Jump to content

Kompenzator minor (Oprez! Sadržaj može prikazati Tannoy drivere!)


zerowaf

Preporučeni Komentari

pre 51 minuta, Doktor reče

@zerowaf,

sve ovo sto si uradio/uradices - respect ! :thumbsup:

Oko nekih zivotnih stvari, bolje reci, geopolitickih, se uopste ne slazemo, bio si mi, a ja sam isto i tebi, bio na ignore( vise nismo) . . .  idemo dalje . . .  tvojoj porodici, tebi, licno najpre, zelim zdravlja, srece, da sve to izdrzis, nastavis da radis/delas . . .  sada samo novi vinil naslovi  .  . . pisi, bre, recenzije svega toga sto pazaris vise nego dosad' . . . ;)

Msm, zakljucak ( da ne seire "mrsomoodi" ) - jedna Jednostavna cestitka za Bozic i NG.  :newyear:

 



Hvala na čestitkama i pohvalama!

Spojler

Ti meni nisi nikad bio na ignore, a to da sam ja tebi mi je jasno. Čitanje između redova ili čitanje "govora tijela" nije teško kad druga strana želi biti pročitana, a da se ne izjasni izrijekom.
Nema to veze sa geopolitikom nego sa moje četiri domovine od kojih mi svaka ponešto znači.
Rođen u Njemačkoj, odrastao u Jugoslaviji, borio se sa životom i za njega u Hrvatskoj, a sad sam u Austriji.
Neka na tome i ostane. Zapravo je bilo nepotrebno da to uopće i spomeneš.
Moje ime i prezime glase Mladen Kačavenda. Živim od 1979-te u Novskoj. Zapravo sam od 2020-te u Austriji, ali dolazim svako malo kući.
Svjestan sam zakulisnih događaja ovdje, ali mi nisu važni dok god imam ovdje prijatelje koji me znaju onakvog kakav jesam bez predrasude
Stojim iza svake riječi koje sam napisao ili izgovorio. Dogodi li se da netko "prEtumači" ono što sam rekao u ono što misli da sam htio reći, to nije nešto na što mogu baš potpuno utjecati.


Iskreno, malo mi je uvijek bilo i neugodno ostavljati recenzije vinila baš zbog treme pred takvim glazbenim znalcima poput tebe ili Wolanda, da spomenem bar dvojicu. Mogao sam spomenuti i Paju i sijaset drugih u istom kontekstu.
No u tom duhu:
Recital records, izdanje 1975. Mono.
Snimak iz 1951
Zvuk nije ono zbog čega ga slušam, ali muzika.....uf.....Nisam stručan, ali ne mogu zamisliti da je ikako drugačije moglo biti izvedeno!
recital records.jpg 

 

pre 33 minuta, krca44 reče

Kako ti se cini taj Duelung DCA 12 GA u odnosu na kvalitetne Mogami licnaste kablove koje si imao ?

Pitam jer me zanima zamena postojecih oranza a licna mi generalno ne lezi pa me inteesuje taj Duelund sto je neki ko tanji solid core u snopu ako sam pravilno ukapirao ?



Osnovna razlika kod mene na Devonima je bila da je Duelund bio prozračniji, a Mogami čvršći. Teško bih se usudio preuzeti odgovornost jer su žice uvijek neka siva zona u koju ni sam usprkos svemu nisam potpuno uvjeren, tj. uvijek su jedno ovog tri ili bilo koja kombinacija:
1.- System dependent
2.-Mood dependent
3.- Listener dependent
Zato nema jasnih relacija nigdje na svijetu koje mogu biti univerzalna pomoć. Najziheraškiji način je reći nekome da se ne zamara jer tako nećemo imati grižnju savjesti ako netko potroši bilo koji iznos, a rezultat izostane ili bude suprotan.
Ako ćemo raditi nogometne usporedbe:
Duelund je Jay Jay Okocha. Ima nešto u njemu, zna napraviti takav trik da se nasmiješ i lupiš dlanom po bedru koliko te je razgalio,ali nije najpouzdaniji u smislu da će uvijek biti na visini. Mogami je Edgar Davids. Štreberski točan, bez izraženih finesa i pouzdan u svemu. Nikada neće zakvačiti loptu petom uz aut liniju, pa njome prebaciti braniča i utrčati u šesnaesterac, ali neće niti jalovo tehnicirati na sredini terena.
Što od toga više voliš? Ja sam bio zadovoljan sa obje žice dok nisam isprobao foliju.
Osobno, mislim da dalje od folija neću ići. Mogu još jedino iz znatiželje isprobati srebrnu foliju, ali nije da mi nešto stoji na prstima.
Na koncu, žice ne mogu biti equilizer. Sve te razlike kad ih netko opisuje opisuje ih kao da gleda kroz povečalo, a u stvarnosti nisu tako velike. Žicama pripisuju veće razlike nego zamjeni zvučnika ili zvučnice!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 10 minuta, zerowaf reče

