Jump to content

Udrobljena automobilska tema.


chakija

Preporučeni Komentari

Ja cu ovih dana najverovatnije kupiti 4 letnje gume I bas gledam da budu Dunlop sport Bluresponse. :)Alternativa su Toyo, ali o njima nema bas mnogo na testovima...

 

Mnogi se kunu u Continental - ne mareći mnogo za indexiranja i testove. Kada je ortak kupio svoj BMW 520D (dizl karavan automatik) kaže da je došao sa Dunlop gumama koje su bile katastrofalne, naprosto užas. Ali, isti taj moj ortak, meni kaže: "moš' mislit', pa šta ako i potrošiš litru više goriva, ko da je to bitno..." ...Dakako, kupio je Continentalove i prezadovoljan... 225mm širine na 17" felnama.

Ima uz DEX index i mišljenje desetina pa i stotina vlasnika pojedinačnih guma (na reifendirekt.de, "kundenbevertungen") i naznačena kilometraža i subjektivna ocena od jedne do 5 zvezdica - takođe dodatna pomoć pri odluci...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Бар имате пуно избора у Србији...

 

...ја се ових дана премишљам око летњих гума [Chevrolet Cruze 1.8L]. Ауто дошао са Bridgestone Turanza ER300, које се више не производе. Трајале око 40,000 км свакодневне вожње по прилично лошим путевима [зна свако ко је возио кроз Македонију на путу до Грчке].

 

Како су ми [тако ми рекли] димензије гума нестандардне [215/50/R17], имам само пар избора:

 

1. Pirelli P7 Cinturato.

2. Continental SportContact 3.

 

Цене су скоро идентичне. Возим цивилно [како је рекао Зеро], али дешава ми се да бар пар пута месечно проживим ситуацију која захтева снажно и изненадно кочење.

 

Шта да се ради, шта да се ради? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako bre losi putevi u makedoniji, svaki put koji vodi do kafane stari javor dzoko u mrzence je dobar put!

 

za dilemu ne znam, sem sto sam dugo vozio P6, prvo jedan komplet na starom kadetu krajem devedesetih pa posle na golfu 4 drugi komplet i to je najbolja letnja guma koju pamtim, brutalno dobra. tako da sam slab na pireli ali realno u toj premium klasi ceni nema lose gume, sve zavisi sta volis. 

 

sad vozim neku goodyear na mnogo boljim kolima zato sto sam stipsa da dam vise od 100e za gumu 205-55-16 ali realno bi trebalo da predjem na P7 i slicno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Бар имате пуно избора у Србији...

 

...ја се ових дана премишљам око летњих гума [Chevrolet Cruze 1.8L]. Ауто дошао са Bridgestone Turanza ER300, које се више не производе. Трајале око 40,000 км свакодневне вожње по прилично лошим путевима [зна свако ко је возио кроз Македонију на путу до Грчке].

 

Како су ми [тако ми рекли] димензије гума нестандардне [215/50/R17], имам само пар избора:

 

1. Pirelli P7 Cinturato.

2. Continental SportContact 3.

 

Цене су скоро идентичне. Возим цивилно [како је рекао Зеро], али дешава ми се да бар пар пута месечно проживим ситуацију која захтева снажно и изненадно кочење.

 

Шта да се ради, шта да се ради? :)

 

Kad bi imao 16" felne mogao bi da biraš a i cene pneumatika bi bile niže, naime, 205/60 R16 je ista fizička dimenzija po pitanju prečnika... U svakom slučaju i Pirelli i Continental koje si naveo su dobro ocenjene gume s time da je Pirelli celu klasu bolja guma što se tiče potrošnje po DEX indeksu... http://www.reifendirekt.de/cgi-bin/rshop.pl?dsco=100&cart_id=36510326.100.29884&sowigan=So&Breite=215&Quer=50&Felge=17&Speed=&kategorie=6&Marke=&ranzahl=4&suchen=Angebote%20anzeigen&rsmFahrzeugart=PKW&search_tool=standard&sort_by=Lable_DEX

 

Ne znam da li ti je izvodljivo kupiti gume u Srbiji (Niš) ? http://www.agrohim.rs/cms/view.php?id=100&tip=putnicke&searchType=putnicke&sirina=215&visina=50&precnik=R17&god_doba=letnje&partnerId=30106&submit=Potvrdi

 

http://www.coningdoo.co.rs/pretraga/

 

U svakom slučaju, ni jedna opcija nije jeftina...

