Jump to content

HI - END za gurmane I HI - FI za pocetnike


shuca77

Preporučeni Komentari

Nekada davno u jednom Audio casopisu je postojao ovaj naslov gde su komponente bile rangirane bas kao u naslovu teme. Uskoro cu to prepisati - vrlo je zanimljivo a i poucnoNe radi se samo o komponentama , vec i o zvuku i zvucnoj slici , u pitanju je nesto veoma opsirno. Zanima me da li neko zna sta je HI - FI i odakle pocinje HI - END. Po cemu ste sigurni da komponenta koju ste kupili ili napravili pripada hi - endu. Gde je granica odnosno crta ispod koje je jedno i obrnuto odakle krece drugo, koje elemente mora da ima zvucna slika u sistemu da bi ste upali u ovu jacu kategoriju . Koliko poznajete HI - END sistema i zasto mislite da su hi - end i obrnuto.Opste je poznato da je mnogima u nasem hobiju Slon zgazio na uvo i da se cene Audiofili koji imaju sluh i koji znaju da prepoznaju i ocene HI - END i HI - FI - to slobodno cak mogu i da nazovem profesijom iza koje stoji obdarenost , ustalom mnogi od njih i vrse recenzije Audio opreme. Ima ih dosta i kod nas a i po Svetu jos vise. Koliko poznajete takvih osoba u vasem okruzenju, ja ih bas ne poznajem mnogo a vrlo sam rad da ih upoznam i popricam sa njimaSvako od nas da se ne lazemo tezi za sto boljim zvukom u svom sistemu , zato milim da je za mnoge od nas to od velike koristi. Mislim da je ovo pravo mesto za ovakvu vrstu diskusije jer je poznato da mnogi samograditelji i konstruktori imaju dobar sluh i njihova rec je - Respect -

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti bas resio da ne spavas. Po meni hi end ne postoji...To je jedan markentiski izraz uveden kako bi se naslo opravdanje da se neki uredjaji mogu prodavati po astronomskim cenama. Postoje losi i vrlo, vrlo kvalitetni uredjaji koji dobro upareni su sposobni da nam pruze magiju zvuka...Obicno njih prate i vrlo kvalitetni delovi ugradjeni u njih. Ono izmedju je budzet, koji je najvise zastupljen-naravno znamo zbog cega...Gde pocinje hi end ? Ko to zna...Imas npr. neki besan McIntosh, koji po imenu tu spada, i nadje se diyer-pametan konstruktor koji napravi zvucno bolju stvar, i ko je onda tu hi end?Ili npr. jaci upgrade solidnog pojacala, to si i ti radio, ima li ono sad ulaznicu za hi end ?Mislim, pitanje je veoma uopsteno i opsirno, mozda bi bilo bolje pitati gde se moze cuti vrhunski zvuk i kako su tu uparene komponente...Inace izmedju ostalih, ako hoces-ako vec nisi video, pogledaj sta pravi clan foruma AR2 (mislim da je tako) pa ce ti se neke stvari kasti same...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zanima me da li neko zna sta je HI - FI i odakle pocinje HI - END.

(po)gledaj grafik odakle sta pocinje:

Postavljena slika

ima i "ono" iznad Hi-End-a ... iznad svega sto postoji je Ultra-Fi - zvuk uredjaja hobista - DIY Audio odnosno "mi" ...

Ultra-Fi uredjaji su uglavnom "usavrseni" Hi-Fi i High-End uredjaji od strane DIY Audiofila (klonovi bolji od orginala - ili preradjevine orginala - upgrade) a ima i razradjenih i potpuno

novih DIY topologija uredjaja, tako da niko ziv ne zna sta je gornja granica u zvuku... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