Zato nema jasnih relacija nigdje na svijetu koje mogu biti univerzalna pomoć

Hvala - sve ovo sto si napisao mi donekle pomaze.

Nisam nezadovoljan postojecim zicama ali povremeno mislim da bi mozda moglo biti sve malo kvalitetnije.

Navikao sam na prezentaciju sa solid core zicama i relativno skoro ( 4.-ti/5.-ti put ) odvojio jedan dan da ponovo isprobam licnaste kablove koje posedujem, neki ofc 2-2,5mm2 i kombinaciju srebro/bakar 2,5mm2 - oba ova kabla su u odnosu na solid core unosila promenu u smislu naduvane zvucne slike sa nedovoljnim fokusom instrumenata i generalno jasno mutnijim "zvucnim oblakom".    Radi konteksta solid core daje jasnu i neposrednu prezentaciju. 

Pa me je zato zanimao Duelund kao konstrukcijski nesto izmedju klasicne licne i solid core-a - i zato jer samo tu cujem jasnu razliku svaki put, na ostalim pozicijama mi nije tako bitno imati ne znam kakav kabl - radi sve kod mene dobro i sa "obicnim" kablovima ( kakva jeres :D ).

Foliju mozda probam u neko buduce vreme s obzirom da stalno cujem price o tome kako su ljudi jako zadovoljni prelaskom na taj tip kabla....a i nekako mi se cini da je folija cenovno dostupnija sem manualnog rada da se izoluje i konektuje.

 

Hvala ti jos jednom & izvini za off.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 7 minuta, krca44 reče

Hvala - sve ovo sto si napisao mi donekle pomaze.

Nisam nezadovoljan postojecim zicama ali povremeno mislim da bi mozda moglo biti sve malo kvalitetnije.

Navikao sam na prezentaciju sa solid core zicama i relativno skoro ( 4.-ti/5.-ti put ) odvojio jedan dan da ponovo isprobam licnaste kablove koje posedujem, neki ofc 2-2,5mm2 i kombinaciju srebro/bakar 2,5mm2 - oba ova kabla su u odnosu na solid core unosila promenu u smislu naduvane zvucne slike sa nedovoljnim fokusom instrumenata i generalno jasno mutnijim "zvucnim oblakom".    Radi konteksta solid core daje jasnu i neposrednu prezentaciju. 

Pa me je zato zanimao Duelund kao konstrukcijski nesto izmedju klasicne licne i solid core-a - i zato jer samo tu cujem jasnu razliku svaki put, na ostalim pozicijama mi nije tako bitno imati ne znam kakav kabl - radi sve kod mene dobro i sa "obicnim" kablovima ( kakva jeres :D ).

Foliju mozda probam u neko buduce vreme s obzirom da stalno cujem price o tome kako su ljudi jako zadovoljni prelaskom na taj tip kabla....a i nekako mi se cini da je folija cenovno dostupnija sem manualnog rada da se izoluje i konektuje.

 

Hvala ti jos jednom & izvini za off.

 

Ma ništa izvini, Krca!

Ako sam malo pomogao onda sam zadovoljan.

I sam sam prvo imao solid core, pa Duelund, pa Mogami, pa opet Duelund (možda ovaj povratak Duelunda nešto kaže?).

No, kao i dosta drugih stvari, nakon skoro desetljeća razmišljanja, pa zaboravljanja na folije, tj. na knjigu Allana Wrighta, sam napokon isprobao i to. Zajedno sa paučinasto tankim solid core single conductor interkonektima iz iste knjige.

Sa foil sve što ima solid core je zadržano, a vraćena je "širina" klasičnih žica. 

Meni osobno win-win!

