Jump to content

Novopridosle skalamerije


Preporučeni Komentari

Wharfedale 505.2, kao privremena zamena za moje zvučnike koji idu na zamenu vešanja i ferofluida. 

Visokotonci na Wharfedale su bili zapekli, pa je izvađen ferofluid, međutim tako sviraju previše oštro. Ubacivanjem taze ferofluida sve je došlo u normalu. Mali zvučnici prijatnog zvuka, malo su tanki na basu ali to je mala kompresione kutija, nema tu čemu da se nadaš u bas segmentu.

Plaćeni polovni 50 eur, ako ih neko nađe u dobrom stanju preporučujem. Lepo zvuče "Engleski zvuk" za svakodnevno slušanje. Bas je teško skinuti bez alata, ima neki blesavi bajonet sistem montaže. Moram kasnije smisliti neki alat da ih demontiram i osvežim skretnicu. Nisu moji nego od kuma pozajmljeni.

505 1.jpg

505 2.jpg

505 3.jpg

Scan.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za mini-dsp savetujem kupovinu ili pravljenje nekog linearnog napajanja. Ja sam imao problema sa ground loop-om i sumom pa sam kupio kinesku kopiju studer900 linearnog napajanja (ima na aliexpressu u raznim verzijama, od kita do skutijanog) nesto kao ovaj na slici sa vrlo solidnim delovima, koji mi je resio problem.

image.png.665a0242567efba158e6adfa0fb53f61.png

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo pristiglo . . . .

Pozdrav za sve Dead-ovce na forumu. :punk:

Jbga, nisam izdrz'o/odoleo . . .  bila fina prilika . . .  te brze-bolje pripazario. ( greedy me :Viannen_loungelizard: ).

Na zalost, otvaranje i konzumiranje na tanjiru ce da popriceka.

Treba pripremiti VPI blank armboard za SME M2 9 rucicu, instalirati, podestiti neku od MM zvucnica koje cekaju ( Ortofon 540 II ili mozda Shure V15 Series III ili jopet F-9/E  ?. . .  ahhhh, slatke muke :)  ), no . . .  o tom potom.

Stay Tuned. 

 

gd1.jpg

gd2.jpg

gd3.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 2/18/2019 at 9:08 AM, NIXIE said:

Wharfedale 505.2, kao privremena zamena za moje zvučnike koji idu na zamenu vešanja i ferofluida. 

Visokotonci na Wharfedale su bili zapekli, pa je izvađen ferofluid, međutim tako sviraju previše oštro. Ubacivanjem taze ferofluida sve je došlo u normalu. Mali zvučnici prijatnog zvuka, malo su tanki na basu ali to je mala kompresione kutija, nema tu čemu da se nadaš u bas segmentu.

Plaćeni polovni 50 eur, ako ih neko nađe u dobrom stanju preporučujem. Lepo zvuče "Engleski zvuk" za svakodnevno slušanje. Bas je teško skinuti bez alata, ima neki blesavi bajonet sistem montaže. Moram kasnije smisliti neki alat da ih demontiram i osvežim skretnicu. Nisu moji nego od kuma pozajmljeni.

505 1.jpg

505 2.jpg

505 3.jpg

Scan.jpg

Odlično postavljeni zvučnici ( u zadanim uvjetima) , čini mi se 22 stupnja vrema unutra :) Da su malo bliže zidu iza ( bez obzira što su kompresioni) bilo bi više basa , ali bi se izgubila kolko tolko dubina zvučne slike . A ovo sa ferofluidom ? . Ima ljudi koji su ga micali (valjda oni koji znaju što rade ) i napravili korekcije na skretnici i vele da rade bolje bez n ego sa . Malo sam skeptičan ? kako znaju kako su radili prije nego se rasušilo . Za cijenu koju danas imaju na tržištu su  hi fi za  "sirotinju " . Ovi Tvoji ovako postavljeni uz "diskretan  sub " pružili bi puno zadovolstva i zahtjevnijim slušateljima . Inače  Wharfidale  je koristio i" Rank" zvučne jedinice koje nisu bile baš nešto poznate po basu . Sad su  prešle  na kinesku  varijaciju na temu i  ovi novi modeli "obiluju " basom , zamornim !.  Inače sam "fan" te firme jer mi zvuče "razglasno" - što je najbliže živom  doživljaju . ;).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