HI - END ili zovi kako ti volja, na kraju se sve meri ulozenim parama.Nekoliko dana razmisljam sta da radim i kako da kompletiram tube SE koji sam odlucio da pravim. Zbog velike toplote na 30w odlucim da se spustim nize i zadovoljim sa 12 do 15w, a da pare koje bih ulozio u trafoe ulozim u dobar FR. I tu se ponovo javi dilema. Odem na http://www.decware.com u potragu za dobrim FR i odlucim se za FRX-2 [oko $600]. Malo citam i taj FRX-2 od $600 je u stvari modifikovani Tang Band w8-1808 koji kosta $200. Kako sistem funkcionise. Ako zelis trebas mu uplatiti 50% on ce da kupi W8-1808, modifikuje ga i tebi proda za $600 Tang Band Exotic. I jos je covek rasprodat da se trebas staviti na listu.Sad se pitam da li meni uopste treba ta modifikacija koja kosta $800 za par. Ili je bolje da samo uzmem plan za Zen open bafle i stavim Tang Band, koji je sam po sebi dobar. Ili mozda jos bolje jedan od FR modela Audio Nirvana OD 15" DO 8". Recimo Audio Nirvana Super 10 Alnico je $700/par ili Super 8 Alnico je $500/par.A on nema dileme, unapred je rasprodat. E to ti je ............. Hi-End

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hajde da i ja dam svoj filozofski doprinos :63izs7n:

tako da niko ziv ne zna sta je gornja granica u zvuku :buehehe:

Gornja granica je svaki zvuk koji mozes cuti u prirodi uzivo. Sve ostalo je kopija i nikad nece biti bolja od originala.E sad, ako hoces da utvrdis koja kopija je najbolja onda moras da ih uporedjujes sa originalom. Problem je sto mi u vecini slucajeva originale nemamo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

HI - END ili zovi kako ti volja, na kraju se sve meri ulozenim parama.

Nekoliko dana razmisljam sta da radim i kako da kompletiram tube SE koji sam odlucio da pravim. Zbog velike toplote na 30w odlucim da se spustim nize i zadovoljim sa 12 do 15w, a da pare koje bih ulozio u trafoe ulozim u dobar FR. I tu se ponovo javi dilema. Odem na http://www.decware.com u potragu za dobrim FR i odlucim se za FRX-2 [oko $600]. Malo citam i taj FRX-2 od $600 je u stvari modifikovani Tang Band w8-1808 koji kosta $200. Kako sistem funkcionise. Ako zelis trebas mu uplatiti 50% on ce da kupi W8-1808, modifikuje ga i tebi proda za $600 Tang Band Exotic. I jos je covek rasprodat da se trebas staviti na listu.

Sad se pitam da li meni uopste treba ta modifikacija koja kosta $800 za par. Ili je bolje da samo uzmem plan za Zen open bafle i stavim Tang Band, koji je sam po sebi dobar. Ili mozda jos bolje jedan od FR modela Audio Nirvana OD 15" DO 8". Recimo Audio Nirvana Super 10 Alnico je $700/par ili Super 8 Alnico je $500/par.