Način spajanja folije sa bananama sam našao na YT kad sam već imao nekako iskasapljene spojeve s bananom.

Potraži video od Hificollective koji ako se dobro sjećam ima u naslovu nešto tipa "foil kit".

Ne mogu sad tražiti, ali ako ga sutra negdje vidim postat ću ga ovdje svima.

Na taj sam način prepravio već napravljene folije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma nisam sad mogao čekati:

Evo video:

 

 

 

za ožičenje zvučnjaka sam koristio cjevasti zavoj kakav koriste na hitnoj kad stavljaju gips. Ima ga raznih promjera i pamučni je.

Preko njega sam namotao 5 cm teflonsku traku, pa sve osigurao sa samoljepivom teflonskom trakom sa ebaya.

Ne vidim razlog zašto se tako ne bi napravili i kabeli za spajanje pojačala i zvučnjaka.

Imao sam punu kutiju drvenih keksa za keksericu, pa kad sam sve osigurao tom samoljepivom trakom sam dobio stvarno pouzdano čvrst spoj sa jackom za spoj s driverom.

Tako bih sad napravio i zvučničke da ih opet radim.

 

Mislim ne nagovaram te na folije, ali kad isprobaš Duelund možda ćeš za godinu dvije htjeti isprobati folije, oa da ostane negdje napisano.

Sutra ću ovo prebaciti u onu temu za folijske kabele.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

38 minutes ago, zerowaf said:

Ne mogu sad tražiti,

sve ti ja objasnio ali si zaboravio

taj vidoja ima prakticno koristan samo trik terminacije a sve ostalo je vrazji fenseraj

koji lipov qrc se stavlja pamucna carapa .......... msm, to moze radi lepote na kraju

poenta teflona i jeste da dodje ditto na foliju sa obe strane, pa se onda nasendvicha i zatvori sa sticky tape, pa moze i da se presprica sa PU lakom ..... sve u cilju da se hermetizuje folija da ne oksidira

to da je pamuk superioran dielektrik (bar u odnosu na teflon) je prica za one koji veruju u hificollective bozic batu, kojima hohstapleri kao anuk krv sisaju, msm sasvim opravdano

:rofl: 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 11 minuta, Zen Mod reče

sve ti ja objasnio ali si zaboravio

taj vidoja ima prakticno koristan samo trik terminacije a sve ostalo je vrazji fenseraj



Radi terminacije sam i stavio video!
Nisam zaboravio što si rekao. Na kabelima i jeste teflon odmah na foliji.
Od skretnice do drivera....htio sam napraviti drugačije. Možda stvarno škodi, ali neću saznati jer ga neću opet rasterminirati. :) 

EDIT: U zvučnicima i jeste prešpricano sa bezbojnim lakom prije ikakvog slaganja.
Budi zen! :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, zerowaf said:

Mogu još jedino iz znatiželje isprobati srebrnu foliju

Probaj, nećeš se osvrtati za bakarnim :)

Stavio ja za probu, pa ću kao vratiti bakarne. Posle dva sata probao bakarne opet, pa razmišljao kako folija može da crkne… Can’t be unheard :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

