Jump to content

Iskra Garrard zvucnjaci by 0WAF


zerowaf

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 329
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Zero, koje su dimenzije kutija? Jel bilo kakvog pomaka? Tema je baš zanimljiva pa je šteta da nema novosti :).

Ziki, imam dimenzije kutija koje mi je dao Zen i uputstvo kako napraviti "nemogusesjetitinazivazaonousredinidriveraštoraspršujezvuknaokolo", ali me do pred koji dan mučila nastašica vremena, a sad kad sam imao tri slobodna dana me muči temperatura i upala dišnih puteva.Bit će skutijani ćim prije stignem i popraćeni slikama i dimenzijama, te naravno zvučnim utiscima.Uz to su mi monoblokovi na servisu kod njihovog autora jer je jedan puštao nekakav krckajući zvuk u zvučnik.

Maloprije stigli. Idem sad ponovo pročitati temu :guitarplayer: ........................................................................................................................................................................................................................Nevjerojatno da su bili na oglasniku 3-4 mjeseca i nitko nije pitao za njih. Ja sam ih nakon čitanja ove teme. Hvala tebi i Zeru...

Čestitam! Izgledaju još bolje od mojih!Slobodno napravi sve kako je mi Zen savjetovao - sigurno fercera!I da, nema potrebe da zahvaljuješ meni - Zen je čovjek koji je te drivere otkrio još prije puno godina i pisao o njima i ovdje i na bigdiya. Tako sam ih i ja našao. ;)Crni, da, i u stock formi nisu loši, ali ovako su još bolji - provjereno! Izbacivanjem srednjotonca i predavanjem više posla tom famoznom Iskrinom 8-incheru je zvučnik prodisao! Dobio nekakvu "opipljivu", ili da kažem organsku kvalitetu zvuka.Kao da napraviš usporedbu između dobre svježe pečene rakije i one koja je odstajala puno godina zakopana čekajući da se sin oženi. ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo polako, prvo zdravlje pa onda ostalo. Veselim se nastavku, kad bude...

Hvala!Nastavak će biti ćim stignem. Pokušat ću ga dokumentirati slikama i nacrtima ako dobijem dozvolu od Zena za raspačavanje njegovog nacrta za kutije.Zen, smijem li? :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zero a zasto ne pokusas nekako izmeriti TS parametre i eventualno SPL i za bas i za te visoke?Onda ce stvar ioko kabinetaa biti mnogo jasnije?.Inace ultaflex je bazicno Supravoxov koncept kabineta i mozda je neka preteca onkena(Da ne kazem tatko na Onken,,,).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zero a zasto ne pokusas nekako izmeriti TS parametre i eventualno SPL i za bas i za te visoke?

Onda ce stvar ioko kabinetaa biti mnogo jasnije?

.

Inace ultaflex je bazicno Supravoxov koncept kabineta i mozda je neka preteca onkena

(Da ne kazem tatko na Onken,,,)

.

Ovdje su TSP: http://www.diyaudio....tml#post1833717

Ne znam je li ih Zen sam mjerio ili je drugačije došao do njih.

Za vas kojima je mrsko klikati na link evo C/P:

Fs 57 Hz[/font]

Qms 10,36[/font]

Vas 167 L[/font]

Cms 1,373[/font]

Mms 2,77 gr[/font]

Rms 0,19 kg/s[/font]

Sd 292,5cm^2[/font]

Spl 103,3db/W/m[/font]

Qes 0,537[/font]

Re 3,4E[/font]

Le 0,217mH[/font]

Qts 0,51[/font]

Z 4E[/font]

Bl 3,563[/font]

Pe 10W[/font]

Zen mi je umejsto ovog ultraflexa dao unutarnje mjere kutije kakvu on preporuča i predlaže princip varioventa.

Ova ultraflex varijanta mi se sviđa i isto mislim da je to tatko na onken, ali ja ti toliko malo znam o tome da nemam pojma kako bi Iskre radile u takvoj kutiji. Ako nekome nije tlaka napraviti simulaciju sačekat ću još malo sa rezanjem (mada razumijem da nitko ne mora dangubiti svoje vrijeme na mene) Ionako ne mogu odmah početi raditi. Imam priličnu upalu sinusa sa temperaturom i nisam baš od neke volje za radom trenutno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ta kuteja od 40-ak L sa varioventom je ono sto sam ja nekad imaoto znam da radi , ali naravno da treba proveriti i druge varijantenegde valjda ima tema na big diya gde je neko nesto savetovao , ali ne mogu da se setimparametre sam ja merio , davno , u 3 ponavljanjaono sto mi i dan danas ne ide u glavu je podatak o efikasnosti .......... a lenj sam da merim ponovoako si voljan - lako ti je za izmeritida se ne ponavljam sta ti treba - trazi i dobices