A on nema dileme, unapred je rasprodat. E to ti je ............. Hi-End

Scope ti si car :D

:oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pitanju je nemacki casopis Stereo Juni 90 god... Hi - end lista i njemu integralna pojacala za gurmane ni ne postoje , postoji samo lista za poznavaoce i za pocetnike.hi - end lista za pocetnike.. Accu e 206, Arcam delta 60, Audio Lab v - 100 , Creek 4040, Linx - Nebula, Misssion S 1 i 2, Musical Fidelity A1, Sonus Faber queed, Naim nite 2. U ovoj listi najjeftiniji je Creek(800dm) a najskuplji Accu(2800dm) i SF(2500dm)Za poznavaoce samo 3 integ... pojacala...Mission S 2 SA PSX - OM, Acuu e 305U pred pojacalima i snagasima klasa za pocetnike je dosta feftina. Pred poj... za pocetnike ima samo 3, Cambridge c 70, Nad 1240 i Rotel rc850 i cene su 800, 500 i 600 dm. Ista stvar je i sa snagasima za pocetnike samo su parvi od od malopre pomenute tri firme, Cambr... a 70, Nad 2240, Rotel rb 850Prd pojac.. za poznavaoce je vec druga cena , drugi brand - ovi....Accu c 202, Briston 11b, hgp model viva, Linear Acoustic V1, MBL 4010, Naim 32, YBA model 2, Pero sl3,Snagasi za poznavaoce...Acuu.. p - 102, Briston 3b, Burmester 878, Naim nap 140, HGP Grupo, Linear Acoustic la - 60, Nojman 100, Omtec ca 25 mono blokovi u a klasi, Pero 3150, VTL mono blokovi 100, YBA 2Lista za gurmane pred pojacala.... Audio Research sp 15, Acuu.. c - 200L, Beckes & Miler faza 2, Burmester 877, 897, EC - 1, Krell ksp - 7b, Marc Levinson ml 26, Naim 72 sa high cap, Jeff Rowland Coherence 1 sa vrtoglavom cenom od 15.000dm, Spektral dmc 6, VTL Ultimate preamplifire vith MC od 13.000dmSnagasi za gurmane..Acuu p - 500, EC 250, Krell ksa 100, Marc Levinson 20.5 mono blokovi, Marc L 23.5, Naim nap 250, Jeff Rowland model 3 mono,Jeff Row.. mod 7 mono , Spectral dma 50, Threshold sa2 mono i sa 4e stereo snagasPostoji i lista za cd playre, zvucnike, gram.. rucke, gram.. glave, ali drugi put o tome ako vas bude zanimaloNapr,, IZVOR nije tesko doterati cd da lepo svira - dodas neku lampu unutra - odnosno neku muljazu , gomila playera je napravljena tako da drugacije ne moze ali dobiti referentan zvuk e to nije lako, referentan zvuk je da ti procita na disku ono sto jeste a ne da cd player izmislja neku svoju kreaciju zvuka, doci do reference u digitaliji to je samo ako imas DCS, Burmester , Linn cd 12, Marc Levinson 30.5 i 31.5, 390s itd, oni istovremeno objedinjuju i lepotu zvuka i prilicnu merodavnost u odnosima snimljenog materijala odnosno oni moraju da ti daju to sto je tamo negde snimljeno a ne da izmislja nesto, dodaje , pravi bajku i pripovetku. Po meni se ljudi predaju iluzijama zato sto ne mogu lako doci do reference, doci do reference i cuti sta je tamo negde snimljeno - to je zastrasujuce mnogo para.To sve moze da se prebaci i na gram.. glave koja je prva na udarcu i treba da iscita informaciju iz brazde na pravilan nacin i prenese do sledeceg nivoa pojacanja signala - odnosno phono sekcije . Postoje mnoge glave koje lepo sviraju i sa mnogima moze da se uziva ali kad stavite glavu koja tacno odradi posao sa pravom merom , sa pravim odnosima i ako jos imas sistem koji to sve moze da prikaze onda je zapravo ta glava najveci doprinos dala u reprodukciji i od nje potice sve , ne malo puta sam se uverio u to. Ljudi pokusavaju, upinju se ali jednostavno to nije tako lako i tu je car svega ovogaZnaci pribliziti se izvornom zvuku bez ikakvih dodavanja to je filozofija hi - end-a kad je izvor u pitanju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hajde da i ja dam svoj filozofski doprinos :63izs7n:Gornja granica je svaki zvuk koji mozes cuti u prirodi uzivo. Sve ostalo je kopija i nikad nece biti bolja od originala.E sad, ako hoces da utvrdis koja kopija je najbolja onda moras da ih uporedjujes sa originalom. Problem je sto mi u vecini slucajeva originale nemamo.

filozofija ti je ustogljena, jer gde mozes u prirodi cuti zvukove cyber space 4D elektronske muzike i efekata od kojih se ukakis od srece u gace ako imas Tangband?! :msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sistemi za reprodukciju nemaju zadatak da imitiraju zvukove iz prirodenego da reprodukuju sto vernije materijal koji je neko snimio (to mogu biti i zvuci iz prirrode...)

Da se nadovežem,trebali bi reproducirati u dlaku točno onako kako je snimljeno. Ali ja ne znam kako je snimljeno niti kako je to zvučalo čovjeku u studiju.Zato meni ostaje samo podijela na tri doživljaja odslušanog:a) sviđa mi se (HI-FI)b)jebeno mi se sviđa (High End)c) dobra mjuza! (ja sam High ;) )
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...