S malo više od mjesec dana odmaka i isto toliko usviravanja, premještanja i testiranja je red napraviti zaključak na rezultat.
Ovako, soba je 4 x 4 x 2,55 m.
To znači da je noćna mora svakome tko u njoj želi dobiti dobar zvuk, a pogotovo za smjestiti 38 cm bas membrane u kutijama od 225 litara neto zapremine.
Kao što sam ranije rekao, kutije su na prvo slušanje "bumijale", ali se to donekle moglo primiriti sa razmještanjem, a čak malo i sa žicama....onim strujnim! 
Iako je bilo bolje, još to nije bilo kako treba, pa sam napravio test:
Prilikom kupovine materijala za zvučnjake sam svega uzeo malo previše, pa je to bilo dobro za sljedeći eksperiment.
Naime, imao sam dvostruko više vatelina od količine koja je naznačena.
Kako bih bio 100 % siguran u kojem smjeru se stvari kreću sam jednostavno stavio u svaku kutiju još po jednu čitavu rolu vatelina i zaključio da je zvuk postao pretanak.
E to!
Sad imam smjer.
Kad sam to javio Zenu, on je kazao da je ona količina koflina/vatelina iz nacrta početak tjuniranja na uši što, naravno, ima smisla jer kako će kalkulator znati kakav točno koflin ili vatelin bilo tko od nas ima na raspolaganju počevši od njegove gustoće, a vjerojatno ima i više vrsta materijala iako se svi nazivaju vatelin.
Sljedećih nekoliko dolazaka kući sam se igrao dodavajući i oduzimajući vatelin, te preslagujući ga unutar zvučnika.
Aku bušilica sa nastavkom i bitom je postala dio police za hifu jer sam svako malo skidao zadnju stranicu.
Na koncu sam se skrasio sa oko 30 posto više vatelina nego što sam započeo.
Jednostavno sam se igrao dok nisam otklonio svaki trag "bumijanja", a ipak je ostalo sasvim dovoljno lijepog, brzog i - još uvijek dubokog basa.
Na sweep testovima jasno čujem i osjetim 25 Hz!
Ova soba nikad nije imala nešto tako!
Ostao je teško zamjetljiv prilikom slušanja tipičan problem sa oko 40 Hz i njegovim prvim harmonikom koji je neumitan zbog samog oblika i dimenzija sobe, ali MLTL ipak nekako drugačije "uzbuđuje" sobu nego bas reflex, pa to uopće ne vidim kao problematičan odziv.
Dynaudio Audience 72 kojeg sam imao prije Devona i Iskri je, po mom sjećanju, jače uznemiravao sobu na tim frekvencijama i ukupno jače bumijao nego Midi Kompenzatori čak i prije igre sa količinom ispune.

Dobra vijest za svakog zainteresiranog je ta da se kutije vjerojatno mogu istjunirati za svaku sobu i svaki ukus!

Pa kako onda to sad zvuči?
Dobro!
Kažem dobro zato da ostavim dojam skromnosti. Onako kao da pitate preko ušiju zaljubljenog klinca kako mu je bilo na moru s curom, a on kaže: "Onako...dobro je bilo." :D 
Ne vidim smisao rasčlanjivati zvuk na elemente nego ću reći da je zvuk po potrebi autoritativan, nježan, jasan, začudo čak i detaljan - nešto što se obično ne pripisuje kao tipična Tannoyeva vrlina, ali ovdje je lavovski posao napravila Zenova skretnica koju sam koristio još na Devonima uz malu korekciju kapaciteta na tweeteru.
Sviđa li mi se? Itekako! Toliko da kad sam u Austriji mogu u sjećanje dozvati osjećaj u tijelu kad slušam dobru glazbu. Rekoh da se dobar sistem čuje tijelom, a ne samo ušima, zar ne? ;) 
Ne mislim tu na bas i drmanje temelja nego na "struju" koju stvara sredina dok prolazi kroz tebe, a sad kad se i ona potpuno pročistila nakon tuninga s ispunom je to - to!
Tu sredinu sam imao na Devonima.
Sada je rekreirana, a dodan joj je autoritet i dinamika koju 12" driveri u onoj kutiji ipak ne mogu ostvariti. Close, but no cigar!

Što dalje?

Tann 15" ostaje tu gdje je!
Bucket list je dobio još jednu kvačicu!
Nakon gramofona, pretpojačala i pojačala potvrđeni su i zvučnici.

Kad me uhvati neizdrž, interesirat ću se za neki end game phono. Moguće nešto s Passovih polica.
Izgleda mi logično! 
Pass koristi Tannoy za evaluaciju svojih proizvoda, pojačalo mi je naslonjeno na ono što Pass radi, pretpojačalo je priča za sebe i potpuno se uklapa u školu, znači da bi neki Pass XP dobro sjeo na sve to....još samo trebam vidjeti koji, pa početi otimati djeci od usta. :rofl: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 58 minuta, Zen Mod reče

mozes da napravis Pearl 3, al nesto mi se javlja da bi bio samo drugaciji od toga sto imas, nikako bolji



Isto mislim. Imam LCR i dobro to radi. Samo bih htio nešto SS, pa da može stalno biti upaljeno, a i da vidim kako bi bilo sa MC Phono pre tako da probam bez SUT-a.
Ovo sve je više zbog znatiželje nego zbog prijeke potrebe.

pre 42 minuta, Zen Mod reče

msm, to mu 'nako dodje taman za kufinju, da svira radijon celi dan



Ma super za radio kad netko nešto priča zbog sonornog glasa kojeg pravi! :D 
 

pre 40 minuta, Zen Mod reče



Izeš čojka bez predrasude! Mislim da imam isto ili bolje, kako si i sam gore rekao. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, zerowaf reče

pa da može stalno biti upaljeno

Pa samo nabavi rezervu cevi za napajanje i regulaciju - one u phono kutiji bi trebale dugo trajati al' mozes da dodas i par takvih u stek.

:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, krca44 reče

Pa samo nabavi rezervu cevi za napajanje i regulaciju - one u phono kutiji bi trebale dugo trajati al' mozes da dodas i par takvih u stek.

:D



Majstor s Krima ih je sve zalemio! 
Mislim na one u napajanju. Tamo nije baš tube-rolling-friendly situacija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Garant nije smeo da koristi previsoku temperaturu sa dugim zadrzavanje lemilice da ne ode vreline na balon.... dakle to je sigurno odradjeno odlicno ali isto tako neki drugi majstor moze da ih odlemi kad im dodje vreme - nisam bas mislio na tube rolling vec samo na rezervu kad jednog dana popuste.... mada verujem da ce to kod tebe trajati dugo vremena.

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, krca44 reče

Garant nije smeo da koristi previsoku temperaturu sa dugim zadrzavanje lemilice da ne ode vreline na balon.... dakle to je sigurno odradjeno odlicno ali isto tako neki drugi majstor moze da ih odlemi kad im dodje vreme - nisam bas mislio na tube rolling vec samo na rezervu kad jednog dana popuste.... mada verujem da ce to kod tebe trajati dugo vremena.

:cheers:



Hvala Krca!
Stvarno jesam sretan i zadovoljan sa svime, pa i sa tim krimskim LCR-om. Nije da je najtiši Phono pre na svijetu, ali nije ni moja soba najtiša slušaonica na svijetu, pa je pitanje bih li uopće tokom svirke primjetio razliku kad bih i imao tiši pre.
Više me goni znatiželja nego stvarna želja za promjenom ili upgradeom.
Zbog znatiželje i jesam prošao kroz većinu stvari prije nego što sam ovakav setup priveo kraju. Ovakav koncept imam u glavi već petnaestak godina ili čak i više. Jasno je da nekih stvari nije ni bilo tada, ali koncept sa Tannoy 15", Pass A klasom i pripadajućim preampom (i s jednim i s drugim mi se posrećilo zahvaljujući Zenu, pa imam nešto možda još i bolje!), te sa idler gramofonom je odavno zacrtan, ali sam morao proći kroz par znatiželja da se kasnije ne bih osvrtao.
E da, i R2R DAC je isto u to vrijeme određen kao cilj. Nije određen sam proizvod nego koncept, pa kad sam prije oko tri godine vidio Ares 2 nisam mnogo dvojio ide li u sistem ili ne.
Znam da nije najbolji u ničemu, ali je meni dovoljno dobar......a iskreno - dobar je to DAC za čuti muziku! Samo nije za audiofile. ;) 
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Phono koji bi vredelo da nadjes i poslusas jeste Pette Millett LR phono.

Taj sam imao na koriscenju vise meseci, RIAA korekcija je uradjena samo pomocu induktora i otpora - bez kondova ( ima detaljan tekst na PM sajtu ).

Potreban je SUT ili head-amp za MC zvucnice.

Takodje sam imao prilike da ga slusam u jos jednom, znacajno boljem sistemu od mog tadasnjeg.

Kod mene je zvucao brutalno analiticno sa nekim posebnim pozitivnim osobinama koje je tesko opisati recima.  U drugom sistemu nije bilo ni traga toj analiticnoj brutalnosti vec je ona presla u izuzetno cistu prezentaciju.

Zbog navedenih osobina u solid state sistemu je smatram obavezna proba.

Vredi da se cuje, ako je moguce.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje za gosn MZM-a, potaknuto sa preporukom gosn Doktor-a, bil' se onaj moj lampaš mog'o prepraviti u ovog Softone Model 4, mislim samo MM dio jer MC mi ne treba? Za onaj linijski dio bi već nešto dogovorili, mislim isto na prepravku....:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
pre 13 minuta, LightMatic reče

onaj moj lampaš

Koji lampash imas molim te, pitam iz radoznalosti ?

 

P.S. Izvinjavam se za vec debeli off.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...