja i kreacija, kao kod gramofona, pa da se uspostavi novi benefit cenom podignutih mogucnosti

Kao kada bi kupovao cekic od 500$

Mozda jednog dana kada se korenito promeni situacija, od principa, protokola pa na dalje, da to dostigne adekvatan nivo, a ne samo "dovoljan" za slusaoca. Ako je nesto samo dovoljno onda nije ekskluzivno. Da bi nosilo ekskluzivnu cenu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa pazi mislim da bi me kostalo iz delova da sastavim ovo oko 1500E a mozda i vise....Samo delovi....

Ima kod Japanaca da se kupe ove DAC skalamerije koje rade risejp i konverziju digitalnu po harmonicima.

Kacio sam i ja I Shone DAC koji moze ovo da radi....

114ces.molamolacloseup.jpg

 

Tambaqui

https://www.mola-mola.nl/readmore/HFN-Nov-Mola-Mola-Tambaqui-Reprint.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 minuta, Mikorist reče

FEEL THE PULSE
Along with other very progressive audio brands – Chord and dCS in particular
– Mola-Mola has its own, custom DAC solution executed in DSP. There are no
off-the-shelf DAC chips inside the Tambaqui... Mola-Mola’s software upsamples
all incoming data to 3.125MHz, truncating the wordlength to 5-bits while using
a 7th-order noise-shaper to retain full dynamic range right up to 80kHz. Each
5-bit digital ‘word’ is sufficient to describe one of 32 possible pulse widths that,
in turn, describe the amplitude of the audio signal on an (over)sample-by-sample
basis. The pulses vary in steps of 10nsec (the system clock is 100MHz) right up to
a full width of 320nsec (0.32μsec). This Pulse Width Modulated (PWM) signal is

fed into a 32-stage shift register, clocked at 100MHz, so a composite of 32 pulses
ends up reproducing the full PWM signal every 10nsec.
The 32 outputs of the register are summed together so that the final DAC
output is the moving average of the PWM signal over consecutive blocks of
32 clock cycles (ie, one PWM cycle), updating every 10nsec. The PWM signal is
‘conditioned’ by a comb filter whose teeth coincide exactly with the 3.125MHz
repetition rate. Mola-Mola could have used the signal from any of the 32 outputs
alone and simply low-pass filtered it. Instead, the moving average technique
not only overcomes any slight mis-match in the summing resistors but it also
removes the PWM carrier that could potentially demodulate clock jitter down
into the audio band. This is innovative stuff

------

Ima DAC koji ima 7 order noise-sharper - podesavanje apsemplova do 10Mhz - ali mora rucno da podesavas na dugmice....

Ovde sofver radi automatski sve to....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ispravljanje krive Drine krivom Drinom (Filter bandwidth adjusment. Filter Shape adjustmen), što se više multiplikuje, tolko se i komplikuje, što svakako se svodi na Gordijev čvor i na kraju by a comb filter - uklanjanje artefakata digitalno....

Ovde nema ništa što već nisu ismislili Japanci

http://www.easyaudiokit.com/bekkan/manual/RenewDiscreteIV.pdf

http://www.easyaudiokit.com/bekkan/manual/DAC9038DManual.pdf

Two dual power supplies, two dual ES9038PRO DAC, two dual discrete I/V stages. Filter bandwidth adjusment. Filter Shape adjustment (Fast Roll-Off Linear or Minimum Phase or Hybrid) . THD compensation adjustment. Digital volume, Noise Dither ON-OFF, De-emphasis selector, Jitter Elimation ON-OFF. Master Trim setting, SW check and update, Frequency Calculator, DSD Bandwith set….

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, NIXIE said:

Pretpostavljam da nisi i pravu. :D Meni je to više subjektivna kategorija. Može neko da kupi DAC od 100€ i da bude prezadovoljan, ili neko kupi čudo od 10.000€, pa je nezadovoljan. Nema tu pravila.

Ne pricam ni o psiho ni o socijalnoj varijaciji, ni o pojedincima koji su se formirali na zadovoljan ili nezadovoljan nacin, i srecni su sa malo ili nesrecni sa puno, ili su u stanju da bace petocifrene ili sestocifrene svote novaca u neki endles mani pit.

Pricam o samoj nevrednosti elektronike, i beskrajnih pokusaja da se od necega neadekvatnog napravi pita, glaziranjem, ulepsavanje, velikim pricama. Nekim sumanutim mahinacijama obrade signala...to je ipak i samo DAC...jednoznacna komponenta, sa rudimentarnim protokolima.

Poenta price je da li se izlazi iz tog potrebnog i dovoljnog opsega za slusanje i za male pare, uz neko skromnije pracenje mode, trendova i opste estetike, da se malo ulepsa slusanje, ili se zalazi u zone ekstremnih prenemaganja gde je sve malo i gde je realnije pranje novca nego zalazak u neke ezoterije slusanja vec kako tako usnimljenih numera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi ovako, u fabričkom DAC-u od 1000€ imaš jedno 150÷200€ delova (nekad i manje), tako da ima smisla skuplji uređaj, i postoji logika da će bolje da zvuče skuplji DAC-ovi iste generacije. Naravno u svakom pravilu ima izuzetaka, a osnovno je što su različite implementacije i rešenja, različit kvalitet delova i ožičenja,  i što neće neki DAC da blista u svakom sistemu.

Do većih razlika, (za iste pare) dolazi obično kod novih generacija.

Evo skoro sam slušao jedan sitan DAC, prosto da ne poveruješ kako onako malo tako dobro svira (nije u mom sistemu bilo slušano).

Hidizs S9 Pro

Cena oko 100€. Napaja se iz PC, sve neki sitni konektori na njemu, USB C, 3.5mm. Za te pare do skoro nisi mogao imati ni blizu tako dobar zvuk, još u tako malom pakovanju. 

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, NIXIE said:

Vidi ovako, u fabričkom DAC-u od 1000€ imaš jedno 150÷200€ delova (nekad i manje),

Neka je i tako, inace po ovoj inflaciji nemam neki osecaj u toj zoni oko 1k$.

Nije to vredno tolikog truda i fokusa...

Kod digitalije je ogromna prednost taj niski bekgraund sum i beskrajna mogucnost efekata. Sto moze da bude dobro ako se dobro upotrebi, ili da se odluta od hife.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 months later...

Uzeo sam i Topping D10s - zadnji.........da eksperimenmtišem.:rasta:

Zanimljivo je da ovaj DAC ima OPA 1656 - 150 db + noviji Sabre od starog.

Zanmnljivo je kako radi zajedno sa Saprkos  SS3602 - naravno trafo+ispravljač+filteri mora da budu najmanje za 2A da bi se čuo kako radi -pošto je strujni pojačavač.

Ako su sva tri Sparkos mora još ampera - i to sam probao....

Nevrovatna sinergija je 1656 sa SS3602

Mislim da ću da zamenim ovu konfiguraciju u Dragonu. Ubija. Vilica zvekeće i pada na pod:focus:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...