Jump to content

Preporučeni Komentari

Evo je druga tema koju sam pokrenuo kad sam pravio "veliku" Hiragu. Sve sam ulinkovao u njoj. Ne jednoj slici u temi mnozilac kapaciteta se vidi ukupna kapacitivnost u obe moje izvedbe. :)

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
1 hour ago, Doktor said:

Ima tu i muljavih Francuza, kao sto i nisu svi Nemci lenji. 

Naravno, ali tunjavost konstrukcija i veliko muljanje je majstorija, sto se Nemaca tice, oni kada odrade jedan (dosadni) dizajn, drze ga bar pola veka, patentiraju, ne bi li se dramaticno isplatio. Ta vrsta lenjosti, recimo da se moze nazvati industijska lenjost, ili lenjost u inventivnosti. Ne mislim da nisu citali Vebera.. :) 

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam kako zvuci velika Hiraga, ali ona "mala" od 8 w pa makar nije imala velike kondenzatore mi se toliko svidela da sam od vlasnika @ebe vise puta trazio da je ponovo prikopca. Nisam bio siguran da li zaista tako dobro svira ili mi se samo pricinjava. Zakljucak: stvarno dobro svira. Zvuk je nekako pun, ima se utisak puno mocnijeg pojacala nego sto jeste, a opet nezan a zvucna slika siroka, i duboka. E sad znate kakva je bila slusaonica u Sisevcu, tako da mozda nisam 100% objektivan, mozda svira i bolje  :)B)

A sto se seme tice, ja mislim da je najbolje drzati se originala, e sad sa kojim zamenskim tranzistorima... uglavnom, hocu reci da treba menjati samo ono sto se mora...

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
39 minutes ago, Alex said:

@grau Prva ili druga rečenica?

pa obe, prvo niko ovde nema kapacitet da kategoricki tvrdi tako nesto. zapravo je malo takvih ljudi na planeti generalno.

ima puno izuzetnih tranzistorskih pojacala ali problem uspostaviti referentni okvir. nekim zvučnicima odgovara A klasa male snage, neki traže nešto sasvim drugo. kako utvrditi da je hiraga 20 na primer bolja od palinkašove iteracije krešenda? na kojim zvučnicima?

prosto pojačalo je sporedna komponenta u sistemu, iako je i audiofilski i švajserski fetiš. nikada ne može odrediti zvuk onoliko koliko zvučnik i uvek će ostati nešto čiji je zadatak da obezbedi da zvučnici daju maksimum.

što se fabričkih uradaka tiče, odlično pojačalo je goldmundov JOB 225 (ako sam pogodio broj). to sam slušao pre par godina i ostao u teškom zabezeku jer je teralo horne sa kojima je zvučalo kao lampaš sa mudima do zemlje.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
1 hour ago, Alex said:

Inače, čitajući temu, stiče se utisak da je Hiraga najbolje tranzistorsko pojačalo, ikada.

Ne mogu da poverujem da od tada do sada nije napravljen bolje zvučeći tranzistorski sklop.

Sustinski su oba zakljucka nekorektno pojednostavljena i dalja od istine nego bliza.

Sada Nelson lansira pojacavace sa 1,5 tranzistora, pa je sa te strane nadmasio Hiragu.

Ali, nabrojao sam vec kvalitete dizajna taksativno, jednostavno dc, sirokog opsega, male povratne sprege, sve lepo sto je tada bilo u modi....imalo je tih nekoliko dominantnih osobina i beskompromisan rad. Napravljena su brojna bolja pojacala, ali ne i jednostavna, i sa svim kriterijumima koje je postavila Hiraga. Jednostavno su promenjeni ciljevi. Na kraju krajeva, bitan je zvuk a ne broj tranzistora.

I Hiraga je u dve seme, ostale varijacije su varijacije, koje manje ili vise gube minimum jednu od osobina koje je recimo 20W Hiraga(moj favorit) imala. Nije to legoland pa da se dodaju komponente uz neko opravdanje ili zelju, najcesce za vecom snagom. Dodatne komponente su dodatni izvori suma, kao prvo, a zatim i dodatni izvori nelinearnosti, dodatni naponi izvode tranzistore iz linearnih zona, smanjuju frekventni opseg, potrebni su ogromni rise time(dV/dT) komponenti, pa se te varijacije udaljavaju od smisla osnovnih koncepcija.

Hiraga je Hiraga, a ko hoce stotine w, ima drugih sema..

A sta bolje zvuci, to je intimna stvar..sa puno varijacija...

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Meni je najbolja A klasa koju sam slusao od pojacala Luxmanova MA serija povodom 80 godisnjice "mali" 2x30W nekoliko desetina Kg mase. Kao i neki stari Dzef Roland, jedan stari Bedini 25W, pa stari Pass A40 W, kao i Hiraga, pa i J L H itd itd... Na fotografiji se vidi da nema milion uF (sto je inace potpuno pogresno) i da je prisutan jako veliki trafo inace patent Lux iz davnina, koji je ovde ponovljen... :)

A imaju i debelog brata B-1000f, (tacnije 2 debela kao mono blokovi) koji sigurno rade u nekoj a klasi prvih 20-30W :)

https://www.stereophile.com/content/luxman-b-1000f-monoblock-power-amplifier

M600A.jpg

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

O'Hanlon told me that the heart of the B-1000F is its transformer. It is wound with flat, 2mm-thick copper bar, insulated with paper, that is meticulously hand-hammered around the core. Luxman entrusts this to a single craftsman. His entire week's output is three transformers.

ZZZ , koji to tacno malecki model bese ......... ?

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
O'Hanlon told me that the heart of the B-1000F is its transformer. It is wound with flat, 2mm-thick copper bar, insulated with paper, that is meticulously hand-hammered around the core. Luxman entrusts this to a single craftsman. His entire week's output is three transformers.

M-600A

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
8 hours ago, grau said:

mozda znamo prodavca

Ja nisam. Niti znam ko je. :unknw:

Neki preduzimac skinuo sa foruma, narucio PCB i delove od kineza i valja. Easy money. :)

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
9 hours ago, Zen Mod said:

Ohanlon je na tragu, nije samo trafo nego i relativno "male" vrednosti C u ispravljackom delu. To je potpuno suprotno od onoga kako se radi u diy zajednici.

211luxman.trans.jpg

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Daj da zblebamo jednog laksmana boljek neko fabrički! Vidi kako ovi limovi svi ukrivo nešto isavijati...

Osećam da sam jedini na forumu koji nije čuo hiragu...

@Vix, tačno ću zbog tvojih komentara (i malo viška vremena) zblebati i ja jednu :) 

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah

• Članovi koji sada čitaju   0 članova

Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu

• Kreiraj novo...