 

edit: ja sam značajno srezao trošak - kupovina 4 nove gume manje dimenzije obruča plus kupovina 4 skoro nove čelične felne me je koštalo oko 130€ manje nego da sam iste gume kupio za veći obruč a sa nižim profilom. Plus mi ostaje 4 komada alufelni za koje kažu da bez problema mogu da dobijem 250€...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako bre losi putevi u makedoniji, svaki put koji vodi do kafane stari javor dzoko u mrzence je dobar put!

 

za dilemu ne znam, sem sto sam dugo vozio P6, prvo jedan komplet na starom kadetu krajem devedesetih pa posle na golfu 4 drugi komplet i to je najbolja letnja guma koju pamtim, brutalno dobra. tako da sam slab na pireli ali realno u toj premium klasi ceni nema lose gume, sve zavisi sta volis. 

 

sad vozim neku goodyear na mnogo boljim kolima zato sto sam stipsa da dam vise od 100e za gumu 205-55-16 ali realno bi trebalo da predjem na P7 i slicno.

 

Јасно мени да једини начин да вас све довучем код мене је да вас прво провозим преко Мрзенци.

 

Kad bi imao 16" felne mogao bi da biraš a i cene pneumatika bi bile niže, naime, 205/60 R16 je ista fizička dimenzija po pitanju prečnika... U svakom slučaju i Pirelli i Continental koje si naveo su dobro ocenjene gume s time da je Pirelli celu klasu bolja guma što se tiče potrošnje po DEX indeksu... http://www.reifendirekt.de/cgi-bin/rshop.pl?dsco=100&cart_id=36510326.100.29884&sowigan=So&Breite=215&Quer=50&Felge=17&Speed=&kategorie=6&Marke=&ranzahl=4&suchen=Angebote%20anzeigen&rsmFahrzeugart=PKW&search_tool=standard&sort_by=Lable_DEX

 

Ne znam da li ti je izvodljivo kupiti gume u Srbiji (Niš) ? http://www.agrohim.rs/cms/view.php?id=100&tip=putnicke&searchType=putnicke&sirina=215&visina=50&precnik=R17&god_doba=letnje&partnerId=30106&submit=Potvrdi

 

http://www.coningdoo.co.rs/pretraga/

 

U svakom slučaju, ni jedna opcija nije jeftina...

 

edit: ja sam značajno srezao trošak - kupovina 4 nove gume manje dimenzije obruča plus kupovina 4 skoro nove čelične felne me je koštalo oko 130€ manje nego da sam iste gume kupio za veći obruč a sa nižim profilom. Plus mi ostaje 4 komada alufelni za koje kažu da bez problema mogu da dobijem 250€...

 

Летње фелне су 17", а зимске су 16". Тренутно на зимским фелнама имам Pirelli Sotozerro, 205/60/R16. Тако да, и ја нагињем Pirelli-јевом опцијом.

 

Око Ниша... то је опција свакако. Гуме су код вас толико јефтиније да се и пут исплати.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sad vozim neku goodyear na mnogo boljim kolima zato sto sam stipsa da dam vise od 100e za gumu 205-55-16 ali realno bi trebalo da predjem na P7 i slicno.

Kad se samo setim kako sam povoljno prošao sa Pirelli P7 Cinturato u 205-55-16 veličini osmehnem se... ;)

Odlična... Jedva sam čekao da se na njih vratim...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad se samo setim kako sam povoljno prošao sa Pirelli P7 Cinturato u 205-55-16 veličini osmehnem se... ;)

Odlična... Jedva sam čekao da se na njih vratim...