34 minutes ago, black coffe said:

Odlično postavljeni zvučnici ( u zadanim uvjetima) , čini mi se 22 stupnja vrema unutra :) Da su malo bliže zidu iza ( bez obzira što su kompresioni) bilo bi više basa , ali bi se izgubila kolko tolko dubina zvučne slike . A ovo sa ferofluidom ? . Ima ljudi koji su ga micali (valjda oni koji znaju što rade ) i napravili korekcije na skretnici i vele da rade bolje bez n ego sa . Malo sam skeptičan ? kako znaju kako su radili prije nego se rasušilo . Za cijenu koju danas imaju na tržištu su  hi fi za  "sirotinju " . Ovi Tvoji ovako postavljeni uz "diskretan  sub " pružili bi puno zadovolstva i zahtjevnijim slušateljima . Inače  Wharfidale  je koristio i" Rank" zvučne jedinice koje nisu bile baš nešto poznate po basu . Sad su  prešle  na kinesku  varijaciju na temu i  ovi novi modeli "obiluju " basom , zamornim !.  Inače sam "fan" te firme jer mi zvuče "razglasno" - što je najbliže živom  doživljaju . ;).

Pa da lepo si primetio, kad ih gurnem nazad eto basa ali slika gubi na dubini. Širina zvučne slike zavisi najviše od zaokretanja zvučnika ka slušaocu, što se više okreće ka sredini slika je sve uža i dublja, i obrnuto kad stoje potpuno paralelno zidu, slika je jako široka ali malo plića. Tako se može namestiti po želji slušaoca.

Zvučnici stoje previše nisko, to su stalci za one velike zvučnike.

Što se tiče ferofluida u visokotoncima, bio je izvađen jer je jedan zvučnik skroz zapekao. U tom stanju je radilo neko vreme ali je bilo preoštro jer nije bio prigušen rezonantni pik što je pravilo dosta izobličenja. Kad se izvadi ferofluid treba da se doda usisno kolo za rezonantni pik, ako samo izvadiš FF dobije se više detalja ali i izobličenja, sve zavisi od toga kakva je skretnica, ako je oštriji rez i daleko od rezonantnog pika onda je uticaj manji.

Ovo je visokotonac aluminijumski, kalem je 19mm i rezonansa je visoko, tako da praktično bez FF ne može da radi sa midbass-om od 8 inča. Inače ovaj zvučnik ima rupu u odzivu između midbass-s i visokotonca, tako su ga napravili, ali ne čuje se to previše, malo smeta u početku ali navikne se uvo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima puno vezano , ali i neznatno , za siću  isplati se  probati ? ! . Hm ? što kome  fali ? (osobno je ) . tipa skretnica pa bas je i ovako upitan ?  ( sama kutija ) . Sam aluminijski namotaj  vjerojatno nije u sinergiji  sa ( bez ferofluida) sa mid bas jedinicom ? :), al ' zabole nas ?  nek se oni "špekulaju " ? nhf  , al može i dalje ? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

48 minutes ago, black coffe said:

Ima puno vezano , ali i neznatno , za siću  isplati se  probati ? ! . Hm ? što kome  fali ? (osobno je ) . tipa skretnica pa bas je i ovako upitan ?  ( sama kutija ) . Sam aluminijski namotaj  vjerojatno nije u sinergiji  sa ( bez ferofluida) sa mid bas jedinicom ? :), al ' zabole nas ?  nek se oni "špekulaju " ? nhf  , al može i dalje ? :)

Bas je stavljen u previše malu kompresionu  kutiju pa je dodat kondenzator na red sa basom. To skida pik u basu i dobija se utisak dubjeg basa nego što stvarno jeste, to su mnogi radili, Kef recimo.