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ta kuteja od 40-ak L sa varioventom je ono sto sam ja nekad imaoto znam da radi , ali naravno da treba proveriti i druge varijantenegde valjda ima tema na big diya gde je neko nesto savetovao , ali ne mogu da se setimparametre sam ja merio , davno , u 3 ponavljanjaono sto mi i dan danas ne ide u glavu je podatak o efikasnosti .......... a lenj sam da merim ponovoako si voljan - lako ti je za izmeritida se ne ponavljam sta ti treba - trazi i dobices

Hvala Zen, a i svi ostali koji se interesirate ili savjetujete! :cheers:I sam sam se čudio nevjerovatnoj efikasnosti, ali nisam imao namjeru preispitivati točnost. Za sad mogu reći da su -dovoljno- efikasni. ;)Ima thread na bigdiya u kojem si GM-a tražio simulaciju za MLTL. Mislim da je to u tom linku kojeg sam postao u vezi parametara.Nisam još počeo rezati ništa jer bi me prašina sada otjerala u bolnicu - kronična upala sinusa. Kad sam zdrav imam žute brkove, a kamoli sad. :rofl:Svako zlo za neko dobro - možda se u međuvremenu izrodi i neka alternativa koja će mi biti dovoljno simple i jeftilenska, a opet dovoljno obečavajuća.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam je li ih Zen sam mjerio ili je drugačije došao do njih.

Za vas kojima je mrsko klikati na link evo C/P:

Fs 57 Hz[/font]

Qms 10,36[/font]

Vas 167 L[/font]

Cms 1,373[/font]

Mms 2,77 gr[/font]

Rms 0,19 kg/s[/font]

Sd 292,5cm^2[/font]

Spl 103,3db/W/m[/font]

Qes 0,537[/font]

Re 3,4E[/font]

Le 0,217mH[/font]

Qts 0,51[/font]

Z 4E[/font]

Bl 3,563[/font]

Pe 10W[/font]

Zen mi je umejsto ovog ultraflexa dao unutarnje mjere kutije kakvu on preporuča i predlaže princip varioventa.

Ni meni nije jasno kako je dobijeno 2,77 grama težina kretnog sistema sa membranu veličine (ekvivalent) 9" ?

T/S parametri se i inače međusobno ne slažu. kada bi uzeli da je Vas i Sd tačno, onda je i Cms (skoro) tačno, pa bi iz toga dobili Mms=5,6 grama. A efikasnost oko 100 dB/1W/1m ili 103 dB/2,83 V/1m.

Dakle, sve bi se slagalo za Mms=5,6 grama.

Ja bih voleo da imam prilike iz čiste radoznalosti da premerim te jedinice, jer mi čak i 5,6 grama deluje skoro pa nemoguće sa tehnološkog stanoviša. Lowther DX4 ima Mms oko 10 grama za 8" (210 cm2).

Kompresiona kutija sa varioventom je sigurno dobra solucija, jer jedinica ima veliki Vas, malu kretnu masu i visok Qts. Jedino što je onda rezonantna frekv. u kutiji od 40 L oko 120 Hz. To je i očekivano za toliku jedinicu takvih karakteristika i visoke efikasnosti. Praktično je najbolje koristiti je kao nisko-srednjetonac, ali ne i za basove.

Treba imati u vidu prednosti i nedostatke ovakvih jedinica. To je posebna tema o kojoj se može naširoko....

Jedan od razloga (ima ih prilično) zašto danas nisu toliko zastupljene jedinice ovoga tipa nije teorija zavere audio industrije, već to što je velika a lagana membrana od kartona VRLO savitljiva, što unosi prilična izobličenja u signal koji emituje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Momci prije nego što se zaletite u dokazivanju da mi je slon prdnuo u uho dat ću vam još jedan argument : Ja nemam niti praktično niti teoretsko znanje o gradnji zvučnika.E sad kad smo i to nedvojbeno ustanovili mogu nastaviti ovako laički:Ljudi moji, što sam sve ja pročitao o tim Lowtherima! Pa to, kad pošten praviša izmjeri i dokaže orbi et urbi da te precjenjene kartonske smijurije ne mogu raditi linearno u nijednoj kutiji, mora da će firma u stečaj jer će onda svima biti jasno da je Lowther najveća audio prijevara poslije izuma graha Tetovca....Ali, Lowther je i dalje jedan od najbolje zvučećih drivera koje sam čuo! Kako to? Stvarno i uz vidno zarumenjene obraze priznajem da ne znam kako to da zvuče dobro.Ovi driveri također zvuče dobro, dapače u mom svijetu - zvuče odlično! Zašto? Opet ne znam. :(Meni čak dobro zvuče i lampaši! Pa tek oni ne bi smjeli biti dobri gledajući decimale, ali i dalje ne znam zašto je to tako.Valjda u tom moru nesavršenosti takvi uređaji - i zvučnici i pojačala - nešto odrađuju toliko dobro da je to dovoljno da mi zamaže oči i uši i da zbog toga ne primječujem njihove nedostatke kao nešto kritično - ako ih uopće i primjetim.Sa tehničke strane vam ne mogu proturiječiti jer prečesto niti ne razumijem o ćemu pišete tako da ste sigurno u pravu. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...