 

Још један глас за Cinturato? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Још један глас за Cinturato? :)

Ne mogu da poredim, nisam imao prilike da vozim „protivnika“...

Starački, po jakoj kiši, teško vozilo, na okukama kod Šavnika, mirno sam išao 40-90... meni je to dovoljno...

Nisam ja neko ko tu može da glasa, više smetam... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja cu ovih dana najverovatnije kupiti 4 letnje gume I bas gledam da budu Dunlop sport Bluresponse. :)Alternativa su Toyo, ali o njima nema bas mnogo na testovima...

 

 

Nisam još vozio na Toyo. Moji frendovi jesu. Obadvojica su jako-jako-jako zadovoljni s T1R modelom. Mislim da se kod tih "manjih" firmi isplati uzimati njihov top model. S njime grade brend dko su im jeftiniji modeli ipak za zaradu. I da, oba frenda su sportski nastrijeni vozači, pa nismo niti razmišljali o buci ili potrošnji dok smo razgovarali o gumama.

 

 

Бар имате пуно избора у Србији...

 

...ја се ових дана премишљам око летњих гума [Chevrolet Cruze 1.8L]. Ауто дошао са Bridgestone Turanza ER300, које се више не производе. Трајале око 40,000 км свакодневне вожње по прилично лошим путевима [зна свако ко је возио кроз Македонију на путу до Грчке].

 

Како су ми [тако ми рекли] димензије гума нестандардне [215/50/R17], имам само пар избора:

 

1. Pirelli P7 Cinturato.

2. Continental SportContact 3.

 

Цене су скоро идентичне. Возим цивилно [како је рекао Зеро], али дешава ми се да бар пар пута месечно проживим ситуацију која захтева снажно и изненадно кочење.

 

Шта да се ради, шта да се ради? :)

 

 

 

Nećeš pogriješiti s nijednom gumom. Obje su na rubu sportskog doživljaja i obje imaju dobre reference. S time da bih sebi uzeo SC3 u tom izboru. Mislim da između njih treba odlučiti po ključu koja je jeftinija, ta je i bolja ako si "civilno" nastrojen vozač.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nećeš pogriješiti s nijednom gumom. Obje su na rubu sportskog doživljaja i obje imaju dobre reference. S time da bih sebi uzeo SC3 u tom izboru. Mislim da između njih treba odlučiti po ključu koja je jeftinija, ta je i bolja ako si "civilno" nastrojen vozač.

 

Pirelli је тачно 2ЕУР скупљи, по гуми, тако да не утиче пуно на задњи рачун. У сваком случају, јавим шта сам пазарио. Кад стигне плата, свакако.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razmišljam si malo, ako su ti loše ceste tamo, onda mislim da P7 ima nešto mekši bok od Contija. To bi bio plus za udobnost i minus za preciznost u upravljanju. ALi ne govorim niti iz iskustva niti sam iščitavao karakteristike nijedne od tih guma. Jednostavno dojam koji imam o oba brenda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razmišljam si malo, ako su ti loše ceste tamo, onda mislim da P7 ima nešto mekši bok od Contija. To bi bio plus za udobnost i minus za preciznost u upravljanju. ALi ne govorim niti iz iskustva niti sam iščitavao karakteristike nijedne od tih guma. Jednostavno dojam koji imam o oba brenda.

 

Пази, нису толико лоши путеви. Како пролазим скоро 160км свакодневно, хтео бих да не морам водити рачуна о свакој рупи.

 

Мој братанац вози само Michelin на неколико различитих аута. Ужасно је комично како пази на сваку рупу и сваки тротоар да не оштети гуму. То је њему нормално - да плати ужасно скупе гуме и да онда робује рупама на путу. Мислим, ако платим близу 200Е по гуми, хтео бих мало више флексибилности.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Пази, нису толико лоши путеви. Како пролазим скоро 160км свакодневно, хтео бих да не морам водити рачуна о свакој рупи.