Ima negde na internetu, neko je zamenio visokotonac i preradio skretnicu, jer je midbass odličan ali visokotonac dosta zaostaje. Ako nađeš te zvučnike jeftino i uz malo ulaganja, dobije se solidan zvučnik za male pare. Takođe, kutiju treba dampirati iznutra  bitumenom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, black coffe said:

Koji je odnos za male pere ?  ?  Ekipa traži  ? za 250 ojra , pa do ???  nerzamislivih ?  , Aj  budi pametan ?  koda je tu neko zaposlen da daje savjete ? ? nek se ! PREISPITAJU  . ;)

 

Ovaj par je kupljen za 50eur jer jedan visokotonac nije u opšte radio a drugi je bio tiši nego što treba. Na svu sreću samo je trebalo zameniti ferofluid. Realna cena je 100eur za nečačkane ali ispravne. Da se dovede u fabričko stanje morao bi platiti nekom još možda 100eur za recap i zamenu ferofluida. Ne znam cene baš, možda i više jer treba imati neki alat za skidanje midbasa, ovaj je na bajonet sistem montaže.

Možda za te pare može nešto bolje da se uzme, ne znam, trebalo bi ih uporediti 1:1 sa konkurentima. Visokotonac je malo problematičan po meni, uz 8inch bas ide 1inch visoki ili veći, nikako 19mm. Ti stari metalni visokotonci su nalo oštri, možda bi se uklopilo sa nekim mekšezvučećim pojačalom, neki NAD ili slično iz tog vremena.

Imam jedno TPA3116D pojačalce   D klase baš ću da probam kako se slažu. Ono ima malo manje visokih od ovog mog sistema koji je blagi overkill za 505.2.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 hours ago, NIXIE said:

Ovaj par je kupljen za 50eur jer jedan visokotonac nije u opšte radio a drugi je bio tiši nego što treba. Na svu sreću samo je trebalo zameniti ferofluid. Realna cena je 100eur za nečačkane ali ispravne. Da se dovede u fabričko stanje morao bi platiti nekom još možda 100eur za recap i zamenu ferofluida. Ne znam cene baš, možda i više jer treba imati neki alat za skidanje midbasa, ovaj je na bajonet sistem montaže.

Možda za te pare može nešto bolje da se uzme, ne znam, trebalo bi ih uporediti 1:1 sa konkurentima. Visokotonac je malo problematičan po meni, uz 8inch bas ide 1inch visoki ili veći, nikako 19mm. Ti stari metalni visokotonci su nalo oštri, možda bi se uklopilo sa nekim mekšezvučećim pojačalom, neki NAD ili slično iz tog vremena.

Imam jedno TPA3116D pojačalce   D klase baš ću da probam kako se slažu. Ono ima malo manje visokih od ovog mog sistema koji je blagi overkill za 505.2.

Znaš i sam da su oni "hodali" sa Rotelom ? . Btw koji je također relativno oštar ? al u to vrieme se nije libilo upotrebljavati ton kontrole ? ;) Nisu svi bili pravovjernici . Govorimo o mid fiu , ma što to značilo . D klasa bi mogla pokazati što mogu ? ! Više snage  uvjetno rečeno "tupe" možda ih otvori . Ma ima puno kombinacija . Interesantan projekt !  . Baš me interesira rezultat . Cijela priča ima smisla . Zatvorenije pojačalo i otvoreniji zvučnici ? e  a da još nema ferufluida ?  - evo Ti crva pa se muči :P.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pravite word dropping. Ali je to valjda obaveza u hifi. :) 

Wharfedale kada se pojavio, masno izreklamiran, da ne bude zabune, doziveo je strahoviti bum, imali su par "tajnih" resenja, koja su se iz potaje svidjale informisanim korisnicima, i napravljeno je nekoliko modela izuzetno pristojnih kutija za normalan novac. Mali kalem na basu, nalik na starinske konusne drajvere, dampiranje kutija, pristojna skretnica...

Nagli pad i gasenje popularnosti su nastali u neposrednoj korelaciji sa mizernim obicajima usteda, i iznenadne navale, pa je finalna izrada bila aljkava, isporucivali su malte ne neosusene zvucnike nakon lepljenja membrana, neko se dosetio da skracuje pletenice zarad ustede i uvecanja broja potrebnih parova, proizvodnja je delom bacena na jeftini istok...sto je dovelo da nezadovoljstva korisnika i ozbiljnog pada popularnosti. Lako se padne ispod proseka i komercijale.

Pa bi te neke detaje trebalo preslisati, i pre svega biti nezan sa doticnima. Ima toga po sveckim forumima dosta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...