 

Мој братанац вози само Michelin на неколико различитих аута. Ужасно је комично како пази на сваку рупу и сваки тротоар да не оштети гуму. То је њему нормално - да плати ужасно скупе гуме и да онда робује рупама на путу. Мислим, ако платим близу 200Е по гуми, хтео бих мало више флексибилности.

 

 

Onda tvrđi bok gume malo pomaže ako se naiđe na udarnu rupu tako što ga treba jače saviti do trenutka kad dolazi do oštećenja felge i prosjecanja gume, ali onda je udobnost malo lošija. U plus za tvrđi bok ide i nešto precizniji osječaj upravljanja, ali da bi se to osjetilo moralo bi se oštro voziti.Eto, pišem tek toliko da nešto pišem - nismo se maknuli od početne ideje da ćeš vjerojatno biti zadovoljan sa bilo kojom od te dvije gume. U prilog Pirelliju ide to što sam više manje upoznat sa P6 koju sam imao na autu i sa P7 koju mi stari vozi na svojem, pa mogu potvrditi da se ne troše jeko brzo i da su im svojstva kroz radni vijek prilično ujednačena do oko 25 do 30 k kilometara kada se pomalo mijenjaju svojstva. Prvenstveno pri kočenju na mokrom. Opet, to se tiče dimenzija koje sam imao priliku više ili manje upoznati i automobila na kojima su bile montirane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moj favorit - Pireli. mislim da ove nove i nisu pretvrde kao raniji modeli?

meni nije smetalo ni ono ranije. jebes rupe pa i potrosnu u krajnjoj liniji

meni je vazna upravljivost.

.

Sve to drugo je manje vazno i nadoknadivo. posledice slabije upravljivosti mogu biti vrlo ozbiljne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Јасно мени да једини начин да вас све довучем код мене је да вас прво провозим преко Мрзенци.

 

 

Летње фелне су 17", а зимске су 16". Тренутно на зимским фелнама имам Pirelli Sotozerro, 205/60/R16. Тако да, и ја нагињем Pirelli-јевом опцијом.

 

Око Ниша... то је опција свакако. Гуме су код вас толико јефтиније да се и пут исплати.

pitanje je da li su original. za nase trziste ovde u srbiji je sve neki fejk. od apple racunara po radnjama do nes kafe

i sami gradjani, mi postajemo fejk...

verovatno je i zbog toga jeftinije...

hahaha :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pitanje je da li su original. za nase trziste ovde u srbiji je sve neki fejk. od apple racunara po radnjama do nes kafe

 

Zanimljivo, francuski Renault koji vozim, proizveden je u Španiji a došao je sa fabričkim letnjim felgama, proizvedenim u Turskoj gde su proizvedene i slovenačke zimske Sava gume. Letnje nemačke Falken gume proizvedene su u Indoneziji a ove Dunlop (koji je do 1985 bio britanska kompanija a od '85 je u sastavu kompanije GoodYear sa sedištem u Buffalo-u, NY, USA) koje sam sad kupio su proizvedene u ... Germany...

Svetske mega-multikorporacije više ne funkcionišu lokalno-lokalno nego tamo gde se ostvaruje najbolja kombinacija ekonomičnosti i kvaliteta te najmanji prateći troškovi uz maksimizirani profit...

 

BTW, posle pređenih 107km sa novim letnjim gumama ili mi se pokvario merač potrošnje i pređenog puta ili su ove gume baš-baš lake po potrošnji (još nisam imao prilike da nešto oštro kočim) - trenutačno pokazuje 4.0l prosek... videćemo posle dve ili tri hiljade konzistentnost...  Dakako, sve čista gradska vožnja... Ako ostane ovako to je science fiction razlika od 1.5l manje od starih... 1.5l i nije bogzna šta kad je prosek 9-10 ili više litara pa od toga litra i po manje... ovako to bude jako veliki procenat... Videćemo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...